ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2011
ÎNSCRIS: 06.03.11
JUL-2010

Jupiter - Hotelurile statiunii

3 Sud Est - Vorbe care dor (2007)

Continuarea partii I - Cum ajungem acolo

De la inceput trebuie sa mentionez ca sunt un fan al acestei statiuni, mica, cocheta dar de multi inca nedescoperita. Avand in vedere ca se apropie sezonul estival si multi dintre voi va pregatiti sa va achizitionati sejururi pe litoral m-am hotarat sa impartasesc cu voi cunostintele mele despre aceasta statiune. O vom lua pe capitole, ca sa fim eficienti.

2. HOTELURILE STATIUNII JUPITER

Pe partea cu marea exista urmatoarele hoteluri:

1. HOTEL CAPITOL - 3 STELE (are si camere de 3 stele dar si de 2 stele)

2. HOTEL METEOR - 3 STELE

3. HOTEL COMETA - 2 STELE+ (asa spun ei, este mai degraba 2stele minus)

4. HOTEL OLIMPIC - 3 STELE

5. HOTEL ATLAS - 2 STELE

6. HOTEL HERCULES - 3 STELE (situat chiar pe plaja, anul deschiderii 2007)

Pe partea opusa marii:

1. HOTEL TRANDAFIR - 1 STEA (cunoscut de foarte putina lume si folosit in general pentru cazarea ospatarilor si altor angajati de pe litoral, clasificat la 1 stea, nu il veti gasi in ofertele agentiilor de turism.

2. HOTEL RIO - 3 STELE

3. HOTEL DELTA - 3 STELE

4. COMPLEX IRIS-NALBA-MIMOZA - 3 STELE (hotelul are o gradina superba, de vis, numai iarba si flori. Camerele nu au balcon dar la fiecare geam al fiecarei camere exista jardiniere pline cu flori, in general panselute sau "trompete", nu stiu cum se numesc oficial.)

5. HOTEL CAMELIA - 2 STELE (nu bag mana in foc, un fel de camin de nefamilisti, fara balcoane la camere, are doar parter + doua etaje, nu vad cum se poate dormi decent acolo, aer conditionat nu exista iar cu geamul deschis la parter nu m-as risca, mai ales daca aveti copii)

6. HOTEL VIOLETA - 2 STELE (nu se ridica nici macar la standardele hotelului Camelia de mai sus, Camelia macar este zugravit la exterior, eu la Violeta nu as sta nici daca m-ar plati ei pe mine pentru sejur)

Pe drumul care leaga statiunea Jupiter de statiunea Neptun mai exista cateva hoteluri, si anume:

Pe partea dreapta a drumului:

1. HOTEL CLUB TISMANA - 3 STELE (nu am fost personal acolo dar stiu sigur ca au terenuri de tenis, de joaca pentru copii cu animatori profesionisti, piscina si masa all inclusive)

2. HOTEL MAJESTIC - 3 STELE

Pe partea stanga a drumului:

1. CASUTE (VILE) LILIACUL - 3 STELE (apartamente de inchiriat, as spune convenabil, cu loc de parcare si aer conditionat)

2. HOTEL SCOICA - 3 STELE (piscina, loc amenajat pentru gratar si protap, departe de plaja, zona linistita)

3. SAT DE VACANTA ZODIAC (se poate sta si cu masina sau cortul dar exista si bungalow-uri, toalete si dusuri, posibilitate de racordare la reteaua electrica, spatii pentru gratare, spatii separate pentru spalarea vaselor, masini de spalat, locuri de parcare pazite. Bungalow – camere cu 2 paturi dotate cu baie proprie, frigider, tv. color, apartamente, restaurant cu terasa.

Voi reveni cu detalii despre terase-restaurante, plaja si distractii.

Va urez o vacanta cat mai placuta si va astept cu orice intrebari legate de statiunea Jupiter.

Trimis de florinvsc in 10.03.11 06:45:20
Validat / Publicat: 10.03.11 08:19:29

VIZUALIZĂRI: 7920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvsc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.03.11 08:22:14]

Ei, asa da! Bravo! un articol util si bine structurat!

cosminap
[10.03.11 11:28:37]

Noua ne-a placut mult la Delta. Despre Cometa-mi stii parerea... Un vot de la mine!

[10.03.11 11:48:11]

[@webmaster0]: Multumesc. M-a prins 7 dimineata scriind la el. Am niste ochi cat cepele la ora asta.

[10.03.11 11:50:15]

[@cosminap]: Multumesc pentru vot. La Delta nu am stat dar mi-a placut spatiul verde si cum arata restaurantul "de la sosea". Hotelul este placut privirii din exterior dar despre interior nu pot spune nimic. Vor spune cu siguranta cei care vor merge sau au fost deja acolo.

cosminap
[10.03.11 13:23:56]

La Delta am fost cativa ani la rand. Am prins si camere renovate. Restaurantul era curat si mancarea super. Imi amintesc ca la plaja hotelului era ok pt ca aveau locuri de joaca pt copii. Si inca un plus (din cate-mi aduc aminte): aveau o parcare foate incapatoare. Ma bucur ca se pot spune lucruri frumoase si despre litoralul nostru!!!

[10.03.11 13:31:41]

Ce stiu sigur ca nu mi-a placut la Delta (si la alte hoteluri asemenea lui) este faptul ca are balcoanele despartite printr-un separator din plastic rosu. Eu sunt o persoana mai, nu stiu cum sa zic, nu-mi place sa ies in balcon si sa ma vad cu vecinii. Nici eu pe ei, nici ei pe mine. Poate iese omul sa vada un apus de soare, ceva romantic, un sarut, o atentie si sa-l vad pe unul cum se holbeaza la mine din balconul alaturat. Iti trece naiba si cheful.

De asta prefer hotelurile comuniste, cu balcoanele despartite de beton armat, sa fiu sigur ca nu ma vede nimeni.

[10.03.11 19:42:08]

Rog Admin. sau webmaster daca se poate ca fundal sonor la acest review melodia:

Trei sud est - Vorbe care dor

Fie ca se poate sau nu - multumesc.

[10.03.11 19:52:42]

Iată şi coloana sonoră dorită.

[10.03.11 19:57:33]

Extraordinar. Multumesc pentru promptitudine. Asa ceva mai rar. Mai putin de 10 minute si cererea a fost rezolvata.

Ma voi revansa cu siguranta.

[10.03.11 21:59:59]

@florinvsc

Interesante si utile rew. tale si, in plus, ''asezonate'' cu un evident simt al umorului. Nu ma refer doar la rew. postat mai sus. Am fost si eu cazat in anul 2009 in hotelul Delta din Jupiter si pot sa spun ca am fost multumit. M-ar interesa daca ai cumva un clasament personal al hotelurilor de pe Litoralul romanesc, hoteluri in care ai fost cazat, bineinteles.

O seara placuta!

[10.03.11 22:12:58]

Ca si turist CAZAT intr-un hotel recomand cu caldura hotelul Capitol din Statiunea Jupiter. Am mers acolo prima oara in 2005 si de atunci am ramas client fidel.

Am vazut multe alte hoteluri din partea de sud a litoralului, fara insa a ma caza la ele. Capitol a ramas optiunea 1, cel mai bun raport calitate-pret.

Am intrat in multe alte hoteluri, am solicitat sa vad cum arata o camera, dar mereu am ramas fidel acestui hotel. Merita, daca nu esti pretentios. Verifica review-urile de la toate hotelurile din Jupiter. Vei descoperi ca hotelul Capitol are cea mai buna rata si cele mai multe review-uri pozitive. Toate celelalte hoteluri au hibe, au si plusuri si minusuri, dar acest hotel cred ca are 1 review negativ la 10 pozitive, si pe buna dreptate.

De asemenea iti recomand sa cumperi numai cazare, masa vei gasi din belsug la fiecare pas, la preturile pe care le vei decide singur.

Desi am vizitat toate statiunile din sud si am mers in zeci de hoteluri pentru a vedea cum arata camerele, de cazat efectiv nu am fost decat la Capitol si Cometa din Jupiter.

Daca totusi doresti o lista cu hotelurile in care m-as caza eu, pe care le-am vazut dar in care nu am fost efectiv cazat, iti stau la dispozitie.

[10.03.11 22:18:20]

@florinvsc

Multumesc pentru raspuns. Si eu prefer sa imi iau doar cazare fara masa. Intr-adevar hotelul Capitol are rew foarte bune si cred ca e o optiune buna de cazare pe Litoralul nostru.

[10.03.11 22:23:16]

Intr-adevar. Daca nu vei gasi locuri libere la Capitol in perioada pe care o doresti iti recomand CLUB TISMANA (care are inclusiv masa all inclusive, desi cam slabut sa stii), apoi in ordine hotelurile Majestic 3*, Scoica 3* sau COMPLEXUL IRIS-NALBA-MIMOZA 3*, in ordinea asta.

Verifica si tu si alege ce ti se potriveste. Repet, masa nu isi are rostul in pretul biletului, ai unde manca slava Domnului, si la preturile pe care le doresti. Azi la o terasa, maine la alta, doar nu stai o luna la mare.

[10.03.11 22:28:51]

@Multumesc pentru sugestii. Corespund, in mare parte, cu preferintele mele.

[10.03.11 22:29:56]

Ma bucur daca ti-am putut fi de ajutor si iti doresc un concediu placut, cu mult soare.

ninaa
[14.03.11 14:38:06]

Felicitari, foarte utile informatiile din review-ul tau tinand cont ca vara trecuta am cautat cazare in sud si m-am plimbat pe site-uri pana m-am blocat, de am ales in ultima zi 2 Mai. Voi tine cont de sfatul tau si voi alege hotel Capitol din Jupiter, macar pt faptul ca vreau sa mai vad si altceva decat Mamaia.

Imi place sa descopar inca un indragostit de mare, mai ales ca soarele a inceput sa ne dezmorteasca!

cristina47*
[29.05.17 23:48:00]

Excelente articolele. Ai mai fost de atunci, in zona?

[30.05.17 08:55:31]

@cristina47:

Am sa-mi permit sa iti raspund si eu la intrebare.

Am fost cazat anul trecut, cateva zile, la hotelul Cometa din Jupiter. Eu am ales o camera de 3*+ si am fost extrem de placut surprins. Cred ca hotelul a fost renovat, macar partial, si merita luat in calcul pentru o eventuala cazare in Jupiter. Nu stiu cum este restaurantul hotelului, nu am mancat acolo.

Nici Jupiterul, ca statiune, nu arata foarte rau, eu il prefer celorlalte statiuni de pe litoralul romanesc. Deocamdata, cel putin.

Vacante placute!

[30.05.17 09:10:43]

@Flaviu:

Am fost cazat anul trecut, cateva zile, la hotelul Cometa din Jupiter.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[30.05.17 09:29:08]

@cristina47: Buna ziua. Am fost in fiecare an in Jupiter si doar la Capitol sau Cometa (mai des la Capitol). Imi place statiunea, imi place hotelul si ne-am simtit bine acolo in fiecare an. Anul acesta vom merge din nou acolo, in luna August, singura diferenta fata de anii anteriori fiind ca am platit vacanta direct la hotel inca din luna ianuarie. Am renuntat la a cumpara vacante prin agentii de turism dupa ce anul trecut era sa ne ratam vacanta dun cauza intrarii in insolventa a agentiei [***]. Am fost printre ultimii care am reusit sa ne cazam cu bilete de la aceasta agentie. Ne-am cazat duminica si joi dimineata cand ne-am trezit si am pornit televizorul pe toate posturile se anunta ca agentia [***] a intrat in insolventa, nu isi mai onoreaza angajamentele asumate. In rest... statiunea este la fel de frumoasa si abia asteptam sa o revedem. Daca va intereseaza ceva anume din statiune sau despre statiune intrebati aici si va voi raspunde. Vacanta placuta oriunde va fi ea!

[30.05.17 09:32:25]

@florinvsc:

[30.05.17 09:38:22]

@webmaster45: Buna ziua. Stiam regula, numai ca respectiva agentie de turism nu functioneaza in momentul de fata. Nu am dorit sa fac reclama nici negativa, nici pozitiva, doar am povestit experienta traita. Daca ar fi fost vorba despre o agentie de turism activa in momentul de fata nu i-as fi dat numele. Multumesc pentru atentionare. O zi buna.

[30.05.17 09:43:51]

@webmasterX:

Regret, dar nu am facut poze si nici nu m-am gandit ca voi scrie vreodata vreun review despre hotel. Nu am retinut prea multe detalii, din pacate, pentru a putea scrie un articol pe gustul cititorilor. Varsta...

Din punct de vedere al cazarii, al curateniei, al amabilitatii celor de la receptie, a fost foarte bine. Nu am folosit serviciile restaurantului lor si nici nu am fost la plaja de langa hotel, care, oricum, nu cred ca e administrata de ei.

Exista si o parcare pazita, cu bariera, pentru care, parca, nu am platit nimic.

Raportul pret-calitate mi s-a parut corect.

Toate cele bune!

cosminap, cristina47*, Flaviu, florinvsc