ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2011
DIN: Florida
ÎNSCRIS: 10.07.10
MAR-2011

O pensiune de lux - Coombs House Inn

Recent am avut ocazia sa stau pentru prima data la o pensiune in Statele Unite, intr-un orasel la Golful Mexic in Florida. Probabilitatea ca cititorii acestui site sa se cazeze acolo este, cred eu, foarte redusa. Am hotarat totusi sa scriu acest review ca sa va dau un termen de comparatie. Poate proprietari de pensiuni din Romania citesc aceste randuri si se inspira. Poate cei care viziteaza America in viitor vor decide sa incerce o pensiune ca alternativa la hotelurile traditionale. Nu in ultimul rand, am vrut sa scriu pentru ca am fost extrem de impresionata de aceasta proprietate care ofera conditii cum nu ma asteptam sa gasesc.

Eram impreuna cu o prietena in Tallahassee, capitala statului Florida. Orasul este situat in NV statului, intr-o zona supranumita “panhandle” (“coada de tigaie”) si este sediul vietii politice in Florida. Parlamentul si cele mai importante agentii ale guvernului local isi desfasoara activitatea in Tallahassee, ca si doua universitati foarte mari. Altceva, din pacate, nu prea se intampla in oras. Nu recomand sa vizitati Tallahassee (sau "Tally") pentru distractie :)

Am hotarat cu prietena mea in ultima clipa sa mergem spre golf si plaja pentru relaxare, si am cautat pe Internet o pensiune in zona. Stiam ca vrem sa stam intr-un oras mic numit Apalachicola. Sincer, eu nu ma asteptam sa gasim cine stie ce conditii de cazare, dar nici nu aveam mari pretentii. Pana la urma am facut rezervare de o noapte la Coombs House Inn.

Pensiunile in America se numesc inn sau B&B (Bed and Breakfast). Inn-ul nostru era o cladire istorica, potrivit website-ului (click aici). A fost construit in 1905 ca locuinta privata in stil Victorian, a fost distrus de un incendiu in 1911, a fost cumparat de o designera profesionista in anii ’70 si restaurat in forma de azi. Alte doua cladiri au fost adaugate la proprietate relativ recent, astfel ca pensiunea dispune in prezent de 23 de camere si apartamente, fiecare cu baie proprie.

Imediat cum am ajuns am fost preluate de managera pensiunii care ne-a procesat plata, ne-a dat cheile de la camera si de la intrarea in pensiune, si ne-a facut un tur al proprietatii.

Cu ce sa incep? De la intrare se vad doua dormitoare superb decorate, de o parte si de alta a usii, un semineu vechi cu decoratii eclectice, o scara de lemn masiv de culoare inchisa, si miros de fursecuri proaspete vine din sala de masa. In casa principala la etajul 1 sunt trei dormitoare/camere, o camera unde se ia masa, bucataria, si o veranda. La etajul 2, inca cinci camere si o alta veranda. Etajul 3 cuprinde un dormitor mai mic si spatiul managerei. Discutand cu doamna, am aflat ca ea locuieste pe proprietate sase zile pe saptamana si are o zi libera.

Am urcat pe scara de lemn in camera rezervata la etajul 2. Uimirea mea a continuat. Tema camerei era rosu inchis/bordeaux si verde. Ne asteptau doua paturi duble, incredibil de confortabile si pufoase. Am mai descoperit o canapea, o fereastra aproape cat lungimea unui perete (forma se numeste “bay window”), un semineu, televizor mascat in interiorul unui cabinet-bar, dulap cu halat de baie si papuci, cafetiera cu cafea Starbucks si cateva feluri de ceai, baie cu cada in forma traditionala, obiecte de toaleta, uscator de par, prosoape de toate dimensiunile. Eu deja eram fericita!

In plus, am aflat din cartea hotelului (“guest directory”) ca putem dispune de Internet wireless gratuit, convorbiri telefonice locale gratuite, si putem inchiria (tot gratuit) biciclete, umbrele, prosoape, si scaune de plaja. Wow! La cerere se pot organiza petreceri, nunti, receptii, si intalniri de afaceri intr-o sala special amenajata. Unele dormitoare si apartamente de pe proprietate dispun de jacuzzi in baie si televizoare LCD moderne.

Am coborat in sala de masa. Pensiunea serveste fursecuri proaspete si ceai in fiecare zi de la 3 pm la 5 pm. De vineri pana duminica se serveste vin de la 6 pm la 7 pm. Am stat la un pahar de vin pentru o vreme si ne-am intretinut cu gazda si cu alti calatori. Camera de masa era la fel de frumos decorata ca si dormitoarele, cu tablouri, diplome si premii primite de pensiune, cu obiecte de arta, reviste, carti, etc. Muzica de pian se auzea in surdina.

Managera, foarte primitoare, nu mai contenea din vorbit si servit turistii. In afara de vin alb si rosu, fursecuri, si ceai, ne-a servit si aperitive (asa-numite “finger food,” adica aperitive usoare care se mananca cu mana). Apoi ne-a intrebat pe fiecare unde dorim sa mergem seara si ce fel de mancare ne intereseaza. Pe o masa se aflau menu-uri de la cel putin 10 restaurante locale, si gazda ne-a recomandat la fiecare locuri de cina in functie de preferintele culinare. (Orasul fiind la Golful Mexic, restaurantele se specializeaza in preparate de pescarie.)

Seara s-a incheiat intr-o nota minunata, cu o plimbare in orasul istoric si cina pe malul apei. Paranteza: As vrea sa nu imi amintesc de experienta mea culinara care a constat in scoici crude cu salsa de portocale si grapefruit… din cauza unei neintelegeri cu ospatarul. Omul a fost dragut si a vrut sa imi aduca altceva, dar nu suport sa arunc mancare nejustificat. Am tras aer in piept si am inghitit, spre amuzamentul prietenei mele. Imi plac scoicile, dar nu crude. In fine… pot sa zic ca am incercat si asta. Cand ne-am intors la pensiune pe la 10pm, managera aranjase deja mesele pentru a doua zi dimineata si gatea ceva pentru micul dejun.

Dimineata a fost la fel de placuta ca si seara anterioara. Micul dejun se serveste intre 8-10 am si este inclus in pretul cazarii. Ne-am servit de pe bufetul plin cu fructe proaspete, iaurt, cereale, lapte, paine de cateva feluri, unt, gem, miere, ceai si cafea. In plus, gazda ne-a servit la fiecare cate o portie de soufflé cald facut cu oua, branza, carnati, rosii, si alte legume. Am luat cafeaua pe veranda, in bataia soarelui de dimineata si a brizei marine. Sa tot petreci vacanta intr-un asemenea loc! :)

Spre pranz ne-am despartit de Coombs Inn si de gazda atat de primitoare cu parere de rau, apoi ne-am indreptat catre plaja pe malul golfului. Sunt cateva plaje si insule in zona, dar noi am ales pe cea mai cunoscuta, Saint George Island. Insula se afla la 15 km de Apalachicola, este despartita de oras printr-un pod parca interminabil, si este declarata un parc de stat.

Pentru cine nu stie, trebuie sa fac precizarea ca termenul “park” in Statele Unite are doua intelesuri: loc de plimbare si de joaca, ca si in Romania, dar si o suprafata naturala aflata in proprietatea si ingrijirea statului, unde sistemul ecologic este protejat prin lege.

St. George Island este unul din aceste parcuri de stat, cu preturi modice pentru intrare si camping. Este o suprafata de 15 km de plaje, dune, vegetatie naturala, locuri de pescuit in sezon, de observat pasari, de intalniri si barbeque, etc. Din pacate, cand am ajuns era ceata, innorat, si apa oceanului cam rece. Cand a iesit soarele cateva ore mai tarziu, era deja vremea de plecare. Am spus adio la golf si am plecat fara fotografii, fara sa fi facut baie, dar cu amintiri si imagini minunate in suflet si in minte.

In rest am sa las fotografiile sa vorbeasca despre pensiunea pe care am vizitat-o. Multumesc pentru lectura.

Trimis de Darklocks in 06.04.11 03:20:25
Validat / Publicat: 06.04.11 06:31:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Darklocks); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladirea principala, una din cele trei ale proprietatii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

DarklocksAUTOR REVIEW
[06.04.11 04:41:10]

webmaster, se poate atasa unul din urmatoarele clipuri http://www.youtube.com/watch? v=vfhNKK7rkhw sau http://www.youtube.com/watch? v=ek37VBGPVhg sau http://www.youtube.com/watch? v=jBsPZV14I-k. mersi mult!

[06.04.11 06:25:02]

Am adaugat al doilea video-clip, drept ilustratie muzicala a review-ului. Vizionare placuta!!

valeamariei
[06.04.11 13:22:14]

frumoasa descriere!

cat a costat sejurul pe noapte?

DarklocksAUTOR REVIEW
[06.04.11 15:57:10]

valeamariei, multumesc. pretul difera in functie de ziua saptamanii, perioada anului, si tipul de camera aleasa.

cel mai ieftin este $119/noapte pentru unele camere simple, iar cel mai scump pare sa fie $269/noapte pentru apartamentele de lux. pretul este pentru doua persoane, fiecare persoana in plus $25, iar copiii stau gratuit. taxa de vanzare de 9% nu este inclusa.

poti gasi preturile detaliate facand click aici

Darklocks, valeamariei