ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2011
OCT-2010

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Dezastruos

In octombrie anul trecut am hotarit ca a venit timpul sa vizitam si elvetia. Asa ca mi-am facut constiincioasa lectiile (am cautat pe internet un hotel care sa fie decent) si am dat peste Senator.

La hotel am ajuns in jurul orei 20. Ne-am aratat documentele si domnisoara ne-a dat cheile :). Era o receptioniera draguta care vorbea destul de bine engleza si care ne-a dat si informatii cu privire unde am putea minca ce sa vizitam etc. Sotul meu a intrebat daca au o parcare pazita (20 euro/noapte). Cit timp sotul meu a parcat masina eu si fetita am urcat in camera.

Cind am deschis usa la camera surpriza hotelul arata ca unu de 2 stele, la baie nici macar nu avea sapun ce sa mai zicem de gel de dus si papuci. Asa ca am cobarit la receptie si am intrebat-o pe domnisoara cite stele are hotelul (ca eram sub impresia ca am facut o greseala). Receptioniera imi confirma ca are 4 stele si atunci chiar m-am aratat indignata ca la 4 stele nici macar sapun nu ni se da iar, domnisoara mi-a zis ca numai anumiti clienti primesc (oricum dupa ce m-am revoltat a venit un nene si mi-a adus de toate si si-a cerut scuze). In camera am avut un tv foarte mic ca abia vedeam la el.

Dupa citeva minute apare si sotul cu meu cu o fata socata (a trebuit sa coboare cu masina printr-un tunel ingust care era si plin de curbe si cind a ajuns la poarta nu aveau nici un buton pe care sa apesi sa i se deschida poarta) asa ca a trebuit sa dea cu spatele sa iasa ca sa mearga inapoi la receptie sa ceara lamuriri (pe marginea tunelului erau numai semne cum ca nu era singurul sofer care a trebuit sa faca asta).

Pentru ca era foarte tirziu am preferat sa mincam la restaurantul hotelului care era pe specific italian. Dezastru!!! Pe strazile de linga hotel mizerie.

A doua zi am hotarit ca nu mai vrem sa mai vedem nimic din zurich si am plecat spre Franta dar nu inainte de a trece pe la magazinul Globus :))).

Trimis de ccarmen in 02.04.11 22:19:10
Validat / Publicat: 02.04.11 23:38:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA. A mai fost în/la: geneva, loussane, lugano

VIZUALIZĂRI: 2825 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ccarmen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.04.11 11:50:59]

Sa inteleg ca nu ati stat deloc in Zurich?

Aveam si eu nevoie de niste info.

[03.04.11 12:17:41]

Am stat o zi. Intreaba si poate iti pot raspunde

[03.04.11 13:06:42]

Daca poti da-mi si mie ceva link-uri ajutatoare pe care le-ai folosit.

Am la dispozitie 2 zile pline si as dori sa profit la maxim de ele, eu merg acolo de fapt la un targ.

Am tot citit si eu dar cam greu cu traducerea si nu sunt inca dumirita cu transportul. Am senzatia ca e mai mare ca Parisul cu tot cu suburbii.

Stau pe linga aeroport si vreau sa merg la munte sa ma plimb cu telecabina, asta undeva in zona 52

Multumesc

[03.04.11 13:25:30]

Cu transportul in Zurich e bine sa folosesti tranvaiul. Bilete poti cumpara din statie. Cit despre calatoria in afara nu stiu ce sa iti zic decit ca am trecut pe linga statia de trenuri . NU stiu daca ai sa ai timp in 2 zile sa iesi din Zurich pentru ca ai ce vedea (o zi o pierzi prin centru vechi si prin zona bahnhofstrasse.

As recomanda ca in ziua in care te cazezi sa rogi la receptie sa iti faca o rezervare la un restaurant care serveste fondue (e un deliciu) dar cam greu sa gasesti o masa libera. Daca vrei sa faci cumparaturi magazinul Globus e un loc bun.

O sa mai merg in Zurich in iunie doar ca sa maninc la restaurantul cu fondue pt ca nu am gasit masa cind am fost (si pentru ca o sa fiu la europa parck e doar la 90 de minute distanta asa ca poate am mai mult noroc de data asta.

Distractie placuta si daca gasesti ceva interesant anunta-ne

[03.04.11 19:43:54]

Multumesc, am sa revin eu cu date la momentul respectiv, sau la cald de acolo si poate pot intoarce ajutorul.

[04.04.11 10:33:05]

cel mai bun fondue il gasesti la hotel adler restaurant le dezaley

ccarmen, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂSenator Hotel: