ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2011
DIN: arad
ÎNSCRIS: 23.06.09
FEB-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 13ani 9ani

Relaxare in miez de iarna!

Daca doriti o evadare din cotidian in plina iarna si totodata iubiti apa... va recomand sa mergeti la Ramada resort.

Am fost acolo pentru 3 zile si ne-am simtit minunat. Va recomand sejur ca mic dejun si cina. Am fost cazati intr-un apartament de 2 camere cuprinzand o camera de zi foarte spatioasa in care se gasea si o mini bucatarie utilata, o masa de sufragerie unde puteai sa mananci suplimentar. Camerele sunt noi nouate, confortabile si amanejate cu gust. Hotelul are 3 piscine proprii interioare si una afara pt timp de iarna. Sejurul nostru a cuprins si intrarea la aquapark care este un complex modern, cu sporturi de apa si tobogane, jacuzii. (acestea sunt pe langa cele 3 pisicine ale hotelului).

Va recomand sa va aduceti haine de vara pt ca, chiar daca locuiti in vile treceerea spre aquapark se face printr-un tunel subteran incalzit.

Masa a fost gen bufet suedez, diversificata si suficienta. La masa de seara bauturile nu sunt incluse in pret si trebuiesc platite la sfaristul sejurului.

La intrarea in hotel vi se percepe o garantie in valoare de 50 euro noapte, care poate fii platita cash sau cu card dar care vi se restituie la plecare.

La aqua park sunt multe tobogane, foarte mari si spectaculoase dar marea majoritate pot fi folosite doar de copiii care au inaltimea de peste 140 cm. Exista si o mica lume si pentru cei mici, amenajata cu bazine si tobogane pe masura.

Aici gasiti 2 centre spa, saune... masaj...

Prosoapele si halatele sunt incluse in pretul sejurului.

Sunt 2 baruri in incinta aquaparkului si un fast food.

Parcarea este gratuita si se afla in curtea hotelului unde poti intra doar pe baza de card.

Personalul este amabil. Va sfatuiesc sa faceti rezervearea prin agentii de turism pt ca este mai ieftin decat daca o faceti direct pe site-ul hotelului.

Merita sa incercati.

Trimis de azur_melia in 27.03.11 15:58:25
Validat / Publicat: 27.03.11 16:29:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (azur_melia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera de zi a apartamentului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 85.00 EUR pe cameră

[27.03.11 17:48:34]

@azur_melia

Si noi am fost in august la acest hotel click aici, cu un pachet de servicii ce a inclus accesul si la Aquaworld. Singura diferenta este ca noi am stat in hotel si voi la vile. Chiar le-am admirat din balcon si eram curioasa daca in interior aratau la fel ca si camerele de hotel.

Am vazut turistii ce erau cazati in vile ca ieseau la plimbare prin spate, exact unde acestia-si parcau masinile.

Habar n-am avut ca trecerea de la vile la Aquaworld se putea face si prin subteran Doar iarna e acces prin acel tunel sau tot timpul?

Noi am jucat asta vara badminton chiar pe aleea aceea cu pavele dintre vile si hotel, in dreptul terenului de tenis

Cum vi s-a parut Aquaworld? Noi nu puteam sa ne desprindem baietii de-acolo. Ar fi stat non-stop la balaceala si joaca la toate atractiile din incinta Aquaworld, dupa cum am povestit aici click aici

creivean
    [29.03.11 22:13:51]

@azur_melia

Mă bucur să mai citesc şi alte review-uri despre acest resort, deoarece, aşa cum am mai spus-o deja pe sait, vara asta se pare că-mi voi petrece concediul acolo.

Tocmai pentru că, impresiile tale sunt foarte proaspete, aş avea să-ţi adresez câteva întrebări:

1. Ştiu că, există conexiune la internet wireless gratuită. Aţi folosit-o? Cum mergea?

2. La care restaurant aţi servit a treia masă? Cea de prânz. Am înţeles că pe lângă restaurantul hotelului şi AquaWorld are un restaurant (fast-food). Pe care îl recomandaţi?

3. Aţi afirmat că, plata la restaurant se face în momentul efectuării check-outului. Nu se poate plăti cash la restaurant, bar? Nu de alta, dar eu am să merg cu forinţi la mine, deoarece eu la Oradea pot să schimb lei în forinţi la un curs foarte bun.

4. După părerea ta, este recomandat să cumperi pachetul de la agenţii. Eu am rezervat direct pe saitul hotelului, am garantat cu un card şi am posibilitatea anulării rezervării, fără penalităţi cu 48 de ore înaintea cazării. Ai obţinut de la o agenţie preţ mai bun decât cel de pe saitul hotelului? Dacă da, dă-mi şi mie pe PM numele acesteia.

La rezervarea prin agenţiile româneşti trebuie avut grijă, deoarece userul care a scris un review înaintea ta, @alinutza109 s-a trezit că la hotel i s-a cerut câte 10 euro pentru intrarea la AquaWorld, pachetul achitat de ea la agenţia românească neavând inclusă această facilitate.

[29.03.11 23:09:02]

Raspuns @Creivean:

1. Conexiunea wirless la internet era buna, eu am avut doar iphone la mine dar amers super. Primesti de la receptie codul de acces in momentul check in-ului

2. Fast foodul era in incinta Aquawordului si acolo am luat masa de pranz. A fost ok. Cred ca la restaurantul din incinta hotelului se serveste si masa de pranz dar noi nu am fost acolo. E mai comod la fast food deoarece nu trebuie sa te imbraci prea mult.

3. La iesirea din hotel platesti consumatia in ce mod doresti: din garantia euro, cu forinti sau cu cardul. Seara cand am mers la restaurant am vrut sa platim dar nu a vrut ospatarul iar eu nestiind ungureste, i-am semnat doar nota de plata si a dus-o la receptie.

4. Eu am facut rezervarea la o agentie de turism din arad... iar turoperatorul pt ramada resort prin care s-a facut rezervarea era din Tg Mures. Diferenta la pachetul meu pe 3 zile era de 80 euro. Te sfatuiesc sa ceri si o oferta la o agentie de turism ca sa poti compara.

Eu nu am avut nici un cost suplimentar decat garantia care mi-a fost blocata de pe card iar in momentul plecarii a fost anulata. Cei de la agentia de turism m-au anuntat inainte de aceasta garantie, deci nu a fost o surpriza.

[29.03.11 23:12:39]

@ dananecula

Cred ca accesul prin tunel este pe tot timpul anului deoarece coborarea se face cu liftul pana in tunel iar el face legatura in primul rand cu receptia hotelului, locurile pentru sport si cu restaurantul.

Ne-a placut foarte mult dar problema pe care am avut-o a fost ca baiatul meu cel mic nu are inaltimea de 140 cm si nu a prea fost lasat pe tobogane decat atunci cand salvamarii nu erau atenti

[29.03.11 23:25:44]

@creivean

Mi-am permis sa-ti raspund si eu la intrebarile de mai sus, caci m-am gandit ca orice informatie in plus nu strica

1. Conexiunea la internet wireless (gratuita) mergea foarte bine. Noi am avut laptop-ul cu noi si... mergea excelent. Chiar tin minte ca am transmis si... stiri ,,in direct'' de la Ramada aici, pe site, din cate-mi amintesc

Intr-adevar, vi se va da o parola de la receptie in momentul in care va veti lua camera in primire.

2. Asa cum am mai scris si eu intr-un ecou, e de preferat masa la fast-food ca e mai ieftina si... mai comod de servit (inclusiv in costum de baie, ca doar esti in incinta Aquaworld).

La restaurantul hotelului Ramada trebuie sa ai o tinuta decenta si... e si mai scumpa mancarea.

3. Intr-adevar, asa cum a afirmat si @azur_melia plata la consumatia ,,in plus'', aici intrand sucurile si bauturile la masa de seara, se face la final, toate bonurile sunt duse acolo de ospatari. Nu se plateste cash consumatia, ci doar bonul il vezi, il comentezi (inainte de a comanda e bine sa ceri o lista de preturi sa nu ramai uimit de ce vei plati atat si apoi semnezi.

4. Sincer, cel mai indicat este rezervarea direct la Ramada pe site. Noi initial am vrut sa ne facem rezervarea la o agentie din Ploiesti, dar... pachetul de 875 EURO pe care l-am platit direct la ei la hotel, pentru 2 adulti + copiii gratuti (pana in 14 ani) la ei... chipurile nu exista. Copiii trebuia in ,,conceptia lor'' sa plateasca la fel ca adultii ca aveau peste 12 ani...

Desi noi am insistat si le-am spus ca pe site-ul Ramada exista acea oferta, ei ne-au contrazis. Atunci ne-am decis ca-i ceva ,,smecherie'' la mijloc si am preferat achizitionarea pachetului direct de pe site.

S-a fost mult mai bine. Acolo scrie clar ce facilitati ai (atat pentru adulti cat si pentru copii), deci nu mai exista dubii si ,,interpretari'' tipic anumitor agentii de turism.

[29.03.11 23:34:35]

@azur_melia

Multumesc frumos pentru raspuns!

La noi cel mic (11 ani si 8 luni in august cand am fost noi) cam fugea de tobogane, in schimb ii placea la piscina cu valuri, jacuzii si piscina aceea vartej

In schimb cel mare (13 ani si 5 luni asta vara) n-a ratat nici un tobogan. A avut curaj sa se dea in toate. Daca l-as fi lasat, toata ziua si-ar fi petrecut-o acolo

creivean
    [30.03.11 05:43:10]

@azur_melia & @dananecula

Mulţumesc pentru lămuriri.

@azur_melia

Dacă-ţi aminteşti numele tur-operatorului aluia, te rog dă-mi şi mie numele lui prin PM. N-aş încerca acum toate agenţiile pe care mi le găseşte prietenul google. Pentru că, la prima vedere, nu sunt preturi mai bune decât pe saitul hotelului. Eu am rezervat un sejur de 7 nopţi, de genul plăteşti 6, stai 7.

[30.03.11 14:33:04]

Si eu am vrut sa rezerv direct pe site... am vazut pretul si am cerut asa la intamplare o oferta la agentia de la care cumpar eu concediile si spre surprinderea mea pretul a fost mai bun de aceea am ales acea varianta. Voi suna la agentie si ma voi interesa cum se cheama turoperatorul din tg mures...

[31.03.11 12:54:44]

@ creivean

Am fost azi la agentia de turism si am aflat numele turoperatorului prin care am primit rezervarea de la Ramada Resort. Mi s-a spus ca ei primesc anumite reduceri pt rezervarile de pe care le fac de aceea preturile sunt mai mici ca cele de pe site. Rezervarea mea a fost facuta prin ....o agentie de turism...

nelly_camy
    [29.12.11 13:57:58]

@azur_melia: Buna! As dori si eu numele tour-operatorului din TG. Mures. Multumesc

[30.12.11 01:39:25]

@nelly_camy

Iti recomand pentru comparatie sa ceri o oferta de pret si direct la Ramada Aquaword. Noi am avut surpriza ca ofertele lor speciale (postate pe site-ul oficial) sa le gasim numai direct la hotel (ca atare am si rezervat pe e-mail fara nici un cost suplimentar inainte). Am apelat si la o agentie din Ploiesti si spre surprinderea noastra aveau preturi mult mai mari. Poate cu agentia din Tg. Mures esti mai norocoasa.

Sfat: sa nu ratezi piscinele din Aquaword si sa-ti rezervi neaparat pachet: cazare + DM + acces nelimitat la Aquaword ca iesi mai bine la pret.

Vacanta frumoasa!

M'Liviu
    [05.03.12 19:12:15]

@azur_melia: spune mi te rog vreau sa merg in acest weekend. este mai bine sa imi iau cazare cu mic dejun sau cu demipensiune. Poate seara vreau sa ies in oras si mananc acolo. dc totusi raman la hotel si nu am demipensiune se poate manca la restaurantul hotelului nu?

azur_melia, dananecula, M'Liviu, nelly_camy
    Alte impresii din această RUBRICĂAquaworld Resort (ex Ramada) :