ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2011
    DIN: Chiajna [IF]
    ÎNSCRIS: 10.10.09
    MAR-2011
    single

Nimic spectaculos, dar nici de lepadat

Gheorghe Iovu - Strigatul apei

Uite că-mi veni şi mie rîndul să plec în interes de serviciu pentru două zile în oraşul de la Dunăre, Galaţi. N-aş fi scris, vă mărturisesc sincer, despre acest hotel, dar inactivitatea mea silită de pe sait din primele luni ale anului - generată evident de lipsa destinaţiilor - mă îndeamnă la o compensaţie firească. Mă tot gîndeam cum să scriu despre acest hotel. De bine, ori de rău? Voi ajuta comunitatea afa în felul acesta sau ba? Mă gîndesc eu acum că nici nu prea contează părerea mea aşa că:

Hotelul Galaţi este situat undeva aproape de falaza Dunării, la cinci minute de mers pe jos, aproape fiind şi de centrul oraşului. Are o parcare de vreo 25-30 de autoturisme, iar accesul este permis doar celor cazaţi în hotel. Este şi o barieră acolo, nici nu ştiu cum se deschide... Eu am tras maşina la hotelul vecin, Dunărea, întrucît bulevardul pe care sînt hotelurile Dunărea şi Galaţi este cu sens unic, intersecţia destul de ciudată, iar ca să ieşi trebuie să faci musai un ocol de cîteva sute de metri pînă la primul scuar. Recepţie este mică, recepţionerele frumoase şi amabile. Barul de la parter, acolo unde este şi recepţia, are preţuri acceptabile, eu am plătit de pildă „unşpi” lei pentru una bucată sută de coniac de 5 stele. Mai este un dezavantaj, apropos de mărimea încăperii: la fiecare deschidere a uşilor se formează nişte vîrtejuri de aer că a trebuit să stau cu fesul pe cap. Am plătit - hai că cu gîndul la coniac era să şi uit – 200 de lei pentru o „dublă” în regim „single” cu mic dejun inclus. Lifturile, în număr de două, sunt moderne şi rapide, iar scara este din marmură, cu balustradă din inox.

Camerele nu sînt deloc spectaculoase, zugrăvite modest, dar fără urme sîngeroase rămase de la turiştii care nu iubesc muştele sau ţînţarii. Pe pereţi atîrnă tablouri de tipul chiciuri. Mobilierul este din pal, pe jos o mochetă albastră, curată. Balconul este extrem de mic, abia te poţi învîrti în el, şi pentru că acolo-i montată hurdughia de la aparatul de aer condiţionat.

Baia are cadă, însă la renovarea ei, probabil că proprietarii au ţinut morţiş să facă economie, iar asta se vede uşor la 3 stele. Faianţă banală, albă cu albastru, sigur modelul cel mai ieftin de pe piaţă. Apa caldă este cam puturoasă, în sensul că vine abia după un minut de la deschiderea robinetului. Presiunea este bună, aşa că nu-i un motiv să fiţi nemulţumiţi. Televizorul din cameră este convenţional, cu diagonală mică, iar imaginea foarte bună. Hotelul este abonat la RDS-RCS, aşa că se pot vedea şi meciurile din liga întîi. Aşternuturile sînt albe, impecabile, n-am numărat prosoapele din baie pentru că mi s-au părut în regulă. Frigiderul, în schimb, mi s-a părut zgomotos, fiind aşezat undeva la marginea patului. I-am dibuit însă butonul „on-off”, şi i-am dat repede „mute”. Nici nu ştiu ce era în el, o să ataşez o fotografie. Ştiu doar că am plătit 6 lei pentru o Fanta la „jumate” în a doua zi a şederii mele acolo. Eu nu prea beau aşa ceva, de aceea nici nu ştiu dacă e scump ori ba.

Restaurantul, pe numele său „Blue Sun” are o capacitate de 100 de persoane, curăţel, haleala bună, dar am fost dezamăgit de faptul că, la malul Dunării fiind, nu am reuşit să mănînc şi eu o ciosvîrtă mai acătării de peşte.

Hotelul are la ultimul etaj, nouă parcă, dacă e să ma iau după butoanele din lift, o sală de conferinţe încăpătoare. Tot acolo este şi o terasă de pe care se poate admira fie panorama oraşului, fie Dunărea şi Munţii Măcinului. Spectaculoasă priveliştea!

Să recomand acest hotel? De ce nu?

Saitul hotelului este (aici) www.hotelgalati.ro

Trimis de santana* in 14.03.11 08:38:19
    Validat / Publicat: 14.03.11 09:03:55

VIZUALIZĂRI: 2906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camerele sint modeste, dar curate

TORA INGRID [14.03.11 09:14:55] »

Cred ca ar trebui creata o rubrica aparte " Turismul in interes de serviciu ". Am observat ca in interesul job-ului lumea calatoreste destul de mult si uneori (nu e cazul la tine, acum) confunda concediul cu deplasarea in scopuri strict profesionale. La noi confuziile astea sunt frecvente ptr ca de ce e saracia mai mare, de aia se inmultesc deplasarile in interes de serviciu. Vezi de exemplu bugetul alocat parlamentarilor ptr calatorii in strainatate, cu 38% mai mare ca anul trecut.

Chiar daca sunt putine sanse sa ajungi altfel decat trimis de firma pe la acest hotel, informatiile sunt utile. Cu stilul colocvial, apropos de haleala si alte alea, nu ma prea impac.

Recomandare utila, dar despre oras nu spui nimic?

PS- fotografiile sunt foarte frumoase , bine realizate , dar nu se vad bine fazele de gol...sau n-au fost ?

vladex [14.03.11 09:20:04] »

Chiar ma gandeam sa intreb si eu cat era Coca-cola si Fanta pe acolo, da' vad ca esti documentat bine. Un sfat totusi imi permit sa iti dau: se spune ca este mai buna zeama de varza a doua zi

Flaviu [14.03.11 09:26:24] »

@Santana

Utile informaţiile tale având in vedere faptul că şi pe mine mă bate gândul să-mi fac rost de o delegaţie la Galaţi la sfârşitul săptămânii. Ai putea să-mi spui cam la ce distanţă de acest hotel se află Olimpic Allianz Otelul Arena?

P. S. Din partea ta, mă aşteptam să pui şi nişte poze cu "recepţionerele frumoase şi amabile".

santana* [14.03.11 09:31:49] »

@Tora Ingrid, chiar mă gîndeam eu acum să scriu un review "O zi in Galaţi". Mă gîndeam că ar fi util bărbaţilor de pe acest sait mai degrabă review-ul încă nescris "O noapte în Galaţi".

@ Flaviu. Am fotografii cu fetele de care spui, însă se vede doar amabilitatea, aşa că nu ştiu cum să fac.

@ Vladex Fiule, cea mai bună este nu zeama de varză, nici ciorba de burtă şi nici Fanta. Ia încearcă cu bere!

ninaa [14.03.11 10:36:56] »

De unde ciosvarta de peste acuma, bre? Ca e prohibitie in perioada asta (martie - aprilie) ! Eu cand merg la rude in Dobrogea arunc buzduganul cu o luna inainte sa aiba timp sa puna sculele in Dunare! Pana ajung eu se face si peste uscat... Mama, si sa vezi cum sfaraie pe gratar stiuculita!

Dar sigur te-au servit cu o dorada sau un crap chinezesc, ca acu sunt la moda astea exotice...

santana* [14.03.11 18:54:12] »

@ Ninaa

Stiam si eu de prohibiţie, dar să ştii că pînă şi restaurantul construit într-un vapor, aşezat undeva pe faleză, nu părea să promită mare lucru. Daca-i pe aşa, abia aştept să te întorci de la rudele din Dobrogea, că doar s-o găsi o coadă de peşte şi pentru mine.

webmaster13 [14.03.11 19:15:03] »

grea decizie sa aleg o melodie acestor impresii, insa am mers pe linia autorului... nimic spectaculos dar nici de lepadat... zic eu!

mirmicu [14.03.11 19:27:36] »

Buna santana,

pentru un peste bun la Galati iti recomand sa intrebi data viitoare de faimosul restaurant "Pescarul" sau sa incerci sa ajungi la Galati de "Florii", cand are loc "Festivalul scrumbiei" si toata faleza Dunarii este plina de gratare pe care sfaraie scrumbii proaspete.

Un sfat de la cineva care s-a nascut si a crescut la Galati.

santana* [14.03.11 20:42:17] »

Să trăieşti Mirmiricule şi mersi pentru sfaturi! Pînă la viitoarea dezlegare la peşte o să mă mulţumesc cu ală de hipermarchet. Ştiu restaurantul Pescarul, am halit un baboi bun acum doi ani acolo. Chiar nu ştiam de "Festivalul scrumbiei", sună mişto în urechea mea, însă pînă prin luna mai cînd sper ca Oţelul să nu ia campionatul, nu cred că mai dau pe acolo. O seară bună!

laur7901 [15.03.11 11:19:33] »

uite ca din intamplare am gasit review-ul tau. Este adevarat, un hotel bun, curat, accesibil. In afara receptionerelor amabile si dragute, nu prea am gasit acolo un personal agreabil. Nea Vintila de la restaurant uns cu toate alifiile nu mi-a inspirat niciodata prea multa incredere.

Din multele delegatii si perioade in care am stat in acest hotel nu pot sa spun ca m-am simtit chiar ca acasa, pretul este destul de piperat raportat la conditiile oferite. In schimb amplasarea este exceptionala iar plimbarile pe faleza o adevarata incantare.

Ca un can-can, imi amintesc ca in holul hotelului statea uneori matroana iar pasarele de noapte isi faceau veacul in zona hotelului. Totodata imi amintesc ca restaurantul se inchidea undeva in jurul orei 23 fara drept la replica . Vara terasa din fata hotelului ofera o priveliste incantatoare avand in vedere ca, in opinia mea, galatencele sunt femei frumoase.

Recomand hotelul pentru amplasament insa consider ca managementul mai poate "ümbla"un pic la partea de restaurant cat si la un feed-back al clientilor.

santana* [15.03.11 11:30:12] »

@ laur7901

Tind să-ţi dau dreptate, dar nu m-a interesat preţul din motivele cunoscute. Dacă aş fi călătorit pe banii mei aş fi ales cu siguranţă hotelul vecin, Dunărea, care deşi este de 2 stele are condiţii cu mult peste medie. N-aş vrea să fac o comparaţie între cele două hoteluri, Galaţi şi Dunărea, pentru că am înţeles că au acelaşi proprietar. Şi, în fond, chiar nu mă interesa în mod special hotelul ci cu totul altceva. În concediu sau trimis cu slujba fac exact cam aceleaşi lucruri: socializez cu necunoscutele, consum din băuturile locale, văd şi eu cum o duc alţii, mă documentez despre viaţa oraşului (apropo, gălăţenii chiar nu merită un titlu de campioană în liga întîi la fotbal pentru că 85% dintre ei ţin cu "Stiaua"), mă mai gîndesc eu cum ar fi fost să trăiesc într-un oraş precum Galaţiul sau - Doamne fereşte! - Alexandria... Şi să ştii că gălăţencele sînt într-adevăr femei frumoase.

Alex_Macedo [15.03.11 11:41:17] »

Da', ce are bre, Alexandria? ... da', Galaţiu'? ... nu plaşe la tini, împrejurimili??? ... şi... şi dacă ţini lumea cu Stiaua, di şe te "superi" matale??

Flaviu [15.03.11 11:51:48] »

@Santana

Aştept review-ul tău despre viaţa de noapte din Galaţi. M-ar interesa, printre altele, cât e tariful pentru un socializat cu o necunoscută în Galaţi.

A propos, să ştii că şi "alexandrioanele" sunt extraordinar de atrăgătoare.

santana* [15.03.11 11:52:13] »

Nu ştiu ăi şe să zic! Nu-mi plaşe mii Stiaua şi basta. Oricum v-am aşteptat să mă votaţi întîi, tu şi amicu' Creivean, abia apoi am zis de Steaua. Am fost politicos, nu?

laur7901 [15.03.11 11:58:19] »

no bine chiar ma bucur sa ia campionatul asa macar au si stelistii o doza de bucurie

@santana: amandoi intelegem conditiile unei deplasari in interes de serviciu, dar uneori ma uit si la tarife pentru a putea stabili un grad de satisfactie din toate punctele de vedere. Acum partea cu fotbalul nu ma intereseaza prea mult Dar apreciez Galatiul pentru faleza minunata.

Sa auzim de bine!

PS azi cred ca am avut activitate pe acest site cat nu am avut in toata perioada de cand m-am inscris

Alex_Macedo [15.03.11 12:07:14] »

Hai să ni trăieşti, Santano!... că ti votam ORICUM, bre... că place la mine cum scrii matale!

... nu conteşte că îţi place'au ba, Stiaua!

dorgo [18.03.11 22:56:54] »

@laur

Ziceai ca " in opinia mea, galatencele sunt femei frumoase"'

''ohooo... nu le-ai vazut pe unguroaicele de pe la noi, care-si fac tenul, genele si unghiile la Buda (altele la Pesta) si-apoi se-ntorc acasa ca sa ne suceasca gulerul... uneori am impresia ca traim intr-o tara plina de barbati inteligenti si saraci si femei frumoase si destepte pe care ni le fura italienii si nemtii... vorba lui Monica Columbeanu catre Irinel... "banii mei sunt ai mei si banii tai sunt ai nostri!...

Alex_Macedo, dorgo, Flaviu, laur7901, mirmicu, santana*, TORA INGRID, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂGalați Centrum Hotel: