ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2011
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 04.05.10
DEC-2010

Sinaia - povestea orasului vesnic in vacanta

Am ajuns pe seara… Si n-am ajuns intr-un loc oarecare, ci la Sinaia. Este un fel de miraj al mintii mele care ma face sa trec mai usor peste oboseala adunata de “veacuri”, peste programul fix si zgomotul cumplit de permanent. Sinaia este orasul vesnic aflat in vacanta. Uiti pur si simplu de tine si de rutina. De multe ori ai nevoie de timp ca sa te gandesti la o vacanta… Nu mi-a trebuit prea mult sa decid pentru Sinaia. In toate plimbarile mele prin tara am descoperit multe, am descoperit o Romanie frumoasa, manastiri minunate, pesteri care iti taie rasuflarea, peisaje spectaculoase, locuri in care respiri istorie, mare, munte… dar ce-am descoperit in Sinaia a intrecut asteptarile mele. Si nu am descoperit inca totul. Sunt unul dintre acei oameni care freamata de emotia noului… pentru prima oara in Sinaia. Pe drum peisajul a fost perfect. Ma las furata usor de frumusetile naturii, nu ma plictisesc cu una cu doua, gasesc cate-o poveste in fiecare lucru, ceva inedit in fiecare piatra.

Am ajuns. Este deja noapte. Trag in piept aerul rece si crud. Parcarea hotelului Palace unde am fost cazati se afla in Parcul Ghica, asa ca povestea incepe aici. A fost cineva in Sinaia si nu a vizitat acest parc? Dupa mine, totul se invarte in jurul lui.

O plimbare prin parc iti va contura imaginea unei vieti regale. Cazinoul, h. Caraiman, h. Palace, arborii seculari, toate iti soptesc despre plimbarile regelui Carol I pe aleile impletite ale parcului. Esti intr-o alta epoca. Esti in 1881, anul in care Eder, peisagist elvetian, a dat nastere acestui parc. Poti admira busturile unor personalitati: Mihai Eminescu si lon Creanga, Nicolae Balcescu precum si Dimitrie Ghica, te poti odihni pe banca lui Carol I (1905) sau pe bancute micute aflate la tot pasul. Casinoul (1911) aflat in parc, este o replica arhitectonica a casinoului din Monte Carlo... odinioara, atractia principala a statiunii, locul in care multi boemi ai timpurilor si-au pierdut averea sau si-au consumat povestile interzise de amor, astazi, loc de conferinte, expozitii sau reuniuni nationale si internationale. Eu am ascultat un concert de colinde pentru Craciun. Interiorul Casinoului este plin de povesti care deschid imaginatia oricui, povesti cu regi si regine. Arhitectura, luxul si eleganta sunt depline.

Si tot in Parcul Ghica puteti descoperi flora si fauna Bucegilor dar asta numai daca intrati in Muzeul Rezervatiei Bucegi. Daca ati obosit, asezati-va pe o bancuta si lasati copiii in spatiul special amenajat pentru ei, sa-si consume energia. Micutele vietuitoare care par a fii stapanii de drept ai parcului, veveritele, sunt foarte simpatice, dar asta numai daca le dai cateva nuci. Parcul este plin de ele, ciocani doua nuci si iti vor fi prietene. Cand am fost noi, patinoarul din parc tocmai ce se dechidea. Vis-a-vis de parc mai gasesc o poveste, povestea batranului nick. Cafeneaua Old Nick s-a redeschis dupa aproape 100 de ani si povestea sa este povestea unui barbat care nu bea alcool, dar al carui nume il poarta cafeneaua. Multe personalitati si-au fumat pipa pe aici...

Din parc mergem spre centrul Sinaiei. Eii, de aici lucrurile se schimba putin. Viata mi se pare dintr-o data mai intensa si mai libera. Fata in fata, pe bulevardul central al statiunii, stau hoteluri noi si hoteluri vechi, hoteluri destinate turismului de lux sau de masa. In spatele lor, timide ca niste domnisoare, pensiunile si vilele isi asteapta turistii. Daca aveti noroc la fel ca noi, s-ar putea sa va intalniti cu tanti Leana sa va convinga sa cumparati ceva. Pe noi ne-a convins sa luam vasc cu imortele intr-un cosulet, sa ne poarte noroc in dragoste, am negociat bine – 3 lei cosuletul de la 5 lei. Cluburile, multe de tot, nu... pe astea nu le-am incercat, dar am vazut ca numai seara prindeau viata. In centru este un amalgam de magazine, magazinase, restaurante etc. Nu pot sa vorbesc decat despre restaurantul Transilvania, aflat pe strada Castelului, la nr. 106: preturi bune, aspect placut, servire buna, mancare excelenta. Vi-l recomand din inima.

Povestea muntelui o gasiti sus, unde cerul se atinge cu pamantul, unde Sinaia o poti cuprinde intr-o palma, unde te simti si tu rege. Eu m-am simtit regina la cota 1400, am atins cerul cu mana. La inaltimile muntelui realizezi ce mici suntem si ce mare este lumea, realizezi ca noi nu suntem decat simplii chiriasi ai peisajului, beneficiari temporari. Puteti urca cu telecabina sau telegondola.

Ne intoarcem in parc. Incepem circuitul cultural al statiunii. De aici ne indreptam spre Manastirea Sinaia. La bifurcatia strazilor de unde urcam pe str. Eroilor privirea ne este atrasa de Cimitirul Eroilor. Intrarea in cimitir este flancata de doua monumente, doua tunuri. Este un cimitir mic, amenajat in cinstea ostasilor care si-au pierdut viata in Primul Razboi Mondial si cel de-al Doilea. Este vorba despre soldatii romani, unguri, sarbi si americani.

Straduta care duce spre Manastire continua prin impletitura de case mai noi sau mai vechi, pana intr-o intersectie de unde se poate merge spre Centru sau spre Manastirea Sinaia, locul unde vrem sa ajungem... Lacasul sfant adaposteste multa istorie si daca vei citi istoria lui vei fi fascinat, dar dincolo de istorie ramane un lacas sfant in care ramai cu sufletul pentru a te ruga. Straduta pietruita ce urca mai sus de Manastire merge la Castelul Peles, de fapt complexul Peles, caci este format din mai multe edificii (Castelul Peles, Pelisor, Foisor si Economat). Aici veti gasi istorie, veti gasi arta, veti gasi bogatie.

Pentru a incheia circuitul cultural ne indreptam spre Casa Memoriala George Enescu. Este locul in care marele artist a trait 20 de ani impreuna cu iubita lui sotie Maruca Enescu, nascuta Rosetti. Povestea din spatele usilor este frumoasa si dureroasa, cum numai operele lui Enescu sunt.

Si pentru ca in Sinaia am pozat toate felurile posibile de cladiri istorice, moderne, mici, mari, urate, frumoase etc. nu stiu ce are atat de magic acest orasel, poate palatul sau povestile cu regi si regine, poate Enescu, senzatia de libertate si faptul ca nimeni nu se grabeste, oamenii si faptul ca timpul sta in loc, sau pur si simplu gestul de a atinge cerul de la cota 2000. Cred ca toate la un loc, Sinaia a raspuns provocarii noastre, am gasit traditia, am gasit regalitate, am gasit altitudine.

Trimis de anadragusin in 14.04.11 21:24:26
Validat / Publicat: 14.04.11 22:24:48

VIZUALIZĂRI: 4810 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anadragusin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcul Ghica in plina iarna. Poza facuta din hotelul Palace.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [15.04.11 00:11:06] »

Un alt review care mi-a mers la suflet, @anadragusin!

Aceeasi sensibilitate, acelasi stil inconfundabil ce razbate din scrierile tale in care pui mult, mult suflet.

Ai reusit sa creionezi imaginea

orasului vesnic in vacanta

precum bine spui in titlu, extraordinar de amanuntit. M-am plimbat virtual acum, in miez de noapte, prin Sinaia, savurandu-ti rand cu rand review-ul, si mi-ai trezit dorinta de a mai da o fuga macar intr-un week-end, cand va veni totusi ... primavara, sa vad parcul Ghica inverzit.

Frumos ... Bravo si felicitari !

anadragusin [15.04.11 15:03:57] »

Multumesc mult! Ma bucur sa aflu ca ti-a mers la suflet. Am fost acolo pt. prima data si cu siguranta ma voi intoarce. Am sa urc si niste poze cu parcul Ghica in plina iarna, este o minune. In parc se tin ocazional o gramada de concerte si de targuri cu specific popular. Daca ai noroc, poti vedea la Muzeul Rezervatiei Bucegi expozitii cu reptile si animalute vii sau proiectari de filme stiintifice. Expozitiile se tin periodic la subsolul cladirii. Nu este decat 3 lei intrarea. Iti recomand cazare la hotel Caraiman, se afla in Parcul Ghica, are o arhitectura deosebita, se mananca excelent, servicii bune, preturi foarte bune si are doua stele pe deplin meritate. Am sa pun poze si cu acest hotel. Multumesc mult pt. vorbele frumoase.

webmaster13 [15.04.11 19:39:31] »

din motive tehnice am atasat melodia de mai sus in format video, este propunerea noastra muzicala!

anadragusin [15.04.11 20:00:28] »

Multumesc webmaster13, este bine.

Michaell [15.04.11 20:02:12] »

@anadragusin

pot sublinia cu totul cele scrise de tine in privinta hotelului caraiman. oricand ma aflu in sinaia intru la acest hotel si pina in ziua de azi inca nu am fost dezamagit niciodata. cazarea dar si mancarea sunt dupa parerea mea mult peste cele 2*. doresc conducerii si staff-ului sa mentina aceasta calitate.

am fost si sunt deseori in tari mult mai instarite decit romania si cu o traditie turistica mult mai mare, dar, si asta fara sa exagerez, inca nu am avut ocazia sa dau de un asemenea standart ridicat - la doua stele afisate.

de ex. in elvetia, unde merg cu familia de mai multe ori pe an - la doua stele... vai si amar.

anadragusin [15.04.11 20:26:13] »

Eu m-am cazat la Palace, hotel bun, arhitectura deosebita, preturi mari cu mici minusuri. Ni s-a spus sa parcam masina la h. Caraiman, fara taxe suplimentare. Mi-a placut h. Caraiman, am intrat si l-am vizitat un pic. Am vorbit cu cativa oameni cazati acolo si erau foarte multumiti, la fel ca si tine, erau cazati a "n" oara acolo. Ma bucur ca ma sustii, caci eu vorbesc doar din auzite si din putinul pe care l-am vazut. Poate data viitoare ma cazez la Caraiman. Multumesc.

Lumis66 [15.04.11 21:49:09] »

@anadragusin

Foarte frumos scris, cu stil si din suflet. Se vede ca te-ai documentat si ca ti-ai dorit mult sa ajungi la Sinaia. Ma bucur ca ti-a placut dar stii ca trebuie sa revii. Trebuie sa vezi castelul Peles, sa urci drumul regal, sa ajungi in Poiana Stanii Regale, poiana preferata a familiei regale. Sunt sigura ca atunci va fi mai completa imaginea asupra Sinaiei.

Spre rusinea mea, care merg de 20 de ani la Sinaia, de cateva ori pe an, nu as fi putut sa redau atatea amanunte despre parc sau statiune. De exemplu n-am intrat niciodata in Muzeul Rezervatiei Bucegi. Sa zic ca asta compenseza cu faptul ca unele dintre traseele mele in Bucegi pleaca de jos din staiune si am ocazia sa cercetez pe viu, dar am descoperit si alte obiective in reviewul tau pe care nu le-am vizitat. Dar pentru asta exista AFA si oameni ca tine care pun suflet si asa avem ce descoperi cu totii.

anadragusin [15.04.11 22:03:36] »

Multumesc @Lumis66! Intradevar obiectivele scrise de tine le-am ratat si asta din cauza lipsei de timp si a altor motive personale. Cu siguranta stiam despre ele dar data viitoare nu le voi rata. In permanenta putem descoperi ceva nou. Multumesc pentru vorbele frumoase!

magdalena [16.04.11 19:28:45] »

Sinaia este orasul meu de suflet si cel pe care il consider si eu un oras de vacanta, fericiti cei care locuiesc acolo...

Michaell [17.04.11 09:26:44] »

@ magdalena

sunt de aceasi parere in ceea ce priveste orasul sinaia ca locatie turistica. este orasul meu preferat in romania...

referitor la locatarii orasului, nu stiu... sincer: si eu mi-am pus aceasta intrebare si m-am intrebat daca aceste sentimente ar persista si daca ti-ai trai viata de zi cu zi acolo...

anadragusin, dananecula, Lumis66, magdalena, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: