ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2011
ÎNSCRIS: 11.04.10
JUN-2009
2 AD. + 1 COPII

O vacanta excelenta la Susesi

Noi am fost in 2009 aici si ne-am simtit foarte bine. Am sa incerc sa ating asa pe scurt cam toate aspectele care ar putea interesa.

Locuri de joaca pt copii - minipark cu tobogane cu apa, tobogane simple, leagane, balansoare, masute pt diverse activitati, animatori, restaurant propriu deschis de la ora 11.30 - 14.00 cu mancare speciala pt copii (nuggets de pui si peste, piure de cartofi, orez, cartofi la cuptor, supa de pui, prajiturele), si partea cea mai importanta aveau baby sitter vorbitoare de limba romana!!! , noi am aflat asta abia in penultima zi. Plus camere de luat vederi, puteai vedea direct pe tv-ul din camera absolut tot ce se intampla acolo.

Piscine - una bucata piscina imensa "olympic pool", adancime 1.40m, ca de altfel toate piscinele din complex, una bucata piscina "palm tree pool" care era absolut fantastica, plina cu oaze de palmieri, bananieri, tot felul de copacei si arbusti cu flori superbe. E pe departe cea mai frumoasa piscina pe care am vazut-o, foarte mare, serpuia de jur imprejurul hotelului, in partea din spate aveau chiar oaze cu bananieri cu banane in ei, spre deliciul fiica-mi care ma punea s-o duc zilnic la "insula cu banane". Plus una bucata piscina pt copii, exact langa piscina asta cu oaze, asa ca adultii pot sta la piscina mare si sa supravegheze si copiii din piscina mica.

aqua park haios, vreo 6 tobogane cu apa.

teren de fotbal + tenis

Baruri + restaurante - baruri peste tot in complex, cu diverse mancaruri, se puteau servi placinte, porumb fiert, clatite, gogsele, fructe tot timpul si foarte diverse, prajiturele, pateuri, hamburgeri, etc. Plus bauturi free si foarte multe. De remarcat ca toate bauturile, inclusiv berea erau de import, deci nimic local (exceptie doar berea Efes). Diverse restaurante cu specific, nu stiu nimic, n-am fost deloc la ele.

Restaurantul principal- foarte mare si foarte bine structurat, mancare foarte rafinata. Dimineata aveau pe langa omlete, oua fierte tari si moi, fructe, tot felul de pateuri si foetaje, iaurturi, dulceturi, miere de vreo 7 feluri, cereale, lapte, etc, etc... (cine a fost in Turcia stie). Pranzul si cina la fel, foarte multa mancare, pt toate gusturile. In fiecare seara am avut cate o seara cu specific (mexican, rusesc, italiat, sea-food, chinezesc, turcesc, fish-night). Dar exista si mancare clasica, pt cine nu agrea mancarea cu specific. Fructe foarte multe, dulciuri rafinate, pt toate gusturile. Nu ramai nemancat, GARANTAT

Entertainment - zilnic diverse spectacole la teatrul de vara, petrecere pe ponton, artificii, mentiunea speciala - la ora 24 se termina totul, si se asterne linistea, inclusiv clubul din hotel inchide tot atunci. Aviz celor amatori de distractii nocturne

Curatenie + camere - ok, asternuturi schimbate zilnic daca e nevoie, fimea mai varsa diverse chestii prin pat. Sotul i-a lasat la venire 5 $ pe pat si avea grija camerista ca pana la 12 cand veneam sa dormim la pranz sa fie deja curat si minibarul umplut.

Camerele - noi am avut camera cu sea-view, foarte mare, 2 paturi pe care le-am unit si a rezultat un pat de vreo 1.20m latime asa ca aveam loc si 4 persoane sa dormim lejer, plus inca o canapea pe care a dormit fii-mea vreo 2 nopti. Televizor LCD, prindeau si TVR international asa ca aveam ce vedea. Plus un dressing imens la intrare. Baia mare, curata cu tot ce trebuie.

Plaja - aici am un minus, plaja este cu pietricele, dar asa e cam peste tot in Belek

In rest... noi ne-am simtit foarte bine, hotelul era ocupat in proportie de 80% de romani asa ca ne-am simtit ca acasa, cu exceptia catorva "conationali" care te cam faceau sa-ti fie jena ca esti roman. Dar per total a fost foarte bine.

Hotelul nu arata asa impunator in interior (ca Delphin, Spice, etc), e foarte simplu dar exteriorul cu piscinele si vegetatia face toti banii

Pt alte detalii va mai stau la dispozitie

Trimis de andreeas in 27.04.11 12:25:19
Validat / Publicat: 27.04.11 13:38:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Delphin Palace, Spice Hotel, Ela Quality Resort

VIZUALIZĂRI: 2131 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 barul de la piscina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 190.00 EUR pe cameră

sev7 [27.04.11 15:11:46] »

Felicitari pt review. Mi-ai amintit cu placere de vacanta noastra din 2008 petrecuta in acest resort.

Susesi si Cornelia Diamond, fac parte din resorturile cele mai dragi mie...

M-as intoarce oricind cu mare placere... cine stie, poate chiar anul acesta...

andreeas [27.04.11 19:04:04] »

Si eu... Dintre toate hotelurile din Turcia la care am fost Susesi mi-a ramas cel mai drag

edymoro [10.06.11 21:44:07] »

SEV te rog sa imi faci o comparatie intre cornelia si susesi. eu am fost anul trecut la cornelia si anul acesta as opta ptr susesi, ce zici?

sev7 [13.06.11 10:50:30] »

Buna @edymoro,

O sa incerc sa fac o comparatie (cit mai obiectiva) intre cele 2 locatii, dar avind in vedere ca ambele sint foarte bune, diferentele sau mai bine spus deosebirile dintre cele 2 sint destul de "mici". Ca si suprafata, cum bine stii din prezentari, un plus il are Cornelia cu cei cca 200.000 mp fata de Susesi cu cca 90.000 mp. Spatiile verzi sint foarte bine armonizate si ingrijite in ambele locatii, fiind o incintare sa "traiesti" printre ele. Plaja o sti deja (avind in vedere ca ai fost la Cornelia anul trecut, iar Susesi este "gard in gard" cu Cornelia Diamond. Servirea ireprosabila, dar parca cu un plus pentru Cornelia (aici sint subiectiv... . Room service-ul este gratuit la Cornelia fata de Susesi unde trebuie sa achiti (multi ar spune ca e un moft la cita mincare se gaseste acolo - si asa probabil ca si este, dar daca ai un copil mic de 3 ani si sosesti imediat dupa masa de prinz, parca e mai ok sa comanzi ceva decit sa ii dai copilului mincare tip fast food (foarte buna dealtfel) (cea care se gaseste intre prinz si cina...).

Distractia "facuta" de cei din echipa de "Entertainment" este ok in abele resorturi (aici nu vreau sa fac comentarii intrucit aspectul acesta este pur subiectiv). La mincare nu tin sa fac precizari prea multe intrucit eu consider ca era suficienta, foarte buna si extrem de diversificata (peste, vita, miel, pui, fructe de mare, ) preparate in toate modurile posibile, atit la Cornelia cit si la Susesi. O mica diferenta o reprezinta "serile tematice" de la cina din Susesi... Restaurantul principal suficient de mare si de aerisit incit sa poate deservii toti turistii, poate un plus pentru Cornelia la design-ul interior... Spatiile de relaxare din lobby barul de la Cornelia mult peste cele de la Susesi (ca si confort si intimitate ma refer).

Bauturile de calitate buna, fara sucuri si vinuri de la dozator (adica prafuri..), bere la sticla (dar si la draft), VSOP-urile contra cost. Amblel baruri de la psicina (atit Cornelia cit si Susesi) foarte bine "dotate", cu servire extrem de rapida si oameni joviali, chiar vorbitori bunicei de engleza... - cel putin asa era "pe vremea mea"... Camerele mari, luminoase, cu mobilier ok, paturi extrem de confortabile, parc un plus la general la acest aspect pentru Cornelia.

Cite un Aquapark in fiecare dintre locatii (la Cornelia mai mare putin...), Kids land in fiecare resort (din nou mai mare la Cornelia) - asta si datorita suprafetei mai marii...

Per total ca si parere PUR PERSONALA, ne-am simtit excelent in ambele resorturi, ne-am reintoarce cu placere oricind in oricare dintre cele doua, cu un 5%-10% in plus la nota generala pt Cornelia.

Deci fara sa iti faci probleme in cazul in care vreti sa mergeti acolo, va doresc o Vacanta Excelenta!

ps: iti stau la dispozitie si pt alte detalii nelamurite de mine in aceasta interventie.

edymoro [13.06.11 12:44:26] »

multumesc mult pentru raspuns, o precizare as mai dori, anul acesta mergem cu o familie cu copiil mic. la cornelia iti dadeau carut la sosire, stii cumva la susesi au aceeiasi facilitate?

sev7 [13.06.11 16:07:43] »

Nu cunosc amanutul acesta, insa sigur iti pot da patut (baby cot).

Vacanta placuta!

andreeas [13.06.11 22:09:56] »

Aveau carucioare si la Susesi, am vazut ca au dat unor englezi care au facut check-in-ul inaintea noastra. Dar pt mai multa siguranta da un mail la hotel si intreaba.

andreeas, edymoro, sev7
    Alte impresii din această RUBRICĂSusesi DeLuxe & Spa Hotel: