ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2011
ÎNSCRIS: 16.09.10
APR-2011

Restaurant Alioli - o experienta spaniola placuta

Am tot auzit despre acest restaurant in repetate randuri dar nu am reusit sa-mi fac o parere proprie pana ieri seara. Desi in Bucuresti incepuse o ploaie timida, care pana in momentul in care am ajuns la restaurant se transformase intr-o ploaie in toata regula, nu am fost descurajati ci din contra ne-am gandit ca un refugiu mai bun nu puteam gasi.

Restaurantul se afla in apropierea parcului Cismigiu, fiind un loc placut de a lua masa dupa o plimbare in parc, sau de ce nu invers – Cismigiul este un loc perfect de plimbare si relaxare dupa o masa copioasa la Alioli.

La intrarea in restaurant m-a surprins faptul ca restaurantul este mult mai mic decat imi imaginam dar si faptul ca nu era nimeni inauntru. Insa acest lucru nu ne-a deranjat deloc ci dimpotriva, ne-am bucurat ca vom avea parte de liniste si intimidate. Spuneam ca restaurantul este micut, are cam 10 mese care-i confera o nota placuta de intim. Ce mi s-a parut interesant este faptul ca exista o plasma undeva sus pe care sunt prezentate imagini din ce mi-am dat eu seama numai din Spania. Am recunoscut multe locuri din Barcelona dar in mare parte erau prezentate imagini cu litoralul spaniol care te faceau instant sa visezi la o vacanta sub umbra sezlongurilor.

Dupa ce am studiat bine meniul, care de altfel este destul de variat – de la delicioasele paella, la preparate din carne de pui, porc, vita dar si peste, salate si paste dar si antreuri reci, ne-am decis amandoi la mult dorita paella, una mixta (cu pui si fructe de mare) si una de sepie si caracatita. Din pacate am fost anuntata ca sepia nu mai exista (motivul pentru care o alesesem era ca nu am gustat niciodata, caracatita stiam cum e) asa ca m-am decis la o paella mariscos adica cu fructe de mare.

Ce ne-a mai surprins a fost faptul ca am cerut sangria (care nu se afla in meniu dar ne-am gandit ca este bautura traditionala si este imposibil sa nu aiba) si aceasta a venit si a fost chiar din partea casei. Ospatarita ne-a anuntat ca paella o sa dureze in jur de 20-25 de minute si ne-a adus, tot din partea casei, un antreu format dintr-un cosulet cu paine prajita (care parea facuta in casa) si o crema de branza foarte fina cu usturoi care era absolut delicioasa. Nu am putut sa ne abtinem sa nu o mancam aproape pe toata desi stiam ca ne astepta paella si s-ar putea sa nu mai avem loc si pentru ea. In sfarsit a venit si paella intr-o tigaie care inca sfaraia si a fost golita de ospatarita in farfurii cu ajutorul a doua linguri, s-a miscat foarte repede si a aranjat foarte frumos fructele de mare in farfurie. Am apreciat ca scoicile erau intregi, semn ca erau proaspete si crevetii din paella cu mariscos destul de mari. In sfarsit, am fost foarte multumiti de paella, am recunoscut gustul mult apreciat din Spania.

La desert am comandat “Muerte por chocolate” la recomandarea ospataritei, care a fost bun…o combinatie interesanta de foietaj, inghetata si crema multaaa si dulce de ciocolata alba si neagra care vine intr-o portie destul de mare, cu siguranta pentru 2 persoane. Am sa atasez o poza cu acest desert. La sfarsitul mesei, ne-au fost oferite tot din partea casei, 2 shoturi de digestive, foarte aromate si bune.

In concluzie recomand acest restaurant, mai precis preparatele pe care noi le-am gustat, in special paella mariscos care mi s-a parut mai buna decat cea mixta (probabil pentru ca avea mai multe fructe de mare) si care merge de minune cu o bere San Miguel. Intre timp am aflat ca bucatarul este portughez dar ca de la 8 ani a trait in Spania, motiv pentru care i-am lasat un bilet personalizat in portugheza in nota de plata, felicitandu-l pentru bucate.

Mai multe informatii despre locatie, meniu sau oferte gasiti pe siteul lor sau pe pagina de facebook. Pe site gasiti meniul si in varianta pdf unde sunt afisate si preturile.

PS: Pana am plecat restaurantul era plin.

Pofta buna tututror!

Trimis de Zumza in 30.04.11 21:52:52
Validat / Publicat: 30.04.11 22:25:06

VIZUALIZĂRI: 2876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zumza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Paella Mariscos la Restaurant Alioli

[30.04.11 22:09:09]

Cred ca asta-i restaurantul, nu?

ZumzaAUTOR REVIEW
[30.04.11 22:11:37]

Da, acela este restaurantul.

magdalena
[30.04.11 23:58:49]

Ce ai putut sa imi faci cu “Muerte por chocolate”!

[01.05.11 11:05:01]

am atasat melodia de mai sus, se poate insa schimba!

popescu.borsa*
[01.05.11 11:17:09]

Tocmai ma pregateam sa spun ca restaurantele fara clienti sunt de evitat, când ai venit cu PS-ul.

aida.alecu*
[02.05.11 19:53:19]

Mmmmmmmmm... desertul arata super! Dar de ce nu se regaseste in meniul restaurantului? Se face doar la cerere? In plus m-ar interesa ceva preturi daca se poate.

creivean
[02.05.11 20:16:23]

@aida. alecu

Desertul si preturile le gasesti in meniul restaurantului (de ex. “Muerte por chocolate” costa 17 lei), aici.

ZumzaAUTOR REVIEW
[02.05.11 21:26:14]

@aida. alecu

Dupa cum am scris in review preturile sunt prezentate doar in meniul pdf de pe site. Totusi imi amintesc ca desertul a costat 19 lei si era cel mai scump din meniu. In meniul de pe site sunt mai multe deserturi decat in cel format pdf, totusi la restaurant erau prezente cele din meniul pdf. De exemplu in meniul de la restaurant nu am regasit lista de vinuri din meniul de pe site. Meniul corect (daca-i pot spune astfel) este cel pdf.

In privinta desertului, initial am dorit sa incerc Crema Catalana gandindu-ma ca este ceva traditional, am intrebat ce contine si am aflat ca este o crema din oua cu lapte, ceva scortisoara cu vanilie si zahar caramelizat deasupra (sper ca am retinut bine)... prietenul fiind mare devorator de ciocolata am preferat totusi "muerte"... si nu am regretat.

aida.alecu*
[04.05.11 18:33:46]

Multam pt detalii... cred ca am deschis doar un format care era incomplet! Cred ca eu ca e de preferat muerte in loc de crema din oua cu lapte!

[30.08.11 15:36:36]

Arata tare bine paella iar despre desert ce sa mai zic, imi ploua-n gura

[02.09.11 13:20:30]

Am cautat pe net si nu gasesc siteul lor, nu gasesc date despre acest restaurant, ma intereseaza adresa pentru ca as vrea sa merg si eu duminica. Poate imi puteti raspunde, multumesc

[02.09.11 13:22:48]

Am gasit, vad ca a scris si webmasterul.

aida.alecu*, magdalena, popescu.borsa*, susu, Zumza
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: