ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2011
ÎNSCRIS: 08.04.11
DEC-2010

Un hotel excelent

anggun-snow on the sahara

După experienţa obositoare a călătoriei cu trenul, 13 ore la cuşetă, de la Aswan spre Cairo (16.30-05.40), o călătorie în aceeaşi zi direct de la gară la Alexandria şi întoarcere în Cairo, mă întrebam: oare unde ne va duce microbuzul?

Ceea ce vedeam pe geam nu-mi dădea prea mari speranţe asupra hotelului ce avea să ne găzduiască în acea noapte. Am parcurs o parte din drumul nostru spre hotel printr-un cartier mărginaş al oraşului Cairo şi aşa cum mai văzusem, sărăcia era la ea acasă. Am ajuns după aproximativ 24 de ore obositoare în faţa hotelului care binenţeles făcea notă contrastantă cu "peisajul " înconjurător. De cum păşeşti în recepţia hotelului, uiţi ceea ce ai văzut afară. Totul este scăldat în lumină şi culoare. Asta poate că era pe înserat, dar impresia a fost pe măsură, iar temerile au dispărut instantaneu.

Am primit cheile, bagajele au fost preluate şi duse, nouă rămînîndu-ne doar să ne îndreptăm spre camere şi să ne pregătim pentru masa de seară.

De cum am păşit în curtea interioară am rămas uimiţi. Altă lume, alt peisaj. Vegetaţie, piscină, palmieri, clădiri frumoase. şi totul luminat feeric. Asta poate pentru că era 25 decembrie sau poate aşa este mereu acolo. Şi totuşi, tind să cred că aşa este mereu. Ajunşi în cameră, am făcut turul de onoare, inspecţia şi nu am găsit nimic de reproşat. Camera foarte mare, frumos decorată, patul pe măsură -XXL, un balcon la fel de mare cu vedere spre curtea interioară. Baia şi ea foarte mare, exagerat aş putea spune dotată cu toate cele necesare.

La restaurat am avut surpriza unui concert live care ne-a acompaniat tot timpul mesei. Aşa cum am fost obişnuiţi, ca şi pe vasul de croazieră, masa a fost foarte bogată, diversă şi foarte gustoasă.

Am asistat, deşi doar auditiv, la o nuntă egipteană în acea seară şi ne-a părut rău mai tîrziu că nu am coborît să vedem evenimentul mai de aproape. Am regretat şi ne-am mustrat, dar eram mult prea obosiţi, Eu, una, nu am reuşit să dorm în tren. Tot timpul am avut în urechi zgomotul făcut de roţi şi senzaţia, amplificată de nesomn şi noapte, că trenul se rostogoleşte peste bolovani. Asta a fost senzaţia resimţită de mine. Un zgomot infernal care nu m-a lăsat decît poate să aţipesc pentru puţin timp.

Dimineaţa, la restaurant, aceeaşi masă bogată, cu multe, multe preparate, unele la comandă, după dorinţa turiştilor. Masa se putea lua şi afară pe o terasă, dar cum era destul de răcoare, am preferat să luăm masa în interior.

O singură observaţie am de făcut. Dacă în timpul croazierei, ţînţarii au lipsit, în Cairo ei erau prezenţi. În număr mic, dar existau. Aparatul din dotarea hotelului era expirat şi am solicitat unul de la recepţie prin telefon, dar s-a lăsat aşteptat.

Ar fi cam singura reclamaţie. în rest, totul a fost excelent. Aş mai sta la acest hotel cu cea mai mare plăcere.

A doua zi am văzut Muzeul de Egiptologie, Piramidele, Sfinxul şi spre seară ne-am întors în Hurgada pentru 1 noapte. Pe 27 decembrie am zburat spre casă unde... ningea.

O vacanţă frumoasă, dorită de mult timp în care am vizitat multe obiective şi în care nu am simţit oboseala, chiar dacă uneori ne-am trezit foarte devreme. Gidul nostru în această vacanţă, d-ra Cătălina, a ştiut să organizeze totul cu mult profesionalism şi dăruire. Pentru ea, nota 10! Am fost un grup mic de 9 turişti, dar care s-au simţit bine împreună.

Temperaturile au fost de 20°-22° la Cairo şi 25°-27° la Aswan în timpul zilei. Noaptea... ceva mai răcoare. Perioada vacanţei 20-27 decembrie 2010. Croaziera -" Misterul piramidelor"

Trimis de miki13 in 16.04.11 23:36:31
Validat / Publicat: 17.04.11 06:20:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miki13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera hotelului .Scuze...cineva doarme!

[17.04.11 08:04:35]

Sper sa placa melodia atasata!

[07.07.11 16:00:57]

Cataract Pyramids Resort este unul din cele mai elegante hoteluri din Cairo. M-a impresionat mai ales prin dimensiuni (are mai multe corpuri de cladiri, nu prea inalte). Curtea interioara este generoasa, cu piscina, o imensa sala de mese si multa vegetatie bine ingrijita. Camerele sunt spatioase si dotate cu tot ceea ce trebuie. Mi-a placut foarte mult faptul ca – avand camera la parter – puteam iesi printr-o portita a terasei, direct in spatiul verde.

Aici bagajele se lasa in fata usii, iar anjajatii hotelului le colecteaza si le transporta cu electrocarul la receptie. In autocar sunt incarcate numai dupa ce le-ai identificat.

[07.07.11 21:55:03]

iulianic,

ai fost de curînd în Egipt? Am înţeles că oraşele de interes turistic sînt pustii. Doar ceva cehi, ruşi... în rest, nu prea e animaţie. Există doar cursa TAROM care ajunge pe la 2.30. Dacă ai ceva amănunte despre drum, rezervări, te rog să-mi scrii. Eu vreau să mai ajung încă o dat în Egipt şi dacă se poate anul acesta sau în februarie, martie 2012. Aşa sper şi-mi doresc. Aştept impresiile tale.

[07.07.11 22:02:40]

Nu, Miki, n-am fost de curand. Am fost in noiembrie 2008. Cu evenimentele din anul acesta, e firesc sa fie mai nevizitat.

Am remarcat CATARACT pentru ca a fost primul contact cu Egiptul dupa aterizare si preluare de la aeroport. In cursul noptii, cand am ajuns, aproape ca nu l-am luat in seama din cauza oboselii, dar a doua zi, am vazut in ce rai ne-am trezit. Elegant, curat, spatios...

[08.07.11 00:47:06]

iulianic,

mulţumesc pentru răspunsul tău prompt. Mă bucuram că cineva a spart gheaţa şi eram curioasă. Şi mie mi-au lăsat o impresie foarte bună hotelul, masa, servirea, muzica live din restaurant. Am stat doar 1 zi acolo. Am ajuns seara după un drum obositor la Alexandria unde am plecat direct după o noapte cu trenul de la Aswan la Cairo (12 ore). Am ajuns la Cairo dimineaţa la 5,30 şi de acolo, direct în microbuz spre Alexandria. Deşi cartierul în care este aşezat hotelul m-a descumpănit la prima vedere, cînd am intrat în curtea interioară şi chiar din holul de primire, parcă eram în paradis. Am nimerit şi o nuntă, aşa că a fost extraordinar. Am adormit în ritmul muzicii tradiţionale egiptene. A doua zi, după ce am văzut Piramidele, Sfinxul şi Muzeul de Egiptologie, seara am pleca spre Hurgada de unde am plecat spre casă. Îmi aduc aminte cu nostalgie şi plăcere de zilele frumoase petrecute. Eu am fost în Egipt în decembrie 2010 în perioada 22-27. Îţi doreşti să revezi Egiptul? Eu, da!

[08.07.11 20:55:17]

Un review despre CATARACT PYRAMIDS RESORT nu poate ramane fara replici Miki, mai ales daca este vazut de cineva care a trecut pe acolo si a ramas cu impresii frumoase.

Cartierul in care este amplasat este jalnic, saracacios, prafuit, murdar… Prin fata hotelului trec carute trase de cai sau magari, incarcate cu morcovi…, sarmani oameni desculti sau in papuci… Parca a fost amplasat din greseala acolo, nu se potriveste de loc cu restul. Pasindu-i pragul sau trecand in curtea interioara - da, ai perfecta dreptate - te trezesti brusc intr-o alta lume. Este exemplificarea vie a faptului ca Egiptul este o tara a contrastelor.

Eu am stat trei nopti in acest hotel: doua la inceputul circuitului si una la sfarsit, fapt justificat cumva si de apropierea de aeroport, precum si de orarul de zbor din si spre Romania.

Daca doresc sa revad Egiptul? Desi nu l-am facut in intregime (n-am fost in sud de Luxor), deocamdata nu-mi doresc sa revad Egiptul. Astept sa se normalizeze lucrurile pe acolo si apoi… mai am destinatii inca nevazute pe lista de asteptare.

Cum este Egiptul in perioada Craciunului nostru? Pentru musulmani, nu cred ca Mos Craciun semnifica ceva. Totusi, ca anotimp / temperatura, cred ca a fost cum nu se putea mai bine. Am auzit pe cineva care a fost in august si tare se mai plangea ca a suferit de caldura. Eu, in noiembrie 2008, abia am facut fata in Valea Regilor si la Templul Karnak printre atata piatra dogorind ca soba incinsa. Erau aproape 40 de grade si niciun pic de umbra.

[08.07.11 22:28:06]

iulianic,

pentru mine, Egiptul a fost destinaţia de vis. Nu mi-am dorit alta. Ştiu că sînt foarte multe locuri frumoase de văzut, dar după Egipt. A fost o croazieră pot spune destul de completă. Am făcut Luxor - Karnak, Valea Regilor, satul nubian, Edfu, Kom Ombo, Phile - Aswan cu Abu-Simbel, Alexandria, Cairo şi asta in 6 zile, ultima, a 7-a, a fost pierdută cu plecarea spre casă, avionul fiind la 11,30 parcă, din Hurgada.

Crăciunul l-am petrecut în tren de la Aswan spre Cairo, dar oraşele, vapoarele erau împodobite cu luminiţe, brazi, cadouri, moşi şi reni, totul pentru ca turiştii să se simtă ca acasă.

Cît despre temperaturi... a fost excelent! La 22°-25°, ceva mai mult, cam la 28° la Aswan. Pot spune că nu am transpirat absolut deloc, ceea ce acasă nu prea se întîmplă. Noaptea, ceva mai răcorel că de, pentru ei era iarnă şi erau mai înfofoliţi. Noi... la sandale, pantaloni scurţi. Şi dimineaţa era un pic răcoare, dar se încălzea repede.

Mă surprinde diferenţa de temperatură între noiembrie şi decembrie. Ai prins o perioadă foarte călduroasă. Noi chiar ne-am gîndit că perioada noiembrie-februarie este cea mai bună pentru următoarea călătorie, dar se pare că decembrie, ianuarie ar fi mai potrivită.

Mi-a făcut plăcere să-mi mai amintesc acele zile şi să-ţi spun cîte ceva. Dacă am reuşit, mă bucur. Sînt multe de povestit, dar spaţiul de aici nu ne permite şi recunosc că nu am aşa talent ca alţii la povestit.

Mi-a făcut plăcere conversaţia cu tine. Numai bine!

nicoletass
[10.07.11 14:19:11]

@miki13

Eu am fost in perioada noiembrie-decembrie in Egipt si a fost foarte bine. Au fost temperaturi mai mari la Valea Regilor si Luxor, dar in rest a fost timp de vara calda, fara transpiratie si asta din cauza ca umiditatea este foarte scazuta.

A doua oara am vizitat Egiptul in ianuarie si m-am pacalit. A fost frigut, haine mai grosute nu prea am avut si am suferit dupa vremea din cealalta excursie. Temperatura a fost in jur 18 grade, cu ceva oscilatii in functie de zona in care ne-am aflat Am avut parte chiar si de niste ploicele. Ar trebui sa te mai documentezi, de prin februarie- martie incepe sa bata vantul si nu este prea placut.

Parerea mea, cred ca cea mai buna perioada de vizitat Egiptul este sfarsitul lui noiembrie inceputul lui decembrie.

Iti doresc sa reusesti sa te bucuri de revederea cu Egiptul cat mai curand si in conditii de siguranta.

[11.07.11 00:16:07]

nicoletass,

mulţumesc pentru sfaturi şi urări. E bine de ştiut că prin ianuarie este mai răcorel. Dacă întrebi, mai afli cîte ceva, nu?

Şi eu cred că tot prin decembrie e de mers acolo, dar nu mai vreau în timpul sărbătorilor de iarnă, deşi timpul a fost extraordinar de bun. Asta pentru a evita aglomeraţia deşi, acum, nu prea cred că se reia turismul curînd. E cam pustiu pe acolo.

Am păstrat legătura cu ghidul nostru, Cătălina şi ea a fost acolo de curînd. Ne mai găsim pe aici Nicoleta...

Numai bine!

nicoletass
[11.07.11 09:57:17]

miki13,

asta e si scopul acestui site, sa ne ajutam unii pe altii sa fim cat mai informati atunci cand vrem sa facem o calatorie

[17.07.11 20:17:03]

As vrea sa adaug cateva imagini in completarea celor spuse anterior referitor la saracia din jur si contrastul cu luxul hotelului, care "parca a fost amplasat din greseala acolo, nu se potriveste de loc cu restul".

[18.07.11 20:20:45]

iulianic,

mulţumesc pentru fotografii. Noi am ajuns la hotel seara, cînd se întunecase. Nu am apucat să facem fotografii a doua zi, aşa încît, ale tale... sînt binevenite.

iulianic, miki13, nicoletass
Alte impresii din această RUBRICĂCataract Pyramids Resort: