ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2011
APR-2011
2 AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Bravo lor, rusine noua

Initial ma gandisem ca nu are rost inca o postare. Acum m-am razgandit.

Am plecat din Bucuresti cu ideea de a lasa toate grijile si problemele acasa, sa petrecem Pastele linistiti si fericiti.

Hotelul ESTE unul de patru stele. Nu stiu cum “specialistii” conationali apreciaza ca ba are, ba nu are.

Are bell boy, room service, pool bar, piscina interioara si exterioara, servicii de spalatorie, calcatorie, centru SPA. Deci ofera tot ceea ce ar trebui sa ofere un patru stele chiar si un pic peste. Evident ca unele servicii sunt extra charge.

Camerele sunt mari, in jur de 16 mp. Nu este luxos, intr-adevar. Culorile alese sunt cuminti, un pic terne poate, dar mobilierul nou, curat, ingrijit. In aripa in care am stat noi (corpul A) aerul conditionat era centralizat si chiar facea cu greu fata peretilor reci de peste iarna.

Ca o ciudatenie, la temperatura dorita nu se seteaza cat vrei de cald in camera ci temperatura exterioara!!! (am mai patit asa in Tunisia). Setat pe 15 grade (sic) facea fata OK. Lamuriri se obtineau usor la Receptie.

Curat s-a facut, prosoape s-au schimbat.

Parcarea este micuta, 5-8 masini maxim, dar s-au zbatut pana am incaput cu totii.

Frustrante sunt TV-urile mici si meschine. Dar in concediu… Oricum - Pro TV International si TVR International.

Exista si un frigobar in camera.

Una peste alta hotelul este OK dar nu de “fite grele” nici tarifele nu sunt de asa ceva (apropos pt specialistii in stele, JW Marriott Bucharest Grand Hotel are 4 stele si o noapte cu mic dejun costa cat am dat aici 3 nopti cu all).

Mancarea a fost destula si de calitatea celei pe care o gasesti peste tot in Bulgaria la all inclusive, adica de pricipiu cam ce vrei dar de calitate medie cu bauturi destul de slabute. Parca din an in an e mai prost. Cine practica all la bulgari stie exact la ce ma refer.

Ce m-a dezamagit profund au fost, asa cum s-a mai spus, romanasii nostrii.

In prima zi (vineri) a fost in regula, insa sambata au navalit vandalii, hunii si tatarii. Parca si ceva gepizi.

Mancarea era suficienta dar se simteau datori sa se inghesuie, imbranceasca, sa formeze 4 cozi. E trist dar perfect adevarat.

Gramezi de mancare ramase pe mese… Lacomie si risipa crunta. Am vazut personaje stranse pe hol, in fata ascensoarelor la bauta. Nu e nici restaurant nici bar nici… Ce conteaza, se distreaza de sarbatori, nu? De ce nu au stat in camera proprie? Acolo probabil dormeau copii proprii departe de tratamentul “pascal” aplicat celor mai putin norocosi.

Sa va mai zic ca s-au imbatat si au facut galagie pana tarziu? Pun cateva poze cu ce au lasat in urma.

Probail ca sunt genul care in alt review “observa” o pata existenta pe mocheta…Ce spuneau colegii despre ce se petrecea in restaurant este real; pacat ca educatia nu se poate cumpara, poate s-ar putea “educa” mai multi.

In concluzie hotelul ok, cu personal pregatit si amabil.

Oaspetii… lasa mult de dorit.

Trimis de ggabriel2006 in 29.04.11 18:15:38
Validat / Publicat: 29.04.11 20:11:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Pomorie, Nessebar, Sunny Beach, Balcic

VIZUALIZĂRI: 4599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ggabriel2006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marea Neagra pare... mai albastra la Nisipuri
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

rentea
    [09.05.11 10:51:31]

Referitor la discutiile daca este sau nu un hotel de x stele. Pt a avea nr. respectiv, hotelul trebuie sa indeplineasca niste conditii (servicii oferite). daca le are, primeste stelele de clasificare. Important nu este insa sa le indeplineasca si standardul la care le indeplineste. de aceea, asa cum spuneati, o camera la Marriott costa de 3-4 ori mai mult decat la acest hotel (sau la altele similare). Opinia mea este ca cel mai important indiciu este pretul / parerea generala a oaspetilor si nu neaparat nr. de stele. (sigur ca pot fi si "tepe" - preturi ff mari si conditii slabe). Cand platesti 30-40 de euro pe camera e greu sa ai pretentii sa stai ca la Marriott sau Four Seasons.

Cine intelege asta, va avea mereu un concediu pe masura asteptarilor.

ggabriel2006AUTOR REVIEW
    [11.05.11 10:55:34]

Nu stiu de ce romanii sunt singurii turisti numai cu "stele" in cap.

Vis-a-vis de Odessos este un hotel "corect" pentru tarife. Fata de hotelurile de prima linie din Nisipuri (Iberostar etc. de curiozitate verificati si tarifele, tot la patru stele) este bine amplasat, cu marea la 4-500 m ceea ce, repet, pentru Nisipuri, unde hotelurile sunt departe de plaja, nu este rau. Este OK de un sejur.

Sincer, nu as putea spune ca "m-a dat pe spate". Nu prea are "pe vino-incoace", dar repet, tarife bune si servicii OK.

Si apropo de stele, am stat la greci la trei stele si era cu mult peste Odessos. La fel de adevarat ca am stat si la Roma la patru, cu muuult mai prost ca aici si la tarif dublu. Daca faci diferenta dintre patos si realitate, dintre incrancenare si obiectivitate, siteuri ca amfostacolo sau tripadviser sunt foarte utile INAINTE de a rezerva ceva.

raduluigi
    [13.05.11 08:42:11]

GABRIEL ai fost super extra corect in toate aprecierile.

Ce nu ai spus este ca hoardele ce au navalit erau din zona de NNE si comportau "normal" pentru educatia lor.

Cat priveste aprecierea hotelurilor, de 3, sau 4 stele, eu am mai fost criticat aici. Unii nu au cu ce sa compare, altii au stat numai la Ritz, Carlton, Hilton, etc toata viata asa cum au si fumat Kent si Marlboro din nastere.

La Bulgari este OK cam peste tot. Ca mai au si scapari... este posibil. Insa au multa bunavointa si intelegere si... au inteles ca fara turisti romani sau de aiurea = SUNT SOMERI.

ggabriel2006, raduluigi, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂOdessos Park Hotel: