ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.04.2011
APR-2008

Cum am vizitat Valea Loirei- Hotel le Vinci Amboise

Dalida -Voila pourqoui je chante-

Buna ziua,

Desi au trecut 3 ani de cand am fost acolo m-am hotarat sa scriu si eu impresiile mele despre castelele de pe Valea Loirei. Ne-am cazat in Amboise fiind un orasel situat la o distanta acceptabila de locurile pe care voiam sa le vizitam, la Hotelul Le Vinci deoarece aici am gasit o oferta la vremea respectiva (platesti 2 nopti si stai 3) asa ca am iesit la un pret rezonabil- 186€ 3 nopti/camera cu pat dublu, fara balcon, fara masa, taxe incluse, pret f. bun ptr un hotel din lantul Best Western.

Hotelul este situat undeva la iesirea din Amboise intr-o zona rezidentiala f. frumoasa, distanta pana in centru-castel fiind de 10-15min de mers pe jos.

Practic nu este un hotel ci mai degraba o pensiune de 5 stele la noi, cu lift interior desi are doar 3 etaje, cu o curatenie impecabila, baie destul de mare cu dus din care nu lipsea nimic, iar la parter langa holul receptiei are o mica sala de mese pentru servirea micului dejun contracost-6€. Parcarea este micuta, gratuita dar cand am fost acolo erau doar 2 masini in parcarea din fata si doar a mea in cea din spate (foto). Camera, ca si tot hotelul de o curatenie desavarsita, fara balcon, cearceafurile se schimbau zilnic ca de altfel si prosoapele si se completa cu ce era nevoie in baie. Patul era f. confortabil, imens-poate d-aia nu mai ramanea mult loc prin camera. Cam atat despre cazare, mai multe detalii veti gasi pe site-ul lor: click aici

In cele 4 zile cand am stat acolo am vizitat castelele absolut SUPERBE de pe Valea Loirei -

-ziua 1- Chenonceau-aici nu mai adaug nimic intrucat sunt cateva review-uri fantastice aici

- ziua 2- Castelul din Amboise- si aici sunt review-uri nemaipomenite, singurul lucru de mentionat este ca aici pliantul de vizitare avea si limba romana!

- Dupa masa am mers la Chaumont sur Loire sa vizitam castelul de acolo, SUPERB si acesta mai ales exteriorul ne-a placut f. mult (foto), castelul fiind mai mic, in interior in 2ore se poate vizita.

-ziua 3- Castelul si orasul Blois superb, din pacate nu am avut timp sa intram in Castel, i-am dat doar tarcoale pentru ca am fost cuceriti de orasul in sine, de pietele sale, de curatenia si civilizatia de acolo, de cele 2 biserici-catedrale, de podurile peste Loira, monumentele, statuile, parcurile ce mai este un oras care MERITA VIZITAT! (foto)

-ziua 4- plecare, iar in drum spre Paris am trecut sa vedem si Castelul Chambord-IMPRESIONANT! Nu insist cu review-ul intrucat si ptr acesta sint cateva fff bune aici.

Dupa cum se vede nu insist cu descrierea minunatelor castele de pe Valea Loirei, avand aici review-uri mai mult documentate si amanuntite ci asupra cazarilor si a modului cum cineva isi poate organiza vacanta pentru a ajunge acolo. In acest context am sa va dau cateva detalii despre cum am ajuns acolo:

Traseu dus:

Brasov -Traiskirchen (undeva pe langa Viena) aprox. 1000km cazare la Pensiunea Ina, 50€/camera dubla/noapte/mic dejun continenetal inclus ptr 2 pers. Pensiune cocheta, ideala ptr odihna de o noapte, camere f. mari cu bai incorporate din plastic, micute si f curate, gazda f. primitoare desi nu locuieste acolo indiferent de ora sosirii poti intra sunand la usa, spui numele la interfon, usa se deschide automat iar camera rezervata are cheia in usa, cheie care se poate folosi si la usa de la intrare. Parcare pe strada in fata pensiunii, sub geamul camerei, supraveghere video inter. exter. Detalii pe: www.pensionina. at/

Viena -Geneva aprox. 1000km, cazare la Hotel Première Classe Genève Prévessin (f. aproape de aeroportul din Geneva) dar in Franta, loc. Prevessin-Moens, 60€/camera dubla/noapte/fara mic dejun care este separat 5€/pers.

Locatie f. curata, linistita, parcare imensa pazita, ideal de o noapte. Ca o curiozitate, baia este identica ca cea de la pensiunea Ina, adica de plastic incorporata in camera. Am ales locatie pe teritoriul Frantei intrucat in Elvetia era mult mai scump si nici nu aveam franci elvetieni.

Geneva-Amboise 700km aproximativ.

La intoarcere am folosit varianta ¨economica¨, adica am stat la rude in Paris si in Germania. Pe toata durata calatoriei am facut si cateva city-break-uri in Salzburg, Innsbruck, Geneva-Lacul Lehman etc.

Cam atat, ptr detalii va stau oricand la dispozitie

P. S. Daca moderatorul considera necesar se poate muta topicul de aici, eu il pun aici ptr ca obiectivul concediului a fost Valea Loirei.

Multumesc

Trimis de danastra in 17.04.11 14:14:26
Validat / Publicat: 17.04.11 15:49:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Versailles, Bordeaux

VIZUALIZĂRI: 4620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danastra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 castelul din amboise

[17.04.11 15:48:37]

am considerat ca review-ul va fi mult mai util la o rubrica "de cazare", asa ca am facut o noua rubrica pentru "Best Western Le Vinci Loire Valley [Amboise]" si am mutat aici acest set de impresii.

[17.04.11 21:43:05]

Am atasat melodia de mai sus, este propunerea muzicala pentru aceste impresii!

RobertCodescu
[18.04.11 12:37:30]

Preţurile sunt OK, imaginile superbe, reviewul complet aşa că NU văd de ce NU aş merge acolo!!! FELICITĂRI pentru review şi să ştii că: "NICIODATĂ nu e prea târziu pentru o astfel de informaţie! " aşa că dacă mai altele NU te sfii să ni le prezinţi şi nouă aici.

• SOCIALs

• pagină generată în 0.050558090209961 sec