ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2011
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 04.04.11
AUG-2010

Pensiunea 'Vila Antonio 88'

In articolul pe care l-am mai scris in cadrul acestei rubrici v-am povestit despre statiunea Brela, iar acum vreau sa va spun cateva cuvinte despre frumoasa pensiune "Vila Antonio 88" unde am stat noi pe toata perioada sejurului.

Aceasta pensiune am gasit-o pe internet si ne-a placut mult de tot. Am trimis un email sa interbam daca au locuri libere si am avut norocul sa fie locuri libere la pensiune chiar in perioada in care noi planuisem sa mergem in concediu.

Inainte de a face rezervarea propriu-zisa gazda ne-a cerut un avans de 50 euro pe care l-am depus in contul ei.

O data ajunsi in Brela am inceput cautarea pensiunii "Vila Antonio 88". Ne-a fost putin greu sa o gasim deoarece stradutele din Brela sunt foarte inguste si de o parte si de alta a stradutelor se afla multe pensiuni, incat e destul de greu sa gasesti pensiunea dorita.

Noi am mers la un punct de informare turistica (care se afla in centrul statiunii) si cei de acolo ne-au indrumat foarte exact pana la pensiune.

Ajunsi la pensiune gazda ne-a intampinat foarte primitoare, ne-a aratat locul din garaj unde sa ne parcam masina, iar apoi ne-a aratat camera pentru care ne intelesesem la un pret de 32/euro/noapte. Camera era frumoasa, curata cu un balcon putin cam mic, dar de unde se vedea foarte frumos marea.

Bucataria era comuna pentru toate cele 4 camere aflate pe palierul nostru. Bucataria era utilata cu aragaz, cuptor, frigider, vesela. Se putea opta si pentru mic dejun separat care costa 6 euor/ persoane/zi. Noi am preferat insa sa ne cumparam de la supermarket ceea ce mancam la micul dejun.

Pensiunea noastra a fost localizata la 400 m de plaja ceea ce noua nu ni s-a parut foarte mult. Singurul inconvenient era faptul ca trebuia sa urcam putin dealul (deoarece Brela e o statiune care se intinde pe deal) ca sa ajungem la pensiune.

Pensiunea avea o gradina foarte mare si foarte frumos amenajata, precum si un loc special amenajat pentru grill.

Ceea ce vreau sa va mai spun este ca gazda de la aceasta pensiune nu vorbeste foarte bine engleza, dar nu a fost o problema deoarece fiica doamnei vorbea engleza si astfel ne-am putu intelege.

Trimis de Ioana_cj in 07.04.11 08:22:30
Validat / Publicat: 07.04.11 09:14:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 5112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana_cj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.04.11 09:12:32]

pozele sunt luate de pe alt site, in concluzie au fost prelucrate fara watermark-ul amfostacolo.ro si nu vor beneficia de punctele standard.

@Ioana_cj; te rog de acuma sa precizezi cand faci acest lucru. in mod normal (cu mici exceptii) nu sunt admise pozele care nu apartin autorului review-ului, aici facem o exceptie pentru ca este singurul set de poze incarcat pentru aceasta pensiune, deci gradul lor de utilitate este foarte ridicat.

raul81
[08.04.11 17:40:45]

Frumoasa pensiune! Este chiar in Brela localizata?

Ioana_cjAUTOR REVIEW
[08.04.11 17:41:16]

Da este chiar in statiunea Brela.

[08.04.11 19:22:36]

raoul81, ioana_cj: incetati acest schimb de replici aiurea. Stiu ca sunteti - in cel mai bun caz - colegi (iar in cel mai rau, una si aceeasi persoana), pentru ca scrieti de pe acelasi IP. Nu ar fi mai bine sa ridicati ochii din calculator si sa va puneti direct, prin viu grai, aceste intrebari? (useless pentru majoritatea celorlalti utilizatori)

[08.04.11 19:42:11]

noutati legat de cei doi utilizatori nominalizati mai sus - sunt sigur ca au atras atentia tuturor, nu doar a mea, date fiind schimburile atipice de ecouri:

- contul raul81 are un numar mare de voturi dat in favoarea ioanei_cj (la reviews-uri destul de subtiri, as remarca, unele chiar aproape mono-fraze). Avand in vedere si IP-ul comun, imi pare evident ca e un cont de sprijin pentru ioana_cj - posibil chiar o clona a ei. toate voturile sale vor fi anulate, iar contul banat

- o supriza cu totul neplacuta: unul dintre utilizatorii la care nu m-as fi asteptat a asa ceva - un castigator (meritat, as zice) al unei alte editii - chucky31 - are si el un numar de 14 voturi date la foc automat aceleiasi beneficiare. Si voturile lui vor fi anulate, iar contul suspendat pentru 7 zile.

Inainte de aplicarea sanctiunilor efective, astept eventualul punct de vedere al "impricinatilor".

[08.04.11 20:18:57]

cu un tupeu inimaginabil, chucky ma intreba (pe privat) de ce ii anulam voturile. : - (

voturile celor doua conturi - in mod evident "dirijate" - au fost sterse, contul raul81 a fost banat (clona ioana_cj), iar chucky31 a primit cartonas albastru.

dorgo
[09.04.11 05:46:01]

@Admin... intr-un ecou anterior afirmam ca atunci cand apare un premiu saptamanal mai consistent (bilete de avion), imaginatia populara ajunge la paroxism, nu trebuie sa uitam ca tinerii tarii noastre sunt expertii in IT, au reusit chiar sa sparga codul de acces al NATO! E clar ca in aceasta saptamana vor arunca artileria grea si mai ales in week-end... in cazul de fata s-au scris aproape 20 de review-uri monosilabice, gen "3 randuri si 2 poze", posibil ca mai e si o clonare si o intrajutorare reciproca. Si inca saptamana nu s-a terminat. E interesant totusi sa stai in loja si sa privesti acest mult prea vizibil si deranjant specatcol de comedie...

Ioana_cjAUTOR REVIEW
[09.04.11 14:28:19]

Imi pare foarte rau ca trebuie sa remarc faptul ca administratorii acestui site nu sunt niste profesionisti. Eu am scris foarte multe reviewuri pentru ca a fost prima saptamana in care am aflat de site-ul acesta si pana acum am facut sute de excursii in absolut toate tarile Europei si nu numai. Daca unele reviewuri au fost mai scurte asta s-a intamplat datorita faptului ca am scris ceea ce mi s-a parut mie mai interesant. Doua persoane pot avea pareri diferite despre ceea ce li s-a parut interesant la un obiectiv... nu trebuie sa gandim toti la fel.

Legat de cele doua conturi pe care le-ati blocat nu mi se pare corect. Nu scrie niciunde pe site ca un utilizator nu poate vota de cate ori vrea un alt utilizator. (si aici ma refer la chucky). Raul81 este coleg cu mine intr-o firma care are sute de angajati ce ies toti cu acelasi IP real in internet.

Va rog frumos sa imi stergeti toate reviewurile de pe site-ul dumneavoastra. Va multumesc!

[09.04.11 15:10:40]

@Ioana_cj, in momentul in care te-ai alaturat comunitatii AmFostAcolo ai acceptat, implicit, sa respecti si Regulamentul dupa care functioneaza site-ul si pe care il poti consulta facand click aici

Acesta are cateva prevederi clare, printre care si: "Voturile succesive acordate in intervale foarte scurte de timp catre acelasi beneficiar sunt anulate automat de program. " Voturile pe care le-ai primit "la foc automat" reprezinta o incercare de manipulare a clasamentului si, in consecinta, au fost anulate.

Pe de alta parte, pentru ca un articol sa fie acceptat in concurs, trebuie sa indeplineasca cateva criterii, apreciindu-se in primul rand nota personala a impresiilor. Lungimea articolului este un alt criteriu, nu pot participa la concurs reviewuri de doar cateva randuri sau care nu au suficienta informatie turistica.

Si, nu in ultimul rand, articolele pe care le-ai scris apartin acum site-ului si comunitatii AmFostAcolo si nu pot fi sterse. Speram ca vei reveni la ganduri mai bune si te asteptam si cu alte impresii din vacante.

alex32
[10.04.11 20:04:02]

Stimate domn cornel

M-ati dezamagit profund

V-am intrebat de ce mi-ati anulat voturile si nu mi-ati dat nici o explicatie

Ba pe langa asta mi-ati dat si cartonas albastru cu suspendare pe nedrept

Eu pot sa am libertatea sa votez pe cine vreau din cate stiu

Motivul pt care am votat-o pe ioana_cj este f simplu: mi-au placut foarte mult pozele ei, am apreciat mult numarul impresionant de review-uri puse intr-un timp f scurt, si nu in ultimul rand am simtit un sentiment de solidaritate si apartenenta la acelasi oras (si ea si eu suntem din cluj)...

nu am fost deloc nesimtit si nici manipulativ

alex32 alias chucky31

[10.04.11 20:44:20]

aham, ai votat pozele deci, adica inclusiv acelea explicit si de la inceput demascate ca fiind imprumutate de pe internet si atasate unui review de 6 randuri (compilatie de propozitii traduse de pe internet, nota mea). Eu cred ca ai votat de fapt tupeul, unul foooarte familiar din cate vad.

De fapt, o cunosti foarte bine pe ioana_cj, asa-i? Foarte probabil impreuna ati pus la punct stratagema de a traduce diferite texte de pe internet si a de fabrica reviews-uri pe banda rulanta, multe dintre ele de doua-trei fraze fiecare si ilustrate cu fotografii la fel de furate de pe internet, in tentativa de a castiga concursul, nu-i asa? :-) Si in deplina bataie de joc fata de cei care concureaza cinstit, as completa eu

Ei bine, poate ca asemenea tactici sau stratageme tin o vreme, dar trebuie sa iei in calcul si riscul pe care ti-l asumi in caz ca esti prins umbland cu "fofarlica". Cu atat mai mult atunci cand aceste "tactici" sunt aplicate grobian, fara nicio urma de bun simt -- in fapt, voturile TALE m-au ajutat sa descopar intreaga tarasenie, thank you Regulamentul pedepseste drastic tentativele de manipulare prin astfel de voturi iar ale tale se incadreaza "manusa" - si de pe Luna privite - in cazurile pentru care aceste prevederi au fost create.

Contul alex32 este banat, clona chucky31.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂVilla Antonio 88 [Brela]: