ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2011
ÎNSCRIS: 09.08.08
JUL-2010

Marina Cape- O alternativa excelenta pentru self catering

Salutare natiune!

N-am mai fost de multisor pe aici dar am tot fost la Sunny Beach in ultimii 3 ani asa ca am ajuns sa stiu statiunea destul de bine mai ales ca de fiecare data am fost fara rezervare asa ca a trebuit sa caut din hotel in hotel si asa le-am cam invatat fara sa vreau...

In general daca vrei un concediu foarte reusit si cu un buget cat mai redus Bulgaria inca are preturi foarte scazute in comparatie cu ce am vazut eu in rest desi nu pot sa ma pronunt in totalitate intrucat nu sunt un critic in domeniu ci doar un simplu turist care isi exprima o opinie. Pe urma trebuie sa mai ai si un dram de noroc si un pic de "deschidere" daca pot spune asa, adica mai exact sa ai o anumita capacitate de a face compromisuri- si o sa explic imediat ce vreau sa spun: mai intai ca nu trebuie sa fugi dupa oferte cu all-inclusive in Bulgaria pentru ca mancarea este inca foarte ieftina (fara a face rabat de la calitate) pentru cei care stiu sa aleaga corect ce si unde sa manance. Spun "inca" pentru ca fata de acum 3 sau 4 ani preturile s-au majorat si la ei destul de constant iar unde s-au mentinut cat de cat s-au redus serviciile, ceea ce e cam acelasi lucru dupa parerea mea, ba chiar mai rau...

In alta ordine de idei e destul de adevarat ca daca vrei un sejur linistit in Sunny Beach nu trebuie sa mergi foarte catre centru sau catre locatii foarte zgomotoase cum e Cacao Beach de exemplu.

Pentru ca nu mi-am luat bilete niciodata in ultimii 4 ani de cand tot merg in Bulgaria la Sunny Beach anul trecut a fost prima data cand am fost fortat sa caut cazare si in imprejurimi pentru ca era varf de sezon si peste tot era plin. Unii ar cataloga asta ca un ghinion sau ca inceputul unei vacante ratate dar eu am considerat-o - si pe drept cuvant- ca o oportunitate sa cunosc si alte posibilitati pe care altfel nu le-as fi luat in considerare.

Asa, tot cautand, am ajuns la Marina Cape, un resort de 4* desi eu l-as clasifica mai degraba ca 3* + aflat in satul Aheloi putin mai departe de Ravda, langa Sunny Beach.

Dupa parerea mea reprezinta o alternativa excelenta pentru cei care doresc intimitate, conditii de cazare foarte bune si mai ales pentru cei care prefera un regim self catering. Locul se gaseste la vreo 20 km de Sunny Beach asa ca daca vrei un pic de "actiune" intr-una din seri nu e foarte departe, e foarte linistit, dispune de doua piscine gigantice- una cu bar in apa, parcare gratis in interiorul complexului, coafor si frizerie, un centru medical, un centru de fitness si spa, 3 restaurante cu specific dar cam scumpe totusi...

In schimb insa apartamentele si studiourile au de toate, de la frigider, cuptor cu microunde si resou electric, pana la masina de spalat automata ceea ce e chiar super avand in vedere cate lucruri se murdaresc atunci cand mergi cu copii mici desi nu numai... Acuma nu stiu daca toate apartamentele au masina de spalat dar eu am avut in al meu si am platit pentru el 90 euro /zi. Poate sa para mult dar pentru 2 familii era super mai ales ca nu-i lipsea nimic- pot sa spun ca avea inclusiv vesela nou-nouta si sigilata asa ca daca voiai sa stai in regim self-catering aveai toate conditiile, mai ales ca exista in campus si o alimentara foarte bine aprovizionata (oua proaspete, mezeluri, bauturi de tot felul, legume, etc.)iar ce nu gaseai acolo sigur gaseai in piata din sat (Aheloy) care era destul de aproape.

Intr-adevar plaja nu era prea grozava dar avand in vedere cele doua piscine nu cred ca mai conteaza. In schimb exista un mic port de ambarcatiuni de agrement de unde poti inchiria o barca pentru plimbare sau pescuit daca te intereseaza.

Per ansamblu cred ca o familie sau doua, care sunt dispuse, sau care prefera self- catering si un regim mai exclusivist, pot obtine un foarte bun raport calitate-pret intr-un asemenea resort.

Trimis de ovtudor in 29.04.11 00:15:36
Validat / Publicat: 29.04.11 09:05:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovtudor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O parte din living si masina de spalat automata

[29.04.11 08:12:59]

Adaugat pretul 360 euro in caseta tehnica.

De asemenea am adaugat si coordonatele GPS rezultand urmatoarea localizare pe harta interactiva

hanseatic69
[01.07.11 06:23:44]

Salut!

Am facut si eu rezervare la acest resort, toate bune si frumoase, sunt incantat de ceea ce scrii dar nu dai f. multe detalii despre plaja... ma intereseaza f. mult acest lucru, sunt adeptul scaldatului in mare (poate sunt de moda veche). Deci, daca poti da-mi te rog cateva detalii despre plaja de acolo si daca ai pune si ceva poze cu plaja de la Cape Marina.

In alta ordine de idei se poate pescui acolo? Ai vazut ceva pescari? Da-mi te rog cateva detalii si despre acest lucru.

Multumesc anticipat!

hanseatic69