ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 28.04.11
APR-2011

Cum sa nu petreci de Paste in Bucovina

Desi am avut parte de un sejur neplacut de Paste in Bucovina, inca continui sa cred ca acest minunat loc poate deveni un colt de rai, daca vom sti sa-i indepartam din turism pe cei care nu stiu decat sa fure si, cred, sa distruga placerea noastra de a ne bucura de frumusetile acestor locuri.

Pentru al patrulea an mi-am propus cu entuziasm sa petrec Pastele la Sucevita, la pensiune Ieremia Movila, un loc pe care-l vazusem in anul 2009 si in care eram convinsa ca voi putea petrece Sarbatorile Pascale, asa cum numai la manastirile din Moldova se poate.

Din pacate in afara de asezarea, ca geografie a acestei pensiuni, in apropierea manastirii Sucevita si a constructiei deosebite a acestei pensiuni, restul e uratenie, produsa din pacate de comportamentul celor care se numesc proprietarii acestei pensiuni.

De la lipsa de comunicare, lipsa de amabilitate sau lipsa ospitalitatii pana la evaziune fiscala, ca sa nu spunem furt, am trecut cam prin tot ceea ce poate intampla urat intr-o mini vacanta.

Din prima seara, cand am sosit si ni s-au oprit actele de identitate, cu motivarea ca trebuie sa achitam complet serviciile, in conditiile, in care platisem, in avans cu 2 luni, 50 % din valoarea acestor servicii, pana in ziua plecarii cand ni s-a comunicat, sec, ca nu ni se seveste pranzul, care era platit, intrucat oferta era pentru trei zile cu pensiune completa, fara o motivare clara a acestui gest, tot ceea ce mi s-a intamplat ma fac sa recomand sa nu va apropiati de pensiunea IEREMIA MOVILA.

Pare frumoasa din exterior dar este urata in interior datorita comportamentului celor doua persoane care sunt proprietari probabil, dar care nu au nici o legatura cu serviciile in turism.

Un exemplu al ospitalitatii negative: de la micul dejun din prima zi, sambata, pana luni, deci timp de trei zile ni s-a servit in regim de bufet, acelasi lapte batut, tinut la temperatura camerei cate 2-3 ore, astfel ca luni dimineata laptele se revarsa singur din pahare din cauza procesului de fermentatie.

Deci aveti grija ce consumati, daca va hotarati sa va opriti sa mancati in acest loc.

De la pasca pusa pe masa, doar pentru poza si ouale rosii, cam 10 la numar, la un grup de vreo 30 de clienti in noaptea de inviere, totul nu a fost decat un fel de bataie de joc, pe banii nostri.

Iar in momentul solicitarii justificarii serviciilor platite, respectiv eliberarea facturilor fiscale si a chitantelor pentru justificarea efectuarii platii, proprietarii si-au aratat adevarata fata, incepand sa ne solicite bani in plus, respectiv 24% TVA.

In incheiere va recomand sa mergeti oriunde in Sucevita, pentru ca sunt locuri deosebite, daca doriti sa fiti primiti frumos si sa petreceti momente minunate, numai la pensiunea Ieremia Movila sa nu va opriti.

Trimis de inad in 28.04.11 20:49:18
Validat / Publicat: 28.04.11 21:50:56

VIZUALIZĂRI: 3697 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (inad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

anadragusin
    [29.04.11 00:35:35]

Bine ai venit in comunitatea AFA! Experienta urata intr-o zona superba! Poze nu ai? Cat a costat? In final nu ati mai luat factura?

Visan125
    [29.04.11 00:48:36]

Trist dar adevarat. Cei din corpul de control al ministrului turismului ar trebui sa citeasca acest review, la fel si ANAF-ul. Si se mai mira unii de ce dam navala la bulgari si dupa ce le-am cotropit litoralul le ocupam si muntii. Cred ca cineva acolo sus (si nu ma refer la vecinul de la etaj) ar trebui intr-adevar sa iubeasca turismul autohton. Semnalul tras de tine ne va fi de folos si vom sti sa acceleram cand suntem in dreptul acestei pensiuni.

In alta ordine de idei, primeste urarile de bun venit pe site si bineinteles cuvenitele puncte de apreciere.

inadAUTOR REVIEW
    [30.04.11 11:58:40]

Sejurul a costat 750 lei/persoana. Si nu in final nu am primit factura. Asta e. Nu vreau sa-mi mai aduc aminte si as vrea ca alte persoane sa nu pateasca ce am patit noi.

[30.04.11 12:01:21]

Am adaugat pretul sejurului in caseta tehnica, multumim.

[later] cf unor indicii aparute ulterior, autoarea face parte din acelasi grup care si-a mai povestit experienta avuta de Paste aici, motiv pentru care review-ul este publicat fara note, cf Regulamentului.

vasy25
    [14.06.11 18:33:46]

Foarte frumoase, locul, constructia, amenajarile interioare, cat si serviciile, m-am convins de acestea si as reveni cu orice ocazie. Legat de celelalte aspecte vreau sa va spun ca proprietarii sunt foarte ospitalieri si deschisi sa va faca un sejur extraordinar va asigur!

O zi frumoasa si un sejur de vis va doresc!

anadragusin, inad, vasy25, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂMotel Ieremia Movilă: