ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2011
ÎNSCRIS: 18.01.11
JAN-2008

O croaziera mai altfel, dar minunata!

Mohammed El-Bakkar - Raks El Nile

Egipt, un loc plin de istorie antica, un loc plin de exotism si mistere, un loc unde poti sa-ti imbogatesti cultura, un loc unde poti sa te bucuri de soare si de plaja, la malul marii Rosii, dar mai ales este un loc in care poti sa le imbini pe toate. Daca te-ai hotarat sa mergi in Egipt e pacat sa nu optezi pentru un circuit clasic cu tot ce iti ofera acesta.

Daca in prima calatorie in Egipt am avut parte de o croaziera pe Nil cu un vas mare, in cea de a doua calatorie, ne-am bucurat sa navigam pe Nil cu “Princess Donia five star Dahabeeyah sailing ship”.

Dahabeeyah, înseamnă în egipteana, barca de aur... Acestea au fost iniţial folosite de regi pentru a se deplasa pe Nil. Sunt frumos lucrate si au doua catarge cu panze mari.

Princess Donia are o lungime de 36 m, patru cabine mai mici si o cabina mai mare, care are in completare si o terasa proprie.

Un vas mai mic, dar doar al nostru. Am fost un grup de 10 prieteni si am avut parte de istorie, inedit si mai ales rasfat la bordul acestui iaht utilat cu tot ce este nou si modern, dar imbinat cu frumusetea unei navigari “pe aripile vantului” ca sa zic asa.

Vasul nu dispune de motorizare, deplasarea facandu-se cu ajutorul velelor. Pentru momentele cand vantul se alina, aveam la dispozitie o salupa cu motor care ne tracta.

Ce poate fi mai frumos decat sa plutesti in bataia vantului pe apele linistite ale Nilului, sa stai tolanit pe punte si sa admiri frumusetile din jurul tau? !

Cabinele sunt cochete, comode si utilate cu toate cele necesare: spatiu de depozitare a bagajelor, noptiere, oglinda, telefon si aer conditionat. Fiecare cabina are baia sa proprie, cu dus, wc, foehn si apa calda pe tot parcursul calatoriei... Au si ferestre, care se deschid, astfel daca doresti sa stai in intimitatea cabinei, te poti bucura privind pe fereastra spectacolul oferit de Nil.

Tot in partea de jos a vasului exista un living si un bar care deservesc oaspetii.

Puntea vasului, lunga de 24 m, este impartita in mai multe zone.

-O zona cu sezlonguri, saltele, pentru plaja si relaxare, o zona in care te rasfeti in soare si admiri frumusetile pe langa care treci. Sunt zone cu multa vegetatie, cu palmieri, curmali frematand in adierea vantului, uneori nisipul desertului ajunge pana aproape de malul apei, vezi sate mai mult sau mai putin ingrijite, oameni care muncesc pamantul sau se ocupa de animalele lor. Si apoi e fantasic spectacolul pe care ti-l ofera vasele de croaziera. Unul mai frumos, altul mai elegant, unul mai nou si stralucind in soare, altul mai vechi dar plin de stil. Cel mai frumos este atunci cand se iau la intrecere si se depasesc unul pe altul, miscandu-se cu multa agilitate si usurinta.

-Alta zona este cea rezervata servirii mesei. Exista o masa lunga, la care sa incapa, lejer, toti oaspetii. De jur imprejurul puntii exista niste perdele care se trag si se fixeaza astfel incat sa te protejeze de soare, de vant, sau de priviri indiscrete, mai ales seara cand petreci pe puntea vasului.

Meniul servit, in mare parte egiptean, a fost delicios. Cea mai mare surpriza a fost supa de morcovi, la care initial ne-am strambat, dar care s-a dovedit a fi excelenta.

-Si mai e zona traditionala, amenajata cu perne si covorase, pentru savurarea cafelei sau a ceaiului alaturi de o narghilea frumos mirositoare. Mie imi place foarte mult mirosul tutunului din narghilea. Imi placea sa stau langa cei care trageau din narghilea, la apusul soarelui, cand muezinii isi canta rugaciunile, cand parca totul incremeneste, inclusiv vantul si cerul capata culori ireale

Personalul vasului este deosebit. Capitanul Hassan, un marinar iscusit, vorbitor de engleza, este foarte amabil si ne-a facut sa ne simtim minunat la bordul vasului sau. Cel mai tare era Alan, cel care ne servea masa si era vesnic pe langa noi in speranta de a ne ghici dorintele. Si ceilalti stewarzi, toti foarte amabili si dornici sa ne fie bine, ne pandeau in fiecare zi la intoarcerea pe vas din excursiile pe uscat, sa vada ce impresie ne faceau aranjamentele lor din camerele noastre. Am sa pun si cateva poze, pentru ca erau plini de imaginatie si mai ales de umor.

In ultima seara ne-au organizat o petrecere de ramas bun.

Tot echipajul s-a imbracat in galabee, costumatia lor specifica, ne-au cantat, ne-au dansat, s-au straduit sa ne invete si pe noi, si au organizat diverse jocuri de societate, unul mai hazliu decat celalalt. Ne-au preparat si o masa speciala, dar cel mai emotionant a fost momentul cand au adus tortul, ... o sa-l vedeti in poze …. si chiar pareau sinceri. Oricum noi ne-am simtit excelent la bordul vasului, care ne-a primit si omenit ca o adevarata Printesa.

Pe parcursul celor 5 zile si nopti, am calatorit de-a lungul Nilului si am oprit pentru a vizita diverse obiective de interes turistic, cum ar fi: Luxor, Valea regilor, Edfu, Kom Ombo, Philae si Aswan, care sunt destul de cunoscute si nu am sa le mai descriu, au facut-o altii inaintea mea.

Am vrut sa va redau o parte din atmosfera unei altfel de croaziere pe Nil, care a fost nemaipomenit de frumoasa. Am avut parte si de istorie, odihna, liniste, dar si de multa distractie. Croaziera pe Nil este modalitatea perfecta de a imbina intalnirea dintre istorie si modern.

Pentru mai multe informatii despre Princess Donia gasiti aici

Trimis de nicoletass in 30.03.11 11:49:31
Validat / Publicat: 30.03.11 13:31:55

VIZUALIZĂRI: 4568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicoletass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Princess Donia asteptand oaspetii

webmaster13 [30.03.11 12:46:43] »

Va propun melodia de mai sus drept fond sonor, se poate schimba!

nicoletass [30.03.11 12:54:51] »

@webmaster13, melodia e perfecta, multumesc

anadragusin [30.03.11 13:36:49] »

Nu pot sa spun decat MINUNAT! Felicitari pt. review, pt. croaziera si pt. poze.

nicoletass [30.03.11 16:06:12] »

@anadragusin,

multumesc de felicitari si ma bucur daca ti-a placut povestirea mea.

ancamariagadea* [30.03.11 16:26:32] »

@nicoletass, sa stii ca te citesc cu mare placere. Imi place cum scrii si, prin felul in care in care o faci, ma faci si pe mine sa calatoresc odata cu tine

Spune-mi, te rog, cat au costat cele 5 zile pe Nil, pentru o persoana?

TORA INGRID [31.03.11 08:40:41] »

L-am trecut la favorite, incantata de sugestia de vacanta. Cred ca stiu unde vreau sa merg in viitorul apropiat. Restul de intrebari specifice o sa le adresez pe private mesage

nicoletass [31.03.11 10:34:30] »

@ancamariagadea,

multumesc pentru aprecieri. Sunt indragostita de Egipt si mi-am dorit sa va povestesc si voua cateva fragmentele din minunatiile de pe acolo. Ma bucur daca am reusit sa va captivez atentia cu acest subiect.

@TORA INGRID,

pe langa placerea de a povesti despre Egipt, este si dorinta de a arata ca in Egipt poti sa faci si altceva decat sa te duci la plaja in Hurgada si Sharm El Sheikh. E o lume minunata, cu istorie, cultura, distractii inedite pe care nu prea le gasesti in alta parte a lumii.

almix_2011 [31.03.11 14:08:52] »

Foarte frmos redate impresiile de calatorie. Chiar am avut senzatia ca"am fost acolo". Felicitari.

nicoletass [31.03.11 14:14:19] »

@almix 2011, multumesc pentru aprecieri

Cred ca ar trebui sa mai fac o mentiune, de ce a fost o croaziera mai altfel. De obicei croazierele pe Nil se fac cu vase mult mai mari.

In prima excursie in Egipt am facut croaziera cu un astfel de vas. Avantajul la o astfel de croaziera este si trecerea prin ecluza de la Esna, care este spectaculoasa, cel putin mie asa mi s-a parut. Si am fost incantata sa aflu ca aceasta a fost construita de catre romani. Pe o placa mare, sta scris, drept marturie, ca aceasta ecluza a fost construita de catre Romenergo SA Romania.

Am fost mandra!

almix_2011, anadragusin, nicoletass, TORA INGRID