ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2011
    ÎNSCRIS: 12.10.10
    AUG-2009

ARTICOL ARHIVAT

Rusine

Vine vara... si cu ea vacante la malul marii pentru unii... speram cat mai multi dar, ... cu criza cine stie.

Am avun nenorocul sa luam printr-o agentie de turism din Iasi bilete la aceasta cocina numit Hotel Aida. Domnii de la agentie ne au asigurat ca e totul ok, noi specificand ca avem un copil destul de mic si nu vrem neplaceri.

Am ajuns la 'hotel' pe la 8 dimineata, in data de 12 august 2009, deci plin sezon. Doamna de jos (ca receptie nu see poate numi, asa era de neprimitoare, practic o taraba de lemn) ne-a cazat imediat, (10 min), am primit camera la etajul 1 dar avand bagaje am avut 'tupeul' sa folosim liftul, cand o doamna ne-a zis ca ce nu avem pic de bun simt, pana la et 1 ne trebuie lift! Noi ne-am uitat unii la altii si am mers pe scari pt ca doamna chiar nu voia sa ne lase sa folosim liftul. Dupa o 'cursa' cu bagaje surprizaaaaaaaaa... am deschis usa camerei si ne-a izbit un miros de mucegai amestecat cu praf si umezeala. Ceva ce nu se poate descrie in cuvinte, o camera mica ca mai toate pe la noi pe litoral, umeda rece cu mobila de pe vremea stiti voi cui, cu o baie fara cadita de dus, cu faianta plina de mucigai, un w. c. unic in felul lui, cant trageai apa trebuia sa faci sprint ca nu te stropeasca, dusul cum am scris fara cadita doar o treapta de faianta cu o inclinare ciudata, catre mijlocul baii, asa ca daca unul dintre noi facea dus ceilalti ori nu foloseau baia, dar daca erau constransi trebuia sa bati la vecini, ca se umplea baia de apa.

In camera un dulap pe care nu am avut curaj sa-l privesc, in momentul cand l-am deschis am crezut ca lesin de mirosuri.

Doua paturi jegoase, joase. din lemn ffff vechi cu saltele ffff vechi si murdare.

Dupa ce am facut prima inspectie si dupa primele acatisturi la adresa tuturor (hotel, agentie de turism), sotul negru de nervi, terminat de oboseala dupa o noapte pe drum, a avut neinspirata idee sa se aseze pe unul din cele 2 fotolii si in secunda doi l-am vazut jos, ca s-au rupt 2 din cele 4 picioare ale sale, atat de putrede erau.

Pe asa zise paturi tronau un morman de carpe vineti si rupte numite prosoape, care in 7 zile nu au fost schimbate niciodata. Le-am aruncat in dulapuri sa nu le mai vedem si a 3-a zi o domnita care se ocupa cu igiena in camere (asa s-a recomandat) ne-a intrebat ce-am facut cu prosoapele ca lipsesc din camera. Cand i-am zis unde sunt s-a uitat la noi paca am fi omorat pe cineva.

Acea camera mai avea si un balcon ocupat de 2 fiare vechi si ruginite numite sejlonguri, care nu aveau nici un fel de saltele. Nu erau bune nici de uscat 2 prosoape ca erau pline de rugina.

Pacat de locatia hotelului ca potential are dar e din 1900 toamna.

Eu nu inteleg cum de mai lasa opc-ul sau cum se numeste autoritatea, asemenea infectii sa functioneze ca si hoteluri.

Si cum am spus ca vine vara si vacanta, am incercat sa ma informez despre oferta din acest an si am vazut ca exista si acest... hotel.

FRATILOR OCOLITI-L ca-i jale mare

Trimis de dariaiac* in 25.03.11 23:21:50
    Validat / Publicat: 26.03.11 07:29:46

VIZUALIZĂRI: 4941 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dariaiac*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

romanitzaa
    [26.03.11 08:43:08]

Am spus de multe ori ca nu inteleg de ce turistii aleg sa se cazeze pe litoralul romanesc in hoteluri construite in epoca ceausista, care nu sunt incalzite iarna si nu prefera vilele sau pensiunile date in folosinta dupa 2000, care ofera servicii mult mai bune, diversificate si la preturi mai mici.

E bine ca inainte de a achizitiona un bilet la un asemenea hotel, sa va amintiti ca el este folosit doar 3 luni/an, iar in restul de 9 luni, nimeni nu-l verifica sau nu-l incalzeste.

Situatia sta diferit la munte, eu vorbesc acum doar de hotelurile de pe litoralul romanesc.

[26.03.11 09:06:58]

@dariaiac

Sejurul tau s-a consumat in 2008 asa cum povestesti in impresii sau in 2009 cum apare in caseta tehnica?

ionescunic
    [26.03.11 09:25:15]

Bine eu ma gandesc ca poate... sper si eu, ca in 2-3 ani s-o fi schimbat situatia pe acolo, insa nu in mod fundamental pentru ca e aproape imposibil.

Pentru a face o comparatie scurta am aflat de la unii responsabili pe la tv ca pe litoral exista aproximativ 100.000 de paturi in unitatile de cazare inregistrate. Mai apoi am aflat ca acestea reprezinta 50% din totalul posibilitatilor de cazare din Romania. Nu stiu daca e chiar corect dar sunt uluit.

In Bulgaria exista o singura statiune, la mare care are capacitate de cazare pentru mai mult de 300.000 de oameni in acelasi timp. In Italia exista statiuni cu mai mult de 1000 de hoteluri, micute e adevarat si plaje de 10-15 km, pai cum sa putem concura cu aceste cateva hoteluri ale noastre vechi si darapanate?

Comparatia este asemanatoare cu cea care se desfasoara la tv acum in Libia, unii vin cu armate ultramoderne si noi cu un pistol cu bricheta!

Michaell
    [26.03.11 09:31:02]

@ dariaiac

dupa citirea posting-ului tau, am luat calculatorul si am schimbat suma platita de voi in euro. dupa calculele mele sejurul vostru de 7 zile v-a costat in plin sezon ca. 135 € in total. corect?

sa-mi fie cu iertare... poate vina-i la mine si pt. faptul ca nu mai traiesc in tara de atita timp face sa nu mai inteleg gandirea voastra, dar impreuna cu sotia, ne intrebam, oare ce ati asteptat voi ca contravaloare pt. aceasta suma?

pozele atasate review-ului (cu toate ca nu sunt de la voi) par cat de cat ok. cum a spus cineva mai sus, asa sunt aceste hoteluri pe litoralul romanesc. fiecare stie asta.

romanitzaa
    [26.03.11 09:43:39]

@Michaell

Ai mare dreptate: lumea uita sa faca si un raport calitate/pret!

@ionescunic

Realitatea cruda asta este: nu ne putem compara cu multi!

Mare vina o are statul roman care nu sustine investitiile, care ii "omoara" pe comercianti cu zeci de controalele: Garda Fianciara, Politia Economica, OPC, Directia de sanatate, Directia de inspectie din cadrul Ministerului Turismului, Directia de control din cadrul primariei etc. in conditiile in care legislatia nu e clara si lasa loc de interpretari; iar agentii economici sunt fortati sa lucreze la negru, sa spoiasca gardul in loc sa-l repare, ca sa obtina la final de sezon un mic beneficiu.

Si din toate acestea, noi toti suntem cei care suferim!

Visan125
    [26.03.11 14:43:28]

Acum mai bine de ceva ani cand imi petreceam vacantele pe litoralul romanesc, remarcasem in mod negativ hotelurile Atena si Aida. Trecand si vara trecuta prin Saturn, am observat din goana masinii ca Atena si-a pastrat imaginea de hotel incendiat, speram macar ca Aida sa se fi primenit. Din pacate, nu! Ce-i de facut? Asteptam sinistratii japonezi poate ne insufla si noua ceva harnicie dupa cum era o discutie intr-ujn alt review. Creda ca la cate hoteluri sunt distruse pe litoral rezolvam problema locativa a sinistratilor. Numai ca atunci cand o sa-si dea seama ce aere avem aici vor prefera briza nucleara de la ei.

@dariac imi pare rau pentru vacanta ratata. Pentru a preveni repetarea unor experiente asemanatoare remediul este... AFA.

dariaiac*AUTOR REVIEW
    [26.03.11 18:32:08]

imi pare rau ca am creat polemici inutil. Eu am scris niste impresii nu auzite ci traite pe piele proprie.

As raspunde daca imi este permis:

1 Sejurul a fost 12-19 august 2009. Imi cer scuze pentru eroare.

2 Imi pare rau Michaell, asa e am platit putin. Mai intai vreau sa-ti spun ca acei bani pe care i-am eu si familia mea i-am muncit nu i-am furat, asa e nu trebuie sa ma astept la mult dar, cum am scris agentia de turism ne-a 'recomandat' ceva ieftin si rezonabil.

3 Calitate- pret. umila mea parere este ca daca nu reusesti sa fii decent ca unitate turistica mai bine inchide usile, dar nu lua pe nimeni peste picior cu asemenea conditii.

Daca am deranjat pe cineva, nu aceasta a fost intentia si-mi cer scuze anticipat.

Sunt tare curioasa, daca cineva merge in aceasta vara si va posta impresii, ce e schimbat si cum.

webmaster20*
    [26.03.11 19:47:32]

Modificat data sejurului din articol conform ecoului de mai sus.

Michaell
    [26.03.11 20:00:39]

@dariaiac

vad ca te-au afectat negativ randurile mele... nu a fost deloc intentia mea, deci scuze. inteleg partial punctul tau de vedere dar te-as ruga sa incerci sa reflectezi putin totul si poate atunci reusesti sa-ti dai seama ca 135 € in plin sezon este intradevar o suma foarte modesta...

afara de asta, n-a spus nimenea c-ai fi furat banii si bineinteles ca si ptr. aceasta suma mica trebuie sa ti se ofere cele promise de agentie, in schimb si tu la randul tau - zic eu - ar trebui sa ramii relista si sa nu te astepti la prea multe.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.03.11 20:09:09]

@Michael, îmi permit să reiterez aici ceea ce am mai spus şi pe la alte impresii (ca răspuns la alte ecouri asemănătoare cu al tău): nu avem mari pretenţii la preţuri mici - doar ceva respect şi curăţenie. Nu indolenţă, jeg, mucegai etc.

Şi cu asta sper că toată lumea este lămurită.

dariaiac*AUTOR REVIEW
    [26.03.11 21:41:32]

Dragos ai dreptate. Ai scris ceea ce voiam sa transmit. Multumesc. Daca tot se vand pachete turistice la 2 stele atunci sa avem pardon dar acele stele trebuie sa aiba ceva. Nu zic 5 dar... 2 cum sunt vandute.

Si scuze, nu va suparati, dar, intr-o tara unde veniturile medii sunt unde sunt, cred ca oricine face sacificii pt a oferi copiilor cateva zile de mare, cum, desi erau alte vremuri, ai mei parinti imi ofereau in fiecare vara.

Desi in alte parti e poate mai frumos, eu sunt o nostalgica, de fiecare data cand merg la mare, retraiesc parca vremurile copilariei, fiecare loc de pe litoral are ceva de spus in acest sens. Iubesc litoralul romanesc cu bune si cu rele, dar nu pot accepta nesimtirea

Visan125
    [27.03.11 14:11:56]

@dariaiac Te inteleg perfect, si eu sunt un indragostit al litoralului romanesc. Si mie parintii mi-au oferit in mod constant in fiecare vara cel putin o saptamana de vacanta la mare. Nesimtirea accentuata in ultimii ani m-au facut sa retraiesc vremurile copilariei si adolescentei de pe litoralul bulgaresc, unde am gasit ceea ce asteptam sa se intample si la noi in tara si deocamdata nu sunt nici macar sperante.

2 stele ar trebui sa insemne mai putine prosoape la baie, camere mai mici, dotari mai precare, lipsa a.c., a TV dar in nici un caz mizerie si nesimtire care la noi sunt in largul lor.

Pentru vacante low-cost in conditii cel putin decente la vecinii bulgari, vezi reviewurile de la H. Pliska-Sunny Beach.

Neptunus
    [22.03.12 15:10:09]

La H. Aida voi sta in perioada 1-13 august 2012. Imi luasem bilet la Tosca, dar am fost anuntat ca nu se mai deschide si am fost redistribuit la Aida. Sunt curios cum va fi.

banal
    [22.03.12 18:25:32]

@Neptunus: Dupa cum arata pozele de mai sus nu stiu cat de curios mai poti fi.

banal, dariaiac*, Michaell, Neptunus, romanitzaa, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂNeko Hotel (ex Aida) :