ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2009
ÎNSCRIS: 15.08.08
JUN-2007
[?] AD. + 4 COPII

Super servicii!

Noi am fost in iunie 2007 la Cornelia de Luxe. Era prima data la all inclusive si prima data in Turcia. Ne-am facut rezervarile printr-o agentie scumpa dar a meritat, pentru ca nu ne-am trezit la un alt hotel de 5 stele (am inteles ca se practica si am patit-o si eu in 2008 cind am ajuns la Cornelia Diamond, desi nu voiam).

Am fost cu masina (multi au zis ca nu avem toate tiglele pe casa, dar mai erau si altii ca noi... am mai vazut masini cu numar romanesc si la Cornelia si la Rixos). Un bonus pt Cornelia: la intrare exista o bariera cu personal de paza; dupa ce am fost intrebati pe ce nume e rezervarea si s-a confirmat de la receptie, s-a ridicat bariera si am putut intra. Bariera si paza aveau si la Rixos, numai ca nu ne-a intrebat nimeni nimic, am intrat ca la noi acasa.

La receptie ni s-a dat o camera pe colt la care singura lipsa a fost balconul, dar ne-a consolat prezenta living-room-ului (adica in locul camerei duble pe care o platisem, ne-am trezit intr-un apartament pe care era cit pe ce sa-l refuz pentru ca avea niste trepte interioare si mi-era teama sa nu-si rupa copilul gitul). Bine ca n-am refuzat, ca a fost super. Pentru prima data in viata lui, copilul a dormit singur in camera (doar 2 nopti, din pacate). Ceva nemultumiri au fost legate de aerul conditionat (era putin cam cald) dar tinind cont ca livingul avea un perete rotund format numai din geamuri... degeaba tineam draperiile trase.

Room service-ul a fost exemplar. L-am folosit de 3 ori, de 2 ori pt mincare si o data pt sucuri (la orele la care se umplea mini-barul noi am avut "nu deranjati" pe usa si ramasesem fara sucuri). In cele 2 dati in care am mincat la room service, ni s-a adus mincarea exact cum vedeti prin filme. Si in 20 de minute, cum scria in pliant. Sotul meu a stat/mincat in multe hoteluri/restaurante din lumea asta dar muschiul de vita la gratar servit la Cornelia (room service) si acum il mai pomeneste. Din pacate, in restaurantul mare nu-l aveau in meniu. Noi am apelat la room service in prima seara pt ca eram prea obositi sa mai mergem la masa (veneam din Istanbul si mersesem o zi intreaga cu masina) si intr-o zi in care am fost la shopping in Antalya (preturile erau foarte mari in outlet-uri comparativ cu mall-urile din Istanbul) si am nimerit exact intre orele de masa (ratasem prinzul si cina era inca departe pentru foamea noastra...).

Mi-a placut tot la Cornelia, felul in care era asezata mincarea, modul in care erau supravegheati chelnerii, amabilitatea personalului si mai ales Gala Dinner Cornelia, care a fost un regal. Am mai scris la un post pentru Cornelia Diamond, ca nu m-am putut abtine sa nu fac comparatie intre cele doua Cornelii. Singurul nostru regret a fost ca nu am stat decit 7 zile, iar sotul meu (care nu prea are stare, de obicei) a regretat ca nu am stat macar 10 zile. Desi noi sintem constanteni, sotul nu mai fusese la plaja de 6-7 ani.

Nu am incercat spa-ul (nu aveam timp fizic, ca-mi pusesem in gind sa scot familionul la plaja de 2 ori pe zi, la ore "bune" si chiar am reusit, partial) si nici restaurantele a-la-carte pentru ca n-am fost hotariti (mai ales eu) la inceput iar apoi nu s-a mai putut, ca a fost Gala Dinner.

Oricum, anul acesta vrem sa mergem din nou la Cornelia de Luxe, de data aceasta 10 nopti, din pacate va fi in august, ca atunci am eu concediu. Spun din pacate pentru ca in august e foarte cald, dar asta e! Si inca un lucru bun, pentru cei care vor sa faca plaja si baie in mare: plaja e foarte aproape, comparativ cu alte hoteluri. De-abia astept sa plecam!

Trimis de valeria in 16.03.09 00:09:29

VIZUALIZĂRI: 1001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valeria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Toboganele pentru adulti si copii mari sau curajosi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[17.03.09 08:44:35]

un pret estimativ?

valeriaAUTOR REVIEW
[17.03.09 08:54:48]

Noi am platit acum 2 ani in jur de 1400 euro pt 7 nopti (in iunie, cind e mai ieftin), cu transport propriu. Anul acesta am cautat oferte si am gasit cu 2600 pt 10 nopti atit cu charter cit si cu transport propriu (in august, cind e cel mai scump dar atunci am eu concediu). Pe site-ul lor este 280 euro / camera dubla / noapte in perioada in care vrem noi sa mergem. Sper ca ti-am fost de folos.

[18.03.09 15:25:23]

mersi.vad ca ati fost cu copiii.cam la doua pers ar fi 1000euro

valeriaAUTOR REVIEW
[18.03.09 16:11:30]

Te inseli. Copilul avea 4 ani si jumatate si a fost complet gratuit (pina la 6 ani asa este). Asa ca acela este pretul pt 2 persoane.

[18.03.09 16:15:28]

am inteles.multumesc