ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2011
    DIN: Cluj Napoca
    ÎNSCRIS: 13.03.11
    MAR-2011

Salonul auto Geneva 2011 si Zurich

Merita vizitat salonul auto de la Geneva daca sunteti cat-de-cat interesati de masini. F multe masini noi, unele prototip, altele inca ne-intrate in Romania, cateva premiere, si firme specializate de tunning, multa-multa lume. In majoritatea masinilor se putea sta, "butona". Fotografii multe. Cladirea Palexpo mare cu mai multe hale, la 2 statii de autobuz de aeroport si la aprox. 30 min de mers cu autobuzul de centrul Genevei. biletul 16 chf.

Geneva ca si Zurich este "grupata" pe malul raului care o imparte si pe malul lacului Leman. Ce m-a socat vizitand Geneva si Zurich? mai ales in Zurich: numarul mare de masini scumpe pe strada-parea ca porsche, ferrari sunt "dacia"lor si chiar poti numara cate bentley vezi intr-o ora si bineanteles alte masini scumpe, pana la lamborghini. Apoi: tot socante au fost gunoaiele-peturi de bere, de suc, hartii de pe strazi din ambele orase. Nu exagerat de multe, dar erau. Mi s-a spulberat mitul cu "linsul pe jos" -de atata curatenie in elvetia (poate in statiunile lor o fi...).

Voi atasa foto ulterior, veti vedea si singuri.

Apoi: f scumpe toate, mai scumpe decat la Amsterdam, Paris, Viena, etc (voi scrie reviews-uri si despre ele), ex: 3-4euro/coca-cola 0,5l.

Geneva nu pare un oras turistic, nu este organizat ca atare: mic, nu are semnalizarea prea buna, gara arata modest, mijloacele de transport modeste/obisnuite, pana si sediul reprezentantei onu nu este pus in valoare-de ex. nu e luminat noaptea.

La hotel prizele sunt"swiss" (sistemul american) si fara sa ne puna la dispozitie gratuit adaptor (costa 15 euro!!) (Ibis-camera: 110euro/noapte cu mic dejun), in schimb se pare ca toate hotelurile din geneva va pun la dispozitie un card pentru a calatori gratis cu transportul in comun. La fel, la aeroport puteti sa va luati gratuit de la un aparat un card ptr 90 min ptr a folosi gratis transportul in comun.

Obiective turistice istorice nu prea sunt nici in Zurich nici in Geneva, fiind putine nu insist, puteti obtine detalii despre obiective turistice de pe alte site-uri.

Ambele orase-ca si alte mari orase din lume au cate o strada principala de shopping cu magazine scumpe si de marca cu haine de mii de euro, cu fff multe magazine de ceasuri (ei, aici merita mentionat: ceasurile tissot-la care cunosc cateva preturi-erau mai ieftine acolo ca si la noi cu cateva sute de roni/buc) dar si cu ceasuri de 50000euro sau de aur. Apoi magazinele de ciocolata specializate sunt mari si ff aglomerate, specialitatile de ciocolata erau deosebite fata de ce vedem obisnuit la noi.

Ambele orase avand iesire la lac au faleze, ambarcatiuni mici, lebede, pescarusi in acea zona.

Cladirile nu ies in evidenta prin nimic ca si arhitectura, poate doar benzinariile dintre imoble, dispuse in locuri f stramte, nu la strada principala.

Ca si costuri: bilet de avion la 225 euro (daca rezervam din timp as fi prins si cu 165 euro) cu plecare din Bucuresti, . Cazarea scumpa in perioada salonului, posibil sa fie mai ieftina in restul perioadelor. In principiu nu aveti nevoie de mai mult de 2 zile ptr vizitare in fiecare oras, nu prea aveti ce vizita ca si obiective turistice in perioada mai lunga.

Dar! Bineanteles cele doua orase merita vizitate; se stie ca Elvetia are unul din cel mai mare nivel de trai din lume, ca de Geneva se spune ca are mai multi milionari in euro decat someri, merita vazute chiar daca "splendoarea" nu este chiar pe masura renumelui, dupa parerea mea.

Toate cele bune tuturor, revin cu fotografii in alta zi si cu alte reviews-uri din alte tari.

Mi s-a parut corect sa impartasesc si eu din experienta mea de turist, din moment ce eu am folosit de multe ori informatiile oferite cu atata altruism de altii pe acest site si carora le multumesc.

Trimis de station5* in 13.03.11 21:13:45
    Validat / Publicat: 13.03.11 22:17:02
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ELVEȚIA

VIZUALIZĂRI: 2630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (station5*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.03.11 21:26:38]

Mutat la rubrica "Excursie Geneva" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

webmaster20*
    [13.03.11 21:39:52]

@station5, bine ai venit in comunitate. Ca recomandare generala, este mai bine sa tratezi separat impresiile de calatorie de cele de cazare, doar la cele din urma acordandu-se note pentru "cazare" si "bucatarie si masa". Astfel, informatiile sunt gasite mult mai usor de catre cei interesati.

Multumim pentru articol si te asteptam si cu alte impresii de vacanta.

[13.03.11 22:09:42]

Multumesc, asa voi face, nu am stiut dar invat repede

Numai bine!

armina
    [14.03.11 09:41:09]

Votez cu drag un review util (poate ne scrii un review si despre hotel) si scris cu altruism. Fara suparare dar in ultima vreme tot mai multi reusesc sa scrie pagini intregi despre niste locatii pentru care 5 randuri ar fi suficiente, despre copaci sau moteluri in niste orase de care abia ai auzit ca sunt in nomenclatorul oraselor din Romania doar de dragul premiilor...

Vad ca ai o lista impresionanta de excursii in locuri deloc comune poate ne impartasesti din experienta ta...

[14.03.11 23:37:25]

Multumesc Armina, sigur voi scrie si de alte destinatii vizitate. Imi cer scuze daca voi scrie ca si despre salonul auto mai "pe fuga", dar voi incerca sa dau info utile despre fiecare.

Despre hotelul din Geneva nu am insistat ptr ca nu am fost multumiti de servicii desi este un hotel nou, dar voi scrie un review despre el pentru a fi evitat de altii. Pacat, am mai fost la hoteluri din brandul Ibis si a fost ok, la Amsterdam-la Ibis Stopera chiar super ok.

Revin, toate cele bune tuturor!

creivean
    [21.03.11 07:21:14]

N-am uitat că ai o datorie

Review-urile despre experienţele negative, sunt de cele mai multe ori mai importante decât cele de la unităţile unde ne-am simţit bine. Asta, dacă nu suntem masochişti şi vrem musai să experimentăm pe propria piele.

Eu încă mai am răbdare

webmaster20*
    [21.03.11 22:39:55]

Multumim pentru ca ai dat curs recomandarii de a scrie si despre hotel. Notele acordate in reviewul de fata la capitolele "servicii", "cazare", "bucatarie si masa" au fost retrase, acestea figurand, de regula, doar la unitatile de cazare.

[21.03.11 23:38:59]

@creivean:

Scuze pentru intarziere, sper sa fie de folos review-ul despre hotel.

Intr-adevar asa este: sunt mai utile informatiile cu aspectele negative pentru a putea evita hotelurile care ne pot strica vacanta daca nu ne informeaza cineva la timp ptr a le evita.

Din fericire nu am multe asemenea exemple, dar voi reveni cu reviews-uri si despre acelea (Istanbul si Hurghada).

Excursii frumoase tie si tuturor!

armina, station5*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Geneva: