ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2011
ÎNSCRIS: 03.03.11
JUN-2009
2 AD. + 2 COPII -- v: 2...17

Bahamas - hotel de 4 stelute

Hotelul (in alte pliante este cotat ca fiind de 3* + ceva marunt...), este situat in Arenal, pe strada Europa, in partea linistita a statiunii, aproape inconjurat de o padure de pini, plaja se afla la 500 de metri (aproximativ), iar zona comerciala la 250 metri.

Turistii pot gasi acolo tot felul de suveniruri, cafenele, baruri si restaurante tipice mallorcane, si nu numai; la preturi foarte avantajoase, iar daca veneai in ,,grup'' (am facut parte dintr-o echipa de 15 romani -sociabili, decenti, solidari si aventurosi, de diferite varste), iti faceau discount.

Palma-capitala insulelor Baleare-se afla la 30 de minute de mers cu autobuzul, iar acesta are statie in fata hotelului.

Bahamas Hotel are 6 etaje si dispune de camere nu mai mari de 18 mp - daca includ holul si baia -, cu balcon.

Camerele pun la dispozitie un fel de aer conditionat-de fapt un ,,aer-ventilator'', montat in tavanul fals-, un tv. color cu diagonala mica (pentru telecomanda platesti 10 euro garantie la receptie), o baie care intr-un spatiu restrins se afla wc-ul, bideul, cada si chiuveta.

Pentru alte facilitati suplimentare, gen: uscator, mini-bar, frigider, seif, prosoape la piscina-se pot solicita la receptie si se achita la sfarsitul sejurului (daca mai ai cu ce!). Pentru frigider (mic, cat o lada frigorifica), am platit 5 euro/zi, si avand copil mic...

Hotelul Bahamas (are un nume frumos, nu?), iti ofera 2 baruri, o terasa partial generoasa, unde seara te intimpina Ramon-tipul cu animatia-care iti asigura ,,zgomotul'' de fond (muzica cu rezonanta ,,infundata''), alaturi de o ,,combinacion''-bauturi contrafacute dintr-un alcool dubios si un suc de la dozator. Ma rog, eu i-am invatat ca am alte cunostiinte de ,,combinacion'' (mai pe romaneste, carcalete), dar pentru o digestie... merge.

Se pare ca exista si o sala de gimnastica, solar, jacuzzi - toate la cerere si acestea sunt amplasate in incaperi mici, la subsol.

Piscina, care are legatura cu bazinul pentru copilasi, este deosebit de curata si ingrijita.

Biletele sejurului au fost ,,all inclusive''-incomparabil cu acel ,,all''turcesc-; stiam ca gastronomia spaniola este variata, apetisanta, colorata, ispititoare-dar imi pare rau, acest hotel include ,,degustari'' de produse!

Dar cine vine in minunata insula Mallorca sa ,,vegeteze'' in hotel? Ai atatea optiuni de a admira, contempla si de a te minuna de complexitatea maiestoasa a acestei intinderi de pamant binecuvantate.

Statiunea ARENAL este dominata in principal de germani, relativ tineri, (au ziarele lor, bautura lor, discotecile lor - un 78% al lor-ca la mama lor!).

Plaja (inrudita cu cea de la Mamaia, adica cu apa mica si... doar atat, comparativ), este calda, linistita si cu un nisip demn de pus intr-o clepsidra.

Viata de noapte te surprinde cu diversitatea distractiilor, discoteci pe plaja, concursuri nocturne de facut castele de nisip, etc.

,,Mega Park'', discoteca germana - cu halbe enorme de 3 litri pline cu bere, erau servite cu un pai de un metru, intrucat mesele in circumferinta lor erau mari, iar ele ti se serveau in mijlocul lor-acompania atmosfera cu o muzica house bavareza.

Am avut oportunitatea de a sarbatorii ,,venirea verii'' (25 iunie), care in compania germanilor - pe plaja - a devenit o sarbatoare spaniola de ,,beatitudine'', stare euforica care s-a terminat pe la 4:30 dimineata (de genu': Vama Veche, dupa un stufstock).

Uimitor, incredibil cum aceasta plaja arata la 7:30, cand mi-am reintregit familia (caci, plecasem doar cu baiatul mare) ! Era intacta, eliberata si nevatamatoare...

Va urez un sejur binemeritat in ,,frunza'' turistica mallorcana!

Trimis de Marian Preda in 18.03.11 17:14:27
Validat / Publicat: 18.03.11 19:01:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Arenal,langa hotel Bahamas,padure cu pini.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 24 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.78 EUR pe cameră

anadragusin
    [18.03.11 23:21:15]

Felicitari pt. review si pt. poze!

[19.03.11 18:49:48]

Multumesc!

Dar nici pe departe n-am talentul tau nativ pentru rw...

loreda
    [04.04.11 22:12:18]

ok. Inteleg ca ti-a placut, dar ce inseamna AI la spanioli?

Ce apa gratis?

Plaja este departe? Cum s-a descurcat cel mic cu galagia, mancarea, ? Ce temp. sunt in 15 iunie? Apa marii este destul de calduta? Multumesc,

[05.04.11 19:29:09]

Loreda,

Mi-a placut foarte mult locatia, dar de hotel intr-adevar am fost usor dezamagit!

Important este ca ,,all inclusive'' la acest hotel (nu neaparat, la spanioli), este strict incadrat in niste ore, astfel:

Mic dejun (ora: 07-09)

- 5-6 feluri de mezeluri (gen parizer cu diferite ingrediente si legume in el), branzeturi variate;

-lapte+cafea+suc de la dozator

-APA fierbinte, pentru ceai la pliculete, unt si gem (in cutiute de 50 gr.);

-un bol cu masline verzi naturale... atat de naturale ca spre sfarsitul sejurului devenise o... ikebana!

Si pentru ca intre timp aparuse niste belgieni, s-au riscat si au completat meniul si cu croissant.

La pranz (ora: 12-14)

-doua feluri de supa concentrata (scuza-ma, iar eu sunt ,,ciorbar''...): una cu gust indoielnic de peste (ceva la conserva, la plic, nu stiu!...), iar cealalta, o zeama ,,preparata terapeutic'', obtinuta prin macerarea legumelor la rece.

-felul doi, este mult mai variat, iar aici schimbau meniul aproape in fiecare zi; deci: era ceva ce putea trece din gura in stomac... iar daca te ,,manifestai in viata", obtineai si o sticla, care probabil in necunostiinta de cauza, se numea ,,vin de masa'' DAR... , totul e sa nu cazi pe tura lui Mendes, un chelner nascut obosit si coleric, caci astfel nu mai aveai parte nici de aceasta digestie

-felul trei: diferite prajiturele (luate dint-un en-gros, probabil...), iar spre sfarsitul sejurului, am avut privilegiul sa avem si inghetata

Cina (ORA: 17-19)

-este o completare a micului dejun + diferite paste.

Poate sunt eu rautacios sau poate ca unul din hobby-urile mele, este faptul ca imi place sa gatesc, nu stiu! Concluziile le tragi tu!

Cert este ca, pentru excursiile optionale de o zi, ai posibilitatea la receptie sa-ti anunti plecarea, si beneficiezi de o caserola/persoana, cu un meniu deosebit de gustos si diversificat!

Vezi tu, un hotel cu ,,dezacorduri'', cu minusurile si plusurile lui!

L-am ales pentru faptul ca este intr-o zona foarte linistita a statiunii, avand in vedere viata de noapte de acolo.

Am observat in rw-ul tau ca ai doi ,,puisori'' (SA-TI TRAIASCA SANATOSI SI SA TE BUCURI DE EI!!!) si m-am simtit obligat sa fac aceste marturisiri mai detaliate.

Plaja, se afla la aprox. 500m, iar in drumul ei te abate, fel de fel de negustori din diferite pravalii, cu preturi avantajoase, avand in vedere ca totul se negociaza.

Nisipul plajei este ,,fainos'', deosebit, iar noaptea isi pastreaza caldura din timpul zilei.

Eu am fost la sfarsitul lui iunie, iar temperatura este perfecta pentru noi, familisti cu copii (30-34 de grade), dar acolo sa stii ca 300 de zile te bucuri de soare!

Apa este super limpede si calda! Am mers prin mijlocul pestilor inofensivi, cred vreo 70 de metri, pana sa-mi ajunga apa peste cap. Este foarte mica la mal.

Pentru alte nelamuriri iti stau la dispozitie!

VACANTE FRUMOASE!

loreda
    [05.04.11 21:09:19]

Multumesc, mult Marian! Intr-adevar, am 2 mofturosi care anul trecut au facut enterocolita in Turcia, deci trebuie sa fiu foarte atenta cu mancarea. Sunt foarte sensibili, pt. i-am invatat cam prost. Sa le gatesc la 2 zile, desi vin franta de la serviciu.

Mi-a fost de mare ajutor relatarea ta, dar efectiv nu stim ce hotel sa alegem pt. a nu lua teapa.

Cu apa marii, m-ai linistit. Credeam ca va fi rece si nu vom beneficia de ea.

Seara buna!

silvia tudoran
    [03.11.11 12:44:58]

@Marian Preda: m-am distrat copios citind review-ul, dar si comentariile ulterioare! Te-am votat!

Am sa iau in considerare abordarea ta pentru elaborarea impresiilor mele din calatorii.

O zi buna!

gheisa
    [03.11.11 13:08:53]

@Marian Preda: un review foarte original si eu m-am distrat cand am citit atat informatiile, cat si comentariile atasate pozelor.

O mica completare: spaniolii nu prea au sistemul All Inclusive, la majoritatea hotelurilor ai sa intalnesti cel mai des PC (Pensiune Completa sau Full Board). Daca cei de la agentie ti-au prezentat hotelul ca fiind cu All Inclusive cu siguranta au gresit (m-am uitat acum si pe site-ul oficial al hotelului si intr-adevar nu gresesc, hotelul ofera masa doar in sistem PC sau FB: D). De aici si diferenta intre PC si AI (ca la turcaleti).

[03.11.11 17:27:42]

@silvia tudoran:

Chiar daca n-am fost recenzat, de ultima actiune statistica oficiala (asa poate ca, veniturile mele susceptibile nu vor mai fi impuse la fisc!...), inseamna ca totusi EXIST, deoarece am fost votat, nu?

Sunt incantat si flatat de aprecierile tale!

Pe langa impresii si informatii, incerc sa atribui recenziilor mele si o nuanta ironica, dar asta depinde de inspiratie!

[03.11.11 17:44:25]

@campean_annisia:

Multumesc pentru laude! Vanitatea mea masculina este satisfacuta!

,,Am fost informat'', de la agentia de unde am achizitionat biletele pentru sejur, de aceasta usoara insatisfactie.

Suntem o familie activa si daca imi urmaresti rw-urile, o sa observi ca acest fapt, pentru noi nu exercita si nu prezinta influenta, in mod considerabil asupra unei locatii.

Mai ,,consistent'' mi-as dori acolo unde ne petrecem concediul, un spatiu material diversificat, capabil sa ne refaca echilibrul.

Pana la urma este bine sa te gandesti ca ai venit in vacanta, nu in... inspectie!

VACANTE FRUMOASE!

balasa violeta
    [18.05.12 12:16:59]

Abia acum am descoperit aceste frumoase impresii.

Nici mie nu mi-a placut masa tip all la spanioli, o porcarie! Drept pentru care dupa doua zile, am cumparat ziua si excursia! Foarte mult mi-au placut aceste excursii!

anadragusin, balasa violeta, gheisa, loreda, Marian Preda, silvia tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂBahamas Hotel [El Arenal]: