ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1,11

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Se poate mult mai bine

Prima noastra experienta in Turcia, la un complex AI. Ei spun UAI, insa este departe de asa ceva.

Designul interior, arhitectura tin de perceptia fiecaruia, insa tuturor celor din grup ni s-a parut rece, saracacios, fara personalitate. Am fost avertizati de asta citind ca este un hotel “modernist” cu metal si sticla.

Camera spatioasa, desi hotelul era relativ recent construit, era destul de uzata. Era un suport metalic ce sustinea o polita cu tv-ul, si care se prelungea pana in camera de langa, prin intermediul caruia auzeam tot timpul conversatia si tipetele rusilor de langa... ghinion. Geamul de la usa de balcon era crapat. In schimb curatenia de suprafata era ok.

Aerul conditionat functiona corespunzator in camera si in celelalte spatii ale hotelului.

Consider masa si bautura foarte slabe. Aici am fost servit cu "Baileys" la dozator! Binenteles ca era ceva asemanator, in nici un caz original. La fel celelalte bauturi, standard de import, dar printer care nu am remarcat nici un nume cunoscut. La alte hoteluri esti servit din sticla cu nume cunoscute: J&B, Baileys, Absolut, Campari... Doar berea Tuborg ok.

Mancarea... parerea mea era ca ce ramanea la micul de jun se folosea la pranz si tot asa, era un circuit, nu se pierdea nimic. Fructe foarte slab. Noroc cu gratarele unde vedeai ca se gateste ceva crud. Totul era “ieftin” mobilierul, fetele de masa, calitatea servirii…Restaurante a la carte, parca era unul, dar nu imbia pe nimeni.

Plaja era ok, cu un punct de activitati nautice foarte aproape. Sezlonguri suficiente, dar cam uzate saltelele si la fel si prosoapele de plaja.

Punctul forte era piscina: mare…. si topoganele! Dotare buna chiar comparativ cu alte hoteluri mai scumpe. Piscina cu valuri, iarasi un punct de atractie pt copii.

Animatia foarte prezenta, pe plaja, la piscine. Isi faceau treaba bine, parand a fi un pic cam zgomotosi si insistenti cateodata. Partea dedicate copiilor era in schimb ca si inexistenta. Club, loc de joaca, slabut. In schimb animatia recupera seara la minidisco, unde au fost foarte buni pt copii.

Barul de la plaja, numa pe plaja nu era. Acolo se dezmatau rusi si rusoaice, cu alcool, pana seara tarziu. Era discoteca.

Din pacate, perioada nu a fost prea fericit aleasa, inceput de iunie. Nu prea stiam cum stau lucrurile atunci, iar apa marii ca si cea din piscine a fost un pic cam racoroasa (22-23) pt fetita noastra de 2 ani. A si racit putin. Recomand pt copii sfarsit de august, inceput de septembrie: apa calda, iar in aer nu mai e chiar asa cald si nici chiar pline hotelurile.

Am facut si o excursie optionala la aquapark si delfinariul din Antalya, la iesire spre Kemer. Foarte frumos la delfinariu si util sfatul ghidei: merita sa sacrificati 5-10 minute si sa stati la coada la intrare sa prindeti locuri pe primul rand. Esti foarte aproape de delfini, foci…etc.

Tocmai ii trecuse mica raceala fetitei noastre, cand in ziua urmatoare vizitei la delfinariu a facut febra…si mare, >39 si ceva deranjamente la burtica. Ne-am cam ingrijorat sincer sa fiu. I-am administrat antitermice, am chemat medicul care a decis sa ne trimita la spital. Sunasem si la asigurari, care ne-au spus sa facem ce zice medicul. Ok. Deci, cu ambulanta ne-am impachetat cate ceva, am luat bani la mine si am plecat. “Anadolu hastanesi” parca, un spital relativ mic, privat din cate am inteles. Frumos, curat, modern, nimic de reprosat.

Un medic a consultat-o pe fetita si a decis sa se faca analize de sange, scaun… Diagnosticul pus: enteroviroza. Analizele au confirmat. Am fost internati, salon doar de o persoana, cu televizor, un fotoliu extensibil in antecamera, aer conditionat, conditii foarte bune. Am ramas toti trei, fetita, mama, tata acolo peste noapte. Medicul ne-a vizita, ne-a explicat cam cum stau lucrurile si i-au administrat medicamentele necesare. Cu administrarea antitermicelor erau un pic altfel, in sensul in care controlau temperatura des, si numai in momentul in care crestea administrau urmatoarea doza. La noi din cate am remarcat se obisnuieste sa fie la 4,6 ore, indiferent daca a scazut temeperatura.

A doua zi dimineata, fetita mai bine, nu mai facuse febra mare, doar 37 si ceva, si se stabilizase si cu scaunele. Trebuia doar hidratata. Cei de la spital ne-au sfatuit sa mai ramanem o noapte. Am decis sa nu, dupa ce ne-am sfatuit indelung si cu medicii nostrii de acasa.

Eram doar in vacanta si era pacat sa mai pierdem o zi, nemaifiind pericol pt copil.

Asa ca am plecat la hotel, tot cu ambulanta fiind transportati.

Dupa ce am achitat cheltuielile: 700 si ceva de euro! O zi de spitalizare plus analizele respective. Mi s-a parut enorm! Binentele ca am fost in contact permanent cu asigurarile care mi-au explicat ca voi recupera banii in tara. Asa s-a si intamplat, fara nici o problema! Ideea era ca spitalul avea ceva intelegeri cu anumiti asiguratori la care nu ar fi trebuit sa plateasca nimic pacientul. Din cate am inteles, daca nu aveam banii sa achit, ar fi comunicat si ar fi rezovat pana la urma cu asigurarile, insa era o procedura mai complicata: tebuia sa revin la spital, ziua urmatoare, …etc. Am fost bucuros ca fetita era bine si ca plecam de acolo. Si mai aveam doar o zi pana la intoarcerea in tara.

Am cam intrat in detalii cu aventura noastra medicala, dar poate va fi utila cuiva, sper nu in cazul unor probleme medicale, ci mai ales ca si “linistire” inainte de plecare. Totul a fost foarte bine. Fara a avea nici cea mai mica idée despre ce mi se poate oferi ca serviciu medical acolo (cand ma gandesc ce dezastru e pe la noi), am avut tot felul de ganduri si indoieli sa merg la spital, insa…... in final am fost extrem de placut surprins. Nu stiu care a fost cauza imbolnavirii: mancarea de la hotel, apa de la piscinele aquaparkului…nu ma pricep. Cert e ca si ceilalti copii din grup au avut ceva probleme asemanatoare, dar nu la fel de grave, fiind si mai mari cu 1-2 ani. De atunci nu s-a mai intamplat vreo problema medicala, in vacanta in Turcia, fie ea la sistemul digestiv sau de alta natura.

Deci vacanta noastra am considerat-o ok la momentul acela, evident excluzand problemele medicale, insa am vazut ulterior ca doar cu o mica suplimentare de buget, primesti mai multa calitate.

Trimis de bv_sorri in 24.03.11 11:59:00
Validat / Publicat: 24.03.11 13:27:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: IC Santai Belek, Limak Limra Kemer

VIZUALIZĂRI: 1399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bv_sorri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Centro Resort (ex Amara; ex Kervansaray Kundu) :