ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2011
ÎNSCRIS: 29.01.08
APR-2011

Stațiunea balneară Gyula

nem elhetnenk pia nelkul

Gyula -pe românește Jula.

La Gyula se ajunge destul de ușor, acest lucru e valabil pentru cei din vestul româniei. E o destinație foarte bună pentru cei ce preferă băile și în general pentru toți cei ce agreează noțiunea de wellnes.

Am fost aici în o mini vacanță cam scurtă (4 zile) și recomand Gyula ca și destinație de weekend sau pentru o vacanță mai lungă. Orășelul stațiune e indicat ca destinație turistică nu numai vara, ținînd cont ca in afara sezonului de vîrf e mai lejer adică nu e lume multă. Am stat aici și în weekend și după și am vazut diferența.

Punctul forte al stațiunii - Baile termale-în limba maghiară-Varfurdo.

Sunt deschise in tot cursul anului cu bazine in interior și exterior, in perioada în care am fost eu erau deschise bazinele din interior plus 2 bazine exterior cu apa termala. Vara sunt mai multe bazine afară.

Complexul e clasificat la 4* temperatura apei este între 28 și 39 grade, sunt și bazine cu valuri și jacuzzi in interiorul complexului.

Nu ai cum să te plictisești, cel mai plăcut e după weekend cînd nu e așa aglomerat. Ex -luni, marți adică după weekend cînd am fost și eu în acest complex erau foarte mulți pensionari localnici (majoritari) veniți la baie.

Gyula e un oraș mic dar foarte liniștit cu un centru frumos aranjat, se circulă foarte mult cu bicicleta.

Sunt hoteluri de 3 și 4* cu baze de tratament propriu și cu piscină, dar și foarte multe pensiuni cu prețuri care pleacă de la 2500 forinți de persoană pînă la 4000 forinți de persoană fără mic dejun. Asta înseamnă în jur de 100--120 lei camera dublă. Camerele sunt în general cu trei paturi și bucătărie dotate cu tot ce e necesar.

Gyula e localitatea din Hu unde e și cea mai mare comunitate românească, este biserică ortodoxă și singurul liceu cu predare in lb română, Liceul Nicolae Bălcescu. Asta nu înseamnă că pe stradă veți auzi vorbindu-se românește.

În perioada de după weekend in complexul balnear și in oraș nu prea am văzut turiști români. În perioada aia a fost și un festival--Festivalul cîrnațului, acolo sunt tot felul de festivaluri in tot cursul anului pt a atrage turiștii, concert seara lîngă cetate și plin de tarabe cu de toate inclusiv renumitele preparate culinare locale și palinca ungurească.

În 15--17 aprilie urmează festivalul palincii, pe urmă în 16-17 ceva cu prietenii cîinilor, după aia sărbători de paște și tot așa de două trei ori pe lună cite ceva organizat pentru atras turiștii.

-Specialităti locale:cîrnațul, palinca, înghețata prăjiturile și bomboanele de la cofetăria de 100 de ani.

De vizitat ar fi și cetatea care e lîngă băi. Pentru cei ce merg pentru prima oară la Gyula ca punct de reper- Băile sunt lîngă cetate și lîngă biserica ortodoxă românească foarte aproape de centru. Întrebați de... Varfurdo... care înseamnă Băi.

Orașul stațiune e mic (în jur de 30 000 locuitori) și ajungeți ușor la băi.

Cazare la pensiuni găsiți lîngă băi, la fel și hotelurile sunt aproape.

Pentru cumpărături există - Lidl, Tesco și in centru Coop.

La băi nu ai cum să te plictisești-am stat și 6 ore pe zi numai acolo.

Informații găsiți aici și în lb română.

Atenție mersul la Gyula... crează dependență... daca ai fost odată mai... vrei!

Trimis de Nicu in 12.04.11 00:40:04
Validat / Publicat: 12.04.11 06:24:36

VIZUALIZĂRI: 16990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cetatea si lacul sunt f aproape de bai

Alina Morar [12.04.11 07:43:41] »

Si eu am fost de 2 ori... si mai vreau. Imi place mai mult ca la Hajdu.

roth [12.04.11 08:41:04] »

De cate ori sunt la Arad trec dincolo, insa niciodata nu m-am gandit la Gyula, acum am un imbold special... curiozitatea...

Multumesc pt descriere, e destul de clara si am sa merg macar 1 zi.

hlli [12.04.11 09:05:56] »

Da, Nicu, ai dreptate, se creeaza o oarecare "dependenta" de strandul de la Gyula.

Impreuna cu niste prieteni am fost la inceputul lunii martie la Gyula. Acestora le-a placut asa mult incit au fost din nou in 2-3 aprilie, de festivalul cirnatilor. Si din nou ne "mobilizam" si vom pleca simbata la Gyula. Dupa cum spui si tu, va fi festivalul palincii.

Unde te-ai cazat? Ce spui despre pretul cazarii si confortul pensiunii la care ai stat?

Am sesizat ca in perioada diferitelor sarbatori preturile la cazare sunt usor mai ridicate.

Eu ma voi duce tot la pensiunea Erika. Este destul de avantajos ca prin intermediul Erikai poti beneficia de bilete la strand cu pret redus.

Costul biletului de intrare la strand mi se pare destul de mare comparativ cu cazarea, care costa cam atit.

Sa auzim de bine!!!

david [12.04.11 10:39:33] »

In perioada verii, cu toate ca avem multe stranduri in Timisoara, prefer strandul din Gyula, datorita conditiilor excelente oferite, la preturi de bun simt.

Sa nu uitam nici de mancarurile exceptionale, care se pregatesc aici si satisfac toate gusturile.

Pentru cumpărături există - Lidl, Tesco și in centru Coop.

As mentiona si magazinul Aldi. care se gaseste la iesire din Gyula, pe partea dreapta, in drumul spre Beckescsaba

webmaster13 [12.04.11 13:21:00] »

"nem elhetnenk pia nelkul" sper sa fie ceva de bine

numele melodiei care se vrea propunerea muzicala pentru aceste impresii!

Nicu CONS. ONORIFIC AFA / UNGARIA [12.04.11 16:00:46] »

Multumesc pt atasarea melodiei.

Cred ca genul asta de muzica va fi valabil la festivalul palincii care va fi curind adica wekendul urmator.

Atunci la festivalul cirnatului a cintat Gyulai Big-Bend.

E o formatie care cinta la festivalurile locale.

Oricum sunt multe festivaluri in zona cam 2-3 pe luna.

Nicu CONS. ONORIFIC AFA / UNGARIA [14.04.11 10:49:43] »

@ hlli

Am stat pe strada Karolyi Mihaly la o pensiune foarte aproape de pensiunea Erika Apartmanhaz, am primit si reducere de 20 % pentru intrare la complexul balnear.

Adevarat ca preturile la cazare la pensiuni sunt bune comparativ cu hotelurile.

Pretul de intrare la complexul balnear e cam mare dar sunt multe bazine si e de 4*

Cine are peste 62 ani sau sub 26 primeste reducere valabil si pentru straini, localnicii pensionari platesc un bilet de intrare foarte mic comparativ cu ceilalti trebuie doar sa aiba buletin de Gyula.

hlli [14.04.11 20:01:58] »

Nicu, deci sa inteleg ca mai multi proprietari de pensiuni pot inlesni primirea reducerii pentru biletele de strand? Bine de stiut. Multumesc.

In acest sfirsit de saptamina este "festivalul international al palincii " si din aceasta cauza cu mare greutate am gasit cazare la o pensiune. La Erika era deja facuta rezervare de catre altii pentru toata luna aprilie, asa ca... Drep este ca suntem si cam multi, 8 persoane, iar pensiunile cu pret mai mic sunt in general cu putine camere.

Dupa cum am observat, datorita cererii mari, preturile pentru aceasta perioada sunt cu cel putin 1.000 de forinti / persoana mai mult decit in zilele in care nu sunt sarbatori.

Vom vedea... dar am un pic "emotii"... eu am fost "organizatorul si initiatorul" acestei iesiri... deci daca nu iese bine, eu sunt voi fi cea "vinovata"...

Nicu CONS. ONORIFIC AFA / UNGARIA [14.04.11 23:58:18] »

Cine nu va fi multumit trebuie tratat la (în) bazinul cu valuri, și daca nici acolo nu e bine atunci trebuie sa se trateze cu o porție de murături ungurești de la magazinul COOP din centru, în capătul magazinului sunt murături la kilogram (nu la borcan) foarte bune. Așa ceva nu am mai mîncat de... foarte mulți ani...

hlli [15.04.11 08:23:17] »

Nicu, am sa tin seama de sugestia ta privitor la tratamentul ce sa-l aplic "nemultumitilor".

Sa ne povetesti mai pe lag, intr-un review despre pensiunea la care ai stat. Poate ne avantajeaza si pe noi mai multe informatii si... cine stie? ... poate schimbam si noi locatia pe viitor...

Nu vii simbata la Gyula?

paky202 [25.04.11 19:05:18] »

Cu scuzele de rigoare, dacă sunt off topic... dar cred că melodia alăturată se potrivește mai bine festivalul pălincii decât unui weekend de relaxare

Titlul melodiei (în traducere liberă): Nu am putea trăi fără băutură (se referă la alcool, evident)

balasa violeta [06.05.11 22:18:53] »

Mai, dumneavoastra, cei din VEST, sunteti privilegiati! Noi pana ajungem... pana la Sibiu, ne trece cheful de bai, dar pana la Gyuila?

Ganditi-va si la noi? ! Mergem la Slanic si la Telega, fiecare unde poate!

hlli [07.05.11 07:39:36] »

Nici noi, cei din partea de vest, nu suntem foarte privilegiati din cauza drumurilor proaste.

M-am intors joi de la Baile Felix, iar drumul de la Arad la Oradea a fost mai mult decit obositor, a fost o teroare. Asa ca la dus, te sustine gindul ca vei petrece un sejur placut, iar la intoarcere dorinta de a ajunge cu bine acasa.

kmi [08.07.11 17:29:39] »

Buna,

Intentionez sa vizitez Gyula la sfarsitul acestei luni (iulie), de fapt va fi un weekend-trip: e mai bine sa merg cu forinti cumparati din Romania sau cu euro?

Multumesc,

Camelia

Nicu CONS. ONORIFIC AFA / UNGARIA [08.07.11 18:32:27] »

Cel mai bine e cu forinti cumparati din romania si la magazin (sunt citeva tip profii) plata cu cardul, cu euro iese prea scump.

kmi [08.07.11 20:39:26] »

@Nicu, multumesc pentru raspuns!

Alina Morar [08.07.11 22:13:42] »

Intrarea la strand se poate plati si cu cardul, dar cum a spus si Nicu sa ai forinti.

kmi [08.07.11 22:20:20] »

Am inteles. Iti multumesc si tie, Alina!

webmaster [18.08.11 19:41:53] »

@diliaaa, am mutat intrebarea ta la rubrica Intrebari, este mai potrivita aici.

Alina Morar, balasa violeta, david, diliaaa, hlli, kmi, Nicu, paky202, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gyula: