ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2011
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 19.04.09
JUN-2008
2 AD. + 1 COPII -- v: 16 ani

Un colt de Rai numit Plitvice !

Prin anii ’80 o prietenă din Vrsac (Voivodina) mi-a trimis pentru colecţia de vederi una şi cu Rezervaţia Parcului Naţional Plitvice. Eram foarte încîntat şi surprins în acelaşi timp de frumuseţea acestor locuri.

Trebuia să treacă mai bine de 30 de ani să am ocazia să cutreier acele locuri minunate. Eram în drum spre insula Hvar şi cazarea intermediară o avusesem în mica localitate Slunj, la un motel de 3 stele.

A doua zi la plecare spre insulă, prietenul meu Doru mi-a adus aminte că trecem pe lângă rezervaţie. Zis şi făcut, ne-am echipat corespunzător, mă refer la încălţări. După cîţiva km la plecarea din Slunj am ajuns la parc, unde ne-am parcat maşinile şi hai la casa de bilete. Am avut neşansa să ajungem în acelaşi timp cu vreo 3 autocare de turişti asiatici, dar in 10 minute eram deja la coborîre în canion. (Turiştii erau din Japonia, aveau nişte aparate foto de ne uitam la ele ca la avioane!)

Parcul în sine este un canion cu o salbă de lacuri şi cascade amenajat pentru turism. Nu poţi descrie în cuvinte frumuseţea locurilor, cuvintele sunt de prisos! Sincer, am fost plăcut surprins de tot ce am văzut acolo şi deşi eram în criză de timp, am petrecut circa 4 ore in rezervaţie. Puţin faţă de traseul parcurs, am rămas cu gândul că bine că măcar atît am reuşit să parcurgem. Nu poţi descrie în cuvinte culorea albastru-turcoaz al apei lacurilor, culoare verde şi diversitatea vegeţiei, vuietul cascadelor, frumuseţea raţelor sălbatice, păstrăvii...

Putem fi fericiţi că mai avem asemenea locuri pe Pămînt! Un colţ de Rai numit Plitvice!

Pentru vizitarea complexului întreg este necesar cel puţin o zi, dar sperăm ca intr-o zi cînd vom fi în tranzit să vizităm tot parcul.

Am rămas plăcut surprins de organizarea parcului, amenajarea acestuia, punctele de îmbarcare, restaurantele, punctele de odihnă prevăzute cu toate necesare (toalete curate, panouri informative, bănci), tot de ce ai nevoie să practici un turism civilizat.

Pe tot parcursul excursiei cred că am realizat peste 100 poze, cele mai convingătoare am să vi le prezint şi vouă.

Cei care nu a-ţi fost la Plitvice dar aveţi şansa, nu rataţi ocazia. Merită văzut!!!

Trimis de velker tiberiu in 30.04.11 00:32:08
Validat / Publicat: 30.04.11 11:16:10

VIZUALIZĂRI: 2942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (velker tiberiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Inca un lac !

• Alte impresii din această RUBRICĂParcul Naţional 'Plitvicka Jezera' (Lacurile Plitvice):

• pagină generată în 0.038932085037231 sec