ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2011
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII

Sub orice critică

Ruine, intr-o frumusete salbatica

VOINEASA este amplasata pe valea raului Lotru la poalele muntilor, la o altitudine de 650m, inconjurata de paduri de fag, brad si molid.

Am stat la vile, langa hotel Lotru (altadata ,,perla'' statiunii), fiind singurul loc de cazare decent din zona, fara dotari macar minime, dar cu pret de 7* (350 ron/noapte). Nu stiu ce interese obscure au avut sindicalistii nostri de-au lasat totul de izbeliste, altadata cu hoteluri arhipline, dar acum am suferit un soc. Ma rog...

Voineasa inca mai este o statiune de tratament, un loc pitoresc, plin de verdeata si fructe de padure, de-o frumusete salbatica, aer curat si un loc care iti bucura privirea si-ti alina sufletul.

De vizitat Lacul Vidra sau Obarsia Lotrului, locuri mirifice, dar recomand s-o faceti cu o masina de teren.

Trimis de Marian Preda in 11.03.11 11:58:04
Validat / Publicat: 11.03.11 18:03:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI. A mai fost în/la: Moldova, Litoral, Bucovina, Maramures, etc.

VIZUALIZĂRI: 2886 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe terasa hotelului Lotru

webmaster20*
[11.03.11 12:11:10]

Ai putea detalia putin mai mult conditiile de cazare? Avand in vedere ca nici informatiile despre statiune nu sunt prea generoase si ai acordat note la cazare ar fi mai util daca am crea o rubrica pentru aceasta unitate.

[12.03.11 16:44:03]

avand in vedere ca autorul nu a revenit cu completari, review-ul ramane unu "de calatorie" asadar au fost anulate notele date la servicii, cazare si bucatarie.

[13.03.11 19:32:33]

Nu inteleg insistenta dl. master! In pofida acestui fapt, iti spun ca trebuie sa vii cu bucataria de acasa cand te cazezi la aceste vile, mobila este invechita, cu miros de mucegai, baile deplorabile- fara hirtie igienica, sapun, iar apa de la vasul de expansiune curgea tot timpul, zgomot de fond care iti incercau nervii. Fata de masa era patata, iar in bucatarie nu exista vreun detergent sa-ti speli vasele. Nu exista decit un televizor, in living (tv. color partial, tipul sovietic, gen frigider), cu putine programe. De mancare, hotelul avea meniu de armata. Ciorba sleioasa de porc (12ron/portia) si mancare de cartofi sau varza. Intr-o zi au avut si pastrav, dar dupa un herpes n-am riscat si o enterocolita.

[13.03.11 19:44:29]

insistenta se datoreaza faptului ca avem un regulament si deci niste reguli pe care le urmam pentru functionarea cat mai eficienta a site-ului, altfel nu prea am reusi sa tinem in frau si sa organizam multitudinea de review-uri.

daca ne spui si denumirea acestor vile (presupun ca au un nume) putem face rubrica separata, "de cazare" si atunci se pot reintroduce notele acordate la servicii, cazare, bucatarie. iti amintesti cum se numeste complexul de vile, sau ce era?

[13.03.11 21:40:21]

Am impresia ca esti angajat acolo!

Brindusa, Maria, Florica... nu mai stiu stiu, sincer.

Dar imi amintesc cu dezamagire, ca dupa ce m-am cazat (dupa 2 ore), a venit o tipa de la personal care m-a anuntat -cu respect, intr-adevar-ca s-a facut o greseala la receptie. I-am luat locul d-lui Ardelean de la Politia Capitalei si trebuie sa schimb ,,cheia'' vilei.

Multumit, sau vrei mai multe amanunte?

[13.03.11 23:11:55]

Nu prea mulţumiţi, întrucât nu am obţinut o informaţie realmente utilă şi altor turişti ce vor mai merge acolo.

Apropo, nu suntem angajaţii niciunei unităţi comerciale din domeniul turistic; în schimb, ceva mai mult respect ar fi apreciat.

Mulţumim,

[14.03.11 11:32:21]

Daca am fost necuviincios, imi cer scuze!

aida.alecu*
[15.03.11 16:20:50]

De Voineasa nu pot sa imi amintesc decat ca fumusetea locurilor e umbrita de lasarea in paragina a constructiilor. Poate imi voi face totusi timp sa va scriu mai multe despre zona.

Cat despre acest rw... astept inca detalii...

[15.03.11 17:59:31]

AIDA,

Tocmai ca statiunea e ,,umbrita de lasarea constructiilor in paragina'', am fost concis si nu prolific.

Am vizitat-o de 4 ori ('89, '94, '98 si in 2010) si de la an la an se indreapta spre dezastru.

In fotografiile mele-cele, neutilizate pe site-am surpris acest ,,tsunami'' imobiliar provocat de autoritati cu reale interese, greu de priceput avand in vedere frumusetea locului.

DAR imi doresc sa raman doar cu amintiri ce-ti imbogatesc manifestarea spirituala.

Multumesc pentru ecou!

aida.alecu*, Chloe, Marian Preda