ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2011
    2 AD. + 2 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Dragut

Hotelul este foarte curat, serviciile sunt bune, noi am luat apartament cu doua camere pentru ca am fost 2 adulti si doi copii.

Piscinele sunt curate, "aurite", ca au colorat si apa ca sa straluceasca totul.

Singurul minus este restaurantul care zic eu ca este cam mic si mancarea tare banala. Fetele mele nu au mancat aproape nimic de acolo. Am avut in living (una dintre camere) frigider, masa de bucatarie, aragaz, cuptor cu microunde, pana si tacamuri, farfurii, etc, asa ca le-am facut eu de mancare.

Ar trebui un bucatar bun acolo!

Trimis de Alina15 in 19.03.11 14:51:11
    Validat / Publicat: 19.03.11 16:41:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Eger, Debrecen, Budapesta, Nyiregyhaza

VIZUALIZĂRI: 2174 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina15); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.04 EUR pe cameră

[19.03.11 16:53:37]

N-am timp acum să postez un ecou aşa cum ar trebui. Pormit să revin pe larg. Acum, când citesc asta:

Fetele mele nu au mancat aproape nimic de acolo... Ar trebui un bucatar bun acolo!

Nu pot să exclam decât: INCREDIBIL!!! B. R. B.

[19.03.11 19:05:34]

"creivean", sa nu te superi ca nu are rost! Eu stiu ca am gatit si in concediu, de fapt un miniconcediu, poate era alt bucatar cand ati fost voi, dar noua mancarea chiar nu ne-a placut. Am mancat la Aurum dimineata si seara, ziua eram la Aquapalace (sper ca bine am scris). Acolo a fost dezastru mancarea! Gusturile nu se discuta.

Cate stele are hotelul asta? Restaurantul ar trebui sa fie pe masura, nu te supara.

[19.03.11 19:16:26]

Ok. , hai să explic cum stau lucrurile cu Aurum!

@Alina15 Tot ce voi scrie în continuare, în ecoul meu, se va circumscrie celebrului dicton latin de gustibus non disputandum est. Eu îl respect întocmai, de aceea te rog să înţelegi că nimic din ecoul meu nu se vrea a fi un atac la persoana ta (ai dreptul la o opinie şi ţi-o respect), ci se doreşte un ecou, în care să clarificăm cu probe afirmaţiile din review-ul tău, pentru ca cei ce vor citi inpresiile de la Aurum şi vor vrea să meargă acolo să fie cât mai bine informaţi.

Nu voi expune din nou, percepţia mea despre Aururm, am făcut-o deja în review-ul meu, intitulat Hotel Aurum – Excepţional (nu ai ce să reprosezi) , care poate fi găsit, dacă daţi click aici.

Aşadar, am fost şi eu acolo, la Aurum şi am fost super-încântat. Am fost împreună cu fiica mea de 8 ani atunci, în August, adică după @Alina15, aşa că, nu există posibilitatea ca, după ce a fost ea, lucrurile să se fi degradat...

noi am luat apartament cu doua camere pentru ca am fost 2 adulti si doi copii.

Şi noi am stat în două astfel de apartamente, o noapte la etajul II, în apartamentul 209, cu vedere spre curtea interioară şi 4 nopţi în apartamentul, la etajul I, cu vedere spre Matyas Kiraly, peste intrarea în curtea interioară/parcarea hotelului. Aceste Apartamente DeLux sunt excepţionale, în preţul lor intrând cazare + demipensiune (buffet la mic dejun şi cină), pentru 2 adulţi + 2 copii, sau 3 adulţi.

Singurul minus este restaurantul care zic eu ca este cam mic

Perfect de acord. Restaurantul este mic, fain decorat şi intim. Dar, salonul de la demisol şi terasa dinspre piscină/curtea interioară (se ajunge pe uşa din stânga, de lângă bucătărie), are o capacitate de 150 locuri, la o capacitate a hotelului de 55 camere X 2/cameră = 110 oaspeţi + 24 (dacă punem grad maxim de ocupare a apartamentelor) = 134 locuri.

Deci capacitate peste numărul de oaspeţi pe care-l poate avea hotelul. Chiar îi mic, sau suficient pentru un astfel de hotel!!! A, să nu uit micul-dejun şi cina buffet, se desfăşoară pe parcursul a 3 ore, aşa că, şansele ca în acelaşi timp să fie toţi oaspeţii în restaurant sunt nule!!!

Noi, niciodată nu am fost în situaţia de a nu găsi masă liberă/curată.

mancarea tare banala

Ei, asta, eu cel poreclit pe saitul asta, cu drag, de colega @catalinalupu, Anthony Bourdain al saitului nu o să o pot crede.

Nu ştiu ce mâncaţi voi acasă (nu mă refer la tine @Alina15, este o întrebare retorică, la care nu aştept răspuns), dar la Aurum aveţi ce mânca, mergeţi liniştiţi. Iar mâncarea nu-i de loc banală. Puteţi observa asta şi din pozele puse de mine şi vizibile în partea dreaptă. De ex. la micul dejun nu există, drept gustare caldă doar clasica omletă/ouă ochiuri, crenvuşti, cârnaţ prăjit, bacon tras la tigaie. Nu, la Aurum, astea iau forma unor gustări calde de genul: ochiuri pe şuncă (vezi foto), şuncă, mozzarela şi roşie la cuptor (vezi foto), nu mai zic de patiseria proaspătă/fierbinte.

La cină, pe lângă supe, mâncărurile sunt de-a dreptul rafinate, fără să se repete. Am avut până şi raţă (pentru unul ca mine, raţa, dacă-i bine gătită, este o mâncare extrem de rafinată). Nu mai vorbesc de bucătari, care ieşeau din bucătărie, pentru a căuta în sala de restaurant privirile clienţilor, în aşa fel încât să înţeleagă dacă bucatele au fost sau nu ok.

A, să nu uit, există şi 2 chelneri români, din Satu Mare.

Fetele mele nu au mancat aproape nimic de acolo.

Regret să aud asta, noi, cu fii-mea nu am avut o asemenea problemă. Până şi la prânz aveau meniuri anume pentru copii, ştiu că noi am luat de 2 ori aşa ceva, o dată spaghete milaneze şi altă dată un fel de gordon, în formă de dinozauri, cu cartofi pai.

Iar la mic dejun şi cină, fiind buffet, nu am avut nici cea mai mică problemă.

Ar trebui un bucatar bun acolo!

Nici cu afirmaţia asta nu sunt de acord. Bucătarul este excelent. Ia uite ce scrie pe saitul hotelului aici la Gastronomie: Bucătarul şef Redei Attila medaliat cu argint la Campionatul Mondial şi Olimpiada Gastronomică.

Deci, la Aurum există un bucătar dublu medaliat internaţional. Ce ar trebui în plus???

P. S. : Scuze, că ecoul meu este mai lung decât reviewul tău, dar sunt multe de spus despre Aurum, şi toate numai de bine.

Cu prietenie, @creivean.

[19.03.11 20:32:40]

Nota WM: autoarea a şters ulterior ceea ce a scris în acest ecou, fără a pune nimic în loc.

[19.03.11 20:45:48]

Şi când te gândeşti că te-am rugat să iei ecoul meu ca pe o tentativă de a informa cât mai corect userii, iar tu ai luat-o personal.

Şi, cu o ironie (nici măcar fină) îmi spui tu mie că, n-am fost prin alte locuri pe la 5 stele, păi nici Aurum nu-i de 5. Tu de ce ai stat acolo, dacă numa la 5 eşti obişnuită?

Eu, atât îmi permit. 5 zile la Aurum. Este asta o problemă ? Sau, dacă n-avem bani de 5 stele, n-avem dreptul să deschidem gura ?

Am vrut să editez mai sus, fiind convins că, de fapt bucătăria ungurească, de la mama ei, mai condimentată niţel, a fost în fond problema. Aşa se pare că a şi fost.

Cum adică, administratorul să nu publice ce am scris eu. De ce? Nu am fost acolo, sau ce? Vezi bine că publică şi ce ai scris tu, la ce te referi?

Eu, chiar şi ironizat pe faţă de tine, nu sunt supărat. Îmi explici şi mie cu ce te-am supărat eu? Că, văd că nu prea ai contra-argumente la ce am scris eu (că-i mic restaurantul, că mâncarea-i banală).

A, şi dacă tot om fi prieteni, de azi, vezi că user-name-ul meu este @creivean.

Cu respect, acelaşi... @creivean.

[19.03.11 21:02:45]

Ai dreptul sa ''deschizi gura", dar nu ai dreptul sa te legi de ce am scris eu.

Da, la 5 stele mergem.

Atunci am fost la Aurum, ca atat puteam alege: Aurum sau Silver. La Silver au fost cunostinte de ale noastre, si ne-au indicat Aurum. Asta e.

Si am ramas la aceeasi parere. Ca e BANALA mancarea de-acolo.

Si daca treceti prin Cluj, mergeti la restaurantul Hora. Aia e mancare. Buna.

@creivean, scuze ca te-am botezat.

[19.03.11 21:04:26]

Eu mă opresc aici.

Să avem parte toţi de vacanţe frumoase!!!

roszrobi
    [21.06.12 17:36:47]

@Alina15: hop... ca ma bag si eu... nu de altceva dar am fost si eu acolo... adica am stat a hotel aurum... si nici nu era terminata wellness&spa, acum voi merge sa vad cu ce s-a mai "aurit"... oricum, daca nu-ti place pestele [mincarea] nici nu te duci in delta! nu? ... da, nu au ciolan cu fasole , dar care resturant cu 5* are? daca tot vorbim despre a minca "ca la mama acasa", stai acasa, nu? ... cum ziceam, voi merge si anul aceste si daca sa schimbat ceva in rau la aurum, aici i-mi presar cenusa in cap, altfel, cum zice si @creivean, pe o scara de la 1 la 10, hotel aurum, la cele 4 stele pe care le are... merita 11 ...roszrobi

webmaster20*
    [01.07.12 18:00:24]

Pentru "urarea" din ecoul precedent (sters intre timp) si alte jigniri aduse la adresa unui membru al comunitatii, @ALina15 a primit cartonas albastru (contul este suspendat timp de sapte zile).

Nu toleram astfel de manifestari pe acest site.

Alina15, roszrobi
    Alte impresii din această RUBRICĂAurum Hotel: