ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2011
DIN: Eforie Sud
ÎNSCRIS: 31.03.11
SEP-2010

Cum sa-ti faci vacanta placuta in Kusadasi!

Ferhat Gocer - Bizim sarkimiz

Desi nu sunt o buna naratoare, incerc pe cit posibil sa va impartasesc din experienta mea, unele informatii pt a descoperi cit mai bine nelimitatele posibilitati de a-ti face singur vacanta cit mai placuta in statiunea Kusadasi.

Nu merg pt prima oara in aceasta statiune, sunt consecventa, am inceput in 2008, iar in septembrie 2011 voi merge pt a 4-a oara. Aleg de fiecare data aceeasi luna pt temperatura de 28-30* (nu suport canicula), si acelasi hotel, fiind ca si locatie in centrul statiunii, aproape de superba faleza cu palmieri si leandrii. (50m), cit si pt faptul ca la 18/euro/zi aveam all incl.

De fiecare data insa cind m-am intors in Kusadasi am avut posibilitatea sa descopar ceva nou capatind experienta, gasind cele mai mici preturi pt excursiile optionale cu un buget mic sa putem vizita cit mai multe obiectie. Obiective, care, pe linga faptul ca ar prima plaja, nu sunt de ratat. O vacanta in Kusadasi va fi completa daca vizitati Efesul, una din cele sapte minuni ale lumii antice, cu spectaculoasa Biblioteca Celsius si faimosul Teatru antic. Aici, poti ajunge fara ajutorul agentiilor, chiar si turcesti, pt ca ar costa mai mult de 35/euro/pers. ci mergind cu autobuzul pt ca este la 20km de statiune, asta daca nu ai masina personala. Asa te va costa autobuzul 8/euro/pers dus-intors si intrarea la Efes 6/euro/pers. Ar fi de preferat ca excursia la Efes sa o programati intr-o zi de simbata pt a face o plimbare si prin orasul Selcuk, zi in care au un mare bazar pe stradutele din oras, asta optional pt cei ce vor sa achizitioneze mici 'atentii' pt cei de acasa. Preturile sunt incomparabil mai mici, chiar cu 40% fata de Kusadasi. Pt cei cu masina le sugerez sa viziteze si Casa Fecioarei Maria (Merieman) aflata la 5km de Efes.

O alta destinatie mirifica este Pamukkale-ul, in traducere libera Castelul de Bumbac, cu acele terase de calcar, un munte alb cu terase pe care te plimbi prin apa calduta pina la glezne. Mirific. Tot aici se afla si Piscina Cleopatrei in a carei apa termala, contra cost poti sa faci baie. Diferit de prima excursie, pt Pamukkale trebuie sa apelezi la una din nenumaratele agentii de pe strazile statiunii pt ca este la 200km de Kusadasi. Preturile variaza, dar trebuie sa negociezi la singe, intre 27-40/ euro. Eu am gasit mai ieftin la o agentie din Ladies Beach la 3km de centru cu 24/euro. Fac mentiunea ca in acesti bani ai asigurat si prinzul la un hotel de 5*. pt ca excursia este pe parcursul unei zile. Se pleaca de la hotel, de unde te ia agentia de la care ai achizitionat biletul, la ora 8 si te intorci seara la 20...

Mai acordati-va o zi si pt o plimbare cu vaporasul pe M Egee, de-a lungulcoastei, avind posibilitatea sa faceti plaja pe coverta sau sa inotati in apele cristaline si clare de poti vedea pina si bancuri de pesti. Pt aceasta excursie va recomand sa alegeti o zi frumosa, fara vint, iar biletele sa le cumparati direct pe ponton, in fata fiecarui vaporas existind o masa la care sta unul din echipaj si vinde bilete. La agentiile din oras costa 15/euro, iar la vapor negociezi direct si scoti biletul la 10/euro si ai si un prinz pe vapor. Eu la fel ca si cu hotelul, ramin fidela si merg cu acelas vapor. Se numeste 'Big-Baba si -l are capitan pe unul Orhan. Echipajul este unul ok, vesel, tinar antrenant buni animatori. Singurul lucru cu care sa nu fiti de acord, ar fi sa nu faceti poze cu fotograful lor, mi sau parut scumpe. Oricum cred ca toti plecam cu propriile aparate foto.

Ar mai fi foarte multe de spus despre Kusadasi noaptea turceasca de la Kervansaray, chiar in centrul statiunii, cu minunatii dansatori din zonele rurale si cu dansatoarele din buric despre excursia la Samos, insula aflata la 1 1/2 de Kusadasi, si unde nu mai avem nevoie de viza. Astfel poti face 2 in 1 vizitind intr-o singura excursie doua tari cu culturi diferite. Vaporul pt Samos pleaca de la acelas ponton cu vaporasele de croaziera si costa in 2010 35/euro.

Acum sper ca am fost de folos cuiva cu acest revieww si cu alta ocazie am sa scriu despre plajele diin Kusadasi, despre vestita strada a cluburilor de noapte despre labirintul de stradute din Marele Bazar samd. Doresc tuturor concediu placut pt 2011.

Trimis de maria55 † in 15.04.11 15:42:17
Validat / Publicat: 15.04.11 17:07:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Izmit, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 8742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.04.11 17:12:00]

Mutat la rubrica "Descopera Kusadasi" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[15.04.11 17:13:45]

@webmaster, multumesc mult

roth
[15.04.11 18:06:01]

Frumos, explicit dar sunt curioasa sa stiu si eu ce hotel e.

[15.04.11 18:14:38]

@roth, este vorba despre hotel Surtel 3*

[15.04.11 19:03:53]

Am atasat melodia de mai sus, este propunerea noastra pentru aceste impresii, pacat ca nu avem si ceva poze!

[15.04.11 19:16:59]

webmaster13, i-ti multumesc mult pt. melodie, probabil este in ton cu descrierea mea. Nu sunt prea priceputa in ale tehnologiei de ultima ora, am o virsta, dar inima tinara si cu mintea mereu la vacante. Inca odata multumiri!

balasa violeta
[15.04.11 19:55:26]

Aceasta statiune nu am vizitat-o! Dupa ce am citit acest review, foarte util, am sa ma incumet s-o vizitez si eu.

[15.04.11 20:01:02]

@Violeta, crede-ma, nu ai sa regreti! Cite cuvinte frumoase ai folosi, tot nu poti sa te apropii de realitate. Trebuie sa vezi cu ochii tai!

[15.04.11 20:50:52]

ne-ai dat atatea informatii incat ne-ai facut deja sa incepem sa visam la vacanta uitand ptr moment cat de urat este afara meritii punctele de la mine inzecite

mai asteptam maria si alte impresii despre kusadasi

[15.04.11 20:55:46]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo si figureaza deja printre minighidurile de calatorie in Turcia

[15.04.11 21:35:44]

@Ninel, i-ti multumesc pt frumoasele cuvinte, pt puncte si vreau sa-ti spun ca si eu la fel ca tine, visez in fiecare iarna la vacanta din Kusadasi. Cel mai frumos insa e atunci cind visul devine realitate pt noi toti. Muncim un an intreg, chivernisind niste banuti pt ca visul nostru sa devina o vacanta de neuitat! Oricind vei avea nevoie de un sfat i-ti stau la dispozitie.

[15.04.11 21:38:00]

Admin. , multumesc pt aprecieri!

adryana
[16.04.11 10:38:17]

maria55, foarte frumoase randurile tale, sper sa vizitam si noi curand cateva din aceste obiective, am retinut pentru la anul acest hotel Surtel, cine stie ce ne rezerva viitorul, vacanta frumoasa si tie!!!

[16.04.11 16:49:18]

@Adryana, multumesc pt aprecieri ,,stiu ca pleci in vacanta, parca in iunie, nu-i asa? Sa te intorci cu bine!

[16.04.11 21:31:20]

tu locuiesti in constanta?

[16.04.11 21:37:52]

esti atat de aprope de mare si totusi plecam in alte partii si tu si eu, si eu am un apartament in ct chiar langa ciresica si nu vin la mare prefer muntele

[16.04.11 21:55:41]

in vara asta la sfarsit de aug dupa 24 august aleg sigur kusadasi cred ca tusan macar 4-5 zile nu pot mai mult

[16.04.11 22:52:45]

@ninel, eu locuiesc la 250m de mare in Eforie Sud, o statiune frumoasa, linistita, dar n-o sa traiesc atit cit s-o vad la standardul Kusadasiu-lui. O spun cu regret, recunosc. Si desi plecam prin Turcia, Grecia sau Bulgaria nu vrem sa invatam nimic.

[16.04.11 22:58:59]

@ninel, si noi plecam pe 19/sept la Kusadasi, am facut rezervare la hotel Surtel pt 10/nopti. Plecam cu masinile (adica 4). astfel reducem mult din costuri.

miki13
[18.04.11 11:17:00]

Un articol foarte frumos, scris cu mult talent, cu multe informaţii utile. Felicitări!

[28.04.11 08:19:10]

@Miki, multumesc mult pt aprecieri!

dragos.p
[29.04.11 16:43:46]

maria55 as dori sa te intreb ceva te rog... daca iau excursia la Efes de la agentiile locale am dezavantajul ca nu au ghid in limba romana, chiar daca e mai ieftin iar la Efes chiar e nevoie de un ghid ca altfel nu inteleg nimic din ce vad, doar niste pietre... deci, cum ma sfatuiesti sa procedez in cazul asta? multlumes

[30.04.11 11:23:49]

@Dragos. p, parerea mea este ca excursia sa o faci chiar pe cont propriu si -ti spun si de ce; daca alegi sa mergi prin hotelul la care esti cazat, atunci ghid iti va fi o persoana de la agentia partenera (frecvent 'Siba Tour') cu vorbitor de lb.romana, insa si aceasta se limiteaza in a-ti citi dintr-un pliant, pliant pe care pti sa-l achizitionezi si singur. Daca cumperi excursia de la agentiile turcesti costul este mai mic, iar ghidul este vorbitor de lb. engleza. Daca alegi sa mergi pe cont propriu esti avantajat ca si cost, intrarea fiind aprox. 5-6/euro. Acolo te atasezi de un alt grup si asculti toate explicatiile ghidului (eu asa am procedat). Daca alegi aceasta ultima varianta si esti cu masina proprie, drumul este de 20km pina la Efes. De la Efes la 9km este Casa Fecioarei Maria (Merieman) unde in fiecare duminica are o slujba divina. E de preferat sa faci ambele excursii duminica atit pt. slujba cit si pt. faptul ca la Efes in aceasta zi sunt f. multe grupuri. Daca nu ai masina, poti opta pt varianta, microbuz Kusadasi-Selcuk, costa cam 4/e/pers/ dus-intors. si are statie la intrarea in Efes. Deci per/total ultima varianta mi se pare a fi cea mai o. k. Ti-am spus, este varianta mea si te rog sa o accepti doar ca o sugestie! Eu asa am procedat in fiecare an, mai putin excursia la Pamukkale pt care trebuie negresit sa alegi a2a varianta, adica ag. turcesti. M-as bucura sa stiu ca ti-am fost de folos cu ceva, Maria.

biancuta
[30.04.11 12:38:05]

dragos. p, fiecare varianta are avantajele si dezavantajele ei.

Intr-adevar, daca mergi pe cont propriu, ai dezavantajul de a nu cunoaste exact ceea ce vezi. Trebuie sa te documentezi ulterior. Intrarea la Efes anul trecut in iunie a fost de 20 lire turcesti (apx. 9 E). La intrare primesti un pliant foarte « subtire », insa ai posibilitatea sa-ti iei o brosura din micul bazar care se afla la intrare. Ideal ar fi sa studiezi intai brosura si ulterior sa vizitezi.

Cand te duci cu ghid, este mai comod, afli amanuntele in momentul in care vizitezi, poti afla diferite legende sau povesti legate de locul respectiv. Bineinteles, depinde si de ghidul pe care-l ai. Ghidul te duce la obiectivele principale. Daca te duci pe cont propriu, poti sa pierzi vremea si sa vezi mai mult, sa “simti” locul, sa-l intelegi. Cu ghid este posibil sa uiti si informatiile pe care le primesti, prin urmare, indiferent ce varianta alegi, iti sugerez sa-ti iei o brosura completa de la fata locului.

Noi personal ne-am dus pe cont propriu si a fost in regula. Poti studia si ce am scris eu aici

Intrarea la Casa Fecioarei Maria a fost de 12.5 lt. , daca bine-mi amintesc.

[30.04.11 22:46:47]

@Biancuta, eu in septembrie am platit pt 4/pers. 45tl adica aprox. 23/euro! Crede-ma ca nu bravez, stii bine ca la ei totul se negociaza si nu doresc sa derutez pe cineva. Vreau doar sa ajut asa cum stiu si cum am descoperit eu. Pina la urma acesta este scopul acestui site!

dragos.p
[01.05.11 08:47:33]

Va multumesc foarte mult ptr sugestii, o sa-mi fie foarte folositoare.

Marc_ro*
[16.12.11 20:01:06]

@maria55

Sunt horat! Vreau sa merg in Turcia-kusadasi in mai-iunie 2012 cu familia: eu (48ani), sotia (43), baiatul (21 ani) cu prietena lui si juniorii Ruxandra (in iunie- 2 ani si 10 luni) si Tudor (9 luni).

Am un business in Bulgaria la Ruse din 2007 si de atunci toate vacantele si mini-vacantele le-am facut in Bulgaria. Una in iunie-iulie, alta in august-septembrie si ultima de sarbatori.

Am mers si la 4 stele si la 5, ultima varianta fiind de departe mai ok in multe privinte, desi pretul este mai mare. Am vazut chiar ca nu sunt diferente intre 3 si 4 stele.

Vreau sa stiu daca si in Turcia sunt astfel de diferente pentru ca as prefera o categorie mai mica si diferenta s-o dau pe cumparaturi sau excursii. E foarte important doar acesul Internet si semnalul la mobil.

De ce Turcia? Pentru ca vecinii mei (ce-i drept fara copii) au fost anul trecut si au fost foarte multumiti la hotel Grand Belish, pentru ca vrem sa mai schimbam locatia, pentru ca e cald in extrasezon, pentru ca vrem cumparaturi, pentru ca se vorbeste engleza, si nu in ultimul rand pentru ca am inteles ca serviciile sunt de calitate, conform review-urilor de pe acest site.

De anul trecut de cand am inceput sa-mi sponsorizez si baiatul cel mare sa vina cu noi, inclusiv cu prietena, mi-am pus si problema unei inchirieri de apartament sau casa. La 3 dormitoare mi-as permite sa luam si bona cu noi.

Acum mi-o pun din nou, mai ales ca am vazut intr-un post de-al tau ca se pot inchiria casutele de langa hoteleul Grand Belish. Cred ca nu m-ar deranja sa ajut fetele la facut mancare, mai ales ca ne place sa iesim seara si astfel sa mancam in alta locatie de fiecare data, ceea ce la hotelurile cu all inclusiv sau demipensiune nu e rentabil. Chiar si excursiile ne-ar fi mai la indemana.

de unde pot lua detalii depre preturi? Ce optiuni am la masa de pranz aproape, pentru ca serile sigur o sa fim prin toata statiunea. Cat costa o ciorba la liber, o masa de seara, un suc, o apa, pentru ca nu prea le avem cu bautul, nici eu si nici baiatul cel mare. Cat costa plaja? Ce alte facilitati sau inconveniente mai sunt la o astfel de cazare?

Am uitat sa mentionez ca in fiecare vacanta in Europa, ca a fost Olanda, Franta sau Creta, cu masina am mers. E drept ca fara prichindei, dar ne caram bicicletele, rolele, tinuta sport si de seara, etc si pentru asta inhamam si remorca la Jeep sa nu ne lipseasca nimic. Nu m-ar deranja drumul pana la Kusadasi ca l-as face cu escale. Timp avem berechet.

De cand avem si prichindeii, alegem vacante, pe cat se poate unde sa fie piscina interioara (pentru vreme urata) si spatiu de zburdat, cazare cu lift, sau la etajele inferioare. E preferabila plaja aproape de cazare, pentru a nu cara calabalacul micutilor de 3 ori pe zi Daca iau doar cazare la vile, gasim sa platim doar piscina undeva in zona?

Daca nu merita doar cu cazare, raman la varianta Grand Belish, desi din cate am inteles de la o agentie, nu ma primesc cu doi copii mici intr-o camera standard, si-mi ofera una Large mai scumpa, desi la doi adulti (baiatul meu cel mare e adult, nu?) revine doar un copil.

O camera clasica cu pat matrimonial pentru mine, sotie si gingasi ne este de ajuns, pentru ca nu prea stam in camera, desi cele de 5 stele sunt mult mai incapatoare (nu stiu care-I diferntele in Turcia). Ne caram si patuturile daca e cazul.

Am incercat sa gasesc pe net doar cazare la malul marii, dar fara succes. Merci

[19.12.11 00:52:14]

@Marc_ro: scuze pt intarziere, am lipsit de acasa cateva zile, iar... leptop nu am!

Asa cum am mai spus si in review-ul Hotel Surtel, daca nu avem niste pretentii duse la extrem, atunci recomand din tot sufletul acest hotel.

Ai optiunea unui apartament pt tine si cei 2 juniori, apartament spatios, luminos si bine dotat la un pret de 18/E/zi/all. incl. tinind cont ca cei mici beneficiaza de gratuitate.

Pt baiat si prietena lui camera de 2 locuri, pat matrimonial sau twin la acelas pret. Cand spun acelas pret ma refer la cost/pers. /zi. O camera la acest hotel in luna mai-iunie prima decada si septembrie a2a decada fiind 36/E/zi/alli. Cel putin in ultimii 3 ani nu au fost schimbate tarifele! Totul este decent, curat si personal prietenos si atent. Mai ales cu cei mici!

Varianta cu inchirierea unui apartament in zona Diamond Beach nu o recomand atat timp cat Tudor are doar 9 luni pt ca timpul vostru ar fi alocat mai mult pt pregatirea hranei pt cei mici. Voi va-ti descurca onorabil cu un gratar sau cu minuturi, insa se stie ca cei mici au un regim aparte.

Noi am fost in septembrie cu nepotica mea care are acum 1,11 luni, fiindu-ne de mare ajutor diversitatea meniului, gasind mereu cate ceva adecvat micutei.

Despre Grand Belish am auzit numai de bine, acum vei hotari singur varianta optima pt tine.

Nu stiu daca ti-am raspuns punctual (sunt putin obosita) insa poti sa revii cu intrebari, voi raspunde cu mare drag!

Maria

adryana, balasa violeta, biancuta, dragos.p, Marc_ro*, maria55, miki13, ninel*, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: