ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2011
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
APR-2011

Noaptea de inviere in Cipru!

Divna Ljubojevic - Hristos Anesti

Conducerea resortului, ne-a facut o surpriza de proportii ducandu-ne la cea mai frumoasa biserica din Ayia Napa. De la hotel pana-n centru sunt 2,5 Km.

Turistii care am vrut sa onoram aceasta invitatie am fost~ 100 si-am incaput in doua autocare. Ghida ne-a scris pe tabel, ne-a comunicat ora la care sa fim la autocar, precizand ca nu va astepta nici cinci minute si impreuna cu noi a mers la biserica.

O galagie nemaintalnita, petarde asurzitoare in curte bisericii si o larma de nici nu credeai ca te afli la biserica.

Ce se vede in poze atat am vazut si eu, in rest o MARE de lume.

La intrare, am cumparat doua lumanari si m-au costat cinci euro. Slujba nu mi-a transmis nici-o emotie, apoi au iesit doi preoti cu LUMINA, necantadu-se nimic.

Dupa ce s-a luat LUMINA, s-a iesit in curtea mare si am privit un frumos foc de artificii, lumea toata se pupa, ca de anul nou.

Eu aveam cele doua lumanari aprinse care ma orbeau, sotul poza si filma iar eu m-am pierdut! Nu va povestesc ca radeti de mine.

La hotel am fost asteptati atunci noaptea cu bors de miel si cu bors de pui, cu oua rosii si cu vreo patru feluri de cozonac. Frumos, totul in restaurantul principal.

Dimineata, la ora 11, managerii au organizat un cocktail de HAPPY EASTER!

Am fost serviti cu vreo sase feluri de sampanie (alba, rosie, rose, portocalie, seaca, dulce...) cu prajituri de care nu am avut niciodata la masa, cu mini tartine cu vreo trei feluri de icre, iar la final am primit un ou mare de ciocolata.

La micul dejun, am vazut bucatarul sef cum invartea la protap doi miei mari, iar mai jos frigarui. La masa de pranz am fost desfatati cu ei.

La masa de seara, pe langa mancare am primit si o portie zdravana de spectacol profesionist. Au dansat ei "flamenco" mai bine decat spaniolii din Lloret del mar.

Aceasta zi de PASTE a fost deosebita si nu cred ca se poate uita. Spuneti si dumneavoastra daca n-am dreptate?

In hotel erau 1400 de turisti si toata aceasta zi nu ne-a costat absolut NIMIC!

Trimis de balasa violeta in 28.04.11 15:29:30
Validat / Publicat: 28.04.11 17:39:10

VIZUALIZĂRI: 2511 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nu este clara,dar o postez pentru manunchiurile de cale.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 23 voturi)

[28.04.11 19:40:19]

Hristos Anesti in limba greaca inseamna Christos a Inviat!

Am atasat aceasta melodie!

balasa violetaAUTOR REVIEW
[28.04.11 19:49:41]

Multumesc!

TEOANCA
[28.04.11 19:59:25]

Hristos Anesti!

Ca sa fiu in spiritul povestirii si al sarbatorii.

Am auzit asta spunandu-se de zeci de ori in preajma mea ani la rand in Grecia in noaptea de Inviere.

Iti multumesc Violeta ca mi-ai amintit cat de frumos este Cipru. Mi-am amintit si ca, dupa ce am vazut am auzit povestile despre chefurile cipriotilor care cantau in cor la mese in taverne si dansau pana la rasarit, am crezut vreme indelungata ca nu sunt altii ca ei cand e vorba de distractie.

Am vazut cand unul dintre ei s-a ridicat la masa si a inceput sa cante cu paharul in mana iar ceilalti, desi nu se cunoasteau, l-au urmat in cor. Ramasesem singurii din taverna care nu cantau asa ca am inceput sa lalaim si noi ceva ca nu stiam versurile

Uite ca imi confirmi. Ati avut petrecere pe cinste.

Si cand ma mai uit si la poze, chiar te invidiez.

Iar mieii la protap mi-au amintit de cei de la Porto CARAS pe care i-am ratat.

Iti doresc cat mai multe vacante la fel de frumoase.

Dabator
[24.02.15 17:23:28]

@balasa violeta: Frumoasă petrecere de Paște, frumoasă inițiativa managerului. O astfel de atmosferă ajută să privești locurile cu alți ochi.

balasa violeta, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cipru: