ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2011
    ÎNSCRIS: 26.02.11
    JUL-2009
    6 AD. + 1 COPII -- v: 11 [ani]

Sub orice critică

Locatie superba, camere bune, gazda sub orice critica

Am fost la Pensiunea Steaua Dunarii in vara anului 2009. Tocmai ne intorsesem dintr-un sejur efectuat in Halkidiki / Grecia si eram incantati ca vedeam peisaje din tara noastra cel putin la fel de spectaculoase. Cazanele Dunarii, Manastirea Mraconia, muntele sculptat cu chipul regelui dac Decebal sau Dunarea admirata de pe pontonul pensiunii mentionate, ne-au desfatat pe fiecare.

Pacat de cele peste doua ore pe care trebuia sa le astepti pana ti se servea ceea ce ai comandat la restaurantul de pe ponton si de atitudinea incredibila a patroanei pensiunii, care nu a avut alta replica la obiectia noatra civilizata decat "dupa ce ati mancat, mai aveti si pretentii!". Am ramas siderat atat de replica, dar mai ales de ton. Dintr-o data, vraja Dunarii se destramase.

Trimis de dan_sighet* in 26.02.11 17:31:01
    Validat / Publicat: 26.02.11 22:18:12
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EȘELNIȚA [MH]. A mai fost în/la: Litoral, Sinaia, Borsa, etc.

VIZUALIZĂRI: 3928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan_sighet*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.02.11 08:32:05] »

Despre cazare ce ne poti spune? Cum au fost conditiile ambientale? Cat a costat cazarea? Cateva fotografii ar fi grozave, poti atasa cateva?

sportiv [27.02.11 08:44:51] »

Mai multe date si informatii te rog! Locatia pare superba din punct de vedere turistic! Dotarile pensiunii, posibilitatile de recreere si petrecere a timpului liber oferite de pensiune, dotarile din camere, restaurantul, meniul, pretul pe zi cazare/masa. Din spusele tale peisajul este superb in zona. Pacat de servirea proasta si atitudinea patroanei care parca te indeparteaza de aceasta pensiune!

stefania mitila [27.02.11 10:23:27] »

Am o intrebare referitoare la masa: erati obligati sa serviti masa la pensiune? Nu exista alte posibilitati in zona?

Sunt interesata deoarece imi doresc si eu un sejur in zona si orice informatie de la cei care au fost este folositoare.

Multumesc anticipat.

dan_sighet* [27.02.11 11:20:33] »

Zona este superba, intr-adevar, imi pare rau ca nu am stat mai mult timp ca sa am timp sa o vizitez, pentru ca, initial, nu am avut intentia asta. Scopul nostru a fost sa vedem Hidrocentrala Portile de Fier si Orsova. Insa privelistea splendida de la Manastirea Sf. Ana asupra Vaii Dunarii si sfatul unui turist intalnit intamplator ne-au determinat sa facem un ocol spre Cazanele Dunarii. Pensiunea se afla la vreo 15 - 20 km de Orsova, intre sosea si Dunare si arata bine. Din cate imi aduc aminte, sper sa nu ma insel, am platit 120 de lei / noapte (doi adulti si un copil peste 10 ani). Am ajuns seara tarziu si a doua zi am plecat nervosi ca am asteptat peste doua ore ca sa ne serveasca pranzul comandat. Din ce spunea un pescar intalnit pe ponton in timp ce astepta sa-i vina barca inchiriata, in pensiune sunt doua tipuri de camere: unele pentru pescari care n-au nevoie de lux (2 stele), altele dotate modern (3 stele). Nu stiu in ce tip de camera am dormit, ca nu m-a intrebat nimeni. Cred ca de 3 stele pentru ca era dotata cu televizor, avea dus si arata bine. Din pacate nu am facut fotografii, memoria aparatului fiind plina cu instantaneele facute in Grecia. In schimb, pot sa ma declar multumit de felurile de mancare pe baza de peste (ciorba, saramura, plachie) pe care le-am servit intr-un tarziu impreuna cu prietenii mei, alaturi de alti turisti rabdatori.

Sunt doua pontoane, ambele cu mese, iar pe cel din stanga este si o portiune mica unde poti face plaja. In fata este un vapor, nu stiu daca e functional, si un loc de unde poti inchiria barci.

Dupa parerea mea este o locatie potrivita pentru un sejur de doua zile, timp in care ai posibilitatea sa vezi ce e interesant in zona. Impactul e dat de combinatia dintre piatra si apa din zona Cazanelor Mari si Mici (iti ia rasuflarea), de megalomania lui Iosif Constantin Dragan sapata in piatra muntelui sub forma chipului lui Decebal si de malul sarbesc aflat atat de aproape, mai ales daca optezi sa le vezi si din barca cu motor pe care poti sa o inchiriezi de la pensiune.

In apropiere este un fel de tabara, Mraconia, unde se aflau multi turisti cu corturile si gratarele amplasate in jurul unui lac, dar fara sa fie amenajari specifice. Am vazut ski-jet-uri pe raul destul de adanc ce unea lacul de Dunare. Tin minte ca soseaua ocoleste cea mai mare parte a lacului pana ajungi la tabara, inclusiv printr-o zona de vegetatie salbatica unde cel mai mare sarpe vazut in viata mea trecea tacticos peste drum. Si acum cred ca era vreun urmas al balaurilor despre care am aflat ca traiau in aceasta zona carstica cu influente mediteraneene.

dan_sighet* [27.02.11 11:38:28] »

Cand am fost noi, n-am vazut alta pensiune cu restaurant in zona Cazane, decat case de vacanta. Nu am intrebat despre posibilitatile de a manca in regim de pensiune completa sau demipensiune, pentru ca am preferat sa comandam specialitati de peste.

dan_sighet* [27.02.11 11:42:10] »

Imi cer scuze ca nu am raspuns direct, dar am postat un text mai amplu la ecoul d-lui Sportiv, in care am cuprins si datele solicitate de dumneavoastra (ce imi aduc aminte).

webmaster [29.04.11 23:10:57] »

@dan_sighet ne poti confirma daca cazarea s-a facut la Pensiunea Steaua Dunarii si nu la Pensiunea La Ponton?

dan_sighet* [30.04.11 00:49:45] »

Sigur 100% la Steaua Dunarii.

dan_sighet* [30.04.11 00:56:26] »

E cea din fotografia postata de Dulcavlad. Si masa cu probleme am servit-o pe pontonul din stanga.

comaro [11.08.13 17:01:40] »

Patronul, de fapt patronii sunt un exemplu cras de NESIMTIRE!!!    Am rezervat telefonic 3 camere acum 10 zile si ieri cand am sunat sa anuntam ca sosim pe seara au spus ca nu au nici o rezervare pe numele meu. Cand i-am spus patroanei ca am vorbit cu dansa personal si a confirmat rezervarea a spus ca ea vorbeste cu multa lume si nu mai tine minte tot si sa o las in pace ca are treaba. Mai bine ca s-a intamplat asa ca cine stie ce cocina gaseam acolo. In opinia mea asemenea oameni de nimic nu pot avea o pensiune de top. Scuze daca am fost prea dur dar tocmai am sosit din Croatia unde am gasit peste tot oameni minunati si deosebiti. Din pacate noi mai avem mii de ani sa ajungem la nivelul lor. Si ne mai vaitam ca nu vin turistii straini.

Katanelu [25.08.13 11:46:16] »

@dan_sighet*: in pozele lui dulcavlad se observa intrarea de la pensiunea Steaua Dunarii si incinta de la Pensiunea la Ponton. Sunteti debusolat.

Spuneti ca ati stat la Steaua Dunarii si descrieti incita La Ponton.

Cele doua pensiuni sunt lipite si impart un corp de cladire mai vechi de aceea au intrari identice doar firma de deasupra difera, deasemenea impart si pontonul plutitor cel la care vin barcile si vapoarel insa acolo nu se serveste masa.

Patroana despre care vb este de la pensiunea La Ponton, dansa serveste la mese si vorbeste urat nu numai cu dvs. ci cu orice persoana care are ceva de obiectat.

La Steaua Dunarii patroana nu este ospatar si daca este ceva de obiectat, apare imediat patronul care este amabil.

NB Katanelu este (sau a fost) reprezentant al unității
    webmaster [26.08.13 18:52:57] »

@Katanelu: întrucât e foarte posibil să ai dreptate, până la un eventual răspuns al autorului, am trecut acest articol în starea „suspendat”, a. î. notele ce i-au fost acordate nu se mai iau în calcul pentru aflarea mediei acestei pensiuni.

@dan_sighet* - ești amabili să ne descurci, dacă mai citești rândurile scrise aici?

Mulțumim,

webmaster [26.08.13 19:05:02] »

@Katanelu: în altă ordine de idei, dacă ai fost acolo ca şi turist, la Steaua Dunării: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Admin [26.08.13 20:43:47] »

Cf indiciilor noastre, este posibil ca userul "Katanelu" să aibă legături invizibile, dar directe cu pensiunea "Steaua Dunării", astfel că sesizarea lui cu privire la confuzia pensiunilor trebuie tratată cu reținere.

M-aș bucura să auzim și punctul de vedere al autorului acestui review.

Până la eventuala confirmare a "încurcăturii", nu avem motive să dăm - apriori - "greutate mai mare" sesizării de mai sus. Statutul prezentului articol este restaurat în NORMAL.

Katanelu [26.08.13 22:13:06] »

@Admin: sa spunem ca sunt de-al casei si cunosc mai bine decat orice turist situatia, orice nemultumire a turistilor se rezolva la pensiune si nu pe forum. data viitoare cand se fac reclamatii cel mai bine este sa specificati numele persoanei care v-a vorbit urat. nu doresc sa fac reclama pozitiva sau negativa niciuneia dintre pensiuni. insa de ani de zile se face aceasta confuzie cu patroana "amabila" si o cunosc foarte bine pe dansa, iar in plus de bine de rau nimeni nu poate multumi pe toata lumea. nu scriu aici pt puncte sau rating ci doar pentru a-l lamuri pe acel domn ca dupa am citit reviewul sau pot spune ca nu a fost cazat la Pensiunea Steaua Dunarii! iar data viitoare cand mai mergeti la Steaua Dunarii cereti patronilor cartea de onoare a pensiunii, aceea spune tot!

Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    comaro [27.08.13 19:23:59] »

@Katanelu: cereti cartea de onoare a pensiunii dar sa nu le cereti si patronilor onoarea pentru ca le lipseste cu desavarsire. Va pot garanta acest lucru pe propria mea piele (vezi ecoul meu anterior)

big charly* [02.07.16 16:57:05] »

Stimati turisti,

un patron arogant am gasit la Steaua Dunarii din Eselnita. Nu am fost acolo, dar am dedus din corespondenta per Mail.

Inainte de a rezerva, am dorit sa aflu amanunte care in descrierea Hotelului nu au aparut. Am dorit sa stiu daca camerele sunt sau nu dotate cu frigider. Ca pescar am dorit sa stiu daca se prinde peste, locatia unde se poate pescui si adancimea apei.

Patronul a devenit pur si simplu MUT la intrebarile mele. Scriu aceste randuri pentru cei care au intentia sa petreaca catva zile [acolo], sa nu fie surprinsi de atitudinea patronului (...).

Cu stima

big charly

big charly* [02.07.16 17:04:32] »

Stimati turisti,

un patron arogant am gasit la Steua Dunarii din Eselnita. Nu am fost acolo, dar am dedus din corespondenta per Mail. Inainte de a rezerva, am dorit sa aflu amanunte care in descrierea Hotelului nu au aparut. Am dorit sa stiu daca camerele sunt sau nu dotatae cu frigider. Ca pescar am dorit sa stiu daca se prinde peste, locatia unde se poate pescui si adancimea apei.

Cu stima

big charly

webmasterX [02.07.16 17:14:12] »

@big charly - ok, am înţeles, eşti nemulţumit că nu ai primi răspuns. Dar ai scris deja acest lucru în 3 (trei) locuri pe sait - e de ajuns.

Altfel - în caz că vei continua - poţi fi considerat "spammer"!

În orice caz, dai senzaţia unei înverşunări ieşite din tiparul normalului - îţi cam scazi singur din credibilitate, te-ai gândit?

PS: Te-ai gândit că pot exista totuşi motive sau explicaţii rezonabile pentru întârzierea răspunsului?

big charly* [02.07.16 17:40:13] »

@webmasterX - am postat de mai multe ori dragutule "webmaster" si tot timpul mi sa raspuns sa astept, sa astept... Negasind nemultumirea mea postata, am mai scris odata, si inca odata. Nu ati fost in stare sa ma anuntati prin Mail ca interventia mea va fii postata. doar mai trebuie sa astept pana va fii verificata. Slabi d. p. d. v. profesionali, dar buni cärcotasi. MITICI in toata putere cuvantului! Asadar pun la indoiala atat seriozitate cat si profesionalismul vostru, adjective valabile pentru toata taraba voastra romanesca. Mi-a trecut pofta si cheful de concediu la Dunare in Romania. Voi cauta in Serbia sau Ungaria, unde voi gasi oamerni primitori, interesati de bunul mers al turismului in zona lor, si preturi la jumatate. O mie de ani va mai trebuie sa ajunceti sa intelegeti si sa imitati occidentul, dar pretentii aveti!

Salutări neprietenoase!

big charly

webmasterX [02.07.16 17:48:56] »

@big charly - să anunţăm prin email că ai postat, în cazul în care... pfff... îi fi uitat... ori... nu vezi prea bine textu-ţi propriu, ce-ţi sare în faţă FIX la 1 secundă după ce ai apăsat TRIMITE? )

Katanelu [13.07.16 15:56:59] »

Stimate domn "Big Charly",

In urma nemultumirii dvs. am verificat conversatia cu administratorul pensiunii pe care ati purtat-o pe email. Doresc sa va informez ca nu ati cerut niciun detaliu despre dotarile camerelor sau despre adancimea apei etc. Probabil unul dintre mailurile dvs. nu s-a trimis. V-am trimis si un reply cu un print screen al conversatiei sa va convingeti.

Daca @webmasterX considera necesar, pot atasa conversatia aici pentru a demonstra ca nemultumirea si cuvintele nepotrivite sunt nefondate.

O zi buna.

NB Katanelu este (sau a fost) reprezentant al unității
    big charly* [13.07.16 16:29:32] »

@Katanelu - daca Mail-ul nu ar fii fost trimis nu aparea in cutiuta postatla la categoria scrisori trimise. Corect sau gresit? Iata scrisoarea trimisa:

"Stimate domnule O,

inainte de a rezeva camera as dori sa aflu de la dv. mai multe amanunte, si anume:

1. camerele duble twin nu au frigider. E adevarat?

2. unde se afla locul de pescuit? Locatia, va rog.

3. daca se prinde peste, a prins cineva?

4. in cazul ca prind peste, unde-l tin pana la plecare?

5. cam cat de adanca e apa la locul de pescuit? Iarba exista?

6. exista umbrele la locul de pescuit?

Deocamdata atat.

O zi buna!

C.N"

big charly* [13.07.16 16:34:52] »

@big charly

Mai trimit odata ca sa se vada adresantul si expeditorul:

[***]

Jun 30 um 10:07 AM

Stimate domnule O,

1. camerele duble twin nu au frigider. E adevarat?

2. unde se afla locul de pescuit? Locatia, va rog.

3. daca se prinde peste, a prins cineva?

4. in cazul ca prind peste, unde-l tin pana la plecare?

5. cam cat de adanca e apa la locul de pescuit? Iarba exista?

6. exista umbrele la locul de pescuit?

Deocamdata atat.

O zi buna!

C.N

[***] am 20:29 Dienstag, 28. Juni 2016:

webmasterX [13.07.16 18:01:06] »

@big charly - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

big charly* [13.07.16 18:09:20] »

Nu acceptati? Treaba voastra! Eu am trimis Mailul original, ca sa va convingeti ca a fost trimis. Si cu asta basta! mi-a trecut pofta de amai face concediu in Romanaia! salut si la mai mare!

webmaster [13.07.16 19:03:51] »

@big charly - trebuie să înţelegi că nu poţi face publice date pe care legea le indică expres că nu pot fi făcute publice.

Citeşte cu atenţie, fără înverşunare, mesajul nostru precedent, cel de mai sus, şi vei "descoperi" că scrie acolo CLAR că le poţi trimite, în schimb, proprietarului pensiunii prin mesaj PRIVAT (NON-public adică) - ca să-ţi fie mai uşor, îţi dau link direct pentru trimitere PM către reprezentatul Steaua Dunării: amfostacolo.ro/user-send- ... j.php?uid=39538

big charly* [13.07.16 19:23:48] »

multumesc. fara inversunare iti spun ca am incheiat litigiul si subiectul!

comaro [14.07.16 12:44:08] »

@big charly - probabil ca au suficienti clienti incat sa raspunda unor intrebari de bun simt (din punctul meu de vedere) considera pierdere de timp.

Nici eu nu am ajuns la ei pe motiv ca am facut rezervare telefonica si nu au mai recunoscut ulterior acest lucru. Si eu am capatat sila (scuzati expresia prea dura dar asa este) de a mai petrece un concediu in zona.

Mai bine merg in Serbia, Ungaria, Croatia, Bulgaria unde esti respectat si tratat asa cum meriti!!

comaro, dan_sighet*, Katanelu, sportiv, stefania mitila
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Steaua Dunării: