ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2011
ÎNSCRIS: 08.02.11
AUG-2009
2 AD. + 1-8 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Ne-am simtit foarte bine!

Am sa va vorbesc in continuare despre Vila Iulia situata in superba statiune Vatra Dornei.

Vila Iulia este de fapt o pensiune in toata regula, avand toate dotarile, utilitatile si posibilitatile de recreere necesare. Este o locatie turistica de trei stele situata pe strada Runc nr. 3 C, in imediata apropiere a dealului Runc.

Am fost aici, in aceasta frumoasa locatie situata in mereu fascinanta pentru mine statiune Vatra Dornei impreuna cu familia (sotia si copilul) pe la sfarsitul lunii august a anului 2009. Numai ca nu am sa va vorbesc acum despre statiune, ci despre Vila Iulia, locatia turistica in care am stat impreuna cu familia 7 zile.

Cand am ajuns in statiune, am oprit autoturismul pe o strada in centrul statiunii si am intrebat un domn, ce parea a fi localnic, unde este Vila iulia, acesta foarte amabil ne-a explicat cu exactitate si conform indicatiilor sale am ajuns foarte repede la destinatie. Am oprit masina si am parcat-o in parcarea Vilei langa alte autoturisme.

De la vila si pana in centrul statiunii se face pe jos circa 10 minute. Am intrat in incinta vilei la receptie si pot sa spun ca foarte repede ni s-a oferit o camera la parter.

Am intrat in camera, arata foarte bine, dar pentru ca am vazut si cateva camere cu balcon care se aflau la etaj, am intrebat receptionera de serviciu daca poate sa ne cazeze intr-o astfel de camera, mi-a raspuns ca poate dar trebuie sa asteptam pana a doua zi dimineata cand se elibereaza o camera cu balcon.

Am stat numai o zi in camera de la parter, a doua zi de dimineata mutandu-ne intr-o camera de la etajul 1 cu balcon, care era avea o priveliste superba in gradina vilei, unde se afla si terasa restaurantului, aici aflandu-se mai multe mese si scaune din lemn in stil rustic si un loc de joaca pentru copii, cu leagane, topogane, etc.

Am servit masa numai in gradina vilei, locul ni s-a parut foarte frumos, aveau si muzica buna, pot sa spun ca ne-am simtit excelent aici. Am avut bonuri valorice pentru masa si puteam sa mancam cand vroiam, in special luam pranzul aici si uneori mancam seara sau dimineata, dupa cum aveam chef.

Cu totul, cazare si masa, ne-a costat in jur de 11-12 milioane, copilul avand un pat suplimentar in camera, am luat bilete printr-o agentie de turism.

Dotarile sunt la cel mai inalt standard, camerele sunt medii (nici mari, nici mici), in acestea se afla baie, televizor, telefon, frigider, internet, sunt incalzite corespunzator daca este frig, mobilierul este din lemn masiv, atat parchetul si usile, cat si sifonierul, masa si scaunele.

Balconul era mare, pe balcon se aflau o masa si doua scaune, ne petreceam destul de mult timp pe balcon, mancam, beam bere, ascultam muzica, admiram peisajul superb ce ni se arata in fata noastra, muntii, verdele brazilor, etc.

Nu pot sa nu remarc amabilitatea deosebita a personalului vilei, atat al receptionerele cat si al celor de la restaurant.

Langa restaurant se afla si o crama cu vinuri, tuica, palinca, etc.

Bucataria este foarte bogata, cu un meniu variat, bazat in special pe bucataria traditionala bucovineana, cu mancaruri cu adevarat delicioase.

Ne-am simtit foarte bine la Vila Iulia din statiunea Vatra Dornei, nu aveam cum sa ne simtim altfel, persoanalul este binevoitor si foarte amabil, dotarile sunt excelente, Vila este amplasata intr-o zona superba, peisajul este incantator, meniul este foarte bogat, variat si delicios, toate acestea ne determina ca atunci cand vom reveni in aceasta frumoasa statiune sa ne cazam tot la aceasta locatie turistica.

V-o recomandam din tot sufletul!

Trimis de sportiv in 13.03.11 20:47:37
Validat / Publicat: 13.03.11 21:55:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI. A mai fost în/la: Prin toata tara!

VIZUALIZĂRI: 2066 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sportiv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

cornel_eco*
[18.03.11 11:40:56]

Am fost si eu cazat la aceasta pensiune in 2005 si 2007. Prima data a fost super, unul din cele mai reusite concedii, dar a doua oara au mai coborat stacheta si din aceasta cauza, in feb. 2008 revenind in Vatra Dornei am schimbat locatia.

Recomand aceasta locatie celor care sunt in trecere prin zona si vor sa ia masa - este locul unde se mananca cel mai bine in Vatra Dornei. Au (sau aveau, nu mai stiu ca au trecut ani de atunci) o bucatareasa deosebita, premiata la multe concursuri gastronomice.

sportivAUTOR REVIEW
[18.03.11 16:13:50]

Si cazarea si bucataria (meniul) sunt foarte bune! Eu tot acolo o sa ma duc, daca voi mai trece prin Vatra Dornei! Plus ca imediat de acolo urci pe Dealul Runc, care este superb, vila doar este situata pe strada Runc, nu? Dealul Runc este plin de natura, alei, brazi, ai posibilitati de recreere (echitatie), multi se plimba acolo, alearga, etc. Zona este superba!

cornel_eco*
[19.03.11 08:48:05]

@sportiv, iti doresc sa ai parte numai de concedii frumoase la Vila Iulia, sa nu patesti ca mine.

Parcul de pe Runc este intradevar superb, chiar m-am certat cu o familie de "colorati" care iesisera la picnic si la plecare lasasera dezastru.

Daca esti mai "sportiv"? iti recomand sa urci pe Ousoru, vei avea parte de niste privelisti senzationale.

Fiind mai multe de zis, am sa fac si un rewiew unde voi spune mai multe.

sportivAUTOR REVIEW
[19.03.11 11:27:12]

Multumesc pentru urari, corneleco, iti doresc si tie la fel, ori de cate ori te vei duce in aceasta frumoasa statiune!

cornel_eco*, sportiv
Alte impresii din această RUBRICĂVila Iulia: