ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2011
ÎNSCRIS: 08.04.11
JUL-2008
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

ARTICOL ARHIVAT

Placut surprinsa pentru prima data in Bulgaria

Goran Bregovic - Mocking Song

Prima data in Bulgaria am fost in 2008 ca si destinatie finala Albena-Hotel Kompas, mi-a ramas inca la suflet hotelul.

Hotel Kompas este un hotel frumos, modern in interior, exteriorul e simplu gen hotelurile de pe la noi, dar de cum intri la receptie se vede mana nemteasca.

Camere curate, frumoase, miros placut in camera, am fost bucuroasa ca am avut camera la etajul 1, eu avand un pic teama de inaltime, in camera pat suplimentar pentru copii, un pat chiar bun, putea dormi lejer si un adult (postez poze cu camera).

Restaurantul unde se serveau mesele e forte curat, bine amplasat, intr-un corp separat de camere, terasa afara e mare, cu mese mari erau numai bune pentru grupul nostru de 4 familii si copiii.

Mancarea: foarte diversificata, (peste, sarmale, fripturi de porc, vita, pui, paste, cartofi prajiti, sosuri, salate, etc) pot sa spun ca am mai fost de atunci la alte hoteluri cu all-inclusiv dar atata mancare ca la acest hotel nu am vazut, prajituri cel putin 6 feluri, torturi cu diverse creme, fructe foarte multe, mere, piersici, mere, pepene galben, pepene rosu acestea erau decojite, sucuri, vinuri alb, rosu, dulce, sec, demisec de care iti poftea inima, cafea, etc).

Personal foarte atent cu turistii, directoarea hotelului in fiecare dimineata statea la receptie si spunea pe limba fiecarui turist " buna dimineata".

Tin sa precizez ca cazarea s-a facut exact la ora 12.00 iar noi am ajuns la hotel la ora 9.00 dimineata, 3 ore am fost in recunoastere prin statiune.

Plaja e cam la 800 m de hotel, coboram 135 scari ca sa ajungem la strada principala chiar in fata hotelului Flamingo, de acolo mai mergeam cateva 5 minute si ajungeam la plaja, greu de urcat scarile, la coborat nu era problema hotelul se afla intr-o padurice unde e foarte frumos, mie mi-a placut peisajul, le dau nota maxima pentru piscina copiilor (o sa atasez poze) superba piscina la copii, credeti-ma ca acolo ma balaceam si eu de frumoasa ce era.

Acest hotel are si animatori, erau 3 fete care mereu ne punea muzica dansam, gimnastica dimineata la ora 10.00, abia asteptam sa vina animatoarele sa mai facem ceva dansuri, la piscina pentru adulti era un tip care se ocupa de jocuri cu mingea in apa, gimnastica, etc.)

Acest hotel imi ramane la suflet fiind primul hotel la care am mers in Bulgaria.

Cine vrea sa-l incerce nu o sa va para rau, ceea ce era mai incomod... plaja... dar in rest e ok totul, statiunea e perfecta pentru familiile cu copii.

Anul trecut cand am fost la alt hotel tot in Albena am auzit ca au pus microbuz care transporta turistii hotelului la plaja si au si sezlonguri pe plaja in fata lantului hotelir Laguna.

Trimis de lacramioara r in 11.04.11 13:45:30
Validat / Publicat: 11.04.11 16:24:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Elita, Izola Paradise-Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 3183 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lacramioara r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea la hotel

anadragusin
    [11.04.11 18:27:21]

Hotelul Kompas este frate cu hotelul Panorama, au la comun restaurantul, piscinele, plaja Havana si barul Havana de pe plaja. Am fost anul trecut la Panorama, sutlle-bus-ul ce merge la plaja opreste la vreo 4 hoteluri si in permanenta este foarte plin, asa ca solutia optima ramane tot cele 135 de scari. Anul trecut erau 2 fete si un baiat animatori, foarte de treaba de altfel. Minusuri fata de ce spui tu reprezinta restaurantul in care nu am gasit sarmale si alte cateva enumerate de tine, nici foarte curat nu era, nu mai spun de faptul ca era mare aglomeratie. Daca nu ma insel in 2008 au fost renovate si probabil de aceea ai fost foarte multumita. Eu am dat per total nota 8 care de altfel este o nota buna. Felicitari pt. review-ul obiectiv cu multe amanunte!

lacramioara rAUTOR REVIEW
    [12.04.11 10:40:39]

posibil sa fi aratat restaurantul mai bine in 2008 decat in 2010, hotelul este intradevar frate cu Panorama, nu stiam ca transportul e la comun cu mai multe hoteluri, eu doar am auzit ca au transport, iar la mancare am avut si sarmalute intr-o zi dar cu siguranta nu se compara cu cele facute de noi, ei doar vor sa imite unele feluri de mancare traditionale de la romani dar nu le iese... stiu ca erau cu foarte mult orez dar mergeau de o pofta. Eu pe ansamblu am fost multumita de hotel, posibil ca in 2008 sa fi aratat mai bine ca acum, poze din restaurant nu am.

Si chiar sunt bune si cele 135 scari pentru miscare, fac pofta de mancare.

[12.04.11 20:03:23]

iata si propunerea muzicala pentru aceste impresii, nu este prima oara cand ascultati aceasta melodie aici pe AFA, insa sper ca acest lucru sa nu deranjeze prea mult !

asgaard
    [09.05.11 17:55:45]

Salut,

Ai cumva un nr de telefon de la receptia hotelului? As dori sa confirm rezervarea si voucherul, ca sa nu ma trezesc cu probleme cand ajung acolo.

Ms

anadragusin, asgaard, lacramioara r