ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2011
ÎNSCRIS: 22.04.11
APR-2011

ARTICOL ARHIVAT

Drept la replica

Am stat foarte mult pe ganduri daca sa reactionam sau nu la acuzatiile care ni se aduc. Singurul motiv pentru care nu am dorit nici cum sa ne implicam in postarile de pe acest site este faptul ca fiecare are dreptul sa isi spuna parerea despre un loc in care a fost si nu cred ca argumentele noastre ar fi fost bine venite, dar am observat ca unele persoane au dorit sa stie si varianta noastra. In primul rand doresc sa subliniez faptul ca solicit acest drept la replica doar in cazul grupului "numeros" care a fost nemultumit la noi.

Nu doresc in nici un caz sa incep sa aduc si eu acuzatii legate de acest grup pentru ca nu ar duce la nimic bun. Intrebarile mele ar fi:

- de ce nu s-a apelat la nici o institutie abilitata, daca intr-adevar lucrurile au stat asa cum au spus dansii?

- unde sunt pozele numeroase facute in locatia noastra, inclusiv cele de la petrecere?

- de ce nu sunt postate pozele, de catre cei care sunt atat de nemultumiti de noi?

- de ce s-a mancat acea mancare "oribila" si nu a fost refuzata (fiecare are acest drept) ?

- de ce s-au platit stricaciunile daca intr-adevar nu au fost provocate de dansii?

- de ce noaptea la ora 2 cand am plecat mi s-a multumit frumos pentru distractia oferita (atunci cand esti nemultumit nu cred ca faci acest lucru) ?

Va lasam pe dumneavoastra, daca puteti sa raspundeti la aceaste intrebari.

Cu respect, responsabilul Pensiunii Emma - Sambata de Sus.

Trimis de pensiuneaemma in 22.04.11 14:59:04
Validat / Publicat: 22.04.11 15:59:50

VIZUALIZĂRI: 2037 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pensiuneaemma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Michaell
    [22.04.11 18:55:55]

in total parca am numarat noua review-uri despre pensiunea dvstra. dintre care doar un scriitor a fost multumit, ceilalti aducand doar critici si nemultumiri.

dupa parerea mea un bilant foarte negativ si singur graitor. cum comentati?

[23.04.11 19:39:34]

Inca o data subliniez faptul ca nu am absolut nimic cu celelalte pareri, in afara de cele 7 pareri, toate de la acel grup. In legatura cu cele 2 pareri negative, dupa parerea mea, in sapte ani de activitate este imposibil de multumit pe toata lumea. Ceea ce va pot spune este faptul ca avem turistii nostri fideli care vin destul de des la noi si acest lucru ma face sa cred ca am dreptate. Ma gandesc ca acele persoane nu vin des la noi pentru este urat, ci pentru ca se simt bine. Dar, din pacate pentru noi, persoanele care se simt bine intr-o locatie foarte foarte rar, cand ajung acasa scriu impresiile pe internet. Daca mai cautati din curiozitate si pe alte site-uri veti observa ca sunt impresii bune. Sper ca v-am lamurit cat se poate de bine si va doresc la toti sarbatori cat mai fericite si liniste sufleteasca.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.04.11 20:13:40]

Până una-alta, acolo sunt DOAR păreri NEGATIVE! Din partea grupului la care vă referiţi, doar 5 (dintre care, la 2 li s-au retras notele acordate!) şi nu 7 cum spuneţi puţin mai sus. Sunt chiar 8 impresii, TOATE negative, în total!

Şi până la urmă, în afară de "bărbi", nu am simţit nicio reacţie clară de a analiza nemulţumirile TUTUROR celor ce le-au exprimat aici şi de a descrie măsurile întreprinse pentru a elimina neajunsurile semnalate.

Michaell
    [23.04.11 22:32:30]

@ pensiuneaemma

da, este si asta un fel de-a vedea lucrurile, resp. de a justifica una sau alta...

deci dvs sustineti ca, cei care sunt nemultumiti scriu toti pe site iar cei multumiti se abtin... ma rog, daca spuneti dvs... ???!!!

eu unul... vorbesc in general si fara sa fac referire la locatia dv-stra, nu pot confirma acest lucru. daca urmariti activitatea pe aceasta platforma, cu siguranta ati observat, ca foarte multe review-uri sunt pline de lauda si aprecieri pozitive. bineinteles daca turistii au fost multumiti, deci daca realitatea care i-a intimpinat la fata locului a fost identica cu promisiunile facute la telefon sau pe homepage-ul locatiei.

[24.04.11 00:37:34]

Tocmai din aceasta cauza nu am dorit sa intervenim in nici un fel, cum am spus in dreptul la replica. Indiferent ce am spune nu cred ca va schimba intr-unul fel parerea unora care "doar" citesc. In concluzie, nu am alta solutie decat sa va invit sa vedeti cu ochii dumneavoastra si fiecare sa isi faca o parere proprie, pentru ca mi se pare ca nimic nu este mai elocvent decat ceea ce vezi cu ochii tai. Totusi, unde sunt pozele? Ar fi si acestea o varianta de a sustine anumite acuzatii. Nu imi ramane decat sa va urez inca o data sarbatori cat mai fericite.

[03.05.11 03:23:31]

din pacate am avut timp si eu sa studiez ofertele de la mai multe pensiuni din sambata de sus. din pacate cei mai multi care aveti acolo pensiuni ar trebui sa cam taceti din gura ca una vorbiti la telefon si ala e cand ajunge omul acolo si nu mai are ce face. dupa studiul meu, anul acesta de paste nu prea ati avut ce oferi. in afara de 2 sau 3 pensiuni unde proprietarii au legatura cu turismul si serviciile, restul nu sunteti decat niste persoane care au deschis niste peniuni fara a avea vreo cunostinta in domeniul acesta. faptul ca fierbeti niste legume intr-o apa si ai spuneti ciorba, nu inseamna ca asa si este. in afara de carne fripta la gratar mai stiti sa faceti si altceva? spre exemplu un bulz ciobanesc adevarat, un pastrav umplut, cu bait-au-russe, sau un escalop ceva, eventual niste turnedouri sau aspicuri... aloo fratilor. treziti-va. vreti sa va mearga afacerile pe acolo dar aveti lipsa personal calificat care sa asigure turistilor siguranta sejurului. nu inseamna ca daca dati cu periuta la turisti inseamna ca au fost multumiti si nu va mai tot hazardati in afirmatii ca aveti turisti care vin an de an si sunt stabili. nici macar nu aveti idee de turism si imi vorbiti de ce bine s-au simtit turistii vostri. [***sters WM***]. ce vi se pare absurd sa nu fie cineva multumit? ce vi se pare absurd sa nu posteze cineva pozele? nu e obligat nimeni. unii mai sunt persoane publice si nu au chef de a fi vazuti de te miri cine si interpretati. eu spun multumesc si celui care ma injura asa ca cei care v-au spus multumesc totusi au facut-o din politete. pe toata valea aia exista un singur restaurant cu mare iz de spelunca si nici acolo nu se respecta nici gramajele nici denumirea reala a preparatelor. toata iaarana ati stat cu pensiunile in frig si n-ati incalzit deloc asteptand ca soarele saracul sa faca treaba in locul vostru dar gratis. cereti preturi astronomice pe camere de 8mp mai ceva ca pe litoral. aveti televizoare in camera tot second-hand-uri, mici si inutilizabile la care cu chiu cu vai prinzi 4 sau 5 posturi. aveti lipsa groaznic la locurile de joaca pentru copii iar pentru adulti in afara de plimbari nu aveti nimic de oferit. sala de biliard, teren de fotbal, un mini teren de golf, o sala de filmoteca, sau echitatie, atw ceva? nimicccccccccccccccccccccccccc. dar bani vreti dar daca se poate fara investitii sau cu infime investitii. gasiti in fiecare an cate un grup de fraieri care sa va scoata din foame si sa va asigure lemnele pentru iarna urmatoare ca de profit? canci. n-aveti de unde ca nici nu aveti ce oferi. in afara de manastirea aia si de herghelia aia cinga si azi maine disparuta, nu aveti nimic. eventual scrieti ca asigurati turism ecumenic si la pensiunile voastre se tine post negru si garantat veti avea plin de pocaiti sau drogati ecumenici... ha ha ha. am fost si eu la o pensiune acum de pasti in sambata dar din fericire am nimerit bine si am fost multumit. poate daca nimeream la voi si pateam asa ceva? garantat te taraiam prin instanta pana la comanda stai

[03.05.11 19:32:24]

Ceea ce nu inteleg deloc este cum va puteti exprima parerea de unele locatii daca nu ati fost cazat acolo de fapt? Oricum nu conteaza, ideal ar fi sa intrati pe pagina locatiei unde ati fost cazat, si sa va scrieti impresiile bune care le-ati avut acolo. Mi s-ar parea relevant pentru cei care doresc sa mearga acolo. Pozele nu trebuie sa fie cu o anumita persoana, ci cu conditiile gasite acolo, nu are nici o legatura persoana, in acest caz afirmatiile sunt mult mai relevante. Ideea este ca fiecare are dreptul sa isi aleaga singur locatia unde merge sa petreaca un sejur. Dupa cum spuneati si dvs. si va dau totala dreptate, daca pateati asa ceva ma dadeati in judecata. Tocmai acest aspect l-am evidentiat si eu. Orice persoana, indiferent de cat de binevoitoare ar fi fost, daca patea ceea ce au scris anumite persoane pe acest site apela la cel putin o institutie abilitata din tara. Ceea ce nu pot sa inteleg este cum va puteti pronunta de bucataria unei locatii daca nu ati consumat nimic acolo? De ce bagati pe toata lumea in aceeasi oala?

[03.05.11 20:01:12]

Acum in sfarsit m-am convins ca toate aceste comentarii sunt defapt ANTIRECLAMA din partea concurentei. Nu mai am cuvinte, este dezamagitor.

[10.05.11 11:11:36]

Cu parere de rau, tin sa va anunt doamna administrator de la pensiunea emma, ca in materie de turism, servicii, am o vasta experienta. stati sa va explic. in primul rand, anumiti clienti, nu vin la o pensiune doar de dragul mancarii sau de dragul peisajului. vin pentru a imbina mai multe aspecte placute din acea locatie. anumite persoane, doresc ca meniul sa fie cat mai variat, tocmai pentru a fi pe gurstul lor. adica, daca nu imi place sa zicem salamul, sa pot manca, sunca sau altceva. faptul ca stiti sa gatiti ca o adevarata gospodina de casa, aia nu inseamna ca turistilor trebuie sa le si placa. trebuie sa gatiti stil restaurant, la standardele ce dumneavoastra le afisati, recte... 2,3, 4 margarete sau stele. ori dupa cate vad, habar nu aveti despre cerintele impuse de uniunea europeana referitor la clasificarea respectiva. nu este un motiv de suparare. trebuie sa intelegeti ca pentru a fi clientii multumiti, trebuie sa oferiti pe langa servicii de calitate, si servicii calificate. din pacate mentalitatea multora din turism, este ce-a de moda veche, si anume... daca nu-ti convine... n-ai decat sa nu mai vi. gresiiiiiittttttt. in felul acesta in scurt timp veti depune armele si veti pune lacatul pe usa. de ce nu incercati sa angajatimpersonal calificat? in timp investitia se amortizeaza. stiu ca poate acum nu va permiteti dar trebuie sa faceti un efort daca vreti sa si functionati. garantez ca ultimele amenzi aplicate anul trecut, nu v-au trezit la realitate dar ganditi-va ca si anul acesta se pot face nenumarate controale. exista un anumit cod, numit codul consumatorului... ia cititi nitzel acolo sa va cam dati seama despre si cu ce se mananca turismul si serviciile. cititi despre refuzul de a vinde, cititi despre reclama mincinoasa, cititi despre daune si sanctiuni. apoi luati manualul numit ghid practic de nutritie, si vedeti cam ce valori calorice si nutritive se impun pe piata europeana, apoi studiati cu atentie timer-ul intre calitate si serviabilitate si apoi va doresc schimbare placuta in pensiune. nu fac parte din nici o concurenta. n-am pensiune in nici o zona din romania, si nici nu promovez vre-o zona. sunt doar un specialist in domeniu, care din pacate face aceasta treaba nevazuta de turisti. poate commenturile mele au fost putin mai acide. imi cer scuze dar ma ia groaza la gandul ca noi romanii care umblam prin tara asta si nu numai, pe banii nostrii, primim servicii infime si trebuie sa mai fim si multumiti. stiti cum as fi facut eu? as fi invitat acel grup, pe 3 zile, la pensiune, unde sa imi spal obrazul fata de greselile de voie si fara de voie precum spune preotul. dar dumneavoastra va ganditi poate doar la venituri nu si la pierderi. Mai este un aspect care trebuie sa vi-l aduc la cunostiinta. In zona nu exista prea multe locuri de agrement. in afara de privelistea minuntata, si manastirea, nu aveti nimic. herghelia e ca si moarta. caii aia sunt nemancati la fel ca turistii. ce vreti sa vedem? niste rapciuge? de cand n-ati mai vizitat herghelia aia decimata? ar trebui sa va strangeti toti cei care aveti pensiuni pe valea aia a sambetei, sa discutati si sa ajungeti la un numitor comun, sa puneti bani sa faceti niste investitii de agrement in zona sau poate daca va tine mana si individual. de aceea majoritatea turistilor fug catre servicii din bulgaria, croatia, grecia, turcia, etc. si fara suparare, noi romanii inca nu suntem invatati sa periem turistii. asteptam doar profitul si laudele. ne mandrim ca suntem proprietari de pensiuni sau hotel, dar cam cu atat. stiti ca in zona mult laudata de dumneavoastra, in sejurul de la paste, nu gaseai tigari cam pe nicaieri? doar la restaurant aveau 2 sortimente. in rest? nimic. de ce nu spuneti ca de pasti, toate cele 3 zilele, s-a luat curentul non stop? in toata valea aceea. ba venea, ba se lua... uite asa s-au jucat cei de la electrica la curent. la ce sa asculti o muzica? sa vizionezi ceva la tv? din cauza curentului care se tot lua... serverele abea faceau fata sa se reseteze. de ce nu spuneti de galagia facuta de nebunul ala cu tractorul care se apucase de lucru in a treia zi de paste? de ce nu spuneti de multe inconveniente? chiar trebuie sa ne simtim bine cu toate acestea?

[10.05.11 11:38:21]

si ca sa va iasa din cap ca vorbesc aiurea cand critic bucataria dumeavoastra, nestiind nmic despre ea. sa imi spuneti cam ce ati avut de oferit dintr-o mostra de lista de meniu de 3 margarete in standard

aperitiv... 3 sortimente de mezeluri, 3 sortimente de branzeturi, oua, preparate gen cas de carne, legume in aspic, lapte, cacao, musli de fructe, fulgi de porumb, cereale integrale, unt, gem 3 sortimente, crochete de pui, porc, curcan, 4 sortimente de sosuri reci, preparate bait-fume, 3 sortimente de paine inclusiv paine prajita, 3 sortimente de salate, 2 sortimente de peste, icre, rosii, castraveti, ceapa verde, ridichi, salata verde, vinete cu si fara maioneza.

pranz... 2 variante de ciorba... una alba, una rosie, supa, 2 variante de supa crema si 1 consomme

baza... rulouri, medalioane, turnedouri, gratare, preparate pe baza de afumatura etc.

baza2... preparate traditionale, miel, porc, pui, vita, sarmalute, tocanite in 2 baze de sos, mititei,

garnituri... 3 variante de cartofi... prajiti, natur, taranesti

legume mix au jardin, orez simplu si rizzi e bizzi

varza calita, fasole batuta

desert... 3 variante de desert gen bannana split, papanasi, placinte, clatite, prajituri de casa eventual croasante

cina... 2 sortimente de paste gen carbonnara, milaneze, aglio olio, 2 sortimente de salate gen orientala sau waldorf, chiftelute, carnaciori prajiti, 3 sortimente de ceai, platouri digestive din branzeturi, 3 sortimente de dresing, salate natur, mini pateuri.

la toate acestea, cafeaua trebuie nelipsita cafea iar din retetar trebuie obligatoriu 8gr cafea si 4 de zahar dar si lapte degresat si nedegresat. 3 sortimente de suc inclusiv fresh-uri, la bauturi trebuie sa aveti de la lichioruri pana in 15%vol pana la spirtoase 60%vol, 4 sortimente de vin nu doar cate o sticla din fiecare, si 3 sortimente de bere. cam asa sunt standardele impuse la 3 margarete apoi puteti sa cereti bani pe serviciile oferite... pana atunci? gura mica si mers pe burta ca daca se trezeste cineva sa va ceara asa ceva sunteti in plop si plopu-n aer. cu deosebit respect

zoloft
    [13.01.12 09:57:00]

@mocanudonald

Bravo! I-ai "rupt pupatoarea" cum se zice.

Ai spus exact ce trebuia spus iar turismului din Smabata de Sus i se potriveste pe de-antregul ceea ce ai scris.

Aceste ecouri ale tale ar trebui postate in site ca referinta la care sa se uite toti proprietarii de pensiuni si camere de inchiriat sa vada cam ce-si doresc turistii de la ei. Ca unii stiu dar nu vor insa majoritatea habar n-au. Au impresia ca daca ginerele le mananca ciorba lunga sau daca soacra face piata ieftin in sat, atunci tot neamul lor stie sa faca turism si afaceri.

Iar doamnei administrator de la Pensiunea Emma... un singur aspect:

In loc sa fi initiat acest drept la replica jalnic in care nu ati facut si pe care l-ati constinuat in acelasi stil, decat sa puneti mai multe intrebari retorice si argumente lipsite de fundament, MAI bine ati fi cerut scuze public celor nemultumiti, sa le fi spus ca poate comportamentul dvs s-a datorat unei neintelegeri sau poate in acea perioada erati stresata sau obosita si ca ii asteptati cu drag data viitoare sa le demonstrati adevarata dvs personalitate si ospitalitate; pe bani sau gratis, nu conta.

In felul acesta poate vorba colegului, pe langa asigurarea lemnelor pt anul urmator v-ati fi asigurat si... RESPECTUL.

P.S: scuze pt acest ecou mult mai tarziu in timp fata de ultima interventie a celorlalti insa cineva a postat un nou review despre aceasta Pensiune si abia acum am vz reactia trecuta a porpirtarului.

[13.01.12 22:00:34]

oricum administratorii pensiunii, nu au luat nota de necesarul si standardele la 3 margarete. E normal sa aibe drept la replica si in favoarea lor. Am sa le fac o mica surpriza anul acesta si am sa fac o sesizare la autoritatea nationala de clasificare in turism sa vedem cine le-a dat cele 3 margarete si in ce conditii, apoi voi astepta niste raspunsuri de la protectia consumatorului, directia sanitar veterinara si cei de la garda de mediu. Daca tot doriti sa ciufulim jeleul macar sa o facem pana la capat sa va dovedesc ca functionati ilegal, mincinos si abuziv.

ilie0001, Michaell, mocanudonald*, pensiuneaemma, zoloft
    Alte articole din această RUBRICĂPensiunea Emma: