Descoperă Roma

DIN Cluj Napoca
înscris/ă în 04.04.11
SEP-2009

ARTICOL ARHIVAT
NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Calatorie prin Italia cu peripetii

Era septembrie 2009 si ne pregateam sa plecam spre Sicilia, pentru a petrece un frumos concediu acolo. Am plecat cu masina personala, iar prima noapte am dormit in Bologna. Aici am gasit un camping foarte dragut unde pentru 20 de euro puteai sa iti amplasezi cortul intr-o zona ingradita si pazita.

A doua zi am plecat la drum mai departe, iar in apropiere de Roma am oprit intr-o benzinarie sa ne mai dezmortim putin dupa un drum lung. Benzinaria avea un magazin cu mancare si suveniruri (cum sunt majoritatea benzinariilor de pe autostrada) unde am intrat sa ne delectam putin. Am stat in magazin aproximativ 5 minute dupa care am iesit din magazin sa ne indreptam spre masina sa plecam mai departe. Cand am iesit din magazin ce sa vezi: masina noastra era cu avariile pornite desi noi nu le pornisem inainte de a intra in magazin. Am mers spre masina mirati de faptul ca avariile erau pornite si cand sa urc in masina am observat ca pe partea dreapta geamul din spate al masinii era spart si din masina ne fusesera furate toate gentile mici care erau pe bancheta. Astfel am ramas fara nici un act de identitate la noi, fara nici un card si fara alte lucruri personale. Norocul nostru a fost ca am ramas cu un telefon mobil la noi si am reusit sa sunam in tara sa ne blocam cardurile.

Dupa toata aceasta peripetie am sunat la politie. A venit politia dupa aproximativ o ora si ne-a scris un document pe care sa il aratam in Italia in caz ca ne opreste politia. Am folosit acel document inclusiv la intrarea in Romania, deoarece eu nu mai aveam nici un act de identitate. Nu a fost nici o problema sa intru in tara cu acest document scris de politia italiana.

Impresii încărcate de Ioana_cj in 05.04.2011 08:15:44

Validat / Publicat: 05.04.11 09:53:39

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Ioana_cj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1350 PMA (din 3 voturi) nota2
    • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
    • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Ioana_cj? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[05.04.11 09:22:59]

Notele de la "Servicii", "Cazare" si "Bucatarie si masa" au fost anulate, acestea putand figura doar in cadrul unui articol despre o unitate de cazare;

de asemenea, review-ul a fost mutat la "Descopera Roma", cu toate ca nu prea face propriu-zis subiectul acestei rubrici am preferat sa-l mutam aici pentru a nu avea inca o rubrica de calatorie la sectiunea Roma.

- Darklocks
    [05.04.11 10:04:21]

Ce ghinion! Ati reusit totusi sa va bucurati de vacanta? Cum v-ati descurcat fara bani si fara acte? Politia a gasit hotul?

- Dragos
    [05.04.11 10:11:54]

Pariu ca erau din cei carora unele municipalitati le daramasera "casele" din cartoane...

- Ioana_cj
    [05.04.11 11:07:00]

[@Darklocks ]: Da am avut ghinion. Am reusit sa ne descurcam fara acte. Am avut noroc ca banii cash au fost la noi. Si cum nici un ghinion nu vine singur in Austria la intoarcere ne-a oprit politia si noi nu aveam nici un act de la masina. Politistii nu vorbeau engleza, doar germana, noi nu stiam germana si pana la urma au cautat seria masinii pe net sa se convinga ca nu e furata.

Hotul nu a fost gasit, oricum politia nici nu s-a chinuit sa ia amprente. Ne-a zis ca am avut noroc ca in acea zona in 5 minute iti fura masina cu totul.

- Ioana_cj
    [08.04.11 14:01:35]

[@Dragos]: S-ar putea sa fii fost romani cei care ne-au spart masine. Nu e exclus.