ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2011
DIN: Targu Ocna
ÎNSCRIS: 07.04.11
JUL-2009

Si bun si rau

Daca vreti sa vizitati zona lacurilor din Austria v-o recomand cu caldura.

Noi am fost in Weyregg am Attersee si am fost cazati intr-o, sa zic, pensiune de familie cu 175 de euro cazare si mic dejun inclus pentru 5 nopti la familia Gruber Helene.

Vila este foarte veche, cu pardoseala de scandura care scartaie cand mergi pe ea, in camera ai chiuveta doar. Baia si dusul sunt inafara camerei. Camera insa era curata, cu terasa mare, asternuturi curate.

Micul dejun putea sa nu fie sau mai bine zis ori era ori nu era, tot aia era. Painea cea mai ieftina, margarina, ceai, cafea sau lapte la alegere, dar nu din fiecare. Batraneii erau in felul lor simpatici, dar profitori la maxim. La plecare au vrut chipurile sa ne arate ca mai au o casa intr-un varf de munte si ne-au facut sa pierdem ziua ca sa mai platim o noapte de cazare si nici nu ne-au dus acolo. Bineinteles ca ne-am prins de schema si am plecat doar ca sa nu le dam satisfactie.

In rest, in 5 zile, am facut in zona lacurilor 700 de km cu masina. Ai din plin ce sa vizitezi, teleferic, parc de distractie rustic pentru copii, mina de sare de la Hallein, lacurile de la poalele Alpilor in toata maiestria lor, pastrav afumat cum nu am mai mancat nicaieri, mocanita de la Saint Wolfgang, lacul Hallstatt care te lasa mut de placere.

Salzburg-ul este foarte aproape de locatia descrisa, 80 de km. Ca o paranteza, la 1 an distanta, ma aflam cu familia in zona batraneilor si am zis sa trecem pe la ei sa ne cazam o noapte. Surpriza, desi ne-au recunoscut, au spus ca ei nu strica asternuturile doar pentru o noapte, ca macar 2,3 nopti sa ne cazam. Exact ce spuneam inainte, niste profitori la maxim. A trebuit in noaptea aia sa orbecaim si am dormit in masina pana la urma. Dar cu toate astea zona merita din plin vizitata.

Zona lacurilor din Austria, dupa parerea mea este tot ce au ei mai bun, este peste Tirol sau Viena. Pentru detalii sau informatii va raspund cu placere la ******@yahoo.com. [editat de webmaster]

Trimis de claudiuppp in 07.04.11 12:36:25
Validat / Publicat: 07.04.11 13:39:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Otztal

VIZUALIZĂRI: 1926 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiuppp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.04.11 12:42:56]

nu recomandam userilor sa isi posteze in clar adresa de email, de aceea am editat-o noi. pentru detalii poti fi apelat pe privat, sau de ce nu, in ecouri.

dannek
[07.04.11 15:28:45]

175 euro a fost pt cele 3 persoane pt 5 zile banuiesc?

Daca este asa, eu cred ca ai platit pretul corect o cazare buna, nu f buna incepe de la 30 de euro de persoana pe zi

claudiupppAUTOR REVIEW
[07.04.11 15:37:54]

da, toata familia am stat cu 175 de euro. pret bun, nimic de zis.

cristi_an3000
[07.04.11 15:40:52]

@dannek, de ce spui asta? nu poti sa generalizezi si sa spui ca sub 30 de euro nu gasesti nimic ok. de exemplu la Jutel Obertraun, unde am stat noi vara trecuta, pretul de lista anuntat pentru vara asta este 23,50 EUR/noapte/pers cu MD (sau 22,50 daca stai de la 3 nopti in sus). si conditiile sunt fara repros.

claudiupppAUTOR REVIEW
[07.04.11 15:55:57]

tu spui 23,5 euro/pers, iar eu 35 de euro/3 pers. care oferta e mai avantajoasa? de ce nu citesti cu atentie?

cristi_an3000
[07.04.11 16:03:02]

@claudiuppp, asa cum poti vedea la inceput de tot exista un "@dannek". asadar cu el vorbeam, nu cu tine. el spunea ca

o cazare buna, nu f buna incepe de la 30 de euro de persoana pe zi

claudiuppp, dannek