ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2011
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 24.06.10
AUG-2009

Recomand cu caldura

Am fost la acest hotel in august 2009 cu sotia, calatorind cu masina proprie. Hotelul are doar regim demipensiune, conform unei politici de selectare a clientelei. De la intrare, pazita cu strasnicie de un negru imbracat in uniforma alba cu fireturi (are rolul de a cara bagajele in receptie si de a parca masinile), te impresioneaza luxul si curatenia.

Cazarea s-a facut fix la ora 14. In dorinta de capata o camera mai buna, am strecurat 10 euro in pasaport, drept pentru care ni s-a oferit un apartament rosu cu jacuzzi, pe care, spre dezamagirea sotiei, a trebuit sa-l refuz, pentru ca era situat la ultimul etaj si eu am rau de inaltime. Am primit o camera standard la etajul II, care era si ea la o inaltime considerabila fata de nivelul marii, datorita arhitecturii hotelului. Trebuie mentionat ca toate camerele hotelului au sea-view, oferind un peisaj superb, in special la apusul soarelui.

Mobilierul in camera este modern, tv lcd, frigider foarte util, baia excelenta, in cabina de dus. pe langa dusul propriu-zis, avand si o palarie mare de dus cu raza mare. In sifonier exista seif de marimea unui laptop, gratuit.

Este internet wireless gratis in camera, dar functioneaza cu cocoloase, problema rezolvata prompt cu un cablu adus de la receptie.

Curatenia in camere si schimbarea prosoapelor si a lenjeriei s-a facut zilnic, cameristele fiind foarte discrete.

Am optat pentru acest hotel cu demipensiune pentru a avea timp de bantuit atat prin oras, cat si prin imprejurimi. Am putut astfel sa dam iama prin bazar, am vizitat Insula Porumbeilor, cetatea Efes, lacasul Fecioarei Maria, rezervatia naturala Milli Park, seara turceasca la Kervansaray (nu trebuie ratata, show-ul este excelent), am facut o croaziera pe mare, astfel incat am avut parte si de leneveala sub soarele torid de august, si de plimbari super.

Mancarea la hotel a fost excelenta, atat masa de dimineata cat si cea de seara, cu o mare diversitate de feluri, salate, deserturi si fructe. Restaurantul are salon interior climatizat si o terasa superba deaupra pontonului si a marii. Servirea mesei de seara la apus era o poezie.

Singurul minus, pe care insa ni l-am asumat, a fost bautura cu plata, iar la masa, dupa atatea bunatati, nu poti sa nu inchei cu un pahar. Preturi mari: o apa plata 5 YTL, un pahar de bere Efes 7 YTL, o carafa la jumate de vin 10 YTL. Si daca in camera de hotel mai puteai sa strecori ceva bauturi la sacosa sau poseta, la masa de seara nu se poate. Atentie: este afisat inca de la receptie ca introducerea bauturilor din afara este interzisa. Se inchideau totusi ochii la bauturile strecurate (de altfel de toata lumea) in camera de hotel.

Plaja se face pe un ponton foarte frumos amenajat, cu paturi si perne, intrarea in mare facandu-se pe scari. Sunt dusuri la toate scarile de acces la mare, pentru a te spala de sare. Exista si un bar pe ponton, bauturile fiind bineinteles tot cu plata, locatie la care seara se canta muzica folk live. Dupa bar se coboara pe cateva scari la un ponton mai mic, unde este un golfulet intre stanci, cu marea incredibil de limpede si sute de pestisori. Aici se dau lectii de scufundare cu echipament, contra cost. Exista si o limba de nisip cu intrare lina in mare, dar n-am vazut pe nimeni acolo. Toata lumea face plaja pe ponton, sau la piscina, care este mare si foarte frumoasa. De pe marginea piscinei ai senzatia ca aceasta se revarsa in mare. Desi am fost in full-sezon, nu s-a practicat rezervarea locului de plaja favorit cu prosoapele.

Animatia nu prea s-a facut simtita. Mai aveau niste tentative atat in timpul zilei cat si seara.

Intr-una din seri, pe tapsanul verde din dreapta hotelului s-a organizat o nunta locala de vreo 600 de persoane, cu formatie live si tot tacamul, astfel incat cine a dorit sa doarma cu usa de la balcon deschisa nu prea a putut pana la 3 dimineata. Apropos: datorita amplasarii deasupra marii, cu toate caldurile din august, se putea dormi fara aer conditionat, doar cu usa de la balcon deschisa. Peste zi insa este necesara climatizarea.

Dupa parerea mea, este cel mai bun hotel situat IN oras (celelalte de acelasi nivel fiind in afara limitelor de marcaj a Kusadasi-ului), fiind la 10 minute de plimbare agreabila de centru. Il recomand cu caldura, mai ales celor care vin cu masina si au posibilitate de miscare in imprejurimi.

Trimis de raducondulimazi in 03.03.11 09:48:13
Validat / Publicat: 03.03.11 11:02:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya - Limak Lara Kusadasi - Rina Hotel Ozdere - Paloma Pasha Resort

VIZUALIZĂRI: 5721 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondulimazi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Cetatea Efes

michaela_1961 [10.02.12 11:04:40] »

Buna Radu! Sunt mandra ca ti-am acordat Superbonus-ul, pentru ca oricum savurasem cu placere review-urile tele si chiar meritai o prima din punctul meu de vedere. Si spun asta pentru ca avem oarecum situatii similare in sensul ca si noi avem multi ani de concedii petrecuti in Turcia incepand cu vile si hoteluri de 4-5 * in Kusadasi, apoi Marmaris, apoi Delphinul din Alanya si ultima data Rixos Lares din Lara.

Pentru anul acesta eu personal as alege Limak Lara unde vad ca tu ai fost. Pe de alta parte bugetul imi spune ca nu prea ajunge pentru acest hotel. Ca atare, m-as gandi sa revin in Kusadasi si sa aleg hotel Charisma DeLux.

Intrebarea mea este, tu crezi ca merita aceasta alegere? Noi stim sa tinem cont de raportul pret-calitate si nu ma astept sa fie ca la Delphin, dar vroiam parerea ta privind aceasta alegere. Crezi ca Paloma e mai indicat ? Am uitat sa mentionez ca suntem numai adulti , deci nu ne intereseaza facilitati ptr. copii.

Multumesc anticipat!

P. S. Eu in Kusadasi recomand cu caldura Pine Bay Resort 5*, dar avand in vedere ca am fost, as vrea sa schimbam.

raducondulimazi [10.02.12 18:30:22] »

@michaela_1961: Multumesc foarte mult pentru PMA care m-au ajutat la obtinerea super-bonusului. Ma bucur daca impresiile mele au ajutat sau vor ajuta turistii sa aleaga locatiile pentru vacanta.

Cu scuze pentru subiectivitate, incerc sa trec in revista cateva aspecte care pot determina alegerea uneia sau alteia din locatiile descrise de mine:

- Limak Lara - de departe cel mai bun hotel din Turcia la care am fost, dupa parerea mea peste Delphin-ul din Lara. Ramane un vis frumos pe care l-am trait, dar din pacate preturile au devenit prohibitive;

-Paloma Pasha - un hotel foarte bun, UAI foarte bun, care are unele riscuri: jumatate din camere au vederea spre asa-zisa gradina, facandu-le cam anoste; in full sezon puteti avea surpriza overbooking-ului (cum am avut noi) si nu se tine cont ca s-a platit diferenta de sea-view; francezii primeaza; piscina, restaurantul principal (seara) si barul de deasupra (tot seara) sunt foarte aglomerate, astfel incat personalul nu prea face fata;

- Charisma - ireprosabil, este cel mai bun hotel situat IN Kusadasi (cam 10 min de plimbare lejera fata de centru - Kervansaray); problema este demipensiunea, daca vreti sa savurati un pahar ziua pe ponton sau seara la restaurant, bagati mana cam adanc in buzunar; oficial nu este permisa introducerea bauturilor alcoolice din afara in hotel, dar turistii se descurca... peisajul este cel mai tare dintre toate aceste locatii, camerele au TOATE sea-view.

Eu personal, intre cele trei locatii as alege in 2012 Charisma de Luxe.

michaela_1961 [13.02.12 11:20:17] »

Multumesc mult si iti doresc multe alegeri inspirate in continuare pentru urmatoarele concedii!

michaela_1961, raducondulimazi
Alte impresii din această RUBRICĂCharisma DeLuxe [Akyar]: