ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2011
ÎNSCRIS: 10.05.10
MAR-2010
4 AD. + 2 COPII -- v: 5 ani

Ferma Animalelor - distractie pentru copii, si nu numai!

In Bucuresti (sau mai corect spus in comuna Pantelimon) exista un fel de gradina zoo a animalelor domestice, unde atat adultii cat si copiii se pot simti bine hranind animalele, mangaindu-le, cunoscandu-le indeaproape.

Cei ce au avut aceasta idee si au pus-o in practica sunt membrii a doua familii prietene (sper ca au ramas asa si pana astazi), care mai detin si Ferma de lapte – o ferma de vaci aflata la nici 200 de metri de Ferma Animalelor, de unde oamenii cumpara de la dozatoarele aflate in incinta lapte proaspat muls si unde copiii pot vedea vacile care pasc linistite la mai putin de trei metri de chioscul de unde se vinde laptele.

Ferma Animalelor se desfasoara pe o suprafata generoasa, unde si-au gasit adapostul porci vietmanezi extrem de dragalasi, doi vitei, o magarita cu puiul sau, diverse tipuri de iepuri, ponei, capre, oi, dar si pasari – pauni, gaini, rate, gaste, etc. Locul se bucura si de un lac, pe care plutesc diferite specii de pasari, pe care vizitatorii le pot obseva in mediul lor natural.

Mi s-a parut un loc extrem de educativ pentru cei mici, fiindca sa nu uitam, in Romania exista atat de putine locuri in care copiii pot invata in mod activ si placut diferite lucruri!

Animalele sunt foarte bine ingrijite, arata impecabil, sunt curate, hranite bine, spatiile in care stau si mananca sunt curatate in permanenta, au la dispozitie spatii suficiente unde sa se plimbe.

De asemenea, la Ferma este amenajat un spatiu de joaca pentru copii, cu nisip si topogane, unde adultii isi pot lasa copiii sa zburde in timp ce se delecteaza la un suc, privind animalele care practic, se afla oriunde intorci capul.

Am descoperit cu bucurie ca se pot face si plimbari pe ponei pentru copii, chiar daca in zilele aglomerate poti sta si o ora la coada (se iau numere de ordine si se actualizeaza in permanenta numarul la care s-a ajuns, deci practic nu stai sa astepti la nicio coada, poti vizita in acest timp Ferma). Bine organizati si din acest punct de vedere. Plimbarile pe ponei se fac doar alaturi de instructorul care se plimba pe langa copil, acesta fiind deci in deplina siguranta. La fiecare plimbare se folosesc cate doi ponei si se fac cate doua ture pentru fiecare copil – aproximativ 5 minute.

Fiindca s-au gandit la toate, exista posibilitatea inchirierii Fermei pentru sarabatorirea zilei de nastere a copiilor, existand in aceasta privinta amenajat un chiosc imens care adaposteste mese si scaune unde cei mici si cei mari pot lua masa. De asemenea, exista si un magazinas de unde se pot cumpara racoritoare si snacks-uri, iar la intrare parintii pot cumpara pentru copii jucarii tematice cu animale.

Langa toate tarcurile pentru animale exista locuri special amenajate, cu hrana pentru acestea, asa ca cei mici pot hrani cu propriile manute animalele care accepta acest lucru. Caii, magarusii si iepurii sunt foarte blanzi, porcusorii vietmanezi insa sunt destul de speriosi, poate in scurt timp se vor obisnui cu strainii.

Preturile sunt mici, intrarea pentru copiii peste 2 ani si pentru adulti costa anul trexcut 5 lei, plimbarea pe ponei - pentru copiii pana in 30 kg - costa 15 lei pentru 10 minute. Copiii sub 2 ani intra gratis.

Programul de vizitare de anul trecut era (pana la data de 30 aprilie) de la 10 la 18, iar plimbarea pe ponei se facea de luni pana vineri intre 15.30-18, iar sambata si duminca intre 10.30-13 si 15.30-18. Acum nu stiu exact daca programul este acelasi, dar banuiesc ca nu a suferit mari modificari.

Trimis de spezam in 01.03.11 16:45:25
Validat / Publicat: 01.03.11 18:45:13

VIZUALIZĂRI: 4986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spezam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Magarusi blanzi!

cosminp [01.03.11 19:36:35] »

am auzit de ferma animalelor si chiar am vazut reclama pe masini, probabil de aprovizionare.

sigur cand va veni caldura voi merge acolo.

crima [01.03.11 19:51:21] »

Fiica mea a fost anul trecut, in iunie, cu gradinita. A fost incantata.

Chloe [01.03.11 23:09:51] »

Felicitari pentru review!

Pentru ca locuim in zona, am fost si noi de 3-4 ori pina acum in acest loc, insa din lipsa de timp nu am scris nimic despre el inca. Ma bucur ca a facut-o cineva inaintea mea!

Asa cum s-a spus, locul este foarte bine ingrijit, iar cei mici cu siguranta nu se vor plictisi aici.

Pe linga zoo, vor gasi pe masutele de afara carti si planse de colorat, creioane de colorat. De asemenea, au leagane, nisip la discretie si o trambulina pentru sarituri.

molko* [01.03.11 23:11:20] »

este o super locație pentru copii. Însă evitați weekendurile vara, este destul de aglomerat. Foarte multe grădinițe fac excursii aici, cred că este varianta cea mai simplă. Super afacere, sunt chiar invidios, mai ales ca oarecum ii cunosc pe proprietari. Mai greu cu petrecerile pentru copii, pentru că nu asigură cateringul necesar unei astfel de petreceri (deci trebuie să vii cu totul de acasa în traistă).

Și incercați cu incredere dozatorul de lapte. Eu la două/trei zile iau lapte de aici. Nu are nici o legatură cu laptele din comerț. In plus, din câte știu au și ceva dozatoare prin oraș.

webmasterX [15.12.20 11:39:42] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Ferma Animalelor [Pantelimon]» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: De vizitat în împrejurimile Bucureştiului]

Chloe, cosminp, crima, molko*