ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2011
ÎNSCRIS: 27.07.09
APR-2011
team-building

Surpriza placuta

Am stat 8 zile/ 7 nopti la Complexul Ana din Poiana Brasov. Cazarea a fost la hotel Bradul, care face parte din complexul Ana Hotels, masa a fost servita la restaurantul de la hotel Sport, iar salile pentru team-building si conferinta au fost in Hotel Sport.

La intrarea in hotel, te intampina un/o receptioner/a care iti urmareste privirea pentru a te saluta. De fiecare data cand treceam prin hol se intampla acelasi lucru. De remarcat uniformele purtate de catre acestia (verzi).

Hotelul Bradul este dotat cu doua parcari (una in fata si una in lateral si spate) foarte incapatoare (aviz celor care au stresul locului de parcare). In prima zi am lasat masina in parcarea de jos si am urcat pe trepte cu bagajul in spate. La plecare am mutat masina in cealalta parcare (lateral) si nu am mai fost nevoit sa car bagajul pe trepte. In cea de a doua parcare se ajunge ocolind Hotel Sport, prin stanga. Ca sa fiu si putin carcotas, mocheta de la etajul 3 are ceva pete pe langa perete, parca un martor al unor inundatii. Pe pereti mai sunt unele „urme” ale trecerilor turistilor, gen tantari... Daca este sa fac o comparatie cu un alt hotel de 3 stele, din Romania, la care am stat de curand (Aurora din Mamaia), Hotel Bradul este ceva mai mult peste la toate capitolele.

Camera, la etajul 3, a fost curata, mobilier destul de vechi, dar nu obosit, dotata cu televizor si bar (atentie la preturile bauturilor din bar!), baia curata, cu prosoape curate (schimbate o data in cele 7 zile), sampon, sapun, casca de dus, uscator, hartie igienica din belsug. Curatenie se facea zilnic si chiar gaseam paturile (re) aranjate. Din camera se face accesul pe un balcon destul de mare, dar fara scaune, masa etc. Noi am beneficiat de vedere spre parcare (fata hotelului), brazi, micsunele si partia Bradul. In camera era foarte cald, chiar exagerat de cald la un moment dat, chiar daca pe la orele 20 caloriferul din camera era rece.

Hotelul este prevazut cu lift. Personal am folosit liftul doar in prima si in ultima zi, atunci cand aveam bagajul in spate. In celelalte zile am preferat scarile. La partea cu restaurantul si masa o sa intelegeti de ce. Casa scarii este amenajata cu fotolii.

Hotel Bradul este legat printr-un tunel in trepte de restaurantul hotelului Sport, iar de aici cu Hotel Sport. Am fost incantat de acest tunel, curat, placat cu piatra de rau dar si de mirosul placut pulverizat permanent in aer. Avantajul, pentru cei care ar fi putut avea probleme de la atatea trepte, era ca pe drum este si o toaleta (am facut o vizita aici si pot spune ca era impecabila). De asemenea, pentru cei care obosesc sau prefera sa stea la racoare, sunt ceva fotolii si canapele.

Am fost foarte placut impresionat de restaurant. Sala este mare, foarte curata, aranjata si primitoare. Mesele au fost organizate pe sistemul bufetului suedez. A existat o mare varietate de mancaruri, pentru toate gusturile, combinatiile, vegetarieni sau carnivori, mancare de post sau nu. Personal, am facut permanent comparatia cu bufetul suedez de la concediul petrecut in vara in Bulgaria. Mancarea de aici a fost mult peste Bulgaria. Felicitari bucatarilor! La toate capitolele sunt foarte buni. Nu stiai ce sa mananci mai repede, dar desertul era regele. La capitolul curatenie, de asemenea, foarte bine. Fetele de mese aratau impecabil, chelnerii si picolii aveau uniforme, cu prosopul pe brat si cei mai multi zambitori si prompti. Am vazut ca se tine la eticheta in ceea ce priveste furnizorul de cafea si ceai dar si recipientele pentru acestea. Cafeaua, apa plata, ceaiul, sucurile si prajiturile erau din belsug inclusiv in binemeritatele si mult asteptatele pauze „de cafea”. Citand un coleg „parca suntem in Hansel si Gretel, cineva vrea sa ne ingrase” si cred ca am spus suficient despre masa.

Preturile, la barul din holul hotelului Sport, destul de piperate, astfel ca o bere ajunge sa coste triplu sau chiar mai mult fata de magazinul din colt.

In ceea ce priveste centrul SPA, acesta are piscina, sala de forta, sauna si jacuzzi. Accesul se face pentru 50 de lei pe zi. Cum noi nu aveam timp sa beneficiem prea mult, cu ajutorul organizatorilor am primit o derogare de 20 de lei pe zi. Sincer, am considerat cam mare si acest pret deoarece nu ne puteam permite mai mult de 1 – 2 ore pe zi. Programul fiind destul de incarcat, atunci cand aveam ceva timp liber simteam nevoia de aer, de altfel din belsug.

Inconvenientele au fost date de lipsa familiei si de perioada destul de mare petrecuta departe de aceasta, in rest numai cuvinte de lauda. Chiar imi doresc sa revin cu familia... atunci cand bugetul o sa ne permita.

Trimis de sharky1973 in 12.04.11 21:14:08
Validat / Publicat: 12.04.11 22:56:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV. A mai fost în/la: Valea Prahovei, litoral, Govora, Durau, etc

VIZUALIZĂRI: 3011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sharky1973); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Indicatorul complexului.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 47.20 EUR pe cameră

webmaster20*
    [12.04.11 21:48:57]

Hotelul Aurora pare sa aiba doar 2 stele, conform clasificarii de pe pagina oficiala: click aici

[13.04.11 07:36:09]

@ sharky 1973

intrebare: tarifele pe lista de cazare din P11 sunt intradevar in €uro sau ma insel eu? nu de alta... dar pt. un hotel de doar 3* mi se par totusi cam piperate, nu?! de ex. 99 €uro o camera single... ??

[13.04.11 07:48:51]

Da, este adevarat, in euro. Eu doar am fotografiat lista de preturi. Fiind la team-building nu am idee cat a costat cazarea+masa. In comparatie cu alte hoteluri din Romania sau de afara, intr-adevar destul de piperat.

[13.04.11 08:06:58]

da, extrem de scump. nu-mi vine sa cred. cum se explica, mai ales pe aceste timpuri de criza?

afara de voi mai erau si alti turisti in hotel?

prin 2005 am stat cu niste prieteni la hotel sport, deci cladirea imedeat linga hotel bradul. acesta (sportul) fiind atunci de 4 *... si nu am platit pe departe atit de mult.

[13.04.11 08:33:54]

Am mai intalnit cazuri unde tarifele afisate la receptie ar fi cel putin ciudat de mari - insa asta se intampla de obicei in zone unde adesea oferta nu acopera nici macar jumate din cerere, cel putin in anumite perioade. Dar printr-o agentie, sau cu o negociere/rezervare directa, facuta anterior cazarii, cu siguranta se poate plati un pret adecvat (simtitor mai mic).

[13.04.11 08:47:30]

[@Michaell]: Cel putin la restaurant, au fost zile cand era foarte plin, mai ales cu grupuri de straini. Pe langa acestia mai erau cativa romani cu familia dar si grupuri mai mici de romani tot la team-building (grupuri mai mici decat al nostru, 46 - 60). In ultimile zile am avut o adevarata invazie de straini, vorbitori de engleza si accent de Anglia.

[13.04.11 08:53:09]

[@Dragos]: Probabil asa s-a intamplat si aici, preturile au fost reduse considerabil, in concordanta cu marimea grupului. Am vazut ca au fost destul de "deschisi" si la negocierea pretului pentru SPA. Personal, consider ca acesta trebuia sa fie inclus in pretul total, dar, cine stie, poate tocmai aici a fost cheia pentru reducerea pretului la cazare. Poate au gandit "romaneste", sa mai ciupeasca un pic de la SPA. Cred ca daca lasau la pret era plin in fiecare zi, astfel ca nu prea aveau musafiri, decat ceva petrecareti prin jacuzzi in aer liber, sau cate un ratacit pe la sala de forta.

[13.04.11 09:15:35]

@dragos

daca te-am inteles bine, imi permit remarca, ca teoria ta, cum ca deseori chiar cand oferta este mai mica decit cererea, preturile sunt mari, contrazice cu totul legile pietii libere. nu vreau sa fac aici teoria chibritului, dar chiar si pe vremea comunismului, atucni cand cererea era mica, erau si preturile mici... mai ales in piata, la rosii, la pepeni, la porci (inainte de craciun)... -

@ sharky

strainii cu siguranta n-au platit preturile afisate.

[13.04.11 09:49:04]

@michael, ai dreptate - NU m-ai inteles bine. De vina este probabil graba. Reciteste chiar si prima parte din mesajul tau

cand oferta este mai mica decit cererea

si poate iti dai seama unde gresesti! (un produs oferit la 10 cumparatori => nu e firesc sa se vanda celui care poate oferi pretul MAXIM? ! ?)

[13.04.11 10:05:27]

@ dragos

sorry, de data acesta ai tu dreptate. intradevar a fost graba.

scuze inca odata.

[13.04.11 10:20:34]

Nu-i bai, se mai intampla!

[13.04.11 21:07:32]

[@webmaster20]: Da, asa este!

Cred ca am ramas in minte cu o stea in plus. De la briza...

Michaell, sharky1973
    Alte impresii din această RUBRICĂBradul Hotel: