ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2011
ÎNSCRIS: 10.10.10
APR-2011

'International Cafe' = 'In vizita la prieteni'

Cafe Concert

''International Cafe'' din Sighisoara este un fel de cofetarie, mai speciala, atat ca ambianta cat si prin prajiturile oferite. Este un loc ce poate fi unora pe plac, altora mai putin, depinde de gustul fiecaruia, dar indiferent de gusturi, este imposibil sa nu remarci amabilitatea si caldura gazdelor, stradania lor discreta de a te face sa te simti bine. Spun "gazde" si nu ''chelnerite", pentru ca nu-ti vine sa le numesti astfel.

Ca sa ajungi aici, trebuie sa urci in cetate, iar localul se afla in piata cetatii, de unde urci spre tunelul scarilor acoperite care duc la" biserica din deal".

Inca de la intrare te intampina un buchet de flori si un mesaj scris care te poate face curios sa vezi ce mai urmeaza. Ambianta este rustica, podele din lemn, vechi, un asa-numit ''canapei'', specific zonei, mese si scaune din fier forjat, rafturi cu exponate ceramice, carti postale, alte obiecte de artizanat din care, daca doresti, poti cumpara, dar nu te imbie nimeni sa o faci. A doua incapere este mai mica, are cateva mese si vitrina de unde iti poti alege prajituri. Dupa cum am spus, este o cofetarie speciala pentru ca prajiturile sunt cu specific englezesc, facute cu ingrediente naturale, tarte sau fursecuri. Este delicioasa tarta cu lamaie, tarta cu cirese iar pentru cei care nu au probleme cu greutatea, linzertort. Nu se fumeaza, nu se consuma nici un fel de bauturi alcoolice, indifernet de anotimp. Ca bautura este foarte bun sucul natural de mere produs in zona, la Malancrav. Cred ca se poate manca si micul dejun, asa am vazut pe site, dar eu am mancat doar prajituri.

Ambianta este deosebita, intotdeauna se aude discret muzica clasica, doamna care serveste este imbracata intr-un costum traditional din zona, are mereu zambetul pe fata si o vorba buna, daca soliciti ceva. Daca doresti sa mai intarzii pentru ca doresti sa povestesti sau sa mai citesti ceva intr-o carte, nimeni nu te grabeste.

Am fost si asta vara in timpul unuia din festivaluri si am fost indrumata sa beau sucul de mere solicitat, jos, intr-un fel de crama, unde insa doar bauturi nealcoolice poti bea. Si a fost foarte bine pentru ca, dupa zaduful de afara, acolo te simteai in rai!

Poate fi oarecum enervanta pentru unii ideea de a manca prajituri englezesti in cetatea Sighisoarei, dar, dupa cum am spus, depinde de gust.

Mai exista un motiv pentru care eu prefer sa merg acolo, care tine de convingerile mele in legatura cu rezolvarea unor probleme ale societatii in care traim, dar cred ca e corect sa las descoperirea acestuia in seama celor interesati, pentru ca nu doresc sa fiu suspectata ca fac reclama cuiva sau la ceva. Fiecare e liber sa faca asa cum doreste.

Pretul prajiturilor este acum de 7 lei portia pentru unele, fursecurile sunt mai ieftine, iar sucul de mere chiar nu mai stiu, pentru ca ultima oara am baut ceai, iar din vara am uitat. In orice caz, poate fi considerat scump pentru cei care nu sunt familiarizati cu pretul produselor sanatoase, bio sau ecologice, atatea cate exista la noi.

Ca o concluzie, eu zic ca merita incercat doar de cei care se regasesc in ceva din ceea ce are specific acest loc. Pentru amatorii de dantelarii de frisca artificiala si munti miniaturali de ciocolata, prajiturile de aici pot parea saracacioase, fade si e mai bine sa nu vina.

Trimis de kikiritzi in 24.04.11 20:57:19
Validat / Publicat: 24.04.11 21:47:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2783 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kikiritzi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mesajul de bun venit

webmaster13 [25.04.11 00:00:14] »

Iata fondul muziczl propus pentru aceste impresii, sper sa placa!

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? :