ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 07.08.10
MAR-2011

Coasta de Azur - un loc de vis

Am revenit de curind dintr-o scurta plimbare (3 zile) pe Coasta de Azur.

Am plecat din Bucuresti la Nisa cu o companie de zbor low cost la un pret mai mult decit rezonabil (50 euro/pers dus-intors) si am fost cazati la un hotel in zona Port gasit pe booking.com cu 135 euro/3nopti camera dubla. Vremea a fost foarte frumoasa, dar cu vint ,,vioi".

Dupa o plimbare scurta prin Nisa noaptea (am ajuns pe la ora 9 pm), am plecat a doua zi din Gara rutiera spre Monaco, cu un autocar (112) ce facea cursa Nisa-Monaco, din 20 in 20 minute, cu pretul de 1 euro/pers; ne-am oprit la Eze Village, un loc ce nu trebuie ratat: un mic si foarte vechi orasel situat pe un promontoriu, foarte frumos conservat, cu alei inguste marginite de cladiri superbe si ici colo cite un colt de mare zarit peste un zid; in virful promontoriului este si o mica gradina botanica cu cactusi (3 euro intrarea) si cu o vedere superba a marii si coastei; tot in Eze este o mica fabrica de parfumuri (Fragonard) cu un magazin de prezentare de unde poti cumpara parfum (13 euro/100ml) cu note florale diverse.

Cind am intrat in Monaco nu mi-a venit sa cred ca am trecut de fapt granita Frantei si ma aflu in alta tara; Monte Carlo mi s-a parut total diferit de celelalte orase de pe Coasta de Azur datorita inghesuielii de cladiri, de altfel construite foarte bine organizat, astfel incit aproape toate apartamentele sa aiba vedere la mare (terast). Ne-am plimbat prin oras, am vazut Cazinoul pe dinafara, dar am intrat si in sala de jocuri mecanice (intrare gratuita) care este intr-adevar impresionanta; la ora prinzului cind am fost noi era destul de multa lume, de diverse categorii (tineri sau mai putin tineri, mai bine sau prost imbracati), cei mai multi cheltuindu-si banii, chiar si (300-500 euro) la un automat. Am urcat pina la Palatul Regal care m-a impresionat prin modestia lui, am vazut catedrala si Muzeul de Oceanografie (pe dinafara) si apoi ne-am plimbat pe faleza, incheind ziua in fata vitrinelor cu bijuterii cu preturi incepind de la 2500 euro si pina la 75000 euro.

Urmatoarea zi am plecat spre Cannes cu oprire la Antibes, tot cu un autocar cu pretul biletului de 1 euro/pers, luat din gara rutiera.

Antibes este un orasel foarte frumos, aparent ,,normal" in zona in care cobori din autobuz, dar cind ajungi pe faleza ii descoperi adevaratul farmec: zidul vechi, cu cladiri mici, cu fatade de piatra, plaje foarte putin amenajate, dar foarte frumoase.

Am luat mai departe autobuzul spre Cannes unde am vazut doar faleza, unde de altfel se desfasura un tirg de ambarcatiuni; zona falezei mi s-a parut oarecum asemanatoare cu cea de la Nisa, cu deosebirea ca in fata hotelurilor luxoase erau magazine de firma (unde am facut putin ,,Window-shoping"), iar restaurantele erau pe plaja, cu mesele si scaunele puse pe nisip (foarte ingenios si frumos).

Si acum punctul central, Nisa. Superba, extrem de curata, putin aglomerata in aceasta perioada, cu foarte multe restaurante foarte ingenios facute (un spatiu mic in cladire, pentru bucatarie si citeva mese, iar ,,grosul" in stada, spatiul fiind inconjurat cu folie de plastic transparenta si incalzit cu niste sisteme foarte frumoase, de tuburi de sticla, flacara fiind alimentata de gaz de la butelie.

Marea absolut superba, foarte curata (nu imi dau seama cum reusesc sa o mentina asa, banuiesc ca au niste filtre pentru alge in larg, deoarece nici cind ploua si marea este agitata nu se vede nici o alga); am urcat in castel, o cladire veche situata pe malul marii, in capatul Promenad des Anglais (care, apropo, este foarte lunga, aprox. 6 km, si foarte animata de persoane de toate virstele care fac sport la orice ora din zi) de unde privelistea este extraordinara si unde am avut surpriza sa gasesc un loc destul de mare de agrement pentru toate virstele, de la bebelusi in carut, pina la eleve de liceu care chiuleau pentru a veni aici sa fumeze o narghilea.

Parcul Phoenix ce gazduieste Gradina Botanica cu sera si Muzeul de arta Asiatica este frumos, o oaza de flora si fauna, dar nu impresionant; totusi merita vazut.

Dupa 3 zile de vis pe Coasta de Azur am plecat la Marsillia, dar asta este deja alta poveste.

Trimis de bermadlav in 18.03.11 15:56:48
Validat / Publicat: 18.03.11 17:03:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Lyon, Lille, Marsillia

VIZUALIZĂRI: 8744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bermadlav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

roth
[18.03.11 17:18:39]

La ce hotel ai stat ca pretul e ok daca e pe camera/sejur

Ce faciliti ai mai avut in pretul camerei?

Pun un link cu traseele intre orase poate ajuta si pe altii.

click aici

Pt muzeul oceanografic sa nu ai regrete ca nu l-ai vazut. Pentru 14e/adult nu ai mare lucru de vazut --- asta daca ai avut ocazia sa vezi si alte astfel de muzee-acvarii. Destul de mult in lucru/renovare si destul de micut per ansamblu

Nu ai avut ocazia sa treci de la un nivel la altul cu acele lifturi publice care apar de nicaieri in cate o stanca si care te duce pana la -7 (ultima parcare) sau la +6 de unde o iei pe alte strazi si tot asa?

Am reusit sa vad si eu Monaco, am sa scriu despre si o sa pun poze, insa pe scurt spun: la ei se construieste iar frunzele plantelor lucesc (nu e pic de praf)

In drum am vazut in fata unei bisericute o barca facuta din portocale si lamai. daca cineva din grup a facut poza o voi urca. Eu nu am reusit sa prind cadre de pe traseu (am rau de masina si numai eu stiu cum am ajuns) insa drumul e superb, pe coasta, in unele locuri se vede rapa si marea involburata.

[18.03.11 20:20:52]

Si sa nu uitam, nu stiu daca ati observat, de acel sclipici din asfalt. In vara, cand am fost eu, efectiv sclipea asfaltul intr-un tunel.

webmaster20*
[19.03.11 07:19:39]

Intrucat este un review de calatorie (ati vorbit mai mult despre Coasta de Azur in general), notele de la "cazare" si "bucatarie si masa" au fost retrase, acestea acordandu-se doar in cazul unei unitati de cazare. Puteti reveni, insa, cu un articol distinct despre hotelul unde ati fost cazati.

bermadlavAUTOR REVIEW
[28.03.11 12:43:08]

[@roth]: Am stat la hotel Kyriad (cel de linga port, pentru ca am impresia ca mai este unul linga gara); pretul a fost pe sejur, iar camera OK (adica nu nemaipomenita pentru ca eu nu urmaresc luxul cind plec in astfel de calatorii, avind in vedere ca nu fac decit sa ma spal si sa dorm, in rest umblind toata ziua); foarte util era ca aveam in camera o cana electrica si ei puneau in fiecare zi cafea, ciocolata calda, ceai si zahar pe raftul cu cana si dimineata beam ceva cald; se poate lua si micul dejun in hotel dar costa 10 euro /pers.

Intr-adevar, drumul dintre Nisa si Monaco este superb, nu numai dpdv geografic ci si al constructiilor de pe traseu (vile ce urca pina aproape de virful muntelui).

bermadlavAUTOR REVIEW
[28.03.11 12:46:31]

[@Alina Morar]: Chiar nu am observat acest detaliu, dar eram atit de fascinata de tot ce vedeam si intr-adevar de lipsa totala a prafului, incit pe jos nu prea m-am uitat. Sper sa mai am ocazia sa ajung pe acolo si promit sa ma uit.

[05.07.11 17:06:41]

Salut pe toti care vad lumea, suntem o fam. din galati si dorim sa plecam in vacanta, intr-un circuit in europa. adica, ungaria, austria, germania, franta (coasta de azur) la camping, finca preturile sunt mai mici, daca aveti informati despre cazari si ne puteti oferi sau daca e cineva care doreste sa plecam impreuna in perioada 29.07.2011 pana 13.08.2011

[05.07.11 23:57:59]

Da-ne mai multe detalii cam pe unde vreti sa mergeti, cam ce vreti sa vizitati.

[06.07.11 08:53:21]

salut am dori sa vedem balatonul in ungaria, aqua dome in apropierea tirol austria, coasta de azur franta, lyon, cannes, dar nu am stabilit exact cum va fi asteptam sugestii.

[06.07.11 09:54:50]

E frumos la Balaton, despre un camping am scris aici click aici, e un camping strand, are iesirea chiar la lac, plaja cu nisip ca si la mare si statiunea e frumoasa si animata.

La Aqua Dome am fost anul trecut. Am scris aici click aici. Aici va trebuie mai multe zile. E superba Valea Otztal.

Va recomand Camping Otztal din Langenfeld, e chiar peste drum de Aqua Dome, detalii aici click aici. Din pacate noi nu am gasit loc si ne-am cazat la vreo 20 km in Solden, Hotel Alpenland click aici. Ne-am cazat la hotel si din cauza unei ploi urate.

In review-urile scrise de mine aici click aici si click aici am enumerat si descris cateva din atractiile turistice din zona.

Sa nu ratati urcarea pe ghetari la Big 3, niste platforme suspendate, foarte frumoase si puteti merge spre Franta prin pasul Timmelsjoch, apoi prin Pasul Stelvio, al doilea ca marime din Europa, acolo imi doresc si eu sa ajung. Sau, de ce nu, puteti face traseul nostru prin Elvetia. In review-uri am descris cateva locuri superbe din Elvetia si 2 campinguri.

Pe Coasta de Azur am vazut ca sunt foarte multe campinguri. Nu stiu sa-ti dau detalii, noi am stat la hotel in San Remo.

La intoarcere puteti sa va opriti in Austria in Carinthia. Si aici veti avea nevoie de mai multe zile, puteti face baie in nenumaratele lacuri, puteti urca pe munti, sunt tot felul de parcuri pentru copii, castele, etc. Detalii aici click aici si click aici, click aici, click aici.

Eventual mai intreaba-ma si-ti voi raspunde cu cea mai mare placere.

[07.07.11 14:13:02]

multumim pentru informatii si sugestii felicitari pentru tot ce faceti sunteti o fam minunata, si noi suntem plimbareti si ne place sa calatorim, avem un handicap ca nu avem pe cineva cu aceiasi lungime de unde cu care sa calatorim, dar pe unde am foast a fost ok miar placea sa comunicam, eu va salut si va doresc o zi minunata in continuare.

[17.02.18 18:41:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Nisa şi împrejurimile, NISA [NICE]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: O zi în Nisa]

Alina Morar, bermadlav, constanta, roth