ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2011
ÎNSCRIS: 13.04.09
MAR-2011

ARTICOL ARHIVAT

Restaurant Casa Cristian

Ca in fiecare an de 8 martie am ales impreuna cu colegele sa iesim la restaurant. Problema era unde mergem... doi ani la rand am fost la restaurantul La Pechea, dar am zis ca anul acesta sa mai diversificam sa mai mergem si in alta parte... si am ales: Casa Cristian. Acest restaurant este deschis relativ recent... este situat pe b-dul Dacia nr. 104, mai precis vizavi de P-ta Gemeni in locul unui pub (Newton).

Restaurantul are 2 saloane: unul la parter care are in jur de 50-60 de locuri si unul la etaj de circa 100... de locuri, unde de vineri pana duminica canta o formatie live muzica de cafe concert, muzica usoara, populara, lautareasca incepand cu ora 21... in salonul de la etaj pot avea loc diverse evenimente: nunti, botezuri, onomastici etc. In salonul de la parter in cursul saptamanii intre orele 12-16 se poate servi meniul de pranz care cuprinde meniul simplu la pretul de 9,90 lei (pui si porc la gratar cu cartofi prajiti si salata de muraturi sau de varza alba, iahnie de fasole cu carnati si ficatei lionezi cu piure) si meniul complet la pretul de 14,90 lei in care intra un preparat din meniul simplu insotit de ciorba de vacuta, ciorba de fasole cu ciolan sau ciorba de pui.

Dar sa revin la ziua de 8 martie... am rezervat o masa de 10 persoane la salonul de la etaj... cand am ajuns noi la ora 17 mai era o masa rezervata de circa 25-30 de doamne si domnisoare care dansau mai ceva ca la o nunta la care ne-am alaturat si noi. dupa o jumatate de ora... pana la venirea formatiei la ora 19,30, muzica era asigurata de un calculator iar cea mai dansata melodie a fost, < Cu ce m-am ales in viata>. Dupa ce ne-am tocit pingelele atata dans a venit si vremea sa comandam ceva de mancare... meniul era unul international, bineinteles la liber si cuprindea de la gustari calde si reci, preparate din porc, vita, pui, curcan ,,peste, fructe de mare, paste care am auzit ca sunt pregatite excelent (unul din bucatari era venit de la unul din restaurantele din lantul Trattoria) pana la faimosii papanasi, tiramisu, placinta de mere cu sos de vanilie, profiterol, tortul casei, clatite etc... iar la bauturi tot ce vroiai bere, vin la carafa si sticla, gin, vodca, coniac, whisky, cola, fanta, nestea s. a. m. d.

Servirea a fost ireprosabila si foarte bine facuta, fiecare a comandat ce a vrut... din partea casei ne-au oferit 6 carafe de limonada la 1 l iar ca mancare s-a servit muschi de vita cu sos de piper verde si smantana (35 ron portia), salata verde, ceafa si piept de curcan la gratar. snitel de pui, garnituri de cartofi prajiti sau ciuperci la gratar, salata de sfecla rosie cu hrean sau de muraturi asortate stropite cu un vin alb demisec la carafa (15 ron carafa de 1l), iar ca desert s-a servit tiramisu (10 ron), papanasi (12 ron, 2 la portie destul de mari), profiterol.

Incepand cu ora 19 si pana la ora 22 cand am plecat, acei doi patroni pe care ii cheama... Cristian au fost prezenti in permanenta pe la mese ca sa se asigure ca nu lipseste nimic. Ca un minus pentru aceasta seara a fost muzica formatiei care era destul de tare dar si asta pe parcurs s-a rezolvat. A fost o seara placuta in care ne-am simtit bine si am luat hotararea sa ne intalnim intr-un weekend alaturi si de familiile noastre, deci cu siguranta... vom reveni.

Trimis de celeste in 09.03.11 14:37:23
Validat / Publicat: 09.03.11 16:02:10

VIZUALIZĂRI: 4231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celeste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Restaurant Casa Cristian / salata casa cristian

[09.03.11 18:05:26]

Intr-un restaurant cand muzica este buna, vinul curge mai usor si bucatele par mai imbietoare!

Sper sa placa melodia atasata, se poate schimba!

[09.03.11 18:12:13]

webmaster, daca melodia serii a fost eu zic sa o schimbam daca nu e cu suparare si bineinteles daca se poate...

[09.03.11 18:23:42]

< cu ce m-am ales in viata>

[09.03.11 18:31:22]

Ok!

[09.03.11 19:09:31]

Iti multumesc frumos, webmaster

aida.alecu*
[15.03.11 16:39:31]

uf! intr-adevar, cand muzica e buna! noi nu am facut o alegere la fel de reusita pt 8 martie! poate va povestesc! oricum felicitari pt iesire si pt rw!

[05.11.17 19:49:43]

În procesul de reoganizare a impresiilor de tip ”Unde Mâncăm” (în București, cazul de față), am constatat că resturantul descris mai sus s-a închis.

Impresiile au fost notate ca fiind ARHIVATE.

aida.alecu*, celeste
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: