ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2011
ÎNSCRIS: 05.04.11
SEP-2010
2 AD. + 2 COPII

Raport pret/servicii foarte corect

De mult timp vreau sa scriu impresiile din concediul de anul trecut, deoarece datorita acestui site am ales hotelurile si trebuie sa multumesc si eu la randul meu.

Anul trecut am fost pt prima oara in Turcia, poate de aceea voi fi putin subiectiva (mai fusesem in grecia, nu in sistem allinclusive)

Hotelul Grand Efe, e un hotel ok, cam de 3 * la noi, nu f nou, nu cu mobilier de lux, dar curat, ingrijit. Camera cu mocheta, curata, lenjeria schimbata la 2-4 zile, baia ok, intradevar cu acel dus in perete, dar cu perdeluta si astfel se evita apa peste tot. Prosoapele se schimba zinic.

Noi nu am folosit nici un serviciu cu plata gen masaj, discoteca nocturna, sauna etc, nu pot sa ma pronunt.

Plaja cu pietre, mai greu fara papuci speciali, dar curata, apa ff curata, in schimb destul de adanca.

Piscinele curate, cu topogane (3 la numar) cu apa punctul forte pt copii si chiar si pt noi.

Mancarea diversificata, din belsug, ff multe legume, multe feluri de paine (neagra, cu seminte, etc) fructe, mie una si la cei cu care am fost ne-au placut f mult, spre sfarsitul sejurului deja manacand din toate felurile parea ca nu prea mai ai ce incerca nou, dar era ceva gustos mereu.

Foarte multa vegetatie, animatie placuta, serile au fot pt noi minunate, vinul de la masa, apoi discoteca copiilor, dupa aceea spectacolul de animatie, f placut si relaxant cum ar trebui sa fie intr-un concediu.

Un avantaj al complexului pt cei cu copii mici, ai nostri aveau 3 si 5 ani, e un complex micut, toate sunt in acelasi perimetru, nu prea ai unde sa pierzi copii, stai pe sezlong si ai zona piscinelor, topoganelor in privire, parcul, plaja f aproape, pot copii sa mearga mereu in siguranta peste tot fara sa stai chiar in spatele lor.

Si nu prea am avut ce carcoti, totul e foarte bine, intradevar nu este lux, servicii de 5*, mai dadea pahare de plastic la bere, dar la vin niciodata, sucurile la dozator erau cum sunt cele la dozator... pline de prafuri, nu au inghetata inclusa si fresh-uri, coada la clatite, dar astea sunt mofturi ce costa bani, la cei 65/euro/zi pt 4 persoane a fost mai mult decat perfect.

Mergeti cu incredere mai ales daca il gasiti ieftin, multe agentii il vand la fel de scump ca si altele de 5* si mai proaste, probabil stiu ca are servicii bune.

Merita fiecare banut dat, asa ca va urez concediu placut! Noi anul acesta vom merge le Tusan Beach, tot un hotel pana in 750euro/10 zile, momentan nu merita sa dau mii de euro pe care nu i am pt mofturi.

Trimis de alipiticot in 05.04.11 09:48:42
Validat / Publicat: 05.04.11 14:01:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alipiticot); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 prin kusadasi

creivean
[05.04.11 21:51:20]

@alipiticot

Bun venit în comunitatea AmFostAcolo.

Mă bucur când văd că cineva s-a simţit bine într-o locaţie pe care a ales-o după ce a citit review-urile de pe saitul asta.

Într-adevăr, la câte ştiu eu despre Turcia, hotelul asta este unul corect la raportul calitate/servicii/preţ.

Să nu uiţi că ne-ai promis un nou review după vacanţa de anul asta de la Tusan Beach.

adryana
[06.04.11 08:58:58]

alipiticot, si eu ma bucur mult ca ati fost multumiti, si pretul a fost ok, o vacanta frumoasa ti-o faci tu, indiferent de destinatie, depinde ce fel de om esti, daca esti negativist atunci cauti mereu nod in papura, si eu iau lucrurile asa cum sunt si caut sa vad mereu partea plina a paharului, caci altfel gasesti mereu cate ceva, indiferent de nr. de stele, sa stii ca si pe mine acest site ,,am fost acolo '' m-a ajutat mult in luarea unor decizii. Anul acesta multi aleg ca destinatie Turcia, si eu voi merge in Kusadasi in iunie la Aqua Fantasy cu fetele mele, dar locatia am ales-o in primul rand datorita aquaparcului. Astept si alte impresii de la tine, bine ai venit!

[06.04.11 23:11:44]

nu ne-ai spus nimic de traseul care l-ai facut din tara pana in turcia cat a costat cu masina personala?

alipiticotAUTOR REVIEW
[07.04.11 18:03:16]

buna, din nou!

Ma bucur ca cineva citeste ceea ce am scris eu si multumesc pt urari.

Adryana, concediu placut! Noi am fost la adaland si anul acesta vom merge la aqua fantasy. Am inteles ca are mai multe topogane pt copii, anul trecut ei au stat mai mult in piscina cu jacuzzi.

Ninel, mare lucru despre drum nu am ce sa zic diferit, noi am avut cazare intermediara la constanta si kucukkuyu, destul de obositor si asa, dar mai degraba timp pierdut, dar asta e, inca nu ne permitem avion. Ca pret cred ca a fost aprox 400 e... nu am calculat exact. Am mers pe coasta bulgariei si apoi pe la canakale. La intors la fel la turci, dar in bulgaria am taiat prin munti, ca am intrat pe la ruse.

Daca mai vreti sa stiti ceva intrebati, raspund cu mare placere.

[07.04.11 21:17:30]

multumesc tare mult eu am frica de avion si vreau ca primul concediul la turci sa il fac cu masina sa nu depid de altii

adryana
[08.04.11 12:14:21]

@ninel, pe acest site gasesti multe informatii legate de drumul spre Turcia, chiar f. multe, de aici m-am informat si eu si am facut un traseu, deci gasesti raspuns la toate intrebarile tale...

[11.04.11 23:38:43]

Ninel, pt. a te ajuta in legatura cu traseul, te rog spune-mi locatia din care pleci; destinatia o stim!

Referitor la costuri pot sa-ti spun ca am plecat din Constanta cu un Logan pe benzina, iar totalul a fost de 1200/ron cu toate taxele.

[12.04.11 08:28:09]

din calarasi prin vama silistra evident

alipiticotAUTOR REVIEW
[12.04.11 08:53:25]

Buna,

Noi am plecat din Iasi, inca 450km *2 in plus, conteaza.

Mie deja mi e dor de grand efe, sper la tusan sa fie la fel de bine, deja nu mai am rabdare pana la sf de august.

[12.04.11 09:55:56]

Gresit! Din Eforie prin VamaVeche!

[12.04.11 19:05:02]

eu sunt din calarasi

[13.04.11 06:51:39]

I-ti recomand totusi, traseul Vama Veche-Varna- Burgas- M. Tirnovo (350km) - Derekoy-kirklarelli-Havsa-Uzunkopru-Kesan-Gelibolu- Eceabat -Canakkale Ayvacik Edremit-Aliaga- Izmir- Selcuk- Kusadasi (aprox. 700km). Astfel, mergi mult pe malul marii, eviti Istanbulul unde ai pierde f. mult timp si scutesti cca 100km.

[13.04.11 08:54:07]

mai este taxa de viza la turci? ceva probleme in vama?

[13.04.11 09:00:42]

Nu se mai plateste viza din anul 2010, alte probleme n-ar fi dar, fii mai explicit. La ce probleme te referi/

[13.04.11 14:31:03]

am auzit ca in vama la turci trebuie sa dai ceva bani ca altfel te tine o ora

[13.04.11 15:08:06]

Nici pe departe! Cine te alimenteaza cu asemenea aberatii? Intr-adevar, pierzi ceva timp cu formalitatile daca nu stii cum sa procedezi! Diferit de alte vami, unde stai la masina si astepti sa vina vamesul la tine. laei, parchezi frumos pe culoarul de intrare, cobori cu toate actele masinii, cu pasapoartele, te duci in cladirea vamii la biroul'cikis'-intrare, i-ti pune viza, mai apoi soferul se duce la alt ghiseu. (auto) cu documentele masinii pt. a fi trecute datele in calculator. In tot acest timp ceilalti ocupanti ai masinii nu mai au nici o treaba. Dupa ce finalizezi la biroul auto te duci la al 3-lea birou'MUYANE', nu glumesc, inseamna 'vames' si-l rogi sa vina la masina, aratindu-i ca restul formalitatilor le-ai facut. Acum, ca n-o sa vina in secunda2 este f. adevarat, insa poti avea norocul sa trci in aprox. 30min.

[13.04.11 15:16:05]

mersi frumos

[13.04.11 15:22:55]

Cu multa placere! Sper ca nu te-ai suparat, pt. ca recitind 'ecoul' mi sa parut ca am fost putin impulsiva. Te rog sa citesti review-ul 'Economic', Hotel Surtel - Kusadasi

adryana, alipiticot, bobyrodin, maria55, ninel*
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Efe Club [Ozdere]: