ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2011
    ÎNSCRIS: 01.03.11
    JUN-2010

Sintra, un taram ireal

Misia - Ai que pena

Cu ocazia lunii de miere petrecute in Cascais, Portugalia ne-am decis sa vizitam Sintra, un taram de vis, ireal de frumos si fantastic in acelasi timp.

Am intrebat mai multe persoane de la receptia hotelului unde eram cazati ce am putea vizita mai frumosi si toti pe care i-am intrebat au raspuns: Sintra.

Noi nu stiam nimic despre acest loc dar am fost starniti de o oarecare curiozitate de a-l vizita. Acest loc mirific era la o distanta de aproximativ 10 km de statiunea Cascais si singura posibilitate de a-l vedea era sa luam un taxi direct de la hotel sa ne duca acolo (autobuze nu am gasit). Asa ca am luat un taxi si am pornit spre Sintra. Taxiul ne-a costat in jur de 25 euro pana acolo, dar credeti-ma ca banii s-au meritat la ce minunatii de peisaje am vazut.

Sintra este practic un mic orasel de munte care este inclus in patromoniul UNESCO prin atractiile principale pe care le are: Palatul Pena (tradus palatul milei) Quinta Da Regaleira, Palatul Monserrate si Castelul Maurilor.

Noi am vizitat doar Palatul Milei si Quinta da Regaleira.

Palatul Pena este situat undeva pe un deal deasupra orasului Sintra. Ca sa ajungem la palat am luat un autobuz special din centrul orasului care facea curse doar spre acest palat. Cand am ajuns la palat era un fel de ceata peste tot dar peisajul era deosebit. Nu am avut voie sa facem poze in interiorul acestuia, ci doar la exterior. Arhitectura acestui palat era una deosebita care contine elemente neo-gotice, manueline, islamice, romantice si neo-renascentiste.

Quinta de Regaleira este domeniul pe care l-am vizitat in continuare, luand un alt autobuz din fata Palatului Milei care mergea doar acolo. Acest domeniu, si totodata cel mai frumos loc pe care l-am vazut in viata mea consta intr-un parc superb cu multe gradini, lacuri, grote si palatul propriu-zis.

In incheiere o sa las pozele pe care le-am facut sa vorbeasca de la sine, recomandandu-va cu multa caldura o vizita la Sintra pe care nu o veti regreta niciodata.

Peace and love.

Trimis de chucky31* in 06.03.11 17:42:06
    Validat / Publicat: 06.03.11 18:35:09

VIZUALIZĂRI: 3007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chucky31*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 quinta da regaleira
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 24 voturi)

[06.03.11 18:55:43]

sper sa va placa pozele mele

[06.03.11 19:29:37]

se poate ajunge in sintra si din lisabona cu trenul

am uitat sa precizez acest amanunt f important

se ia trenul din statia cais de sodre si se merge usurel la sintra

[06.03.11 19:35:52]

Mutat rubrica in sectiunea dedicata zonei SINTRA, nou-creata pe site (am mutat aici, in aceasta sectiune, si o alta recomandare scrisa nu cu mult timp in urma de barbu minel, despre o pensiune din zona).

Pentru cei interesati, localizarea pe harta a acestei pitoresti destinatii o puteti consulta facand click aici

[07.03.11 00:01:56]

Sper sa placa melodia atasata!

magdalena
    [07.03.11 08:07:23]

Superba zona ai vizitat! Cat ai facut cu trenul din Lisabona?

ARTEMIZA ADINA
    [07.03.11 09:10:56]

Oau! E ca in povesti! Ce taram superb, foarte potrivit pt. luna de miere!

[07.03.11 10:10:52]

[@magdalena]: pai eu nu am luat trenul din lisabona

doar ziceam ca se poate ajunge si din lisabona in sintra cu trenul pornind de la statia cais de sodre

eu am luat taxiul ca sa ajung la sintra de la hotelul la care am fost cazat in statiunea cascais.

Cred ca se face cam 30 min-1 ora. cu trenul din Lisabona pana in Sintra.

[07.03.11 10:14:48]

[@ARTEMIZA ADINA]: iti recomand sa mergi si tu acolo... nu o sa iti para rau

ARTEMIZA ADINA
    [07.03.11 11:30:24]

Sunt sigura ca n-am sa regret daca am sa ajung pe acolo. Am sange latin si i-mi place sa vizitez tarile latine si mai ales astea care par a fi desprinse din povesti!

romanitzaa
    [07.03.11 19:49:41]

Waw... ce loc frumos!

Parca e din povesti!

[07.03.11 20:40:51]

dar cat se poate de real...

ARTEMIZA ADINA, chucky31*, magdalena, romanitzaa
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sintra şi împrejurimile: