ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2011
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 12,15

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vara in Austria

A trecut ceva timp de la vac. de vara la Krimml, Austria, dar in sfarsit am reusit sa ma apuc sa scris impresiile despre hotel Krimmlerfalle. Poate e mai bine ca nu am scris imediat dupa concediu ptr. ca trebuie sa recunosc ca au fost si momente neplacute. Acum ne aducem aminte doar ce a fost frumos.

Sa o luam cu inceputul: am ajuns la hotel pe la ora 16, dupa un drum destul de greu (a trebuit sa o luam prin pasul Thurn deoarece autostrada A10 era blocata; soseaua este foarte buna dar mie mi-e rau pe serpentine). La receptie ne-au intampinat cu apa, suc, foarte binevoitori, dar singura problema a fost ca am ajuns cam tarziu si camerele bune erau deja date. Ne-au dus intr-o camera jalnica, intunecoasa, undeva la un subsol, unde copiii mei nu incapeau in paturile pliante (erau ptr. patuturi de bebe). Bine-nteles ca nu am putut ramane acolo si am cerut sa ne fie schimbata camera, dar ne-au spus ca nu mai au alta. In fine, dupa multe discutii a venit proprietarul hotelului si ne-a oferit o alta camera (de fapt doua camere cu usa dubla intre ele), mai O. K. , dar cu o baie oribila (abia incapeam in ea, dusul era antic si de abia functiona, nu exista sapun, gel de dus, nimic altceva dacat hartia igenica). A trebuit sa ramanem acolo dar hotelul e departe de a fi de 4 stele.

Nici masa nu a fost de 4 stele, dar gaseai in fiecare zi ceva care sa-ti placa (am avut demipensiune, cu o bautura inclusa la cina, iar intr-o dupa-amiaza au dat strudele). Noi am ma fost in Austria, dar iarna la ski, tot in hoteluri de 4 stele, dar cu servicii si mincare mult mai bune.

Avea si o piscina, in interior cat o baltoaca, putin mai mare in exterior, cu sezlonguri afara pe iarba, cu o mica zona de spa inauntru, cateva saune, dar nu nemaipomenite. Erau bune dupa o zi intreaga de umblat pe munte, cand veneai inapoi obosit.

Dar trecand peste astea, pot spune ca si vara e minunat in Austria la munte.

In fiecare zi faceam excursii in imprejurimi; la hotel au o multime de pliante cu reclame despre ce poti fac acolo.

Am inceput cu vizitarea cascadei Krimml, care era foarte aproape, si care e impresionanta, iti ia o zi intreaga sa urci sa o vezi pe toata.

Apoi am fost pe valea Smaraldelor, unde poti gasi pietre pretioase daca ai rabdare si esti echipat (am vazut oameni dotati cu tarnacoape, site, ciocane, care sapau in albia raului dupa safire si smaralde). Noi ne-am multumit cu o plimbare buna, vizitarea muzeului smaldelor, si am cumparat de acolo o cutiuta cu diverse pietre pretioase.

Am fost si la Zell am Ziller ca sa se dea copiii cu un roller coaster (ca un fel de sanie pe sine, un trenulet ce urca in padure si coboara pe serpentine, pe care-l franezi singur).

In alta zi am fost intr-o padure unde se faceau catarari in copaci, erau amenajate diverse obstacole pe care trebuia sa le treci de la un copac la altul (erai legat cu niste hamuri), foarte incitant ptr. copii si nu numai...

Era plin de aluni, copiii culegeau in fiecare zi; puteai sa inchiriezi si biciclete, nemtii veneau cu ele legate de masini. Nici nu mi-am inchipuit vreodata cata lume merge si vara la munte-era plin peste tot!

Am avut noroc si de vreme buna, a fost cald si frumos, doar intr-o zi a plouat de dimineata dar a apoi a iesit soarele.

Una peste alta a fost o vacanta reusita si mai vreau in Austria vara!

Este oricum mult mai bine decat pe Valea Prahovei (de fapt, nici nu se compara).

Trimis de conana in 14.04.11 14:22:19
Validat / Publicat: 14.04.11 15:40:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Am fost iarna in Fugen, Tirol, hotel Crystal (de 2 ori), in Pertisau, Tirol, hotel Post am See si Strandhotel Entner (tot de 2 ori), Bad Gastein, la Cordial Sanotel, si la Fieberbrunn, la Austria Trend Alpin Resort.

VIZUALIZĂRI: 3151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (conana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[14.04.11 18:13:01]

Ma bucur ca v-a placut si vara la munte

Pe multa lume aud spunand ca se plictisesc la munte, dar asa-i ca in Austria nu ai cum sa te plictisesti? La tot pasul e ceva de facut sau vizitat.

Cascada Krimml ati vizitat-o in intregime? Eu doar o parte am reusit.

Prin Pasul Gerlos ati fost? Era un lac superb acolo.

conanaAUTOR REVIEW
[15.04.11 07:05:52]

Nu cred ca am vizitat-o chiar pe toata, dupa 4 ore de urcat am fost prea obositi si ne-am intors. (eu oricum am facut febra musculara ptr. ca nu sunt o sportiva, dar noroc cu piscina si saunele de la hotel, unde ne mai relaxam la intoarcere)

Am fost si prin Pasul Gerlos, ca doar asa am ajuns la Zell am Ziller, are si mai multe serpentine ca Pasul Thurn, mi-a fost si mai rau pe ele, si nu mi-a mai trebuit sa vad nici un lac...

Alina Morar, conana
Alte impresii din această RUBRICĂKrimmlerfalle Hotel [Oberkrimml]: