ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2011
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    SEP-2010

La taverna fermecata a lui Stelios, cea mai tare gazda

Dedic primele mele impresii din acest an, bunului coleg creivean, care mi-a dat indemnul de a scrie din nou pe AFA. Iti multumesc!

Buna, dragii mei! Ei, iata ca trebuie sa mai respir si eu, sa mai fac pauza din nebunia muncii mele si sa ma recreez putin. Cum? Scriind aici, pe AFA!

De aceea m-am hotarat sa-mi mai scormonesc amintirile atat de placute si inca vii din vacantele anului trecut.

Si cum nu pot acum sa “respir” decat romaneste, (chiar daca mi-as dori si altfel…dar lasa ca vine ea vacanta mare…) vreau sa scriu…of, nu stiu greceste, din pacate, dar voi povesti despre o vizita tot din iubirea vietii mele de turista calatoare, si anume, din Grecia mea de suflet.

Dupa o zi absolut tulburatoare, prin atatea locuri vizitate, minunata prin superba zi insorita si pe atat de obositoare, cand Adi, sotul Cristinei a inchiriat o masina si am facut turul mai multor plaje din Thassos, pe dupa-amiaza, cand caldura de septembrie incepe sa paleasca usor si vremea este tocmai buna pt. plimbari luuugi, iata 2 cucuvele “calare” pe bietul sofer sa ajungem si in satul Theologos, ca deh…noi ne lafaiam fiecare pe locurile noastre, tot privind si luand in vizorul aparatelor noastre foto tot ce se putea…si inca ce…Minune de insula Thassos! Offf!! Doamne!! Fac o paranteza. De ce oare nu m-oi fi nascut eu acolo? ! Ca am aflat de la mama mea, demult, in copilarie, ca am ceva sange de grecoiaca, prin strabunicul meu, tot ma simt mai mult de acolo, decat de aici…Asta ca sa intaresc proverbul ca “sangele apa nu se face”…Dar sigur ca apa din Grecia mi s-a “perfuzat” in sange…

Gata cu gargara…sa mai scriu si lucruri mai serioase, nu? ! ca doar asta e menirea aici, nu? !

Deci, am luat drumul satului. Am ajuns repede in Potos, dupa hartile si lectiile prea bine invatate de catre ghidusita Cristina care statea practic pe “cuibul” (a se citi cap) dragului ei sotior. Dupa Potos am facut, parca undeva la stanga si am luat drumul spre munte, directia satul Theologos. Eram deja obositi dupa atatea fataieli prin cateva plaje aurite si poleite cu marea de smarald, dar doream nespus sa ajungem la taverna renumita a lui Stelios.

Drumul a fost liber, doar noi si inca o masina, doua, in rest, snur si iata-ne in inima insulei, intr-un loc parca incremenit de cand lumea. Case inghesuite, unele doar cu parter si altele mai rasarite; unele din piatra de constructie, altele combinate cu lemn, dar toate avand ceva comun: florile multe si multicolore ce imbracau acest loc in haine vesele; strazi pietruite, mai mult potecute, unde de-abia are loc o masina la dus, ca la intors, cred ca daca s-ar “pupa” doua in acelasi timp, una cred ca ar trebui luata in spinarea soferului…Asa de inguste drumuri. In departare, se vedeau cateva culmi muntoase aride, seci, in care reflectau razele soarelui si le dadeau o culoare nepamanteasca. In rest, tacere…

Totul in jur era parca incremenit; o liniste calda, odihnitoare, buna pt. terapia omului modern, de refacere totala.

Am vazut ca satul are un muzeu. o biserica veche dar cu un turn falnic si o gradinita sau scoala in limba engleza… excelent…parerea mea si foarte curios pentru acel loc. Dovada ca si aici civilizatia moderna si dorinta de cunoastere nu are limite.

Am reusit sa vedem si cativa sateni, grecii, oameni pasnici la casele lor, cuminti, ce stateau in pridvorul caselor lor si ne priveau cu binete sau curiosi, dar zambitori.

Am ajuns in final la renumita taverna. Un spatiu primitor, leger, cu parterul gros din piatra, ce mi-a dat senzatia ca era acolo de cand lumea; un sentiment de statornicie m-a cuprins deodata si parca m-am simtit acasa, nu stiu de ce…

Am urcat cateva trepte pana la taverna propriu-zisa, care se intinde generos atat in afara, cea mai mare parte, terasa propriu-zisa, cat si in interior, dar acolo prea putin.

Taverna ocrotita de copaci bogati, umbrosi, ce tineau caldura deoparte si lasau racoarea sa ne patrunda usor, odata cu o stare de mare relaxare.

Mese multe, cu scaune asezate ordonat. Si iata ca deodata apare un barbat carunt, simpatic foc, ce se indreapta spre noi. Ne-a urat un bine ati venit intr-o engleza perfecta, cu accent simpatic grecesc; noi i-am spus ca suntem din Romania si imediat a venit sa ne omeneasca cu o farfurie plina de organe prajite, cu niste bucati de peste, o paine de ti se topea in gura, pe care ne-am batut cu totii care pe care…

Noi prima oara n-am stiut care e obiceiul si am inceput discutiile; mai, grecu ne-a adus toate astea…oare cat or costa? ! Ca nu am comandat nimic. Dar eu i-am calmat pe “initiatici” (Cristina cu familia ei erau atunci prima data in Grecia si s-au “perfuzat” si ei din prima, ca si mine si cred eu, ca mai toti); si ne-am linistit pt ca eu stiam ceva, ca grecul iti pune pe masa la inceput din partea casei. Dar m-am mirat si eu, ca parca era prea mult...

Am comandat si noi bere, niste frapeuri pt. noi, damele si fetele au luat niste sucuri.

Stelios, cel mai tare si mai ospitalier dintre grecii vazuti de noi pana atunci, a inceput sa vorbeasca cu noi de parca ne stiam de-o viata.

Am ras, ne-am distrat, dar gazda nu s-a lasat si a venit runda a doua din partea casei: alte 2 frapeuri pt mine si Cristin; apoi, ne-a servit pe noi, adultii, cu cate un pahar de coniac si tzipuro. Asa e, Cris? ca nu mai stiu cate au fost din partea casei, stiu doar ca noi am comandat nimicuri si Stelios ne-a omenit la greu…Onor lui si jos palaria!!! Ma gandeam acolo si ma gandesc si aici; o exista macar un roman care sa omeneasca din avutia lui asa vreun turist, fie el roman sau strain? Poate pe cel strain, ca are multi euroi in traista calatorului...

Am facut poze cu Stelios, am povestit cate in luna si in stele… (poate ca nu degeaba il cheama Stelios…de la stele (? !) …ca taverna lui straluceste puternic pe firmamentul grecesc insular si este cunoscut pt. ospitalitatea, omenia si bunatatea lui. Si, zic eu, si pentru zambetul lui cald, amabil si…tare grecesc…:)

Am vrut sa mergem vineri seara acolo la o seara greceasca pe care Stelios o organiza la taverna lui. Ne-a spus ca daca dorim sa venim, el vine cu masina in Skala Potamia si ne ia si apoi ne poate duce si inapoi. Ce spuneti de asta? !... Concluzia va apartine. Ce am fi dorit noi asta!... Dar nu se putea, pt. ca ne-am fi intors prea tarziu la vila noastra si a doua zi paraseam acest paradis thassos-ian…

Ne-am distrat, am ras, am vorbit aproape pe doua limbi odata la un moment dat :); ne-am si ametit usor, atat de la amestecurile acelor licori “fermecate”, in care Stelios si-a aruncat bagheta lui de ospitalitate si buna dispozitie, dar si de bucuria, de fericirea pe care ti-o da starea aceea buna, de multumire, traita in compania unor oameni de gasca. A fost o dupa-amiaza lunga, distractiva, relaxanta, intr-un loc din care cu greu am putut sa ne desprindem…Dar seara isi punea treptat, treptat mantia ei din ce in ce mai intunecata si a trebuit intr-un final sa parasim taverna lui Stelios.

Amintirile ne raman si prin ele intotdeauna putem sa retraim momente din viata, clipe pe care nu ni le poate lua nimeni niciodata. Mai ales cele frumoase, cand simtim ca traim cu adevarat si chiar le si meritam, nu credeti? !

Ma bucur ca am fost la taverna lui Stelios si imi doresc sa mai ajung si alta data acolo, chiar daca pt. mine este foarte greu, neavand masina. Dar speranta va muri doar odata cu mine…

Nu prea am scris eu atat de turistic, dar am incercat sa va povestesc intamplarile si starile noastre traite cu multa placere la taverna lui Stelios din satul Theologos. Si asta doar pentru ca si noi, ca multi altii, AmFostAcolo!!!

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca v-am fost catusi de putin de folos,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 03.03.11 21:38:16
    Validat / Publicat: 03.03.11 22:36:25

VIZUALIZĂRI: 5636 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Inscriptia din Theologos, cu taverna lui Stelios

[03.03.11 22:23:30]

Gand la gand cu bucurie! Chiar ma gandeam ca nu mai apare nimic din Grecia ca sa pot atasa o melodie care sa mai "topeasca" cel putin in sufletele noastre, din zapada de afara!

Sper sa placa melodia postata!

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [03.03.11 22:43:24]

@web13, ma uimeste mereu pormptitudinea ta. Iar in ceea ce priveste alegerea melodiei, nu mai am laude... ca deja le-am epuizat... of... chiar sa le repet si acum?? biiiine, uite, super melodie, super web... )

Si inca ceva: Uf! Am uitat sa scriu ca taverna lui Stelios este renumita nu numai pt. ospitalitatea lui ci si pentru bunatatile bucatariei sale. Am inteles ca face un miel la rotisor sau un berbecut de nu-i uiti gustul niciodata.

Poate cei dintre voi, dragi colegi care ati fost acolo si v-ati delectat papilele gustative cu bunatati, sa veniti, daca doriti, in a adauga din experientele voastre gastronomice de la taverna lui Stelios din Theologos, Thassos. Va multumesc frumos

creivean
    [04.03.11 06:29:31]

@ileanaxperta

Bucuria mea-i foarte mare, pentru că, am reuşit să readuc pe sait unul dintre cele mai bune condeie ale sale, pe cel ţinut în mână de tine.

Grecia nu intră în planurile mele pe termen scurt, dar asta nu înseamnă că nu pot citi un articol bun de acolo. Mie unul, îmi plac grecii aştia, pentru căldura lor nativă şi pentru că-şi tratează foarte bine muşterii, cum este şi cazul de faţă.

Pe de altă parte, trebuie să-ţi mărturisesc că am luat o pauză prea mare, în ce priveşte scrierile mele pe AmFostAcolo, dar promit că o să revin în scurt timp. Mai am şi eu multe de arătat, celor ce intra pe AFA, aşa cum au şi mulţi alţii, dintre userii, pe care mi-i doresc mai activi pe sait.

La mine se datorează stării de rău general, pe care o resimt de duminică începând. Da, promit că o să-mi treacă.

Îţi mulţumesc pentru gândurile bune.

cosminp
    [04.03.11 08:21:38]

@ileana, ma faci sa regret ca am inlocuit Grecia pentru vara asta, dar la vara viitoare sper sa nu o mai ratez.

unora dintre useri ar trebui sa li se interzica postarea de fotografii cu mancare.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.03.11 12:17:44]

@ileanaxperta, frumos ai scris... e un review mai mult de suflet cred dar si util... uite eu in iunie, cand voi fi in Thassos din pacate doar pt. o saptamana in cazul in care ajung la taverna lui Stelios (cine stie) ii voi spune, cu acordul tau evident, ca in Romania exista acest site unde ai scris despre el! poti sa-mi spui daca acolo se poate ajunge cu transportul local? banui ca da... repet felicitari pt. rewiev si chiar daca sunt unii carora nu prea le place citirea unui ecou de felicitare, mie unul imi face placere sa transmit bucuria mea, atunci cand citesc cu nesat un review!

Alex_Macedo
    [04.03.11 13:36:14]

Ileana!!... DAAAAAAAAAA'... pe unde umbli, stimata doamna?? ... nu mai zici si tu nimic??? ... stau... ma uit... caut sa vad ceva scris de tine pe 2011... sper ca nu te-ai plictisit de noi??? ... cel putin de mine!! stii tu... 'io's acolo... umar langa umar... chiar daca nu ma prea vezi, nu inseamna ca nu sunt pe aici!! )))

... La mai mare!

A! Era sa uit, trebuie sa-l cinstesc pe musiu creivean!

Nic? ... esti pe aici? ... ai de la mine o bere... doua... palinca nu, ca ne loveste, acum in miez de primavara!

adryana
    [04.03.11 16:41:04]

ileana, si ceilalti care ati ajuns la Stelios, promit ca in iunie va trimit salutari de aici, felicitari pentru impresii si pentru optimismul degajat, care m-a molipsit si pe mine.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.03.11 17:02:35]

Da Ileana, te asteptam Ileana, m-ai suprins placut si iti multumesc pentru ca mi-ai luat un bolovan de pe inima, trebuia scris despre Stelios, neaparat si numai titlul review-ului tau m-a facut sa salivez cu gandul la coastele de miel/ied sau la platoul imens cu acelasi subiect rotisat pe care l-am indesat in mine cu ajutorul unui pahar de tzipouro primit cado si a doua beri Mythos!

@Creivean, odata, doar odata trebuie sa ajungi intr-un loc ca asta si nu iti mai trebuie civilizatie, hajdu si mamaia, vor deveni amintiri neclare si neplacute ce se pierd in negura timpului.

Gandeste-te la tara la bunici, apoi aseaza o taverna acolo, cu muzica in surdina , mese si scaune de lemn , fata de masa din hartie cu harta locului desenata pe ea , umbra deasa si unde esti primit ca o ruda a patronului si mancarea este cea mai proaspata, se foloseste doar ulei de masline presat la rece si ingredinete numai naturale.

Apoi adu-ti aminte de apa din piscinele de la Hajdu si gandeste-te ca aici ai o piscina nemarginita si fara gresie pe pereti, dar culoarea apei e mai frumoasa, doar de la natura.

Te-am miscat un pic? macar un pic, atat cat sa te fac sa te mai gandesti si la anul sa carmesti spre sud?

@Sandu53 cred ca am vazut o statie de autobuz in Potos dar programul nu l-am fotografiat pentru ca ma grabeam, eram morti de foame!

@ Alex oricand cu placere!

creivean
    [04.03.11 18:30:25]

@Alex_Macedo

După cum i-am promis şi lui @danoradea, lăsăm o ţâră să se mai încălzească şi p-ormă ieşim la o mini-întâlnire AFA, pe Corso-ul orădean, c-o fi pălincă, bere, ori o fată culcată-n iarbă de Jidvei, orice-i bine primit, numa' să ne vedem noi sănătoşi.

@ionescunic

Never say never, parcă zice românu'. Aşa că, 'om trăi şi 'om vedea. Nu-mi trebuie mult ca să fiu convins, dar cum am spus, nu pe termen scurt.

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [04.03.11 22:51:17]

@dragii mei, va multumesc tuturor pt. ecouri, pt. sustinere, pt. tot. Sper din inima sa reincep scrierile mele pe AFA ca am inca multe de povestit din vara trecuta; timp si bunadispozitie sa am, ca aceste doua mari si importante ingrediente mi-au tot lipsit in ultimul timp. Dar cum se spune ca "adevaratii prieteni nu te lasa la greu", tot asa am reusit sa scriu la cea mai mare repezeala aceste impresii.

Ma bucur ca v-au placut si va multumesc inca o data pt. tot.

Vacante de vis oriunde si oricand!

[23.07.17 16:47:13]

Mutat în rubrica "Taverne în Theologos, THASSOS" (nou-creată pe sait)

Alex_Macedo, cosminp, ileanaxperta*, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Theologos: