ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2011
ÎNSCRIS: 24.02.09
JAN-2011

Către satisfăcător

Copenhaga - “To be or not to be... ”

JAMES LAST - Reflections

M-am intors de cateva zile de la Copenhaga, dupa o vizita scurta, de weekend, in capitala daneza, profitand de ofertele speciale ale celor de la Fly Niki (via Viena)...

Primul contact cu acest oras a fost mai putin “rece” decat m-as fi asteptat :), temperatura de acolo la momentul sosirii noastre fiind mai mare decat cea din Bucuresti. Umezeala din aer, insa, isi spune cuvantul, astfel ca imediat ce anemicul soare nordic a apus (acest lucru intamplandu-se in aceasta perioada in jurul orei 16:30), frigul devine mult mai patrunzator.

Prima impresie legata de Copenhaga a fost cea de oras “asezat”, un pic greoi, germanic, cu cladiri bine intretinute si strazi curate, pe care, in ciuda temperaturilor foarte joase, merg zilnic extrem de multi biciclisti de toate varstele.

De altfel, cand iesi din vreuna din garile Copenhagai (un sfat: folositi cu incredere transportul in comun, mai ales metroul si trenurile, intrucat functioneaza impecabil) ramai uimit in fata enormelor parcari de biciclete, in care foarte putini isi lasa bicicletele legate sau asigurate in vreun fel, marea lor majoritate fiind doar “parcate” in suportii speciali si atat (un pic SF, nu-i asa?)...

Daca mergeti la Copenhaga doar pentru 2-3 zile, este foarte indicat sa achizitionati (fie online, fie de la biroul de informatii din aeroport sau de la oficiul pentru turisti de vis-a-vis de parcul TIvoli), cardul cOPENhagen.

Costul acestuia este de 62 EUR/pers/72 ore sau 31 EUR/pers/24 de ore si va ofera gratuitate pe toate mijloacele de transport (tren, metrou, autobuze), precum si numeroase gratuitati si reduceri la muzee, cafenele, restaurante, inchirieri de masini etc.

O lista completa a facilitatilor oferite de acest card gasiti aici

Dar sa le luam pe rand... :)

Cazare: am stat la hotelul Best Western Mercur 3*, un hotel OK, fara pretentii, cu o locatie foarte buna si cu tarife foarte rezonabile pentru Copenhaga. Il recomand celor care vor o locatie buna, cu conditii corecte si preturi rezonabile, unde sa poata dormi si de unde sa poata explora orasul cu usurinta, dar este nerecomandabil celor pretentiosi sau celor foarte sensibili la zgomote (asa cum spuneam, pe langa hotel trece metroul de suprafata).

Ca repere, hotelul se afla la mai putin de 200m de parcul Tivoli, exact vis-a-vis de statia Vesterport (metrou) si la aprox. 300m de statia Kobenhavn (daca veniti cu trenul de la aeroport, linia 1).

Masa: Copenhaga este un oras scump, in general, lucru pe care il veti simti si in ceea ce priveste mancarea. O masa pentru 2 persoane (fel principal, apa/suc si cafea/ceai) ajunge undeva pe la 50 EURO. Evident, exista si variante mai ieftine (fast food sau unele restaurante cu meniu “pentru turisti” de genul “all you can eat” in jur de 80 de coroane/pers, dar nu as garanta pentru calitatea acestora).

Cei care si-au propus sa tina cura de slabire vor fi pusi la grea incercare de patiseriile daneze care etaleaza tot soiul de prajituri, sortimente traditionale de paine si dulciuri mai mult decat apetisante.

Dintre cele testate, recomand:

1. restaurant Lurblaeseren (Frederiksberggade 27, in continuarea strazii comerciale Stroget ) - gustati mai ales friptura de somon cu unt cu patrunjel si cartofii cu unt ca garnitura. O cina pentru 2 persoane costa aprox. 300-350 de coroane.

2. patiseria/cafeneaua Lagkagehuset

3. restaurantul Jensen’s Bofhus - la mica distanta de hotelul in care am stat, este un restaurant de familie care, in weekend cel putin, este foarte frecventat de localnici. Data fiind aglomeratia din serile de weekend, este bine sa faceti rezervare in prealabil sau sa fiti pregatiti sa asteptati 15-20 de minute pana la eliberarea unei mese. Asteptarea merita, zic eu, intrucat mancarea este foarte buna, iar preturile sunt medii (o cina pentru 2 persoane ne-a costat cam 350 de coroane).

Va recomand cu caldura una dintre specialitatile lor, friptura cu sos de vin rosu si garnitura de cartofi in coaja, precum si barul de salate si vinul casei (rosu). Daca mai puteti, testati si Queen Delight, o “bomba” calorica delicioasa formata dintr-o joffre pufoasa, inghetata, sos de ciocolata si un bol de sos de capsune. Yummi;)

4. restaurant (cu autoservire) Thai Wok, in Malmo, Suedia - in cazul in care doriti sa faceti o scurta vizita in Malmo - Suedia, puteti vizita acest local fara pretentii si cu preturi mai mult decat rezonabile, aflat chiar langa una din iesirile secundare ale garii. O masa de pranz aici (ai de ales intre 4-5 feluri de mancare, iar cafeaua e din partea casei) costa aprox. 70-80 de coroane suedeze/pers.

Puteti ajunge foarte usor in Malmo, intrucat exista tren direct Helsingor - Aeroportul Copenhaga - Malmo (aprox. o ora si jumatate de mers intre Helsingor si Malmo), iar biletul (daca aveti cardul cOPENhagen) costa aprox. 95 de coroane/ pers.

Shopping: Desi am prins perioada reducerilor, preturile erau mai mari decat la noi, Copenhaga fiind recunoscuta ca unul dintre orasele cele mai scumpe ale Europei.

Principalele zone de shopping sunt: strada Stroget si stradutele adiacente acesteia, mall-urile Illum (pe Stroget) si Magasin (in apropiere, in capatul strazii), iar pentru preturi (ceva) mai rezonabile, puteti merge in mall-ul Field’s (statia de metrou Orestadt).

Atentie: in weekend magazinele (inclusiv marile mall-uri) sunt deschise numai pana la ora 17:00 (in realitate, pe la 16:30 deja multe sunt inchise). In cursul saptamanii (L-V), programul este 10:00-20:00.

De vizitat: Asa cum spuneam, va recomand cu caldura cardul cOPENhagen cu care puteti intra gratuit la majoritatea principalelor atractii ale orasului si nu numai...

V-as recomanda sa vizitati:

1. Turnul Rotund, incluzand si cel mai vechi observator astronomic din Europa (de aici aveti o priveliste superba asupra orasului)

2. Castelul Amalienborg, resedinta familiei regale daneze. Noi l-am vazut doar pe afara, intrucat am ajuns foarte devreme si nu am mai avut timp sa asteptam deschiderea.

Un amanunt: daca atunci cand ajungeti acolo (orar de vizitare 10:00-16:00, in perioada de iarna) drapelul este inaltat, inseamna ca familia regala este “acasa” :)

3. Castelul Rosenborg - o mentiune speciala aici pentru colectia de bijuterii a casei regale gazduita de acest castel.

4. Castelul Christianborg, sediul Parlamentului danez (deca reusiti sa ajungeti aici in jurul pranzului, puteti prinde schimbarea de garda, un spectacol demn de vazut).

5. Castelul Kronborg (castelul lui Hamlet) din Helsingor (atentie, aici aveti intrare libera doar la muzeul maritim, iar pentru vizitarea apartamentelor regale de acolo (partea cea mai interesanta, de altfel) trebuie sa platiti 70 coroane daneze/pers.). In acesta perioada capela castelului este inchisa pentru renovare. Din Copenhaga puteti ajunge usor la Helsingor, cu trenul (aprox. 40 de minute), iar din gara mai mergeti cam 15 minute pe jos pana la castel.

Din Helsingor puteti face o excursie cu ferryboatul in Suedia, daca doriti (aprox. 2 ore dureaza calatoria).

5. Parcul de distractii Tivoli, una din principalele atractii ale orasului, este inchis pana pe 14.04.2011, prin urmare noi l-am ratat.

6. Muzeul Chihlimbarului (chiar in zona pitorescului port Nyhavn, pe chei, o zona ce trebuie vizitata neaparat) - foarte mic, dar cu cateva exponate interesante. Are, evident, un magazin de bijuterii la parter, dar nu v-as recomanda cumparaturile aici, intrucat preturile sunt mult mai mari decat in alte zone.

7. Muzeul National - mi s-a parut destul de mic, dar are cateva sectiuni interesante, insa nimic spectaculos. Recomandat mai ales pentru familiile cu copii.

8. Statuia Micii Sirene, simbolul Copenhagai si probabil una dintre cele mai fotografiate statui din Europa. Mergand spre aceasta statuie, daca aveti timp, va puteti abate putin prin parc si puteti vizita pitorescul complex Kastelett, una dintre cele mai bine pastrate constructii fortificate din nordul Europei.

Ca o observatie un pic off topic, probabil din cauza “deformatiei profesionale” nu am putut sa nu remarc, oriunde am mers, extrem de numeroasele reclame pentru vacante in zone calde, de plaja... Turcia si Grecia erau de departe campioanele ca numar (si dimensiuni) de reclame, dar, din pacate, eterna si fascinanta noastra “gradina carpatica” n-a fost de gasit nicaieri, in ciuda eforturilor mele de a o descoperi macar ascunsa pe undeva, in vreun afis modest:( (

In concluzie, Copenhaga este o destinatie care merita vizitata fara doar si poate, mai ales in sezonul cald, iar un weekend prelungit este, cred, cea mai potrivita varianta (atat ca buget, cat si ca obiective de vizitat) de a-ti reincarca bateriile aici si de a te bucura de frumusetile si linistea acestei vechi capitale nordice.

Trimis de roxanai in 01.03.11 19:38:28
Validat / Publicat: 01.03.11 20:39:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 10956 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxanai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 gara Kopenhavn

Costi
[01.03.11 20:58:08]

Am înţeles bine? Lucrezi în turism?

Asta poate ar explica plăcerile astea ciudate, de a vizita locuri de genul celui pe care l-ai descris şi nu te duci, cum o face tot românul, în Antalia, sau Halkidiki.

Glumesc, desigur.

Oricum, mă bucur că ţi-a plăcut Copenhaga.

Şi mie, abia aştept să revin acolo, mai ales că nu am vizitat locurile pe unde se spune că şi-a purtat paşii Hamlet.

Deci, eu spun sigur... TO BE!

[02.03.11 07:57:52]

Am atasat melodia de mai sus, este propunerea echipei de moderare, se poate schimba!

[02.03.11 10:23:21]

Intr-adevar, lucrez in turism si cred ca nu exista loc pe lumea asta unde sa nu descoperi ceva demn de vazut sau ceva care sa nu te atinga in vreun fel, mai ales daca incerci sa treci dincolo de zona sau serviciile "pentru turisti" si sa gusti un pic de viata adevarata... Ma bucur ca imi impartasesti opiniile si chiar iti recomand sa te duci la Helsingor, pentru ca merita...

Vor urma Praga si Dubai (din nou, stiu)

[02.03.11 10:41:02]

Multumesc frumos pentru melodie

mariana.olaru
[03.03.11 11:00:07]

După ”mulțimea” ecourilor lansate, cred că i-ai lăsat muți pe cei mai mulți dintre cititori, și văd că nu-s puțini. În schimb, voturile dovedesc de cât de multă apreciere se bucură review-ul tău. Și într-adevăr, el merită toată aprecierea noastră: ne vorbește cu simplitate și modestie, într-un limbaj curat, fără exaltări, dar nu lipsit de vigoare și sensibilitate, despre un oraș spre care puțini pași se îndreaptă dinspre Romania. Din cele scrise de tine înțeleg că nici danezii n-au vreo curiozitate să ne viziteze țara. Și nu din dezinteres sau aversiune, ci din lipsă de informare și promovare. Păcat! Păcat... dinspre ambele părți... Dar cum știm că pic cu pic se face mare, consider review-ul tău, alături de cel al lui @Costi pe aceeași temă, un astfel de strop binefăcător pentru informarea noastră și conturarea unor eventuale planuri de vacanță într-o zonă turistică mai puțin frecventată de noi, românii.

Felicitări!

[03.03.11 12:21:46]

Multumesc foarte mult pentru aprecieri si recunosc ca nu ma asteptam la o reactie atat de buna la acest review

Ma bucur foarte mult ca v-am fost de folos si sper ca si viitoarele mele postari sa va foloseasca cel putin la fel de mult ca acesta.

danieltanase*
[23.06.11 23:06:39]

excelent review. Vara aceasta urmeaza sa vizitez capitalele scandinave si Copenhaga da startul. Intersante recomandari, o parte dintre ele se regasesc pe site-urile de promovare ale orasului, altele nu. Multumim in avans.

[24.06.11 12:02:46]

Cu multa placere si sa ai o vacanta excelenta

Costi, danieltanase*, mariana.olaru, roxanai
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Copenhaga: