ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2011

Statiunea Palic

BAJAGA - Tisina

Sfirsit de octombrie

Weekend foarte scurt

Am plecat de acasa dimineata cu scopul de a face o scurta vizita la Palic in Serbia in zona Voivodina.

Puteam sa merg spre Serbia prin vama Jimbolia dar am vrut sa fac si o oprire in zona Szeged.

Am trecut prima granita pe la Cenad spre Ungaria cu prima oprire scurta la Szeged, si mai departe aprox 10 minute de la iesirea din Szeged am ajuns in vama Roszke pe partea maghiara si Horgos pe partea sirbeasca.

Am trecut vama cam in 20 min, ieseam din UE.

La intrarea in Serbia nu am fost controlati la bagaje, mergem mai departe (aveam stabilit traseul) si dupa aprox 18 km ajungem la Palic.

Pe drumul pina acolo am remarcat asemanarile zonei cu banatul de la noi, casele si multe altele erau ca la noi doar ca... acolo... se vorbea alta limba in zona se vorbeste sirbeste si ungureste.

Prima oprire in acest loc a fost la lac. Principalele obiective turistice sunt lacul si gradina zoologica. Fiind sfirsitul lui octombrie nu mai era cald afara dar erau destui turisti in zona, cred ca vara e plin aici.

Sunt spatii de cazare de tot felul de la pensiuni (multe) la hoteluri, nu am fost interesat de cazare fiind o iesire scurta de weekend.

Lacul mare si foarte frumos cu debarcader cu barci cu o faleza unde in ziua aia (era si weekend) se lucra de zor la amenajat, asfaltat cu multe utilaje, se vede ca se punea accentul pe calitate.

Si era vorba... doar... de o mica statiune si un lac de care cred ca multi nici nu ati auzit vorbinduse asa de des, poate uni de loc.

Pe faleza lacului multe pensiuni in stil traditional si turisti la tratament nu numai la plimbare de o zi cum eram noi.

Am vrut sa merg si la gradina zoologica dar nu acceptau euro, a trebuit sa schimb la casa de schimb, intrarea a fost echivalentul a 2,5 euro de persoana, a meritat am vazut o gradina zoologica foarte bine pusa la punct cu multe animale si pasari ceva ce merita vizitat.

Cel mai apropiat oras de Statiunea Palic e Subotica la 8 km

-Palic Szeged aprox-40 km

-Palic Budapesta-175 km

-Palic Belgrad-180 km

Dupa ora 14 am plecat spre casa pe acelas traseu prin aceias vama spre Ungaria, am stat cam 30 min in vama si am fost controlati la bagaje de vamesii unguri, intram din nou in... UE... , intrebarile au fost legate de tigari si alcool, eram singura masina cu numar de ro in vama la ora aia cu toate ca erau multe masini in general cu numere unguresti, sirbesti si nr austriac.

Am ajuns repede la Szeged si am mers la urmatoarea destinatie adica un restaurant pescaresc situat la iesirea din Szeged spre Budapesta cam la 4 km afara de Szeged. Am mers in acest loc pentru renumita ciorba de peste la ceaun cu mult abuz de boia si ardei iute.

Ciorba a fost... prea... iute prea condimentata si foarte buna.

Ciorba a fost adusa la masa in ceaun.

Pensiunea restaurant se numeste Fehertoi Halaszcsarda.

In parcare citeva masini cu nr de Tm si la restaurant se plateste si cu cardul, meniul in lb romana si ospatarii vorbesc si romaneste.

Seara drumul foarte aglomerat doar pina in locul unde am facut dreapta (inainte de Mako) si brusc a disparut toata aglomeratia.

Seara dupa ora 9 am ajuns acasa.

Cam asa a aratat acest foarte scurt weekend.

Intrebare? Merita sa pleci... undeva... doar pentru atita timp?

Pentru mine da.

Trimis de Nicu in 22.03.11 16:44:39
Validat / Publicat: 22.03.11 17:55:30

VIZUALIZĂRI: 8394 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Lacul si faleza

[22.03.11 22:19:57]

Era o vreme cand ascultam non stop Bajaga i Instruktori, timisorenii stiu despre cine este vorba

Sper sa placa melodia postata, totusi se poate schimba!

vladtania
[30.03.11 21:49:32]

Buna Seara!

Mi-ati dat o idee pentru o iesire la sfarsit de saptamana, dar as dori sa va intreb cam ar costa taxele de drum pe traseul pe care l-ati folosit d-voastra?

Va multumesc anticipat si astept rasp dvoastra.

NicuAUTOR REVIEW
[31.03.11 16:06:28]

Nu am platit nici un fel de taxe de drum, traseul Tm - Szeged si mai departe prima vama (Roszke) intrare in Serbia si am ajuns repede la Palic care e ff aproape.

Se poate merge și pe traseul mai scurt Timisoara - Jimbolia - Palic.

Nicu, vladtania
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Subotica și staţiunea Palic: