ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2011
ÎNSCRIS: 25.01.11
OCT-2010

Taramul din vis

MISIA - O Corvo

La Lisabona am ajuns intr-o superba duminica de octombrie (24 oct.); noi fiind cazati la Sintra (localitate la cca. 30 km de Lisabona), aveam in plan si o vizita in capitala Portugaliei, mai ales ca eram starniti de ceea ce vazusem pe drumul de la aeroport la gara Rossio, drum facut cu un autobuz de linie urbana, gara Rossio fiind cam a 11-a statie de la aeroport si de aici se ia un tren catre Sintra, care este de altfel si capatul liniei, un fel de metrou usor, foarte cochet, de o curatenie exemplara.

Cum spuneam o zi superba, senina, cu vreo 20C, cu un soare ce dadea o stralucire aparte culorilor orasului; cladirile vechi dar foarte bine intretinute, atent la detalii (si trebuie spus ca Lisabona e plina de detalii), natura bogata si diversificata era o adevarata podoaba ce te facea sa simti ca esti intr-o alta lume, departe de Europa, pe un alt taram, de vis, dar realitate, de-ti venea sa te freci la ochi ca nu cumva sa traiesti o poveste; un imens parc natural in care omul a intervenit cum se cuvine.

Un oras aerisit, cu spatii mari, cu verdeata multa, vechiul cu modernul intr-o impletitura armonioasa, oameni linistiti si foarte amabili, cu puncte turistice la tot pasul, cu impresionante vederi ceramice (portughezii fiind vestiti in acest domeniu, avand chiar un muzeu al ceramicii).

Insa timpul fiind scurt, mult prea scurt, am luat-o frumos pe jos si ne-am incantat privirile si ne-am bucurat de Placa D. Pedro IV cu Teatro Nacional D. Maria II, Praca da Figueira, elevador de Santa Justa, Praca do Comercio, Se Catedral, Castelo de Sao Jorge, dar si de minunate privelisti (raul Tejo, podul 25 de Abril, statuia Mantuitorului, precum cea de la Rio de Janeiro, etc.)

Mi-ar fi placut sa stea timpul in loc; sa poti sa cuprinzi toata splendoarea, sa-ti umpli sufletul cu parfumul medieval al Lisabonei, sa te imbeti de frumusetea locului, sa te bucuri de blandetea si seninatatea cu care te priveau portughezii.

Lisabona, impreuna cu Sintra, ne-au intrat in suflet si le vom pastra asa cum merita, caci reprezinta TARAMUL DIN VIS; si ne vom intoarce sigur, cu drag; si e adevarat, ca sa vizitezi Lisabona (precum si Sintra) si odata ajuns aici, ar fi minunat ca timpul sa se opreasca in loc.

Trimis de barbu minel in 09.03.11 12:41:50
Validat / Publicat: 09.03.11 13:58:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 3008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (barbu minel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Placa D.Pedro IV

webmaster20*
[09.03.11 13:00:21]

Intrucat este un review de calatorie, notele referitoare la cazare si masa si care se acorda la o rubrica de cazare, au fost retrase.

[09.03.11 18:13:23]

Va propun sa ascultam fado, eu sincer nu ma mai satur in timp ce admir aceste poze!

Sper sa placa melodia atasata, se poate insa schimba!

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lisabona și împrejurimile sale:

• pagină generată în 0.048338174819946 sec