ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
OCT-2009

Mânăstirea RÂMEŢ

Înainte să ajungem în Alba Iulia, despre care v-am povestit aici am fost (în luna octombrie a anului 2009) pentru nişte treburi (cu prieteni) la Teiuş. Şi fiindcă am rezolvat treburile foarte repede unul dintre prietenii mei a venit cu o propunere: „Haideţi, dacă tot suntem aici să mergem să vizităm şi Mânăstirea Râmeţ! ”.

Ideea a fost aprobată imediat de toţi ocupanţii dubiţei, aşa că s-a reglat GPS-ul pe Mânăstirea Râmeţ din judeţul Alba. Mânăstirea Râmeţ se află undeva pe un drum lateral, spre munţii Trascăului, de la Teiuş! Ca şi distanţe sunt 18 Km. de la Teiuş şi 36 Km. faţă de Alba Iulia.

Ajungând aici am aflat multe lucruri interesante despre această mânăstire, pe care sun bucuros să vi le împărtăşesc şi dumneavoastră: mânăstirea poartă hramul "Sf. Ap. Petru si Pavel" fiind prăznuit la data de 29 iunie când (ca la toate hramurile mânăstirilor) locul este plin de comercianţi, “enoriaşi de hram” şi mulţi cerşetori.

Alte lucruri inedited despre Mânăstirea Râmeţ le puteţi afla dând un click aici sau dacă informaţiile NU vi se par suficiente mai aveţi o altă alternativă adică să daţi click aici!!!

Este o mânăstire de maici şi una din cele mai vechi (dacă nu CEA MAI veche) mânăstiri ortodoxe de aici din Transilvania. Între anii 1926-1930 mânăstirea a stat 4 ani îngropată în mâl şi pietre, până la înălţimea de 1,60m, urmare revărsăriilor pârâului Pleaşa. La inundaţii mai adăugându-se şi efectele apelor freatice pictura interioară a fost distrusă până la înălţimea de 1,50-1,60 m. Pe o placă de la mânăstire se mai menţionează că la 8 august 1988 pentru a salva biserica, aceasta a fost ridicată cu 2,08 m.

Peisajele de aici de la Mânăstirea Râmeţ sunt unele parcă desprinse dintr-o lume de basm, pur şi simplu fascinante şi ca să fiu sigur că vă voi face şi pe dumneavoastră să mergeţi acolo am să închei aici acest review dorindu-vă un:

Paşte Fericit şi MULTĂ sănătate tuturor!!!

Trimis de RobertCodescu in 18.04.11 18:08:11
Validat / Publicat: 18.04.11 19:43:28

VIZUALIZĂRI: 4753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

adriana_cj
[19.04.11 13:01:02]

ce bine imi pare ca ai ajuns si tu pe la manastirea rametz si zonele din imprejurime

e un loc mirifc si acum soseaua e mai buna ca in alti ani

sper ca ai vazut si cheile rametului

chiar se merita sa le vezi

[21.04.11 17:55:29]

Review-ul a fost retras din concurs, iar voturile primite pana acum au fost anulate. Motivul il puteti citi aici.

Cine doreste isi poate reface fara probleme votul.

• Alte impresii din această RUBRICĂMânăstirea Râmeț: