ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2011
ÎNSCRIS: 08.02.11
SEP-2009
2 AD. + 1-8 COPII

Vizitand comuna Bogdan Voda

Pe la inceputul lunii septembrie a anului 2009, inainte de inceperea anului scolar, am facut impreuna cu familia (sotia si copilul) un mini-circuit in tara cu autoturismul. Cu aceasta ocazie am ajuns si in judetul Maramures in comuna Bogdan Voda. Stiati ca exista aceasta localitate, Bogdan Voda in Maramures? !

,,Localitatea s-a numit înainte Cuhea, fiind menţionată pentru prima oară sub denumirea de Bogdan vodă în 1352. A fost reşedinţă a voievozilor români din Maramureş. In această vreme a fost ridicată o cetate pe malul înalt al Izei, şi o biserică din piatră ale căror ruine se mai pot vedea şi acum. De aici a plecat în 1359, împreună cu oştenii săi cei mai de seamă, voievodul Bogdan către Moldova. În 1365, localitatea împreună cu satele învecinate (Ieud, Bocicoel, amândouă Vişeele, Moisei, Borşa, Sălişte şi Săcel) vor fi dăruite de regele Ungariei, Ludovic I de Anjou, nepoţilor lui Dragoş Vodă alungaţi din Moldova de Bogdan, ctitorii de mai târziu a mănăstirii din Peri. Ultima năvălire a tătarilor din 1717 a trecut prin foc bisericile de lemn din Maramureş. Aici, pe locul vechii biserici a fost contruită actuala biserică de lemn cu hramul „Sf. Nicolae” la 1718 (specifică arhitecturii maramureşene). Deci, dupa cum am aratat mai sus, comuna Bogdan Vodă este o aşezare străveche în Maramureş, un ţinut istoric legendar ce face parte integrantă din Depresiunea Maramureş. Comuna este situată pe Valea Izei, în partea de sud-est a judeţului Maramureş, pe DJ 186 si DJ 188 la 100 km de municipiul Baia Mare şi 50 km de Sighetu Marmaţiei, la o altitudine medie de 400 m. Este o zonă cu dealuri mai joase decât împrejurimile (600m altitudine) şi mai puţin împădurite, dovedind o activitate economică intensă încă din Evul Mediu. Casele sunt construite în general din lemn, dar în prezent orientarea este spre beton, cărămidă, etc, aici păstrându-se tradiţia în construcţia caselor şi a porţilor în stil maramureşean."(Wilkipedia Enciclopedia libera )

In centrul comunei troneaza impunatoare statuia vestitului voievod Bogdan-Voda, calare pe un falnic armasar, de fapt un adevarat grup statuar, voievodul fiind incadrat de bravi osteni. ,, Pe raza comunei Bogdan Vodă se găsesc izvoare de apă minerală sulfuroasă, denumite „La Păcură” Valea Ruginoşi, recomandate pentru diverse afecţiuni reumatismale, digestive, ginecologice, nevrotice. Comuna Bogdan Vodă este un important centru turistic, apreciat pentru construcţiile sale: biserici (vechi şi noi), case, porţi, pentru portul şi obiceiurile ce păstrează în mintea noastră amintirea strămoşilor,"(www.comuna bogdan voda.ro si Wilkipedia Enciclopedia libera '' )

O mare atracţie turistică o constituie biserica de lemn vechi (Monument Istoric) situata in centrul comunei Bogdan Voda. Alaturi de acest monument istoric se afla noua biserica din piatra, care parca strica linistea sanctuarului istoric. Pare o constructie iesita din comun care are la baza o arhitectura neadecvata, dupa mine, locului si spatiului in care se afla. Neadecvata Maramuresului! Nu ne-a atras si impresionat deloc acesta biserica privind-o de la exterior, din strada! Cea din lemn (monument istoric) ne-a impresionat cu adevarat! Revenind la noua biserica, cea din beton, ,,in anul 1992, intrucat s-a considerat ca exista o nevoie imperioasa de a avea o biserică nouă, s-a început construcția acesteia langă biserica veche. Acest fapt i-a afectat statutul celei vechi, astfel că una dintre cele mai frumoase biserici maramureșense nu a reușit să intre în patrimoniul UNESCO" (Wilkipedia Enciclopedi libera si www.comuna bogdana. ro ).

Am petrecut circa 3-4 ore in aceasta localitate impreuna cu familia, perioada de timp in care am admirat statuia voievodului, am vizitat biserica din lemn, pe cea din beton, Casa De Lemn "Deac Vasile Moşu’’, am baut apa minerala de izvor si pot sa spun ca ne-am simtit foarte bine. Posibilitati de cazare sunt doar la oamenii din comuna (localnicii), nu sunt pensiuni sau hoteluri in localitate, dar pot sa va spun ca localnicii sunt oameni plini de caldura sufleteasa si primitori iar preotul comunei pune mult suflet in tot ceea ce spune si face si vorbeste cu mult har si putere de convingere. Probabil ca in curand vor aparea si pensiuni sau hoteluri in localitate sau in apropierea ei!

Daca treceti prin aceasta frumoasa localitate, va recomand cu caldura sa o vizitati, nu veti regreta! Am ramas frumos impresionat de ceea ce am vazut, am plecat mai bogat sufleteste si spiritual de aici si mai cu dorinta de viata !

Trimis de sportiv in 07.03.11 08:54:45
Validat / Publicat: 07.03.11 14:17:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII. A mai fost în/la: In toata tara!

VIZUALIZĂRI: 3082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sportiv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Crucea din curtea bisericii din lemn Sfantul Nicolae- ,,Monument Istoric '' din comuna Bogdan Voda .

sportiv
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maramureș: