ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2011
    SEP-2010

Foarte nemulțumit

Oktoberfest in orice colt al Germaniei - Burscheid

Oktoberfest

Daca azi, Oktoberfest este cel mai cunoscut ,,festival al berii'', inceputurile lui nu au avut nicidecum, acest aspect. Aceasta amploare a luat-o mai tarziu, datorita numerosilor producatori de bere din Munchen si imprejurimi.

Se spune ca inceputurile ,,Oktoberfest'' sunt in anul 1810, cand printul mostenitor Ludovic1 al Bavariei se casatoreste cu printesa Therese von Hildburghausen. Un ofiter din garda nationala bavareza, propune organizarea unei curse de cai, cu ocazia festivitatilor legate de casatoria printului. Asa ca la 17 octombrie 1810 se organizeaza cursa de cai spre incantarea si sub acceptul regelui Maximilian1. La aceasta prima manifestare, dupa cursa de cai, care se tinea la marginea orasului Munchen, pe o pajiste numita mai tarziu ,,Theresienwiese'' (pajistea Theresiei), petrecerea s-a tinut in centrul orasului. Un an mai tarziu se hotaraste reluarea festivitatilor, dar sub patronajul Asociatiei de Agricultura Bavareze, care a fost folosit in scop mai mult publicitar, aceasta prezentandu-si serviciile paralel cu desfasurarea evenimentului. In anii ce au urmat, festivalul a fost finantat de diferite firme private.

1819-Oktoberfest intra sub patronajul Primariei Munchen, edili asumandu-si responsabilitatea organizarii sale anuale. Fiecare festival debuteaza cu defilarea firmelor participante, reprezentate de carute, inpodobite, trase de cai. Defilarea isi are punct de plecare si azi din centrul orasului Munchen, Marienplatz. Daca pana in 1880 corturile fiecarei berarii, erau loc de petrecere si amuzament, dupa acest an se amenajeaza un loc special destinat manifestarilor culturale de diferite forme. Prima halba de bere din sticla a fost introdusa in anul 1892, fiind azi cel mai cautat suvenir. In anul 1835 se organizeaza prima parada de costume populare bavareze, devine traditie doar din anul 1950. Azi e cea mai mare parada de costume din lume, fiind prezentate nu doar costume bavareze ci si austriece, italiene, elvetiene, poloneze si chiar norvegiene. La prezentare fiind prezenti aprox 9000 de participanti. Participa la parada, formatii de muzica, asociatii de vanatori, precum si sute de reprezentanti ai berariilor, azi din toata Germania. Daca pana in 1950, spuneai Oktoberfest, spuneai Munchen, dupa acest an popularitatea festivalului se extinde in toate landurile Germaniei, dar si pe alte continente. Colonistii germani de pe diferite continente adopta si ei aceasta forma de sarbatoare, oriunde pe glob s-ar afla.

Asa ca in jurul datei de 20 septembrie, petrecerea incepe in toate landurile Germaniei. Aceasta sarbatoare tine intodeauna pana inainte de 3 octombrie, cand gasesc a sarbatori ,,Ziua unificarii Germaniei''.

Forma de manifestare a ,,Oktoberfest'' in restul Germaniei nu i-a amploare celui din Munchen, insa se tine in diferite sali, hale, restaurante sub forma unui bal.

Noi am ales in anul ce a trecut sa mergem in Burcheid, nu foarte departe de orasul in care locuim. Am platit pt un bilet 20 de euro/persoana. Frumos este ca la intrare, cat si toata lumea din incinta este costumata cu costum popular german si nu conteaza din ce land provine, daca e modern sau al bunicii. Toata lumea, de la copii si pana la varstanici poarta ,,dirndel'' (denumire pt costumul popular german). In pretul biletului, nu a intrat vre-un menu, doar muzica, nici macar serviciile ospatarilor. Trebuie sa mentionez, ca nu mi s-a parut mult dupa ce am vazut reprezentatia unei formatii de muzicanti tineri, fiecare dintre ei canta la mai multe instrumente si vocal cunosteau majoritaea pieselor populare un adevarat spctacol! O bere a costat 8 euro, iar un suc 5. Pentru un carnacior si cativa cartofi prajiti plateai15 euro si astea servite pe un carton cu furculita de unica folosinta. Cam jenant, dar asta e... Nemtii in general nu pun pret pe eticheta... la ei distractie sa fie si multa bere!!!

Distractiile nemtilor sunt rare, iar atunci cand le fac, le fac late...

In cateva cuvinte, frumos, dar un pic cam scump pentru ce ofera! Si asta se intampla, departe de Munchen, unde am inteles ca preturile sunt chiar exagerate in perioada ,,Oktoberfest''.

Daca sunteti bautori de bere si dornici de a vedea manifestarile culturale germane, va indemn cu drag sa mergeti!

Trimis de tina 25* in 28.02.11 01:12:44
    Validat / Publicat: 28.02.11 08:41:07

VIZUALIZĂRI: 2876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tina 25*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 nemti de diferite varste,imbracati partial sau integral in dirndel,pregatiti de Oktoberfest

[28.02.11 08:38:55]

Mutat la rubrica "Oktoberfest" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

popescu.borsa*
    [28.02.11 10:57:50]

Acest gen de manifestări culturale îmi plac şi mie. Mă rog să se schimbe calendarul gregorian în unul cu mai multe Oktoberfest-uri.

[28.02.11 11:10:32]

@popescu. borsa,

daca iti plac astfel de manifestari, grabeste-te ca nemtii au acum inca o mare sarbatoare ,,Karneval'', pana in duminica de Florii, iar se consuma tone de bere si sunt fericiti, costumati fiecare in ce considera ca s-ar potrivi!

distractie placuta!

[28.02.11 14:59:50]

Am atasat acestor impresii o melodie asortata cu tematica PROZIT!!!

dorgo
    [28.02.11 15:59:43]

@tina 25... prima melodie stii cum se traduce in romaneste? (stiu chiar si s-o cand la chitara)...

"Si Moise cu sfanta lui gura

Dadu o porunca de sus

Ea nu este scrisa-n Scriptura

Dar iata ce Moise a spus:

Beaaa, bea, nu te lasa

Uita ca viata e grea

Mai dati-le-ncolo de chinuri si beti

Ca viata-i frumoasa baieti! "

[01.03.11 12:01:25]

@webmaster13,

multumesc, pt melodie-este melodia nemtilor, pe care o canta pe la jumatatea chefului si sunt tare fericiti.

[01.03.11 12:08:08]

@dorgo,

si eu stiu melodia si in germana si romaneste, Intre noi si ei este o mare diferenta. Noi nu reusim sa ne integram, facem chef doar cu prietenii nostri, ei chiar daca nu au atati prieteni, atunci cand merg la petrecere sunt prieteni cu toata lumea, chiar daca nu s-au mai vazut niciodata in viata. Inca ceva ce noi nu facem, ei canta toti, chiar daca sunt falsi, canta tare sau stalcit, o fac fara nici-o jena.

dorgo, popescu.borsa*, tina 25*
    Alte impresii din această RUBRICĂOktoberfest: