ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2011
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 19.04.09
SEP-2009

Cazare intermediara Hotel Porto Vistonis

În anul 2009 am hotărît să petrecem concediul în Grecia, pe insula Thassos, în perioada 9-15 septembrie 2009.

Drumul din Baia Mare fiind de cca 1.400 km, am fost nevoiţi la două cazări intermediare, una in ţară, alta în Grecia în Porto Lagos, situat între malul Mării Egee şi lacul Vistonida. Aş vrea să vă scriu despre cazarea intermediară din Grecia.

Cazarea am găsit-o pe internet, am căutat o locaţie care să fie aproape de portul Keramoti, locul de inbarcare pe bac. Aşa am dat de hotelul Porto Vistonis, am intrat pe Google Earth unde mi-am dat seama că este o locaţie deosebită. Pentru rezervare şi confirmare au fost suficiente 2 e-mailuri şi gata! Totul a fost rezolvat pentru noaptea de 8/9 septembrie.

Preţul cazării a fost de 47 euro camera dublă cu mic dejun inclus.

Ca să ajungem în Porto Lagos trebuia să ne abatem de pe traseul iniţial spre Keramoti, am ieşit de pe autostradă la Komotini spre sud-vest pe drumul 2 spre Xanthi, pe drumul vechi dar destul de bun.

Hotelul se află în satul de pescari Porto Lagos la ieşire spre Xanthi, un mic sătuc cu 400 de suflete situat pe o fîşie de pământ care se întinde de la E la V între marea Egee şi Lacul Vistonida. Hotelul Porto Vistonis a primit numele de la lacul lângă care se află.

Hotelul este clasificat la 3 stele, are 14 camere cu 47 de locuri de cazare majoritate la etajul 1.

Ca dotări generale hotelul are restaurant, bar, receptie, parcare, piscină exterioară pentru adulţi şi copii.

Camerele au dotări standard: camere de 1,2 sau 3 locuri, telefon, tv satelit, frigider, climatizare individuală, baie cu duş, balcon sau terasa. Noi am fost cazaţi la etajul 1 în ambele cazuri cu vedere la mare la plecare şi cu vedere spre curtea interioară şi port la venire.

Micul dejun se serveşte într-o sală de mese la parter. Micul dejun nu este bufet, este servit individual şi constă în cozonac, croissant, unt, dulceţă, miere, ceai şi cafea. Nu e exagerat cantitativ dar e suficient.

Cina se serveşte în restaurantul de la etajul 1, sală de cca 80 locuri, pentru o cină pentru 4 persoane am plătit 76 euro, am fost multumiţi am servit peşte şi carne de vită la grătar, salate, garnituri toate udate din belşug cu renumita tziporo şi vin de calitate.

Am făcut cunoştinţă cu administratorul hotelului dl. Kosta, el ne-a servit şi la cină şi la micul dejun.

La plecare am făcut rezervare pentru întoarcere, cu acest prilej am primit camere în aripa mai nouă a hotelului unde camerele sunt un pic mai mari şi mobila mai nouă. Avînd mai mult timp la întoarcere, am făcut o baie pe cinste în piscina hotelului.

La plecare am promis dl. Kosta că vom reveni la hotelul Porto Vistonis ori de cîte ori vom fi în tranzit prin preajmă.

Merită să vă cazaţi la acest hotel.

Trimis de velker tiberiu in 28.04.11 00:38:43
Validat / Publicat: 28.04.11 05:30:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Thassos, hotel Trypiti

VIZUALIZĂRI: 3588 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (velker tiberiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera de hotel pe care am primit-o la prima cazare.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.00 EUR pe cameră

Alina Morar [28.04.11 07:47:40] »

Nu-mi povestesti putin despre drum? Pe unde ati mers? Eu in iunie ma duc din Cluj in Halkidiki.

Multumesc.

velker tiberiu [29.04.11 16:44:52] »

Buna!

Noi am fost 2 familii cu 2 autoturisme, am plecat din Baia Mare prin Targu Mures, prietenul meu este de loc de acolo. Am urmat traseul Baia Mare-Targu Mures-Brasov-Bucuresti (cu cazre) - Giurgiu-Veliko Tarnovo-Harmanli-spre Svilengrad (granita cu Grecia este inainte de oras cu 15 km) - Ormenio-Orestiada-Didymoteicho- dupa care pe autostrada pana la Komotini vest- aici am iesit si am mers pe drumul 2 spre Xanthi cu cazare la Porto Lagos.

A doua zi am mers Xanthi cu reintrare pe autobanda pana la Chrissoupoli -Keramoti- bac spre Thassos.

Pentru Tassos e ok dar daca mergeti spre Halkidiki din Cluj aveti varianta mai buna prin Serbia si Macedonia unde aveti posibilitatea sa mergeti mai mult pe autostrada.

Alina Morar [29.04.11 22:08:26] »

Multumesc pentru raspuns. Am crezut ca ati mers prin Serbia. Noi pe acolo vom merge.

webmasterX [28.08.17 09:42:00] »

velker tiberiu [04.12.18 05:49:17] »

@webmasterX: Buna, peste drum unde apare Porto Vistonis. Acolo se afla, deci mai la nord.

webmaster26 [04.12.18 12:02:17] »

@velker tiberiu: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

Alina Morar, velker tiberiu