ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2011
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
APR-2011

Biserica Angeloktisti - Kiti

In aceasta biserica se intra decent imbracat (ca in toate) dar aici se gaseste la intrare halate apretate si saluri pentru pus pe cap.

In PRONAOS, locul unde se afla icoane vechi, nu ai voie sa le saruti daca ai ruj pe buze.

Sanctuarul original din secolul cinci, a fost distrus de arabi.

NAOSUL are trei nave si o absida. Absida este o nisa semicirculara, care inchidea nava principala a unei biserici si in care se asezau scaunele judecatorilor.

Important este mozaicul (care poate fi luminat la cerere) care o reprezinta pe Ayia Maria sau " Sfanta Maria", cu copilul pe bratul stang, se uita "aspru" la un punct doar din stanga privitorului. Doi arhangheli sunt prezenti langa ea, arhanghelul Gabriel si... (n-am inteles)

Date despre mozaic... controverse... se pare secolul sase... datorita pozitionarii pe partea stanga.

Constructia este din piatra iar Biserica ANGELOKTISTI, inseamna ca a fost construita de ingeri.

Eu va povestesc despre tot ceea ce am vazut iar dumneavoastra ganditi-va daca se merita sa pierzi o zi de plaja si balaceala. Noi avem mult mai frumoase... zic eu.

Trimis de balasa violeta in 30.04.11 11:13:47
Validat / Publicat: 30.04.11 13:56:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 2708 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La intrarea in curtea bisericii.

[30.04.11 13:56:01]

Kiti, localitatea in care se afla biserica se afla in imediata vecinatate a Larnacai, asadar review-ul a fost mutat la "Descopera Larnaca"

nicoletass
[30.04.11 20:49:49]

Citind review-ul tau, m-a intrigat de ce un monument aflat in patrimonial UNESCO ofera atat de putin si curioasa, cum sunt, am cautat pe internet si iata ce am gasit aici

Ghida care va insotit a fost tare zgarcita la vorba sau chiar nu stia.

Mie mi-au placut legendele legate de construirea bisericii, iar vechimea acesteia este impresionanta

balasa violetaAUTOR REVIEW
[30.04.11 23:56:00]

@nicoletass, ghida era o finladeza, casatorita de 29 de ani cu un cipriot (ceva mare pe la ambasada). O doamna in adevaratul sens al cuvantului dar... problema era a noastra a romanilor care pur si simplu nu ascultau. Vorbea singura. Chiar la un moment dat ne-a intrebat de ce suntem suparati. Excursia fiind gratuita, s-a ales de catre agentie ce vom vizita. Turistii romani vroiau Limassol. S-au purtat execrabil. Am avut un cuplu si doua doamne care au catadicsit sa vina la autocar dupa aproximativ o ora, fata de ora stabilita. Vrand astfel s-o pedepseasca ca nu i-a dus la Limassol. Ne-a explicat ca itinerariul este fixat de ORTHODOXOU TRAVEL, agentia partenera, inainte, se platesc taxele de autostrada si intrarea la obiective.

Eu stateam relativ in fata, mi-am luat notite dar in acel vacarm am inteles ce v-am povestit.

Puteam sa ma documentez pe net, dar am vrut se relatez ceea ce am trait. De aceea nu am fost entuziasmata, mai mult iritata, nici nu aveam habar de ceva, nici nu intelegeam si nici nu-mi prea placea. Trebuie totusi sa ai niste cunostinte.

Am mai avut o excursie gratuita la HALA SULTAN TEKKE, la SALT LAKE si la AYIOS LAZAROS in alta zi, cu aceeasi compatrioti, neinteresati si neinteresanti.

La excursiile gratuie, doua la numar, le stim din tara, de cand am cumparat sejurul, un autocar culege de la mai multe hoteluri turistii romani din acea serie.

La fel de intrigata am fost si eu dar vina nu este a ghidei ci a noastra.

Cred ca mai bine am veni direct cu completari, cum a venit @dorgo la CHIROKITIA.

Mare lucru nu v-am spus eu in review, v-am spus tot ce am inteles, mi-am dat silinta, dar cred ca si pozele spun ceva.

Sa nu fii suparata!

nicoletass
[01.05.11 12:06:44]

Violeta, nu m-am suparat, dimpotriva, ma bucur ca mi-ai oferit posibilitatea sa aflu despre un loc nou. Imi doresc sa vizitez Cipru si orice informatie este binevenita.

Revenind la subiect, am sa scriu pe scurt legenda Biserica Angeloktisti, denumirea greceasca fiind de "Panagia Angeloktisti", ceea ce inseamna "Fecioara Maria, construita de catre Ingeri", pentru cei comozi, care nu vor sa intre pe site-ul mentionat anterior.

Se spune ca locul unde au vrut sa ridice biserica ar fi fost altul. Au ridicat fundatia si peste noapte aceasta s-a mutat in locul actual. Au hotarat ca este o lucrare a ingerilor si au continuat lucrarile in noul amplasament.

Mai este o legenda conform careia peste noapte lucrarile avansau simtitor. Stand noaptea de veghe, sa afle ce se intampla, au observat cum ingerii coborau din cer, noaptea si lucrau de zor, cantand imnuri in slava Maicii Domnului.

Deasemeni lucrarea mestesugita a mozaicului care o reprezinta pe Maica Domnului cu pruncul in brate, este pusa tot pe seama ajutorului dat de ingeri.

Iti doresc sa ai parte numai de excursii frumoase si interesante.

Rodel
[03.05.11 16:50:36]

Aş dori informaţii despre Hotelui Flamingo din Larnaca. De asemenea, despre temperatura apei în luna mai, dacă se poate face baie. Voi merge în 20 mai şi orice informaţie mi-e utilă.

balasa violetaAUTOR REVIEW
[03.05.11 20:52:22]

@rodel, nu-ti pot spune pentru ca noi am stat in Ayia Napa la hotel Atlantica Aeneas resort &Spa. In Larnaca nu am fost decat in excursie.

In ultimile trei zile ale sejurului am facut si baie si plaja.

In luna mai sunt sigura ca totul va fi splendid! Vacanta placuta!

balasa violeta, nicoletass, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Larnaca: